Piaristické Gymnázium J. Braneckého v Trenčíne vzniklo v roku 1649

Trenčín 23. mája 2016 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Školu viedli Jezuiti viac ako 120 rokov

Piaristické Gymnázium Jozefa Braneckého v Trenčíne je najstaršou školou v Trenčíne a zrejme aj v Trenčianskom samosprávnom kraji. Kláštor so školou postavili Jezuiti a školu otvorili v roku 1649.

Na snímke pohľad na budovu školy
Na snímke pohľad na budovu školy

Podľa súčasného riaditeľa školy pátra Stanislava Bujdáka školu viedli Jezuiti viac ako 120 rokov. „V roku 1773 bola rehoľa Jezuitov pápežom Klimentom XIV. zrušená, a keďže Trenčín zostal v podstate bez školy, Mária Terézia odovzdala gymnázium v roku 1776 Piaristom a založila fundáciu, ktorou gymnázium dotovala. S minimálnymi zmenami potom gymnázium fungovalo až do roku 1918,“ priblížil riaditeľ.

Vznikom Československej republiky bola podľa neho činnosť gymnázia na 20 rokov prerušená, školu zoštátnili a premenovali na Československé štátne vyššie reálne gymnázium Ľudovíta Štúra. „Kontinuita nastala až príchodom pátra Jozefa Braneckého, ktorý opäť otvoril gymnázium v roku 1938. Obnovené gymnázium trvalo len sedem rokov, do roku 1945, kedy bolo opäť zrušené. Obnova nastala až po roku 1989, keď sem prišli Piaristi, ktorí dovtedy pôsobili tajne. V roku 1990 sa otvorili dve čisto chlapčenské triedy. Boli tu chlapci z celého Slovenska, pretože Piaristické Gymnázium J. Braneckého bolo jedným z prvých cirkevných gymnázií na Slovensku,“ doplnil Bujdák s tým, že neskôr pribúdali aj ročníky s dievčatami.

Dnes fungujú na gymnáziu dve formy štúdia – osemročné štúdium s jednou triedou v každom ročníku a štvorročné štúdium, v každom ročníku sú dve triedy. Celkovo má Gymnázium Jozefa Braneckého 16 tried, v ktorých študuje 475 žiakov.

 

Záujem o Gymnázium J. Braneckého je dvojnásobne väčší ako kapacita

Záujem o štúdium na Piaristickom gymnáziu Jozefa Braneckého je dvojnásobne väčší, ako sú kapacitné možnosti školy. Podľa riaditeľa školy, pátra Stanislava Bujdáka, prijímacie skúšky nerobia iba tí študenti, ktorí napísali deviatacké monitory zo slovenčiny a matematiky na viac ako 90 percent. Na osemročnú formu štúdia robia prijímacie skúšky všetci záujemcovia.

Na snímke pohľad do jednej z tried počas vyučovania
Na snímke pohľad do jednej z tried počas vyučovania

„Vyučovanie na škole zabezpečuje 35 pedagógov, niektorí nemajú plné úväzky. Z nich je momentálne päť, ktorí sú absolventmi našej školy, ďalšie naše absolventky, ktoré tu učia, sú na materskej dovolenke. Do školy prichádzajú učitelia, ktorí boli žiakmi školy, rodičia, ktorí tu vyštudovali, dávajú sem svoje deti. Prichádza k nám v podstate už druhá generácia žiakov,“ uviedol Bujdák. 

Doplnil, že napriek tomu, že ide o katolícke gymnázium, pri prijímacích pohovoroch ‚nebazírujú‘ na vierovyznanie žiakov, ani ich rodičov, nemusia byť ani pokrstení. „Máme tu katolíkov, evanjelikov, adventistov, sú tu aj žiaci, ktorí nepatria k žiadnemu náboženskému spoločenstvu. Sme otvorení pre každého, jediné, čo musia uchádzači akceptovať, je náš výchovný program, ktorý zahŕňa mnohé prvky, ktoré sú prítomné v katolíckej cirkvi, ako sväté omše v prikázaný sviatok, či povinné dve hodiny náboženstva v každom ročníku,“ zdôraznil riaditeľ s tým, že medzi mladými v škole neexistujú žiadne problémy súvisiace s rôznym vierovyznaním.

