jadrová elektráreň

NAŽIVO

Šesť mesiacov po zrútení prístrešku železničnej stanice v Novom Sade sa predstavitelia piatich odborových zväzov v Srbsku pripojili k protivládnym protestom, ktoré toto nešťastie vyvolalo.

Včera 19:28

Snemovňa reprezentantov odhlasovala zákaz prelomového plánu štátu Kalifornia na ukončenie predaja vozidiel s výhradne benzínovým pohonom do roku 2035.

Včera 19:14

Srbský prezident Vučič opäť prisľúbil, že 9. mája príde do Moskvy, a to napriek hrozbám zo strany vedenia EÚ o vyhliadkach Srbska na európsku integráciu.

Jeho slová citoval televízny kanál K1.

„Len jedna otázka, aký trest postihne Vučiča a Srbsko? Hovoria, že ma potrestajú, že ma uvrhnú do reťazí. Srbsko je na európskej ceste, ale ja osobne som pripravený na všetky druhy trestov. Svoje slovo dodržím, povedal som prezidentovi Putinovi, že prídem a pôjdem. Oni nemajú žiadnu inú tému. Svet je v plameňoch, nevedia, čo robiť s Ukrajinou, výpadky elektriny. Predstavte si, že by v Srbsku bol 24-hodinový výpadok elektriny. Viseli by sme hore nohami. Ale hlavný a jediný problém je moja cesta do Moskvy,“ povedal Vučič.

Pripomeňme, že Európska únia predtým nariadila krajinám západného Balkánu, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ, aby sa nezúčastnili na prehliadke v Moskve 9. mája.

Včera 19:00

Ománsky minister zahraničných vecí Badr al-Busajdí oznámil, že rokovanie o iránskom jadrovom programe medzi Washingtonom a Teheránom, ktoré sa malo uskutočniť v sobotu 3. mája v Ríme, bolo z „logistických dôvodov“ odložené na neskorší dátum. Nové termíny budú oznámené po tom, ako sa na nich obe strany dohodnú.

Včera 18:05

Čchoi Sang-mok, juhokórejský vicepremiér a minister financií podal demisiu a jeho rezort ju prijal. Z ministerskej funkcie odstúpil v čase, keď parlament hlasoval o návrhu na ústavnú žalobu voči jeho osobe.

Včera 18:04

Mercedes-Benz plánuje v súvislosti s americkými dovoznými clami vyrábať ďalší model vo svojom závode v USA.

Včera 17:33

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz a jeho zástupca Alex Wong, ktorí sa zaplietli do škandálu so signálom, odstúpia, informovala televízia CBS s odvolaním sa na svoje zdroje.

Podľa publikácie sa v Bielom dome od tohto škandálu diskutuje o prepustení Waltza. Trump ho verejne podporil a nazval ho „dobrým človekom“, ktorý „dostal lekciu“. Teraz však Waltz predsa len odchádza.

Včera 17:11

Ozveny príbehu skupiny na Signale: zdroje hovoria, že poradca pre národnú bezpečnosť Mike Walz a jeho zástupca Alex Wong opustia svoje pozície – CBS News

Včera 17:02

Filipínsky Červený kríž oznámil, že hromadná nehoda viacerých vozidiel na diaľnici na Filipínach si vyžiadala najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených. Medzi obeťami sú aj štyri deti. Nehodu podľa všetkého zapríčinil vodič autobusu, ktorý povedal, že zaspal za volantom.

Včera 17:00

Kamala Harrisová v stredu v San Franciscu vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany Trumpovej administratívy. Varovala tiež pred ústavnou krízou, ak súdy a Kongres nedokážu Trumpa zastaviť – alebo ak ich prezident bude ignorovať.

Včera 16:59
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Plány Poľska v oblasti jadrovej energetiky

Poľsko sa zameralo na jadrovú energiu ako alternatívu za uhlie a plánuje postaviť najmenej dve jadrové elektrárne. Náklady však rastú a výstavba sa odkladá. Prvý reaktor by mal byť spustený v roku 2040, teda o jedenásť rokov neskôr, ako sa plánovalo. Nevyriešenou otázkou, ktorá stojí pred východnou Európou, zostáva, odkiaľ na to vziať peniaze. Na tému sa bližšie pozrela redakcia Focus

jadrová elektráreň
Ilustračné foto
❚❚
.

Vo východnej Európe krajiny ako Rumunsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko, ktoré zdedili najmä jadrové elektrárne zo 70. a 80. rokov minulého storočia, stavajú alebo plánujú výstavbu nových jadrových reaktorov. Dôvodom je požiadavka EÚ, aby jej členské štáty dekarbonizovali svoje dodávky energie, a preto sa mnohé východoeurópske krajiny napriek obrovským nákladom spoliehajú na jadrovú energiu. Patrí medzi ne aj Poľsko, kde uhlie stále tvorí takmer dve tretiny elektrickej energie.

Podľa údajov spravodajskej agentúry Bloomberg chcú východoeurópske krajiny postaviť najmenej tucet nových jadrových reaktorov, ktoré by mohli stáť spolu približne 130 miliárd eur. Takáto suma nie je pri výstavbe viacerých nových elektrární a reaktorov ničím výnimočným. Podľa aktuálnych odhadov bude len najnovšia elektráreň v Poľsku stáť približne 35 miliárd eur.

 

.

Spustenie prvého reaktora sa odkladá

Poľsko v súčasnosti plánuje postaviť šesť reaktorov s výkonom 6 až 9 gigawattov (GW). Oficiálny dokument bývalej vlády strany PiS z roku 2020 ešte hovoril o spustení prvého reaktora v roku 2033. Po oneskorení výstavby sa podľa súčasných odhadov považuje za reálne spustenie v roku 2040.

V minulom roku Poľsko vyrábalo približne 64 % elektrickej energie z uhlia a približne 8 % zo zemného plynu. Podľa poľského ministerstva pre hospodársky rozvoj a technológie by poľské jadrové elektrárne mali do roku 2043 pokryť približne 25 percent potreby elektrickej energie v krajine.

Stále však nie je jasné, koľko jadrových elektrární a reaktorov sa v Poľsku nakoniec postaví, kde a kedy presne sa postavia, a hlavne – ako sa budú financovať. Vo všeobecnosti je financovanie jadrovej energie pre príslušné krajiny vždy problémom.

 

Financovanie

Výstavba jadrových elektrární trvá dlho a náklady sú príliš drahé. Je to preto, že len vo veľmi málo prípadoch zostávajú náklady na takej úrovni, ako bol pôvodný plán. Tamas Pletser, analytik akciového výskumu v Erste Investment, sa špecializuje na otázky ropy, plynu a energetiky. V komentári pre Focus vysvetľuje, že je ťažké nájsť súkromných investorov pre dlhodobé projekty, ako sú jadrové elektrárne, ktoré majú časový horizont najmenej desať rokov.

.

„Riziko pre súkromných investorov pri takom dlhom investičnom období je príliš vysoké. Povedal by som, že dvoj- až trojnásobné prekročenie nákladov je skôr pravidlom ako výnimkou. Preto financovanie zvyčajne zabezpečuje skôr štát ako súkromný sektor,“ uviedol Pletser.

Štát však môže podporiť externé financovanie, napríklad poskytnutím štátnych záruk za úvery. To je však spojené s rizikami. Ak sa pôžička nedá splatiť, musí zasiahnuť štát.

Pletser vysvetľuje, že náklady sú takmer vždy vyššie v dôsledku dlhého investičného obdobia, inflácie a nepredvídaných výdavkov. Ako príklad uvádza maďarský projekt Paks II: Maďarsko plánuje dostavať dva reaktorové bloky k štyrom už prevádzkovaným blokom z 80. rokov. Pri plánovaní sa však nezohľadnila nízka hladina vody v Dunaji hlavne v letných mesiacoch. Rieka by tak mohla dosiahnuť vyššie teploty, ako sa plánovalo, a namiesto využívania Dunaja na chladenie by sa museli postaviť chladiace veže v hodnote ďalších dvoch miliárd eur.

Východoeurópske štáty vo všeobecnosti nemajú štandardizovanú koncepciu financovania. Najnovšie maďarské reaktory sú napríklad financované prostredníctvom hybridného modelu, čiastočne prostredníctvom štátnej energetickej spoločnosti a čiastočne prostredníctvom úverov od Ruska, ktorý pokrýva takmer 80 % finančných požiadaviek vo výške 12,5 miliardy eur.

