Peter Weiss: Slovenská republika nevznikla v roku 1993

Bratislava 12. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Durčo)

 

Československo bol veľmi dobrý projekt, na ktorého konci bol začiatok 25-ročnej úzkej spolupráce dvoch celoeurópsky úspešných štátov, Českej republiky a Slovenskej republiky. Preto sa premiéri oboch krajín, Robert Fico (Smer-SD) na našej strane a Bohuslav Sobotka (ČSSD) na českej, dohodli, že budúcoročné okrúhle výročia oslávime spolu v rámci Roka česko–slovenskej vzájomnosti. V diskusii na TABLET.TV to povedal slovenský veľvyslanec v Českej republike Peter Weiss.

Ilustračné foto

V roku 2018 oslávime 25. výročie vzniku dvoch samostatných štátov, ako aj 50. výročie udalostí z roku 1968 a 100. výročie vzniku Československa. To posledné si pripomenieme 28. októbra v Prahe a 30. októbra v Martine, odkiaľ sa v roku 1918 prihlásila k Československu Slovenská národná rada. „Mimochodom, mali by sme byť historicky presní. Slovenská republika aj Česká republika vznikli 1. januára 1969 na základe ústavného zákona o československej federácii. V roku 1993, znovu na základe ústavného zákona, o rozdelení federácie, nadobudli plnú štátnu samostatnosť a stali sa subjektmi medzinárodného práva. Československá federácia vznikla aj zanikla rovnakým spôsobom, ústavným zákonom,“ upozornil Weiss s dôrazom na to, že Slovenská republika 1. januára 1993 nevznikla, iba sa osamostatnila.

Rozdelenie federácie podľa neho nebolo dôsledkom taktizovania politikov, ale toho, že samotní občania mali diametrálne iné názory na budúcu podobu spoločného štátu. „Oscilovalo to síce tak, že okolo polovice respondentov prieskumu verejnej mienky bolo vždy za zachovanie spoločného štátu, ale tí ľudia, ktorí boli za zachovanie spoločného štátu, vôbec nemali spoločný názor na to, aké by Československo malo byť,“ spomína Weiss.

Keďže politické reprezentácie nedokázali nájsť taký kompromis, ktorý by vyhovoval väčšine voličov na oboch stranách hranice, pristúpili k rozdeleniu federácie. V časoch, keď sa krvavo rozpadala Juhoslávia aj Sovietsky zväz, dokázali pokojnou cestou vytvoriť dva samostatné štáty, ktoré majú dodnes nadštandardné vzťahy. Preto podľa Weissa dnes nemá žiadny zmysel špekulovať o tom, kto je vinný za rozpad federácie, ale skôr sa vrátiť k spomienkam na Československo ako projekt úspešný a užitočný pre oba národy.

„Tento rok bolo jubilejné piate spoločné zasadnutie vlády Českej republiky a Slovenskej republiky. Je to praktická ukážka našich nadštandardných vzťahov, sotva sa nájde inde vo svete príklad, kde vlády v plnej zostave každý rok sedia spolu a prerokovávajú bilaterálnu agendu, spoluprácu v rámci Európskej únie a V4,“ pripomenul Weiss rokovanie vlád 4. septembra v Ledniciach.

„Pred dvoma rokmi, predovšetkým na popud nášho premiéra Fica, sa vlády dohodli, že pripravíme dôstojné oslavy týchto významných výročí. V pondelok na zasadnutí mohli konštatovať, že obe vlády schválili príslušné dokumenty, vyčlenili peniaze na konkrétne spomienkové akcie, od veľkých spomienkových podujatí za účasti ústavných činiteľov až po vedecké konferencie,“ uviedol Weiss s tým, že národným koordinátorom pre prípravu osláv dejinných udalostí medzi Slovenskou republikou a Českou republikou v roku 2018 sa stal riaditeľ Slovenského inštitútu v Prahe Vladimír Valovič.