Ako dodal, z vlastnej skúsenosti nevie posúdiť, či sú deti v cirkevnom gymnáziu lepšie, ako v iných školách. „Pôsobil som len na tomto gymnáziu. Nepoznám do detailu situáciu na iných školách, ale čo počúvam kolegov, ktorí učia u nás a pôsobili na iných školách, tak cítia dosť veľký rozdiel. Sme výberová škola, nedostane sa sem ktokoľvek a nejaké intelektuálne predpoklady tu musia byť. Sme cirkevná škola, kde sa aj v tých rodinách kladie dôraz na výchovu a rodinné zázemie týchto detí je relatívne veľmi dobré, tých rozbitých rodín nie je tak veľa. Myslím si, že aj učiteľom sa tu dobre učí a tá disciplína je dobrá,“ doplnil Bujdák s tým, že ojedinelé porušenia školského poriadku vedia vyriešiť. Ak by mal niekto väčšie problémy so správaním, môže zmeniť školu. „Máme jasné pravidlá a trváme na ich dodržiavaní,“ uzavrel riaditeľ.

 

Absolventi Gymnázia J. Braneckého pôsobia na Oxforde i v Ríme

Takmer 370-ročná budova Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíne dýcha históriou. V jej útrobách sa história snúbi s modernou, ktorú dnešná doba do vzdelávania nevyhnutne prináša. Podľa riaditeľa školy pátra Stanislava Bujdáka si však stará budova vyžaduje pomerne vysoké náklady na údržbu. Z normatívov na žiaka dokážu zabezpečiť iba chod školy, takmer všetky investície pochádzajú od zriaďovateľa – Rehole piaristov.

„Budova má veľmi pekný historický exteriér a interiér. Na druhej strane sme priestorovo limitovaní. Nemôžeme sa rozvíjať, chýbajú športové ihriská. Máme len jednu malú telocvičňu a v jednej z tried je posilňovňa. Sme v centre Trenčína, kde priestory v okolí kláštora a kostola sú stiesnené. Pred pár rokmi sa robila výmena okien a oprava fasády od Palackého ulice. Prerábali sa všetky sociálne zariadenia na každom poschodí. Chod školy si vyžaduje neustálu údržbu školskej kuchyne, jedálne. Vysporiadali sme sa aj s rozvojom informatizácie, máme dve počítačové učebne, v celej budove máme asi 100 počítačov a vlastný server,“ priblížil riaditeľ s tým, že postupne chcú pokračovať s výmenou okien a zateplením miestností. 

Súčasťou školy je pamätná izba Jozefa Braneckého, refektórium, vyhliadková veža na najvyššom poschodí budovy školy, ale aj školská kaplnka, ktorá je otvorená neustále. „Každý utorok býva v kaplnke svätá omša, na ktorú prichádzajú pedagógovia aj žiaci. Vždy jedna trieda má na starosti svätú omšu, ktorú si pripraví. Kaplnka sa využíva aj individuálne na také stíšenie, pretože ticho je dnes už akýsi luxus,“ uviedol riaditeľ s tým, že v škole funguje aj centrum voľného času, ktoré navštevuje okolo 300 žiakov. „Množstvo mimoškolských podujatí pripravuje aj aktívna školská rada,“ doplnil.

Absolventi Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíne nachádzajú široké možnosti uplatnenia. Podľa riaditeľa asi desať absolventov školy najmä z prvých dvoch ročníkov po revolúcii sa podobne ako on stalo kňazmi a dnes pôsobia v rôznych diecézach po celom Slovensku. „Mnohí pôsobia v Prahe v rôznych právnických firmách. Naša absolventka Monika Gullerová pôsobí ako vedecká pracovníčka v Oxforde a získala v Anglicku cenu pre najlepšiu vedkyňu roka. Napríklad moja spolužiačka Katarína Petrincová pôsobí ako ortopédka na klinike v Ríme,“ doplnil Bujdák.

Väčšina absolventov školy odchádza študovať na vysoké školy na Slovensku i v zahraničí, asi tretina študuje na českých vysokých školách. Z tých absolventov, ktorí na vysoké školy nejdú, uviazne v sociálnej sieti len zlomok. „Úrad práce vydáva dvakrát ročne zoznam absolventov škôl evidovaných na úrade práce. Za posledné dva roky boli zo všetkých našich maturantov iba dvaja nezamestnaní,“ uzavrel riaditeľ. 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Europoslanci v pléne zdôraznili dôležitosť konferencie o budúcnosti Európy

