“Raz som si všimol v kabíne po prílete do USA z Afriky malého komára. Pomyslel som si, aké jednoduché je pre tento hmyz preniknúť do terminálu a niekoho uštipnúť.“
“Predstavte si zamestnanca letiska, ktorý nikdy necestoval z krajiny a dostal neznámu tropickú chorobu,“ vysvetlil pilot a dodal, že k úmrtiam na maláriu už dochádzalo v Európe a čoskoro sa to môže stať aj v USA.
Smith povedal, že v prípade šírenia COVID–19 malo ľudstvo dokonca šťastie, lebo percento úmrtí nie je veľmi veľké vzhľadom na rýchlosť, ktorú lietadlá prenášajú choroby do rôznych kútov planéty.
Na záver poradil cestujúcim, ktorí sa chcú ubrániť pred nákazou počas letu, aby dezinfikovali kreslo a všetko priľahlé špeciálnymi obrúskami.
V marci označili za jeden z hlavných predmetov, ktorý potrebuje povinnú dezinfekciu počas cestovania v situácii pandémie koronavírusom, pas. Odborníci oznámili, že baktérie COVID–19 sa dokážu zachovať na rôznom povrchu, zvlášť nepórovitom.
Nočná mora pre personál
Začiatkom apríla koloval príbeh letušky so šesťročnou praxou, ktorej sa práca zmenila na nočnú moru kvôli pandémii koronavírusu.
Letuška uviedla, že sa hanbí za svoju prácu po tom, čo ju odmietli priatelia, rodina a cudzí ľudia sa boja, že ich nakazí koronavírusom.
Danielle pracuje ako letuška šesť rokov a naďalej lieta na palube lietadiel pri šírení COVID–19, ktorý naďalej škodí leteckému priemyslu.
Ale práca, ktorú kedysi opísala ako “očarujúcu“, sa zmenila na nočnú moru potom, čo sa k nej stále viac ľudí odmieta priblížiť.
Zatiaľ čo ona sa vyhýbala návštevám rodinných príslušníkov, pretože majú zdravotné problémy a vysoký vek, jej priatelia sa k nej začali správať rovnako.
“Kým lietam … môj priateľ a naši priatelia sa ku mne nechcú priblížiť, kým som neabsolvovala 14 dennú karanténu, aby som dokázala, že som sa neinfikovala koronavírusom,“ povedala.
Oznámila tiež, že zamestnanci reštaurácie na letisku ju odmietli obslúžiť a na deň zavreli, aby na ňu nemuseli čakať.