Na snímke veľvyslanec SR v ČR Peter Weiss Foto:TASR-Martin Baumann

„Budeme môcť osloviť domácu, ale prostredníctvom spolupráce českých a slovenských zastupiteľských úradov v zahraničí aj zahraničnú verejnosť. Budeme prezentovať Československo ako úspešný príbeh,“ vysvetlil Weiss.

„Najdôležitejšie je ukázať občanom Slovenskej aj Českej republiky, že československý štát bol pre obe veľká hodnota. Že niečo vo svete znamenal a aj 25 rokov spolupráce po pokojnom ústavnom rozdelení federácie bolo vynikajúcich. A je to príležitosť osloviť príslušníkov mladších generácií, ktoré na rozdiel od nás nezažili spoločný štát, ktorý bol bilingválny,“ konštatoval Weiss. Dodal, že Česi a Slováci často vnímajú dobré vzájomné vzťahy ako samozrejmosť, lebo to nikdy nebolo inak, ale vo svete ide skôr o výnimočný prípad.

„Je to obrovská hodnota. Možno tie prvé štyri roky po rozdelení boli vzťahy trochu rozpačité, rozhúpané. Ale keď sa vyriešili posledné dve otázky delenia federálneho majetku za Zemanovej a Dzurindovej vlády, už to išlo veľmi silno dopredu. Samotný fakt, že sme sa rozdelili na základe ústavného zákona o zániku československej federácie a vlády prijali 26 bilaterálnych zmlúv, ktoré riešili každodenné problémy občanov, ktorí ostali v tej druhej republike, prijali všetci s uľahčením,“ poznamenal Weiss.

Dodal, že hoci v čase rozdelenia bolo množstvo katastrofických scenárov, najmä ohľadom budúcnosti Slovenska, ukázalo sa, že to zvládli obe republiky. „Hlasoval som za Ústavu Slovenskej republiky, aj keď to v tom čase bola ústava v rámci federácie, a hlasoval som za Deklaráciu zvrchovanosti Slovenskej republiky v SNR. Bolo to zopakovanie toho, čo bolo v ústavnom zákone o československej federácii, že to je federácia dvoch svojbytných republík, ale dovtedy to nikdy nebolo povedané zdola,“ spomína Weiss, ktorý bol v tom čase predsedom jednej z kľúčových politických síl, Strany demokratickej ľavice.

„Musel som si klásť otázku, aký potenciál má Slovenská republika. Ja som si odpovedal, a história mi potom dala za pravdu, že Slovenská republika naakumulovala dostatočný ľudský, sociálny a politický kapitál, aby dokázala stáť na vlastných nohách. Aj keď to na začiatku, v 90. rokoch, bolo turbulentné a ťažké. A nielen Slovenská republika, ale aj Česká republika počas tých 25 rokov samostatnosti obstála, aj to je dôležité,“ dodáva.

Dnes sú podľa neho Česká republika a Slovenská republika vysoko rozvinuté priemyselné štáty. „My nie sme tie krajiny, ktoré nerešpektovaním maastrichtských kritérií robia Európskej únii (EÚ) problémy. Plníme ich. Sme motorom hospodárskeho rastu. Sme jednoznačne demokratické štáty, na Slovensku aj v Česku je klasická liberálna parlamentná demokracia, ctíme si antifašistické tradície, sme členmi Európskej únie aj NATO. V ničom nerobíme problémy, naopak, prispievame k napredovaniu Európskej únie,“ tvrdí Weiss.

Na otázku, prečo oba štáty pristupujú rozdielne napríklad k oslavám vzniku predvojnového Československa, odpovedá, že je to asymetria, ktorá vznikla historicky. „Je to tak, hlavným českým sviatkom, čo sa týka štátnosti, je vznik Československa. Ale majú aj 1. januára, deň znovunadobudnutia samostatnej českej štátnosti. Ten nikto neoslavuje. U nás je vznik Československej republiky pamätný deň, ale väčší dôraz sa kladie na akt osamostatnenia,“ poznamenal Weiss.

Na otázku, prečo jeho vtedajšia strana, SDĽ, napokon podporila rozdelenie federácie, hoci pôvodne presadzovala jej pokračovanie, Weiss odpovedal, že s postupom času sa vyvíjali aj ich názory.

„My sme boli vo vtedajšej Slovenskej národnej rade štvrtá najsilnejšia opozičná strana, vládu zostavila Verejnosť proti násiliu, KDH a Demokratická strana, robili ju s predstaviteľmi Občianskeho fóra. Mali ústavných činiteľov a všetky negociačné nástroje na to, aby autentickú federáciu premenili zo sľubu na praktickú reformu štátoprávneho usporiadania,“ spomína.

„Dalo by sa veľa hovoriť o vtedajšom putovaní po hradoch a zámočkoch, ale pre mňa je podstatný fakt, že nielen politické reprezentácie, ale často aj občania mali diametrálne odlišné názory na to, ako by nové štátoprávne usporiadanie malo vyzerať,“ vysvetľuje Weiss.

Výskum pred voľbami v roku 1992 ohľadom predstáv občanov oboch štátov o budúcom štátoprávnom usporiadaní priniesol podľa Weissa takéto údaje: „V Čechách 29 percent respondentov preferovalo unitárny štát, teda Československo bez federácie, s jednou vládou a jedným parlamentom. Dvadsaťjeden percent českých občanov bolo za spolkové usporiadanie, teda, že by sa vytvorili regióny, ako sú v Rakúsku alebo Nemecku. Nebola by to teda federácia národných štátov. Inak povedané, polovica českých občanov odmietala federáciu, alebo ju odmietala na národnom princípe. Dvadsaťosem percent českých občanov bolo vtedy za federáciu, päť za konfederáciu a 13 percent bolo už vtedy za vznik dvoch nezávislých štátov. Na Slovensku bolo za unitárny štát 11 percent ľudí. Dnes sa zabúda na to, že časť ľudí, ktorí vtedy horovali za zachovanie spoločného štátu, bola za Československo, ktoré by bolo defederalizované. Za spolkovú republiku bolo šesť percent Slovákov, za federáciu 26 percent a 31 percent bolo za konfederáciu. Za dva nezávislé štáty bolo 18 percent. To znamená, že v názore na podobu spoločného štátu boli nezlučiteľné rozdiely“.

„Nebol to problém politických elít, oni reprezentovali názory svojich voličov,“ komentoval vtedajšie problémy pri hľadaní modelu spolužitia v jednom štáte. Preto podľa neho nemá veľký zmysel ani hľadanie nejakého konkrétneho bodu v čase, keď ešte bolo možné federáciu zachrániť.

Weiss reagoval aj na otázku, či úspešnú 25-ročnú spoluprácu samostatného Česka a Slovenska neukončí integrácia do jadra Únie, kam má Slovensko vďaka euru bližšie ako jeho západný sused. „Bol nejaký problém v spolupráci medzi Slovenskou, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom preto, že od roku 2009 máme euro? Nebol. Česká národná banka a vláda sa starajú o korunu, maďarská o forint, poľská o zlotý a my o euro. Slováci si euro osvojili, majú v ňom všetky úspory a hypotéky. Je v našom záujme, aby sme boli tam, kde sa budú prijímať opatrenia, aby naša mena bola ešte stabilnejšia a neboli riziká, že sa môže rozkývať. Predovšetkým o tom je posilňovanie jadra Európskej únie,“ poznamenal.

Preto predpokladá, že nielen spolupráca Slovákov a Čechov, ale aj formátu V4 spolu s Poliakmi a Maďarmi bude pokračovať podobne ako doteraz.

„Silu V4 som vždy vnímal v tom, že sme si vybudovali vzájomnú dôveru a komunikačné kanály. Premiéri boli schopní sa pred rokovaním Európskej rady zísť a povedať si, kde majú spoločné záujmy a kde spoja sily a hlasy. Je to potom 65-miliónové spoločenstvo, ktoré už má svoju váhu. Tam sme dosiahli úspechy. Ale to neznamená, že sme vždy mali rovnaký názor na každú otázku,“ upozornil Weiss.