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Konferencia o budúcnosti Európy bude priestorom na debatu, ktorá by mala byť odvážna a má smerovať k tomu, ako urobiť aj slovenský priestor európskejším a silnejším. V pléne Národnej rady (NR) SR to vyhlásil europoslanec Vladimír Bilčík V piatok v slovenskom parlamente vystúpilo…

Inšpekcia obvinila policajta pre predaj marihuany a extázy

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Obvineniu z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovanie s nimi čelí 35-ročný Tomáš, ktorý je príslušníkom Policajného zboru Ako ďalej informovalo ministerstvo vnútra, policajt sa k drogovej trestnej činnosti priznal a momentálne je stíhaný…

V Kanade odporúčajú po AstraZenece podať ako druhú dávku Pfizer alebo Modernu

0 icon

Ottawa 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Charlie Riedel, File, TASR - Radovan Stoklasa)   Národný poradný výbor pre imunizáciu dohliadajúci na očkovaciu kampaň v Kanade uviedol, že osoby s prvou dávkou látky AstraZeneca by ako druhú mohli dostať vakcínu Pfizer/BioNTech alebo Moderna Spomenutý orgán pred dvomi týždňami vyhlásil, že príjemcovia…

Pirošíková: Český Najvyšší správny súd vyhlásil za nezákonný zákaz pohybu a pobytu bez ochranných prostriedkov dýchacích ciest z dôvodu nedostatočného odôvodnenia a chýbajúcej analýzy rizík

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay, SITA-Alexandra Čunderlíková)   Pirošíková upozorňuje, že 11. júna 2021 Najvyšší správny súd rozsudkom vydaným pod sp. zn. 10 Ao 12/2021konštatoval nezákonnosť opatrenia Ministerstva zdravotníctva ČR z 27. apríla 2021, ktorým bol zakázaný  všetkým osobám pohyb a pobyt bez ochranných prostriedkov dýchacích ciest, ktorými sú respirátor…

Matovič už nemá možnosť vyhodiť ma z vlády, tvrdí minister Sulík

0 icon

Bratislava 18. júna (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Igor Matovič (OĽaNO) mal ešte pár mesiacov dozadu možnosť vyhodiť ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) z vlády. Teraz ju už nemá, lebo sa strana Sloboda a Solidarita (SaS) postarala o to, že on už nie je premiérom. Sulík to povedal v rozhovore pre portál…

Dobrovoľnosť už nie je garantovaná. Lengvarský: Uvažujeme o povinnom očkovaní určitých skupín. Rozhodne krízový štáb a pozrie sa na to Ministerstvo spravodlivosti

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR-Martin Baumannm, SITA-Marek Lukáč)   Minister zdravotníctva generál Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) vo štvrtok v diskusii Denníka N hovoril o tom, či sa niektoré skupiny obyvateľstva nebudú očkovať proti koronavírusu povinne Pri očkovaní sa od začiatku pripomína princíp dobrovoľnosti a slobody rozhodnutia. Po novom by už…

Matovič obvinil Sulíka, že kryl štátneho manažéra Holáka, ktorého včera zadržala NAKA. „Rok nechal prasa pri hrante“

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister financií a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič na sociálnej sieti komentoval najnovší zásah Národnej kriminálnej agentúry NAKA v rámci akcie Mýtnik 2. Uviedol, že zadržaného manažéra Andreja Holáka chcel odvolať už pred rokom. Matovič napísal, že pred rokom vyzval šéfa SaS a…

Biden na summite venoval Putinovi letecké slnečné okuliare americkej výroby

0 icon

Washington 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube/WPRI)   Americký prezident Joe Biden počas stredajšieho stretnutia so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v Ženeve daroval šéfovi Kremľa letecké slnečné okuliare značky Randolph, ktoré sám s obľubou nosieva. Napísala o tom v piatok tlačová agentúra AFP Peter Waszkiewicz, riaditeľ firmy Randolph Engineering, bol…

SNS: Ak nebudeme mať právo veta, prídeme o posledné zvyšky suverenity. Lepšie sa je potom vybrať cestou Veľkej Británie

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová na konferencii Globsec 2021 v stredu súhlasila s iniciatívou Nemecka, podľa ktorej by na prijatie rozhodnutia v Európskej únii nebola potrebná zhoda všetkých štátov. Týmto vyhlásením vlastne odovzdala moc rozhodovať o Slovensku veľkým krajinám. S týmto jej vyjadrením rozhodne nesúhlasí mimoparlamentná strana SNS, podľa…

Joe Biden bol po stretnutí s Vladimírom Putinom tvrdší, ako minister obrany Naď očakával

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, AP-Denis Balibouse)   Americký prezident Joe Biden bol po stretnutí s Vladimírom Putinom v Ženeve tvrdší, ako slovenský minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) očakával Povedal to počas panelu „NATO 2030: Ako sa tam dostať?“ na konferencií Globsec 2021 v Bratislave. Podľa slovenského šéfa rezortu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

Pavel Jacz

Minister zdravia Lengvarský chce kupčiť so zdravím. Za očkovanie chce ponúkať peniaze na ruku, alebo lotériu.

0icon

Zostal som ako prikovaný, keď sa minister zdravotníctva Lengvarský vyjadril, že chcú zvýšiť percentá zaočkovania Slovákov štátnym úplatkom - finančnou odmenou, alebo lotériou. Aj týmto spôsobom sa chceme opičiť po Američanoch (max 100 USD) a Srboch (25 €)? Lenže všeobecná vzdelanostná úroveň Slovákov je o mnoho percent vyššia, ako našich…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Záhada nacistických pokladov: Presťahovanie rezerv. 3. časť

0 icon

Správa, že Američania uchmatli nacistické rezervy ríšskej banky v Merkerse, nacistickými pohlavármi riadne otriasla. Prezident banky Walther Frank naliehavo požiadal Hitlera, aby dal zvyšné rezervy previezť z Berlína niekam inam. Ruské vojsko neustále postupovalo, a tak Nemci nemali na záchranu ostávajúcich prostriedkov čas nazvyš. Pokračujeme treťou časťou série článkov s podtitulom Záhada nacistických pokladov.…

Ak chceš byť šťastný, nechaj si svoj život pre seba

0 icon

Mať nablízku svojich priateľov a rodinu je dôležité, no tí skutoční a oddaní priatelia sú vzácni. Mnohí z nás však zabúdajú, že svet nie je úplne ideálnym miestom, a tak by sme si mali nechávať svoj osobný život pre seba. Každý z nás je obklopený negatívnymi vibráciami a nie každý,…

Prečo je také ťažké prestať si chytať tvár?

0 icon

Niekedy chceme ovládať naše gestá a pohyby, ale keďže mnohé z nich sú neúmyselné, napríklad pomocou rúk vyjadrujeme svoje pocity, môže to byť zložitejšie, ako by sa očakávalo. Zamysli sa napríklad nad tým, že sa dotýkaš svojej tváre, čo je jednou z najbežnejších reakcií ľudského tela. Mohlo by ťa prekvapiť, koľkokrát…

Umelec strávil 3000 hodín úpravou historických fotografií

0 icon

Každého zaujíma, aké by to bolo, žiť v rôznych historických obdobiach a prežiť na vlastnej koži historické udalosti.  Možno by sa ti páčila príležitosť spoznať niektorých známych ľudí minulosti, ktorí už bohužiaľ medzi nami nie sú, a tak si ich nemohol stretnúť osobne. Napríklad, nás by potešilo zoznámiť sa s osobnosťami,…

Môže cvičenie pred spaním ovplyvniť tvoj spánok?

0 icon

Pravidelné cvičenie má mnoho výhod, vrátane lepšieho spánku. Môže podporovať relaxáciu, znižovať úzkosť a normalizovať tvoje vnútorné hodnoty. Cvičenie tiež zvyšuje teplotu tela a keď začne klesať, cítiš sa ospalo. Dlho sa verilo, že cvičenie pred spaním sťažuje zaspávanie. Podľa nedávneho výskumu to však nemusí byť pravda. Štúdie zistili, že…

Vo svete IT

Fotoaparát umiestnený pod displejom zatiaľ nie je úplne dokonalý. Oslavy sú zrejme predčasné

0 icon

Technológia selfie fotoaparátu umiestneného pod displejom smartfónov by mala zažiť veľký rozmach ešte v tomto roku, aspoň to pred niekoľkými mesiacmi predpovedali viacerí analytici, leakeri, ale i samotní výrobcovia zariadení. Aktuálne sa však na trhu nachádza iba jeden smartfón s touto technológiou, konkrétne ZTE Axon 20 5G. Technológiu môžeme v…

Rok 2021 bude možno prvým, kedy Huawei nepredstaví smartfón z produktovej rady Mate. Prečo sa tak možno stane?

0 icon

Huawei ešte vo februári 2013 predstavil prvú generáciu smartfónu z produktovej rady Mate. Bol to rok, ktorý započal jednu veľkú epochu tejto produktovej rady, ktorá sa teší veľkej obľube do týchto dní. Najnovšie správy, na ktoré poukazuje portál cnbeta však naznačujú, že Huawei si možno dá „nechcenú“ prestávku pri predstavovaní…

Niektoré Poco telefóny hlásia problémy: Môže za to posledná aktualizácia!

0 icon

Aktualizácie a stabilita systému sú achilovou pätou čínskej spoločnosti Xiaomi. Práve problémy so systémom priniesli spoločnosti nepekné renomé, ktoré sa s Xiaomi tiahne už dlhšiu dobu. I napriek tomu, že nám Xiaomi sľúbilo stabilnejší systém do budúcna a odstránenie chýb v systéme, najnovšie portál Piunikaweb.com eviduje problémy hneď u dvoch…

Tim Cook prezrádza, prečo sa iOS darí vyhýbať malwaru lepšie, ako Androidu. Ide o tajnú „zbraň“ úspechu?

0 icon

Android a iOS sú dva konkurenčné operačné systémy, ktoré dnes dominujú trhu. Používatelia iPhone zariadení nedokážu dopustiť na ich OS, ale rovnako je to aj v prípade Android používateľov. Android používatelia vo všeobecnosti hovoria o otvorenosti systému, ktorý im umožňuje zo zariadením robiť „čokoľvek“, zatiaľ čo iOS je limitovaným. Na…

Google pracuje na technológii, ktorá umožní vyhľadať stratený smartfón aj bez toho, aby zariadenie bolo online

0 icon

Stratený, či ukradnutý smartfón nie je nič príjemné a to bez ohľadu na to z akej cenovej kategórie máte zariadenie. Jedným z riešení, ako je možné vypátrať stratené zariadenie, je pomocou funkcie „Find my device“, teda nájdi moje stratené zariadenie. Táto funkcia funguje za podmienky, že váš smartfón je online.…

Armádny Magazín

Poľsko na východných hraniciach rozmiestňuje americké raketové systémy Javelin. Prvé testy už prebehli

0 icon

Poľsko, 18. júna 2021 (AM) – Poľsko na východe svojej krajiny rozmiestni protitankové raketové systémy FGM-148F Javelin. Vo štvrtok to novinárom povedal poľský minister národnej obrany Mariusz Błaszczak. Minister informoval, že sa vo štvrtok zúčastnil ukážkových cvičení na polyg

Ruské ministerstvo obrany informovalo o novej verzii stíhačky SU-57

0 icon

  Rusko, 18. júna 2021 (AM) – Ruské ministerstvo obrany a konštrukčná kancelária Suchoj plánujú vyvinúť pre export dvojmiestnu verziu stíhačky Su-57, informoval podpredseda vlády Jurij Borisov počas pracovnej cesty do Prímorského kraja. Podľa jeho slov takáto úprava zvýši dopyt v zahraničí.   "O tento stroj je záujem a podľa môjh

Klamali vám: Napoleona a Hitlera neporazili nízke teploty

0 icon

Nemecko, 17. júna 2021 (AM) – Zvyčajne sa uvádza, že Napoleon a Hitler boli v Rusku porazení surovými teplotami ruskej zimy, hoci vedeli o zložitosti vojenskej kampane v takýchto podmienkach. Španielsky autor Manuel P. Villatoro v tomto článku analyzuje, na čo sa obaja agresori spoliehali a čo ich zničilo.   Napoleon Bonaparte a Adolf

Rusi priviezli pre amerického prezidenta Joe Bidena aj jedno nepríjemné prekvapenie - generála Gerasimova

0 icon

Rusko, 18.jún 2021 (AM) – Rusi pripravili pre amerického prezidenta Joe Bidena prekvapenie, ktoré „Američania zjavne neočakávali“. V rámci delegácie bol na rokovanie s prezidentom vyslaný aj generál Valerij Gerasimov.   „Naše posledné varovanie,“ uviedol

Po čistkách v armáde Bielorusko začalo všeobecnú vojenskú mobilizáciu

0 icon

Bielorusko, 18.jún 2021 (AM) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podľa viacerých údajov na pozadí hromadného prepúšťania v radoch dôstojníkov ozbrojených síl a „vojakov na kontrakt“ kvôli augustovým udalostiam minulého roka vyhlásil všeobecnú vojenskú mobilizáciu. Inform

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali