Bratislava 25. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
Pozreli sme sa na to, či druhé plošné testovanie obyvateľstva má zmysel z epidemiologického a ekonomického pohľadu.

Zatiaľ vláda prezentovala len čísla za sobotu, podľa ktorých bolo počas testovania zistených 9 979 pozitívnych prípadov. Celkovo sa dalo otestovať 1 303 949 osôb, čo značí mieru pozitivity antigénovými testami na úrovni 0,77 %.
Vládna stránka www.somzodpovedny.sk uvádza, že počas prvého plošného novembrového testovania, kde sa zrealizovalo 3,6 milióna testov, bolo pozitívnych viac ako 38-tisíc ľudí. V druhom februárovom kole ku dnešnému dňu evidujú zatiaľ 2,04 milióna otestovaných a z toho zatiaľ 13,5-tisíc pozitívnych
Prvá fáza druhého plošného testovania sa končí v utorok 26. januára. V druhej fáze na začiatku februára sa budú testovať okresy, ktoré budú vyhodnotené ako najviac postihnuté.
Koľko to celé stojí?
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v novembri minulého roka uviedol, že tri kolá vtedajšieho plošného testovania stáli „do 30 miliónov eur“ bez testov, ktoré stáli ďalších viac ako 50 miliónov eur. Správa štátnych hmotných rezerv totiž obstaráva testy za cenu 4,95 eura za jeden kus. Zle jazyky hovoria, že reálne náklady na toto testovanie predstavovali dokopy viac ako 100 miliónov eur. Testovalo sa vtedy len cez víkendy.
Aktuálny skríning trvajúci od pondelka 18. januára do stredy 26. januára a následné ďalšie kolá v najviac postihnutých regiónoch budú s veľkou pravdepodobnosťou ešte drahšie. Testovanie sa totiž vykonáva viac dní, čo predstavuje vyššie náklady na materiál a personál. Celková suma za januárové testovania sa tak bez problémov môže vyšplhať aj opäť nad 100 miliónov.
Zdravotníci, ktorí odoberali vzorky boli na jeseň financovaní rezortom obrany cez nemocnicu v Ružomberku. V januárovom kole podpisovali dohody priamo s obcami. Podľa našich informácii si prišli na 15 eur za hodinu. Obce podpisovali podobné dohody aj s administratívnymi pracovníkmi. Vo väčšine odberných miest opäť pomáhali s organizáciou vojaci.
Premiér Igor Matovič v nedeľu vyhlásil, že sa očakáva, že celé testovanie zistí asi 30-tisíc osôb pozitívnych na covid-19. Ak by sme teda zobrali do úvahy náklady 30 miliónov eur, koľko podľa ministra Naďa stálo jesenné testovanie, a 50 miliónov za testy, v tom prípade by ohalenie jedného pozitívneho stálo štát 2 600 eur. Pravdepodobne však januárové testovanie bude stáť aj okolo 50 miliónov + cena testov, čo by znamenalo, že ak testy skutočne odhalia 30 000 infikovaných, tak ako to predpokladá premiér Matovič, tak za jeden pozitívny výsledok štát vynaloží okolo 3 300 eur.
Bolo nevyhnutné testovať všetkých?
Čísla uvedené v prvej časti článku naznačujú dobrú správu, že druhé plošné testovanie odhalí o niečo menej pozitívnych prípadov, ako tomu bolo na jeseň. Odborníci ešte pred začiatkom januárového testovania poukázali na to, že denný počet nových nakazených začína klesať a klesal by naďalej vďaka lockdownu, ktorý bol sprísnený na Silvestra.
Podľa vládnej stránky korona.gov.sk v štatistike počtu aktívnych prípadov nákazy sme zaznamenali vrchol pandémie v sobotu 9. januára, keď bolo chorých 58 016 osôb. Odvtedy má krivka klesajúcu tendenciu. V sobotu 23. januára bolo podľa tejto štatistiky na Slovensku 42 449 aktívnych prípadov.
Oproti uplynulým týždňom aktuálne zaznamenávame pokles aj v počte nových denných prírastkov pozitívnych prípadov. zatiaľ čo na konci roku 2020 (30. 12.) pribudlo za jeden deň 6 315 prípadov, v prvom týždni roka 2020 bol najvyšší počet nových prípadov 5. januára – 4 959. Týždeň na bolo maximom 3 576 z 12. januára. Minulý týždeň v utorok 19. januára to už bolo 2 484 nových prípadov. Potvrdzuje sa tak, že čísla klesajú aj bez plošného skríningu.
Bude zaujímavé sledovať či sa po aktuálnom plošnom testovaní opäť krivka nezdvihne. V takom prípade by mali pravdu tí, ktorí vidia plošné testovanie, kde ľudia v zimnom období čakajú vonku v radoch, ako potenciálne riziko nákazy.