A Petro Porošenko prehráva. Zvolili si ho za prezidenta 25. mája na základe jeho sľubu vyhrať vojnu a zachovať jednotu Ukrajiny. Teraz riadi “armádu v troskách” a pravdepodobne bude musieť uvoľniť územie povstalcom. Ten, ktorý tvrdil, že už nikdy nebude vyjednávať s teroristami, si teraz sadá k stolu s povstalcami, píše francúzsky novinár.
Porošenko sa v piatok vyjadril, že je “veľmi spokojný” s dohodou o prímerí, ktorú dosiahli v Minsku a dúfa, že sa stane “základom mierového procesu”. Ukrajinský užívatelia internetu na tweette vysmiali prezidenta, keď cez svoj profil oznámil predčasné prímerie, poznamenáva Benoit Witkin.
Predsa však bol Petro Porošenko blízko k úspechu, píše autor. V lete ukrajinská armáda takmer oddelila domobranu Donetského kraja a Luhanského a takmer znovu prevzala kontrolu nad hranicami. Avšak, “invázia ruskej armády a ruskej bojovej techniky dramaticky zmenila situáciu” , hovorí novinár. A Porošenkovi neostáva iná možnosť, ako ustúpiť. Prevzatie Mariupolu proruskými bojovníkmi by sa stalo skutočne zničujúcim. Alebo ešte horšie, keby znovu obsadili Slovjansk. 5. júla mesto prešlo do rúk ukrajinskej armády a Porošenko to označil za symbolické víťazstvo. Ak sa tam vrátia povstalci, bude to pre neho najvyšší stupeň poníženia, poznamenáva autor článku.
26. októbra sa budú konať predčasné parlamentné voľby. Porošenko urobil všetko, aby sa uskutočnili. Myslel, že využije úspešných akcií vo vojne na to, aby skoncoval s pestrou koalíciou, ktorá ho podporuje od revolúcie na Majdane a sformovať stabilnú väčšinu. Ale vojenských úspechov niet, okrem toho neustále umierajú ukrajinský vojaci. Do dnešného dňa je ich 900 a bezpochyby, budú ďalšie obete, myslí si Benoit Witkin.
Počas mobilizácie boli vojaci poslaní na front zle vycvičení a zle vybavení a to tiež spôsobilo rozhorčene. Verejná mienka sa zradikálizovala. Svedčia o tom tvrdé vyjadrenia adresované separatistom. Generáli ukrajinskej armády obviňujú prezidenta z “ukradnutého víťazstva,” zdôrazňuje novinár.
Porošenka odsudzujú aj za jeho neschopnosť niesť zodpovednosť za nenaplnené očakávania Majdanu. Požiadavky ľudového hnutia sa posunuli na vedľajšiu koľaj kvôli vojne a rozpadu ukrajinskej ekonomiky. Požiadavky Majdanu prezident Ukrajiny musí naplniť. V opačnom prípade sa mu vyhrážajú “tretím Majdanom” po revolúciách v roku 2004 a koncom roka 2013 (Majdan), predpovedá Benoit Witkin.
jf