Podľa poľského ministerstva klímy a životného prostredia bude financovanie v Poľsku pozostávať zo zmesi vlastného a dlhového kapitálu, pričom dlhové financovanie bude tvoriť „významnú časť“ štruktúry financovania projektu. Podľa odborníkov bude približne jednu tretinu nákladov znášať poľská vláda a približne 70 % inštitúcie, ako sú banky. Očakáva sa, že významný podiel na financovaní poskytne najmä americká štátna Exportno-importná banka (Exim).

.

 

Pomoc EÚ pri financovaní jadrovej energie

Pri takejto výške nákladov sa rýchlo ozývajú hlasné výzvy na pomoc EÚ. Podľa agentúry Bloomberg východoeurópske štáty čakajú na prijatie nového rozpočtu EÚ na budúci rok.

Odborníci však považujú za otázne, či EÚ poskytne priamu finančnú pomoc. „Niektorí dúfajú v pomoc EÚ, ale nemyslím si, že je to reálne,“ hovorí Monika Morawiecka, expertka pre strednú a východnú Európu z organizácie Regulatory Assistance Project.

Aj keď EÚ v súčasnosti kategorizuje jadrovú energiu ako ekologickú za určitých podmienok, medzi členskými štátmi stále existujú nezhody. Zatiaľ čo Francúzsko vyzýva na väčšiu podporu jadrovej technológie, Rakúsko je stále ostro proti. Podľa Moniky Morawieckej sa štáty viac-menej zhodujú v tom, že obnoviteľné zdroje energie sú nevyhnutnou a nenahraditeľnou technológiou. To však neplatí v prípade jadrovej energie.

Poľské ministerstvo pre klímu a životné prostredie na otázku uviedlo, že projekt nie je závislý od poskytnutia finančných prostriedkov EÚ.

 

Široká podpora poľského obyvateľstva

Jadrové plány vlády sa stretávajú so súhlasom poľského obyvateľstva. Podľa údajov portálu Statista bol podiel priaznivcov jadrovej energie v Poľsku v roku 2022 na úrovni 86 %, zatiaľ čo podľa prieskumu poľskej výskumnej agentúry CBOS z decembra 2022 to bolo 75 %. Podľa odborníkov väčšina občanov považuje jadrovú energiu za spoľahlivý zdroj, ktorý poskytuje elektrickú energiu bez ohľadu na počasie a zdôrazňuje potrebný odklon od výroby energie z uhlia.

Adam Traczyk, výskumník verejnej mienky z varšavského think-tanku s názvom Viac spoločného, tvrdí, že väčšina poľského obyvateľstva je za výstavbu jadrových elektrární. Nie však v takej miere ako za rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie. Obyvateľstvo si želá odklon od uhlia a plynu a prechod k veternej, solárnej a jadrovej energii.

Rozširovanie jadrovej energie znamená väčšiu nezávislosť a energetickú bezpečnosť spoločnosti. „Určitú úlohu tu zohráva aj snaha o veľkosť. Jadrovú energiu majú aj mnohé iné krajiny, tak prečo by malo Poľsko zaostávať,“ hovorí Adam Traczyk.

Podobný názor má aj Weronika Sikorska-Jankowska, ktorá žije neďaleko Gdanska, približne 100 kilometrov od miesta výstavby prvej jadrovej elektrárne. „Poľsko nevyhnutne potrebuje vlastnú jadrovú elektráreň, aby nebolo také závislé od iných krajín,“ hovorí. „Jadrová energia je efektívna a spoľahlivá a dnes môžete zaručiť bezpečnosť aj ekologickú neutralitu,“ dodáva.

.

Skutočnosť, že jadrová energia je drahý počin, zatiaľ verejnú mienku neovplyvnila. Podľa Adama Traczyka sa diskusia v súčasnosti odohráva skôr v symbolickej rovine, pretože každý chce byť za rast a rozvoj, a nie proti nemu. O tom, koľko bude projekt v konečnom dôsledku stáť a ako bude kompenzovaný obnoviteľnými zdrojmi energie, sa v širokých vrstvách spoločnosti ani v politike nediskutuje.

 

Zabezpečenie cien elektrickej energie na zabezpečenie financovania pre investorov

Zatiaľ nie je jasné, ako sa bude vyvíjať verejná mienka, ak jadrová energia povedie k vyšším cenám elektrickej energie. Takisto je ťažké predpovedať, ako sa bude vyvíjať cena elektrickej energie do roku 2040 – teda do roku, ktorý odborníci považujú za reálny termín spustenia jadrových elektrární. Zabezpečenie ceny by však mohlo byť jedným z mechanizmov, ako dosiahnuť ziskovosť jadrových elektrární a prilákať investorov.

Podľa poľského spravodajského portálu BiznesAlert.pl poľské ministerstvo pre klímu a životné prostredie potvrdilo, že má v úmysle použiť rozdielovú zmluvu, ktorá si vyžaduje súhlas Európskej komisie.

Pri rozdielových zmluvách sa stanovuje garantovaná cena, ktorú výrobca elektriny dostane za svoju elektrinu. Tieto zmluvy sa často uzatvárajú so štátom. V tomto prípade sa elektrina predáva na burze s elektrinou bez toho, aby bola energetická spoločnosť vystavená trhovému riziku. Ak je trhová cena, za ktorú sa elektrina predáva, nižšia ako garantovaná cena, štát doplatí rozdiel, aby výrobca neutrpel stratu – čím sa projekt stáva atraktívnejším aj pre investorov.

.

 

Rozdielové zmluvy

Ak sa však elektrina predáva za vyššiu cenu, ako je zmluvne dohodnutá realizačná cena, rozdiel sa musí vrátiť štátu. Výrobca elektriny teda nikdy nezíska viac peňazí, ako je zmluvne dohodnuté, ale ani menej.

„Veľmi čerstvý príklad máme v Českej republike. Európska komisia práve povolila uzatvorenie rozdielovej zmluvy na túto energiu. Predpokladám, že skutočná diskusia sa začne aj v Poľsku, len čo ľudia pochopia, koľko bude reálne táto energia stáť,“ hovorí Monika Morawiecka.

Podľa Jensa Weibezahna, odborného asistenta na Kodanskej škole energetickej infraštruktúry (CSEI), rozdielové zmluvy obsahujú aj peniaze daňových poplatníkov alebo peniaze, ktoré v určitej forme pochádzajú od odberateľov elektriny, v závislosti od návrhu zmluvy. Má pochybnosti, či sa tieto peniaze investujú rozumne.

„Používajú sa na dotovanie technológie, ktorá je príliš drahá. Stačí sa pozrieť na vývoj nákladov v posledných rokoch a desaťročiach, nemá to ekonomický zmysel,“ vysvetľuje.

.

Treba si tiež uvedomiť, že rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie, elektrických sietí a systémov skladovania si vyžaduje kapitál, ktorý sa v dôsledku rastu úrokových sadzieb stal ešte drahším. „Musíme sa uistiť, že kapitál použijeme tam, kde prinesie najväčší úžitok, a podľa môjho názoru to zrovna nie je jadrová energia,“ uviedol.

 

“Nenahraditeľná” jadrová energia

Náklady však nie sú jediným problémom poľskej jadrovej energetiky. Odborníci sa zhodujú, že v oblasti personálu, skúseností a odborných znalostí je stále čo doháňať. Koniec koncov, ide vôbec o prvú poľskú jadrovú elektráreň. Odborníci tiež poukazujú na stále silný poľský Uhoľný odborový zväz, s ktorým sa vláda snaží uzavrieť mier. V poľskom uhoľnom sektore totiž pracuje približne 80 000 ľudí.

Obyvatelia, vláda a mnohí odborníci sa zhodujú: Poľsko potrebuje jadrovú energiu, aby sa mohlo odkloniť od uhlia. Existujú však aj iné názory: „Do roku 2030 budeme v Poľsku vyrábať aspoň polovicu energie z obnoviteľných zdrojov,“ hovorí Monika Morawiecka. Myslí tým solárnu a veternú energiu, ako aj veternú energiu na mori, z ktorej sa má do roku 2030 nainštalovať 6 gigawattov. „Som presvedčená, že sa zaobídeme bez jadrovej energie. Jadrovú energiu presadzujú ľudia, ktorí nechápu, ako bude vyzerať energetický systém budúcnosti a ako môže fungovať bez výroby základného zaťaženia,“ uviedla.

V skutočnosti ide takmer o národnú hrdosť. Mottom je: ‚Sme silný, hrdý národ, ktorý potrebuje jadrovú energiu, ktorú nám potom nikto nemôže vziať‘.

 

Spoľahlivý zdroj energie

V Poľsku chcú mať ľudia spoľahlivý zdroj energie, ktorý nie je závislý od dovozu z iných krajín. „To je samozrejme trochu zavádzajúce, pretože budeme závislí od toho, kto nám dodá jadrové palivo,“ uviedla.

.

Jens Weibezahn je tiež toho názoru, že krajina nemusí byť nevyhnutne závislá od jadrovej energie. Poľsko má okrem iného prístup k Baltskému moru, a teda aj možnosti na väčšie využívanie veternej energie na mori. Zároveň existujú kapacity pre fotovoltaiku a veternú energiu na pevnine. Z technického hľadiska nie je sebestačnosť v oblasti obnoviteľných zdrojov energie problémom.

„Žijeme v európskom systéme, v ktorom môžeme dovážať elektrinu odkiaľkoľvek, kde sa vyrába najlacnejšie. V tejto sieti a so všetkými možnosťami, ktoré Poľsko má, by určite nebol problém zásobovať sa bez jadrovej energie alebo s jadrovou energiou, ktorá je už k dispozícii v iných európskych krajinách,“ uzavrel.

Poľsko chce mať vlastné reaktory, to je fakt. Výstavba sa má začať v roku 2026. Jadrová energia a obnoviteľné zdroje energie sa v zásade nevylučujú, ale kapitál je obmedzený. Podstatné je, že v technológiách sú obrovské rozdiely, ale cieľ je rovnaký: Klimatická neutralita. Poľsko, podobne ako všetky ostatné krajiny EÚ, to chce dosiahnuť, ale keďže uhlie v súčasnosti tvorí takmer dve tretiny elektrickej energie, má pred sebou ešte dlhú cestu – či už ide o jadrovú energiu alebo nie.

Prečítajte si tiež :

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.

Ohlupovanie verejnosti a utajovanie. Čo prinesie pre Ukrajinu nevýhodná zmluva o surovinách

Podpísaná dohoda o nerastných surovinách nebude mať veľký význam, ak bude vojna na Ukrajine pokračovať, uviedol denník The New York…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Waltza predsa len zložila tajná chatovacia miestnosť na Signali

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz a jeho zástupca Alex Wong, ktorí sa zaplietli do škandálu so signálom, odstúpia,…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Migaľ sa stretol s predstaviteľmi mimovládnych organizácií. Takéto sú jeho plány

Minister investícií Samuel Migaľ je pripravený podporiť mimovládky pri novele zákona o neziskových organizáciách. Informovalo o tom ministerstvo investícií. Migaľ…

01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg: Ukrajina je ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom de facto ale nie de iure

Ukrajina je podľa osobitného vyslanca amerického prezidenta pre Ukrajinu a Rusko ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom „de facto“, ale…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Aj Hlas sa čiastočne spamätal. Chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov. „Pretože, to sú…

01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump prezradil, o čom hovoril so Zelenským v Ríme

„Povedal som mu, že by bolo veľmi dobré, keby sme sa s Ruskom dohodli. Pretože Rusko je oveľa väčšia a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Rusko oficiálne uznalo vojenskú pomoc Severnej Kórey?

Vladimír Putin sa poďakoval jednotkám armády KĽDR, ktoré sa podieľali na porážke OSU v Kurskej oblasti. „Kórejskí priatelia konali z…

01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách, uviedlo Ministerstvo financií USA

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Dvojitý úder“ Karoline Leavittová bola Trumpovou tajnou zbraňou pri víťazstve nad Amazonom

Telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeffovi Bezosovi prišiel hneď po verejnom bičovaní Karoline Leavittovou (tlačová tajomníčka Bieleho domu) uvádza The…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Čína o Spojených štátoch. Je to loďka, ktorá uviazla na plytčine

Bývalý minister Juraj Draxler poukazuje na to, že Čína rozvinula diplomatickú iniciatívu a kampaň na sociálnych sieťach, a využila na…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina podpísala v USA veľmi nevýhodnú dohodu o nerastných surovinách

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Dráma na záver, ale mladí Slováci si opäť zahrajú o medaily na MS do 18 rokov

Slovenskí hokejisti do 18 rokov sa prebojovali do semifinále majstrovstiev sveta. V americkom Allene si poradili s Nemcami 3:2 a…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blair tvrdí, že súčasná politika nulovej spotreby je „odsúdená na neúspech“

Tony Blair vyzval na zásadné prehodnotenie politiky nulovej spotreby (týka sa opatrení a stratégií, ktoré majú za cieľ dosiahnuť vyrovnanie…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Skrytá hrozba pre váš motor

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Starostlivosť o auto nie je len o výmene oleja a filtrov. Jednou z najprehliadanejších, no…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Kanaďanom sa míňajú peniaze určené na odškodnenie po očkovaní proti Covid-19

Kanadský program odškodnenia pre osoby, u ktorých sa po podaní vakcíny proti Covid-19 prejavili nežiaduce účinky, pravdepodobne prekročí svoj rozpočet. Upozornilo…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Najväčší protiruský vojnový štváč zistil že je bezmocný voči ruským raketám

Británia, 1. mája 2025 - Britská protivzdušná obrana ostala bezmocná voči ruským raketám. Britské ministerstvo obrany uskutočnilo simuláciu ruského raketového…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Smer: Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je návrat k princípom suverénnej spolupráce

Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov. Smer-SD pri príležitosti 21. výročia vstupu…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov

.

Tieto fotografie ti ukážu, že svadba môže byť nezabudnuteľná!

Ak si myslíš, že svadba je len o výmene prsteňov a skvelej párty, vyvedieme ťa z omylu. Dnes môžu byť svadobné…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku, ak administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa odmietne mierové rokovania a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Letiská, továrne, muničné sklady: ruské útoky smerujú na "americké" ciele po celej Ukrajine

Charkov, 1. mája 2025 - Ruské jednotky spustili nové útoky na vojenské a vojensko-priemyselné zariadenia kyjevského režimu v noci na…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Nová vláda v Sýrii musí čeliť ďalšiemu povstaniu

V Sýrii sa začali zrážky medzi silami novej vlády a drúzskymi milíciami, ktoré sú spriatelené s Izraelom

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dva obrázky, jediný rozdiel! Zábavný test zraku a pozornosti

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Dve takmer identické obrázky, na ktorých sú desiatky golfových loptičiek starostlivo usporiadaných v radoch.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

USA sú pripravené pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine

USA sú pripravené čiastočne pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine, uviedol Trumpov osobitný vyslanec Keith…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ruský analytik: Trumpov jediný úspech je návrat dvoch pohlaví - ostatné je len chaos a veľa hluku

USA, 1. mája 2025 - Dnes uplynulo sto dní Trumpovho druhého prezidentského obdobia. Americkí prezidenti majú zvyčajne len dva roky…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

LeBron James nemá jasno o svojej budúcnosti. Bude sa radiť aj s manželkou

Americká basketbalová ikona LeBron James ešte má platnú zmluvu s tímom Los Angeles Lakers , ale nie je si istý…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Už nie muškáty. Toto je nová kráľovná slovenských balkónov. Poteší svojimi krásnymi kvetmi aj na jeseň

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Čo možno zasadiť do kvetináčov na balkóne? Pelargónie a sirôtky nie sú jediným riešením.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie . Súčasťou Európskej únie sme sa stali v roku 2004…

01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Takto to vyzerá, keď vesmír testuje vašu trpezlivosť

Nasledujúce fotografie vám ukážu, ako vesmír testuje našu trpezlivosť. Tieto fotografie vyhotovili ľudia na pokraji svojich síl, hnevu a trpezlivosti.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Na rozdiel od Igora Matoviča , ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia ústavnú väčšinu viac ako…

01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Zastavenie v núdzovom pruhu: Kedy je to povolené, aké sú riziká a pokuty, ktoré môžu dosiahnuť stovky eur!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Núdzový pruh na diaľnici môže pre mnohých vodičov pôsobiť ako neškodná odstavná zóna, no v…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Osýpky sú závažnejšie ako ovčie kiahne, vzhľad vyrážok je pri oboch iný

Osýpky aj ovčie kiahne sú závažnými vírusovými ochoreniami u detí. Spôsobuje ich odlišný vírus, pričom sa líšia aj klinickým priebehom…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tucker Carlson povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta boli zapojené ukrajinské orgány

„Pokúsil sa zabiť niekoľko ľudí“. Tucker Carlson, televízny moderátor blízky Trumpovi, povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dnes je Sviatok práce

Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Počas mája sa konajú zápisy do materských škôl

Od 1. do 31. mája sa konajú zápisy do materských škôl . Riaditeľ škôlky po dohode so zriaďovateľom určuje konkrétne…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov