Podľa vlastných slov pre Právo si zachoval svoje stanovisko. “To znamená, že penzum informácií, ktoré mám, je príliš malé, a z toho dôvodu jednoducho nemôžem povedať, že je to dobrý plán”, vyhlásil Pavel Zeman s tým, že ani od policajného prezidenta nedozvedel, ako by mala presne vyzerať reorganizácia Útvaru pre boj proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) a Útvaru pre odhaľovanie korupcie a finančnej kriminality (ÚOKFK).
Na riziká spojené s realizáciou zámeru zlúčiť spomínané dva útvary upozornil v uplynulých dňoch Pavel Zeman v liste predsedu vlády ČR Bohuslava Sobotku.
“Zlúčenie oboch útvarov povedie k zníženiu kvality práce, prieťahom, rozdrobeniu zodpovednosti či dokonca k nemožnosti vyšetrovať niektoré zložité veci. Môžem len dúfať, že uvedené následky nebudú tak fatálne, aby došlo k zmareniu či podstatnému sťaženiu stíhania závažnej organizovanej trestnej činnosti, či už hospodárskeho alebo korupčného charakteru,” citoval server Lidovky.cz z listu Pavla Zemana predsedovi českej vlády.
Najvyššieho štátneho zástupcu doviedla k tomuto kroku plánovaná reforma na prezídiu Polície ČR, v rámci ktorej by mal odísť šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Zeman sa podľa vlastných slov o pripravovanej fúzii platnej od 1. júla dozvedel len pred týždňom od námestníka policajného prezidenta Zdeňka Laubeho a následne od najvyššieho predstaviteľa českej polície Tomáša Tuhého.
Práve Laube sa dnes v rozhovore pre Novinky.cz nechal počuť, že Robert Šlachta by sa mal zúčastniť výberového konania na post šéfa nového superúradu.
Súčasne potvrdil, že samotný Šlachta o konkrétnej štruktúre reorganizácie polície skutočne dozvedel asi pred 14 dňami, avšak zároveň poznamenal, že so šéfmi oboch útvarov hovoril už skôr o príprave zmien.
Druhý muž policajného zboru však poprel, že by cieľom zmien bolo odstavenie Šlachtu a dodal, že ho opakovane vyzval, aby sa zúčastnil na procese výberu šéfa novej inštitúcie, ktorá by vznikla po fúzii útvarov.
Pavel Zeman v spomínanom liste premiérovi upozornil, že českým žalobcom nie je jedno, čo sa stane v policajných zložkách, pretože sú závislí od práce detektívov. Nesú tiež zodpovednosť za výsledky trestných káuz. “Štátne zastupiteľstvo sa nezriedka danej zodpovednosti, aby ju však mohlo naplniť, potrebuje súčinnosť s policajnými orgánmi, ktoré sú na dostatočnej odbornej úrovni a u ktorých je záruka zachovania dôvernosti citlivých informácií,” konštatoval.
Zeman súčasne Sobotkovi pripomenul, že aj vďaka práci štátnych zástupcov si Česko v rebríčku vnímania korupcie polepšilo z 54. na 37. miesto a na zreteľ treba brať aj celospoločenský rozmer zlúčenia oboch útvarov.
Pavel Zeman odoslal list na vedomie aj ministrovi vnútra Milanovi Chovancovi, šéfovi rezortu spravodlivosti Robertovi Pelikánovi a policajnému prezidentovi Tomášovi Tuhému.
Celá problematika medzičasom zaťažila aj koaličné vzťahy. Vicepremiér a minister financií Andrej Babiš vyjadril dnes nádej, že do budúcotýždňových koaličných rokovaní nepodnikne minister vnútra Milan Chovanec v tejto veci žiadne kroky. Poznamenal, že to považuje za zásadné pre pokračovanie koaličnej spolupráce. Pripomenul kritiku štátnych zástupcov, ktorí bili ako prví na poplach a dodal, že sa k ním logicky pridal aj minister spravodlivosti. Babišovo hnutie ANO navyše chce vysvetlenie, prečo má prísť k reorganizácií kľúčových útvarov českej polície “narýchlo” a možno i účelovo.
Predseda vlády Bohuslav Sobotka však argumentácii lídra a ďalších predstaviteľov hnutia ANO nerozumie tvrdiac, že celá záležitosť je odbornou otázkou, ktorá patrí do kompetencie šéfa rezortu vnútra a policajného prezidenta.
S podobným názorom vystúpil aj šéf ľudovcov Pavel Bělobrádek, podľa ktorého však polícia musí vyvrátiť, že sa reorganizácia dotkne živých prípadov. Súčasne dodal, že polícia je nezávislá a policajný prezident nemá konať v súlade s vôľou politikov.
Chovanec politizáciu celej problematiky odmieta a tvrdí, že pokiaľ sa nedotkne živých prípadov, podpíše ju.