„Tým, že sa vybudovala dôvera, vieme povedať aj to, v čom nepôjdeme spolu, lebo máme takýto a takýto záujem. Ale sa aspoň neprekvapíme, povieme si to. Keď je toľko nekrológov na adresu V4, sa zabúda na to, že nemá len praktickú politickú dimenziu, ale je tu aj spolupráca medzi ľuďmi. To sú štyri (hlavné, pozn. TASR) mestá, ktoré majú 25 rokov nadštandardné vzťahy, to sú univerzity, mimovládne organizácie,“ uzavrel Weiss.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

OSN: Vlani trpelo kritickým hladom najmenej 155 miliónov ľudí

0 icon

New York 6. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/UNTV)   Minimálne 155 miliónov ľudí čelilo v roku 2020 kritickému hladu. Uviedla to v stredu správa 16 organizácií, ktorá skonštatovala, že výhľad pre tento rok je rovnako pochmúrny alebo dokonca horší Správa sa zameriava na 55 štátov sveta, ktoré prijímajú dovedna 97 % svetovej…

Fond SK-NIC pripravuje výzvu pre malé inovatívne projekty

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook SK-NIC, správca domény .sk)   Fond SK-NIC pripravuje výzvu pre malé inovatívne projekty, v ktorej bude možné pre jeden projekt získať finančnú podporu od 2 500 do 10 000 eur. Výzva bude otvorená od 1. júna do 15. júla tohto roka a celkovo má fond…

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesol počet konkurzov v apríli o 56 %

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/PATRIOT GROUP s.r.o. Správa, riadenie a vymáhanie pohľadávok)   V apríli 2021 bolo na Slovensku vyhlásených 11 konkurzov na majetok dlžníkov podnikateľských subjektov a boli povolené tri reštrukturalizácie. Vyplýva to z analýzy spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. (CRIF SK) V porovnaní s…

Harrisová plánuje 7. a 8. júna navštíviť Mexiko a Guatemalu

0 icon

Providence 6. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)   Viceprezidentka Spojených štátov Kamala Harrisová v stredu oznámila, že 7. a 8. júna plánuje navštíviť Guatemalu a Mexiko v snahe nájsť riešenie situácie na americko-mexických hraniciach, kde za posledné mesiace zaznamenali zvýšený počet migrantov smerujúcich do USA. Informovala o tom agentúra AFP "V…

Známy moderátor politiky na TA3 skončil za mrežami

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (HSP/Foto:Screenshot TA3)   O moderátorovi spravodajskej televízie TA3 Norbertovi Dolinskom, ktorý má na starosti politické diskusie, nedávno médiá písali v súvislosti s tým, že mu prišlo nevoľno kvôli respirátoru (viac v článku). Teraz čelí skúsený novinár ešte vážnejšiemu problému, keď mal za volantom nafúkať. Údajne u…

Krajčí: Slovensko nemusí kúpiť všetky vakcíny Sputnik V. Zmluvu kritizujú len tí, ktorí, nevedia posúdiť, aké zmluvy boli nútení odberatelia vakcín, vrátane EK v čase pandémie COVID-19 uzatvárať

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Tvrdenie, že musíme odobrať všetky vakcíny Sputnik V, ako to predpisuje zmluva, je podľa slov bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) hoax "Slovensko nemusí kúpiť všetky vakcíny Sputnik V. Objednali sme vakcínu pre 1 milión ľudí. Teda 2 milióny dávok. Do…

Chelsea zdolala v odvete Real Madrid 2:0 a postúpila do finále Ligy majstrov

0 icon

Londýn 6. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Futbalisti FC Chelsea postúpili do finále Ligy majstrov. V stredajšej domácej semifinálovej odvete zdolali Real Madrid 2:0 vďaka gólom Tima Wernera a Masona Mounta. Úvodné stretnutie sa v španielskej metropole skončilo remízou 1:1. Finálovým súperom Londýnčanov bude 29. mája v Istanbule v čisto…

Súhrn noviel zákonov, ktoré prešli do druhého čítania II.

0 icon

Bratislava 5. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Parlament včera posunul do druhého čítania niekoľko poslaneckých návrhov. Medzi nimi aj novelu školského zákona, ktorú do parlamentu predložili koaliční poslanci Mária Šofranko, Richard Vašečka (obaja OĽaNO) a Radovan Sloboda (SaS) Vďaka nej by mohli dostať dočasnú možnosť poskytovať povinné predprimárne vzdelávanie do…

Ministri G7 vyzvali Bielorusko na opakovanie volieb pod dohľadom pozorovateľov

0 icon

Londýn 6. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ben Stansall)   Ministri zahraničných vecí skupiny G7 v Londýne vyzvali v stredu Bielorusko na uskutočnenie nových prezidentských volieb pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov. Vo vyhlásení zverejnenom po skončení londýnskych rokovaní tiež apelovali na bieloruské úrady, aby ukončili represie a prepustili všetky nespravodlivo väznené osoby Režim bieloruského…

Ministri G7 kritizujú Čínu i Rusko; zaviazali sa podporiť iniciatívu COVAX

0 icon

Londýn 6. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Skupina G7 odsúdila v stredu Čínu za porušovanie ľudských práv a vyjadrila znepokojenie z najonvších agresívnych krokov Ruska. Vyplýva to podľa agentúry AFP zo spoločného vyhlásenia ministrov zahraničných vecí skupiny G7 zverejneného v stredu po trojdňových rokovaniach v britskej metropole Londýn Ministri kritizovali Rusko…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Matovič v parlamente: „Ak by som zostal premiérom, naďalej som bol len symbol utrpenia pandémie!?!?“ To fáááKT, iba toto Igorééé?

0icon

Tak s takouto sebacharakteristikou odôvodňoval svoje odstúpenie z funkcie predsedu vlády. Každý, kto počul tieto slová z úst „geniálneho“ trnavského hulváta sa musel zasmiať a hneď na to skamenieť. Určite sa každý zamyslel a začal spomínať na všetky výstrelky tohto psychopubertálneho indivídiua, ktorý vysedával v premiérskom kresle. Všetky svoje výčiny…

Gustáv Murín

Nie medveďom, ale zdravému rozumu tu hrozí vyhynutie!

0icon

Mantinelizmus našich štátnych ochrancov prírody ma opakovane privádza do úžasu. Na jednej strane významne prispeli k premnoženiu medveďov u nás (ale toto slovo zakazujú?!!) a na druhej ich strieľajú tak bezhlavo, až nad tým ostáva rozum stáť. Exemplárnym príkladom je, že sa týmto ochranárom u nás podarilo obštrukciami proti samospráve, štátnej správe i…

Peter Kohút

Za zločiny proti ľudskosti sa budete zodpovedať! Vaša prehra sa blíži!

0icon

Je najvyšší čas naliať si čistého vína, vyložiť karty na stôl a jasne pomenovať, kto je úhlavným nepriateľom nielen Slovenska, ale aj ostatných európskych národov a civilizácie, kto vedie proti nám hybridnú vojnu na všetkých frontoch a usiluje o naše totálne zotročenie s následnou genocídou. Nie je to nik iný, ako globálny parazit – úzka…

Ivan Štubňa

Bomba z jasného neba do radov Matovičovej a Hegerovej covidovej vlády...

0icon

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone! Francúzske centrum pre hodnotenie liekov CTIAP (Centre Territorial d’Information Pharmaceutique d’Avis) dospelo k záveru, že všetky štyri vakcíny proti COVIDu používané vo Francúzsku by mali byť okamžite zastavené. Žiadna

Rene Molnaru

Motto pirátskej domobrany, nie hlavou proti múru, ale rozumom proti hlúposti

0icon

Predčasné voľby nič nevyriešia - len sa vymenia "ha.zlíci", tu pomôžu len prenasledovaní občania, ktorí sa ovšem nemôžu zúčastniť politickej súťaže lebo sú všade blokovaní, ignorovaní a týmto trikom odsúdení do zabudnutia. Priatelia, my nesmieme zabudnúť, uverte už konečne prenasledovaným občanom, však posledné politické udalosti sú len divadielko pre „ovce“,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ľudia, ktorí zmenili naše životy 2. časť

0 icon

Ľudia ako Thomas Edison a Dr. Martin Luther King sú pamätaní po celom svete pre ich úžasné počiny. Ich činy zmenili spôsob, akým myslíme a vidíme náš svet a spôsob, akým žijeme svoje životy. Existujú však ľudia, ktorých činy a životy nie sú dostatočne spomenuté, aj keď boli ohromne priekopnícke. Jedným z príkladov…

TOP10+: Hračky, ktoré mali potešiť deti, ale vystrašili rodičov

0 icon

Barbie, Ken a plyšové medvede sú už zjavne nuda. Preto výrobcovia vymysleli hračky, ktoré skôr vyzerajú ako z hororu. Výrobcovia detských hračiek vytvorili kreatívne hračky, alebo skôr kreatúry. Koľko ľudí je ochotných reálne zaplatiť za príšeru poníka z mužskou hlavou alebo dovoliť dieťaťu hrať sa s pištoľou Batmana, ktorá má umiestnený…

TOP10: Fakty o ľudskom tele, ktoré ťa nadchnú viac ako akčný film

0 icon

V ľudskom tele ukrývame viac tajomstiev, ako má detektív konšpiračných teórií. Tu sú ale fakty, ktoré ťa nadchnú viac ako akčný film. Každý rok vedci prichádzajú s ďalšími senzačnými objavmi, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Spravidla sa ale väčšina z nás nezaoberá vedeckými teóriami a zisteniami, ale skôr riešime fakty o…

Bitka o Los Angeles - Čo sa vlastne stalo? 5. časť

0 icon

V poradí v piatom článku z minisérie Bitka o Los Angeles, sa pozrieme na to, čo sa vlastne stalo. Totiž podľa oficiálneho povojnového vysvetlenia si ľudia splietli s nepriateľskými lietadlami meteorologické balóny vypustené nad Los Angeles. Ciele, na ktoré protilietadlové jednotky strieľali, boli v porovnaní s japonskými lietadlami nesporne príliš pomalé. Akonáhle paľba začala, kúdeľ dymu ešte…

TOP10: Ako to vyzerá, keď zabudneš, čo do práčky nepatrí?

0 icon

Nie všetky momenty v živote sú veselé. Predstav si, že do práčky vložíš obľúbenú mikinu a po hodine začneš hľadať peňaženku. Ako veľmi ti stiahne žalúdok? Určite si spomínaš na tie chvíle, keď si doma prevracal očami, ak ti mama hovorila, že si treba pred praním starostlivo všetko vybrať z…

Vo svete IT

Sovietska misia Mars 3 bola prvou misiou, ktorá pristála na povrchu Marsu: Ako sa jej to podarilo?

0 icon

Pred každým pristátím na Marse existuje úsek, ktorý sa označuje ako 7 minút strachu. Úsek začne keď sonda vstúpi do atmosféry a končí sa pristátím sondy na povrchu. Sonda spomalí z niekoľkých kilometrov za sekundu až na úplnú nulu, a to bez pomoci ľudí na Zemi, hovorí YouTube kanál SciShow Space. Dnes už…

Xiaomi Viomi SE – jeden z najdostupnejších robotických vysávačov od Xiaomi teraz za ešte nižšiu cenu!

0 icon

Značka Viomi spadajúca pod krídla čínskej spoločnosti Xiaomi je už roky známa svojimi kvalitnými, no zároveň dostupnými vysávačmi. V posledných rokoch si značku Viomi obľúbili vo svete tisíce spokojných zákazníkov, ktorí hľadajú dostupnú alternatívu ku overeným, často západným výrobcom. Špičkové modely prináša značka v každej kategórii a nie je tomu inak ani v…

V pasci a samé: Nová teória naznačuje, prečo nás mimozemské civilizácie doposiaľ nekontaktovali

0 icon

Existuje množstvo teórií, ktoré sa pokúšajú vysvetliť, prečo sme ešte neobjavili vo vesmíre mimozemský život. Možno je život vzácnosťou a naša Zem je jedinou planétou, ktorá ho je schopná podporovať. Ďalšie vysvetlenie zase tvrdí, že sme prvou inteligentnou civilizáciou vo vesmíre. Objavili sa aj bláznivejšie teórie, ktoré hovorili o smrtiacich…

Hubblov vesmírny ďalekohľad sa opäť predvádza: Pozrite sa na krásu skupiny galaxií Abell 3827

0 icon

Hubblov vesmírny ďalekohľad nám prináša ďalší dychberúci záber vesmíru okolo nás. Tentokrát ide o zoskupenie galaxií s názvom Abell 3827, píše portál Science Alert. Keď sa pozriete na fotografiu, vidieť môžete stovky galaxií rôznych veľkostí, či tvarov, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti 1.4-miliardy svetelných rokov od Zeme. V strede leží…

Facebook chce hlbšie prepojiť miestne komunity. Vytvoril novú nástenku „Susedstvá“. U nás zatiaľ nie je dostupná

0 icon

Sociálna sieť Facebook si dala za cieľ posilniť miestne komunity. Najnovšie oznámila, že spúšťa novú funkciu „Neighborhoods“, čo v preklade znamená Susedstvá. Na Facebooku pribudla nová nástenka „Susedstvá“ Facebook túto funkciu popisuje ako dedikované miesto, ktoré má za cieľ dopomôcť k hlbšiemu prepojeniu ľudí medzi sebou zo svojho okolia, či…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky: "V Rusku si ľudia pamätajú na hrdinstvo slovenských vlastencov."

0 icon

Rusko, 6.máj 2021 (AM) – \"Pamiatka na spoločný boj s fašizmom je spoločným mravným orientačným bodom pre Rusko a Slovensko, upevňuje priateľstvo a spoluprácu medzi oboma krajinami,\" vyhlásil predseda Ruskej historickej spoločnosti a riaditeľ Služby vonkajšej rozviedky RF Sergej Naryškin. &n

Ruger MAX-9 - nová, malá pištoľ na skryté nosenie

0 icon

USA, 6.máj 2021 (AM) – Poloautomatické pištole MAX-9 a MAX-9 Pro 9 mm rozširujú rad špecializovaných ručných zbraní určených na skryté nosenie zameraných na čoraz rozsiahlejší a vnímavejší americký trh, ktorý sa chystá čeliť priamym kontaktom s rešpektovanými konkurentmi, ako je Springfield Arm

Izrael zaútočil raketami na sýrske skladisko v Latakii. Video

0 icon

Sýria, 6.máj 2021 (AM) – Lietadlá Izraelského vojenského letectva zaútočili na skladisko plastových výrobkov v provincii Latakia, oznámila sýrska štátna agentúra SANA. Podľa informácií agentúry boli sýrske prostriedky protivzdušnej obrany nasadené pri odrazení izraelských r

Nepilotovaný komplex „Molnija“: zachytiť ho je zložité

0 icon

Rusko, 6.máj 2021 (AM) - V marci sa dostala do médií informácia o univerzálnom nepilotovanom komplexe ruských vojensko-kozmických síl (VKS) „Molnija“ (Blesk), zostavu ktorého budú tvoriť roje dronov. O jeho možnostiach hovoril vojenský komentátor plk. v.v. Alexandr Žilin.   Nepilotovaný komplex „Molnija“ konštruuje spoločnosť „Kronš

Izraelský analytik Solomon Mann: Všetci ľudia zo Západu musia pochopiť - nikto ich nezachráni

0 icon

Izrael, 5.máj 2021 (AM) – Európsky parlament odporúča Európskej komisii, aby v prípade zmocnenia sa Ukrajiny Ruskom upustila od ruského plynu, odpojila Rusko od spoločnosti SWIFT, zmrazila ruské aktíva v Európe a účty ruských oligarchov a ich rodín.   Uznesenie Európskeho parlamentu, ktoré má odporúčací charakter a nie

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali