Peter Tóth: Takmer vždy nás sledovala SIS

Bratislava 23. apríla 2016 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Daniel Veselský)

 

Peter Tóth si myslí, že podsvetie sa nedokázalo Róberta Remiáša zmocniť

Bývalé vedenie Slovenskej informačnej služby (SIS) v roku 1996 chcelo, aby podsvetie prinútilo Róberta Remiáša spolupracovať. Domnieva sa bývalý novinár a bývalý riaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth.

Róbert Remiáš zomrel pri výbuchu svojho auta 29. apríla 1996 v Bratislave
Róbert Remiáš zomrel pri výbuchu svojho auta 29. apríla 1996 v Bratislave

„Bol som vtedy jediný novinár, ktorý poznal Róberta Remiáša ešte zaživa. Na konci roku 1995 nás skontaktoval Oskar Fegyveres, vtedy korunný svedok kauzy zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. Fegyveres ma požiadal, aby som spolupracoval s jeho priateľom Remiášom pri zabezpečovaní rôznych potrieb, ktoré si ako človek na úteku nemohol vybavovať sám. S Róbertom Remiášom sme sa stali priateľmi. Boli sme spolu prakticky každý deň. Vozili sme sa jeho autom, v ktorom neskôr zahynul. Takmer vždy nás sledovala SIS. Zmena nastala približne mesiac pred jeho smrťou. K sledovaniu sa pridali aj ľudia z nitrianskeho a bratislavského podsvetia,“ uviedol pre TASR Tóth, ktorý je autorom troch kníh a v dvoch z nich opisuje praktiky bývalého vedenia SIS.

„Keď vybuchlo jeho auto a v ňom strašnou smrťou zahynul Róbert Remiáš, bol som hlboko presvedčený, že jeho vraždu zorganizovala SIS a na jej objednávku tento zločin vykonalo podsvetie. Na základe informácií, ktoré som roky zhromažďoval, som si dodnes istý, že podsvetie Remiáša sledovalo na pokyn vysokých funkcionárov SIS. Dnes si však myslím, že pôvodné zadanie neznelo tak, aby bol zlikvidovaný. Podľa mojej mienky vedenie SIS chcelo, aby ľudia bossa Miroslava Sýkoru hoc aj hrubým násilím prinútili Róberta Remiáša spolupracovať. Cieľom totiž bolo presvedčiť Oskara Fegyveresa, aby zmenil výpoveď. Jediný, kto to mohol urobiť, bol jeho najlepší priateľ Róbert Remiáš,“ povedal svoj názor Tóth.

Podľa jeho vyjadrenia podsvetie sa nedokázalo Remiáša zmocniť. „Raz som tomu dokonca zabránil tým, že som začal kričať na celú ulicu. Napokon bol predsa len zavraždený. Nazdávam sa, že jeho smrť nebola súčasťou pôvodného plánu. To však nezbavuje morálnej zodpovednosti tých funkcionárov SIS, ktorí si pri rozpracovávaní Remiáša najímali pomocné sily z prostredia podsvetia,“ dodal Tóth.

Vyšetrovateľ Policajného zboru vydal dňa 8. februára tohto roka uznesenie, ktorým pokračuje v prerušenom trestnom stíhaní v prípade smrti Róberta Remiáša z apríla 1996. Na vydanie tohto rozhodnutia dal písomný pokyn prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. TASR o tom prvý aprílový deň informovali hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka a hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

Róbert Remiáš zomrel pri výbuchu svojho auta 29. apríla 1996 v Bratislave na križovatke ulíc Botanická, Karloveská a Devínska cesta. Muž mal byť spojkou s bývalým príslušníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý mal vypovedať, že na zavlečení syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča sa podieľala tajná služba. Policajný vyšetrovateľ obvinil z vraždy Remiáša dvoch údajných vykonávateľov Jozefa Roháča a Imricha Oláha.

Šéf vyšetrovateľov polície Jaroslav Ivor v roku 1999 uviedol, že Remiáša sa podarilo zavraždiť až na druhý pokus. Ešte pred 31. augustom 1995, kedy bol unesený exprezidentov syn Michal Kováč ml., mal Miroslav Sýkora požiadať Jozefa Roháča, aby zabezpečil výbušninu, zhotovil nástražný výbušný systém a umiestnil ho pod vozidlo BMW Remiášovej manželky. Iniciáciu výbušného systému mal zabezpečiť Imrich Oláh spolu s dvoma mužmi. Tento systém však zlyhal. Nový nástražný výbušný systém niekedy medzi 31. augustom 1995 a 29. aprílom 1996 umiestnili pod zadnú nápravu vozidla. Remiáš zomrel na šok, spôsobený v dôsledku nadmerných účinkov ohňa a vysokej teploty.

Pre údajný návod na Remiášovu vraždu bol od decembra 2002 stíhaný aj bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa. Ten obvinenie označil za vykonštruované. Na vražde sa mal podieľať aj bývalý boss bratislavského podsvetia Miroslav Sýkora, u ktorého si podľa obvinenia Ivan Lexa vraždu objednal. Sýkoru zavraždili 6. februára 1997 pri bratislavskom hoteli Holiday Inn.

Bratislavská krajská prokuratúra zastavila trestné stíhanie Imricha Oláha a Jozefa Roháča za vraždu Róberta Remiáša dňa 18. septembra 2006. „Vyšetrovaním bolo preukázané, že títo dvaja obvinení skutok nespáchali,“ uviedol vtedajší generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka. V roku 2006 taktiež zastavili trestné stíhanie Ivana Lexu.

 

Jaroslav Ivor: Čas hrá vždy v prospech páchateľa, čo platí aj o vražde Róberta Remiáša

Stará kriminalistická zásada hovorí, že čas hrá vždy v prospech páchateľa. To platí aj v prípade vraždy Róberta Remiáša, od ktorej onedlho uplynie už 20. rokov a ktorej vyšetrovanie sa obnovilo druhý februárový týždeň tohto roku. Konštatoval to pre TASR bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov, generál Jaroslav Ivor.

„Predovšetkým chcem povedať, že v čase, keď došlo k úmrtiu Róberta Remiáša, nezastával som žiadnu výkonnú funkciu na úseku vyšetrovania, pretože som bol, tak povediac, odídený rozhodnutím vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara a v rokoch 1995 až 1998 som bol mimo správy vyšetrovania alebo úradu vyšetrovania. Čiže vnímal som to ako občan. A treba povedať, že v tom čase mnohých ľudí zaujímal aj prípad zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny, ktorý vlastne súvisel s týmto prípadom. V tom období som bol požiadaný, aby som pôsobil ako člen nezávislej vyšetrovacej občianskej komisie, ktorú organizoval pán Ladislav Pittner, teda bývalý minister vnútra,“ povedal pre TASR Ivor, ktorý v súčasnosti pôsobí ako dekan Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy. 

Ako objasnil, „stretávali sa vtedy viacerí ľudia, ktorým záležalo na tom, aby sa prípad zavlečenia Kováča juniora, ale potom aj vraždy Remiáša veľmi rýchlo a úspešne objasnili, pretože tá doba tomu vyšetreniu nepriala“. „Až po mojom návrate došlo k situácii, že sme tie prípady otvorili a začali jeden aj druhý vyšetrovať. Došlo teda nielen k začatiu stíhania vo veci, ale došlo aj k vzneseniu obvinenia. Žiaľ, tie prípady v tom čase neboli ukončené a je pravdou, že doteraz nie sú páchatelia potrestaní. Treba povedať, že pokiaľ prvé informácie a závery boli v tom zmysle, že došlo k nejakej nešťastnej udalosti, k samovýbuchu a podobné konštatácie, tak potom na základe veľmi dobrej práce Kriminalistického a expertízneho ústavu sa stanovila príčina toho výbuchu s tým, že to bol nainštalovaný nástražný výbušný systém, a že to bolo zavinením cudzej osoby,“ dodal ďalej Ivor.

V tom čase tie udalosti boli podľa jeho slov známe, pričom sa rôznymi operatívnymi a procesnými postupmi preukázalo, že podozrivými z vraždy sa stali Jozef Roháč aj Imrich Oláh, voči ktorým bolo aj vznesené obvinenie. „Teraz je tá situácia ešte náročnejšia, pretože stará kriminalistická zásada hovorí, že čas hrá vždy v prospech páchateľa. Treba si uvedomiť, že pre súčasných vyšetrovateľov, prokurátorov alebo súd – ak sa ten prípad dostane na súd – bude situácia mimoriadne náročná, ale chcem poznamenať, že určite nie beznádejná. Boli prípady, ktoré sa podarilo objasniť po niekoľkých rokoch a ja pevne verím, že sa to podarí aj v tomto prípade,“ zdôraznil na záver mimo iného generál Ivor.

 

Milan Žitný: Žiadne vedenie rezortu vnútra sa neospravedlnilo pozostalým Róberta Remiáša

Pre slovenskú politickú kultúru je symptomatické, že dodnes sa žiadne vedenie rezortu vnútra za škandalózne správanie vedenia tohto ministerstva z polovice 90. rokov neunúvalo verejne sa ospravedlniť pozostalým nebohého Róberta Remiáša. Zdôraznil pre TASR bezpečnostný analytik a bývalý novinár Milan Žitný. Od smrti Remiáša uplynie 29. apríla už 20 rokov. „Ráno 30. apríla 1996 prišla kolegyňa Ľuba Lesná do redakcie Rádia Slobodná Európa mimoriadne znepokojená – Róbert Remiáš sa vraj od večera predošlého dňa nikomu neohlásil a nie je možné sa s ním spojiť. Večer odišiel ešte na jedno stretnutie a odvtedy je nezvestný. V prvom momente som si nespojil s Remiášom správu z médií, že pri bratislavskej Riviére explodovalo v noci auto – výbuch som podvedome považoval za ďalšiu z aktivít slovenského podsvetia – veď pred rokom vybuchlo rovnako v širšom centre neďaleko Úradu vlády SR vozidlo so známymi bratislavskými gangstermi Danišovcami (Tuti a Papas, pozn. TASR). Ale popoludní sa už Ľubina zlá predtucha vyplnila – Ministerstvo vnútra SR vydalo správu, že pri Riviére vybuchlo vozidlo s vodičom Róbertom R.,“ spomínal Žitný.

Podľa jeho slov ho na tej správe zaujali dva detaily. „Prvým bola zmienka, že – podľa rezortu vnútra – príčinou výbuchu bola ‚pravdepodobne porucha na splynovacom zariadení‘. Toto podsúvanie návodu, akým smerom sa majú úvahy verejnosti od začiatku uberať, bolo podozrivé – vnútro naznačuje príčiny výbuchu vo fáze, keď v iných prípadoch je vždy zdržanlivé a odkazuje na prebiehajúce vyšetrovanie a potrebu počkať na závery forenzných expertov,“ objasnil bezpečnostný analytik. „Druhý detail správy už v kombinácii s prvým vytvoril silnú indíciu, že za explóziou treba hľadať špinavé paprče vládnej moci a nie technickú poruchu. Ten detail znel približne tak, že Róbert R. bol známy tým, že sa pohyboval medzi tzv. autičkármi, čiže v prostredí organizovaného zločinu,“ povedal ďalej.

„Istý čas potom, čo rezort vnútra informoval, že podľa expertízy Kriminalistického a expertízneho ústavu príčinou výbuchu bola naozaj porucha na splynovacom zariadení, odišiel z ústavu jeho pracovník Tibor Šmida. Na tlačovej konferencii zverejnil skutočné závery expertízy: príčinou explózie boli dva nástražné výbušné systémy, jeden na splynovacom zariadení, druhý pod palubnou doskou. Symptomatické pre tunajšiu politickú kultúru je, že dodnes sa žiadne vedenie rezortu vnútra za škandalózne správanie vtedajšieho vedenia ministerstva neunúvalo verejne sa ospravedlniť pozostalým nebohého Róberta Remiáša,“ zdôraznil na záver Žitný.

 

Lucia Kurilovská: Vražda Róberta Remiáša môže byť po 20 rokoch premlčaná

Môže nastať situácia, že vražda Róberta Remiáša bude 29. apríla, kedy od nej uplynie 20 rokov, premlčaná. Pripustila to rektorka Akadémie Policajného zboru SR Lucia Kurilovská.

Obnovenie prerušeného trestného stíhania, ku ktorému došlo 8. februára, vníma odborníčka na trestné právo tak, že sa v prípade vyskytli nové okolnosti. Vyšetrovatelia podľa nej majú snahu dotiahnuť prípad do úspešného konca a snažia sa vykonať potrebné úkony. Ak našli nového podozrivého, musia ho obviniť v lehote do 20 rokov od úmrtia Remiáša, upozornila Kurilovská. V prípade, že by chceli vzniesť obvinenie voči tým istým osobám ako v minulosti, takúto lehotu nemajú. 

„Veľmi jednoducho sa dá povedať, že sú okolnosti, na základe ktorých môže byť vražda 29. apríla premlčaná. Sú však aj faktory v súlade s Trestným poriadkom, na základe ktorých by sa mohlo pokračovať aj po 20 rokoch od spáchania skutku,“ uviedla pre TASR s tým, že vyšetrovanie vraždy Róberta Remiáša prebieha podľa starého Trestného poriadku účinného do 1. januára 2006.

Známy trestný advokát Ondrej Mularčík je presvedčený, že ak nebolo v prípade vraždy Róberta Remiáša vznesené za 20 rokov obvinenie voči konkrétnej osobe, tak sa tento trestný čin premlčiava. Podľa Mularčíka sa prípad premlčiava vo vzťahu k tým osobám, ktoré by po tých 20 rokoch eventuálne prichádzali do úvahy ako podozriví.

„Ak niekto spomína, že sa prerušila premlčacia doba, tak vždy len voči tej konkrétnej osobe, voči ktorej v priebehu tej premlčacej doby bolo vedené trestné stíhanie. Čiže, ak bola nejaká XY osoba stíhaná a bolo vo vzťahu k tejto osobe zastavené alebo nejakým spôsobom ukončené trestné konanie, tak tá doba, pokiaľ prebiehalo vyšetrovanie voči konkrétnej osobe, sa do tej premlčacej doby podľa mňa nezapočítava,“ uviedol pre TASR Mularčík.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Arméni si pripomenuli 106. výročie Veľkého zla, očakávajú Bidenovo vyhlásenie

0 icon

Jerevan 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Tisíce Arménov kráčali v piatok ulicami Jerevanu, aby si pripomenuli masové vraždenie svojich predkov, ktoré v časoch prvej svetovej vojny spáchali osmanskí Turci. Agentúra AFP informovala, že fakľový sprievod za účasti asi 10.000 ľudí z Námestia slobody k pamätníku genocídy na kopci s…

Summit EÚ sa uskutoční 25. mája, venovaný bude pandémii i vzťahom s Ruskom

0 icon

Brusel 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Yiannis Kourtoglou)   Lídri EÚ sa stretnú 25. mája v Bruseli na summite, ktorý bude venovaný koronavírusovej pandémii, boju proti klimatickej zmene a napätým vzťahom s Ruskom. S odvolaním sa na hovorcu predsedu Európskej rady Charlesa Michela o tom v piatok informovala agentúra AFP Niekoľko nedávnych…

Diaľkový limit pendlerov sa predĺži z 30 na 100 kilometrov

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Z tridsať na sto kilometrov sa od pondelka 26. apríla predĺži diaľkový limit pre pendlerov zo susedných štátov. Po novom sa tiež nebude povinnosť karantény vzťahovať na osoby, ktoré majú trvalý či prechodný pobyt na území susedného štátu do sto kilometrov od otvoreného…

Biden ako prvú navštívi Britániu, kde sa zúčastní na summite G7

0 icon

Washington 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Prvá zahraničná cesta Joea Bidena bude smerovať do Británie, kde sa nový americký prezident v júni zúčastní na summite krajín G7. Hneď po ňom sa Biden zúčastní na schôdzke lídrov EÚ a na summite NATO v Bruseli. Informovali o tom agentúry AFP a…

ÚVZ: Ďalšie zlepšovanie situácie môže skrátiť vyhradené nákupné hodiny seniorov

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ak sa bude epidemiologická situácia naďalej zlepšovať, odborníci sú otvorení diskutovať o skrátení a neskôr aj o úplnom zrušení vyhradených nákupných hodín pre seniorov a ťažko zdravotne postihnutých. Zároveň však upozorňujú na riziko, ktoré prináša zvýšená mobilita ľudí spojená s uvoľňovaním opatrení, a…

Experti vláde: Podviedli ste občanov s Covid automatom. Už sme mali byť v inom pásme. Kalkul vlády? Testy a vakcíny by ostali nevyužité

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Dáta bez pátosu, dobrovoľná skupina expertov na štatistiku, adresovala premiérovi a pandemickej komisii následovné znenie: Nevieme, kto Vás drží v omyle, nevieme prečo ide o ďalší omyl v rade mnohých. Sme svedkami toho, že nerozumiete číslam napriek tomu, že sa na nich Vy…

Ďalší útok vo Francúzsku: Útočník z Tuniska zabil nožom policajtku, keď tá práve robila administratívu

0 icon

Paríž 23. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Francúzska policajtka v piatok zahynula po tom, ako na ňu zaútočil nožom muž z Tuniska, ktorého polícia následne zastrelila. Informoval o tom francúzsky denník Le Monde Zabitá policajtka vykonávala na stanici administratívne práce, uviedol pre agentúru AP hovorca francúzskej polície. Motív činu…

Po júni by mohlo byť prehodnotené využívanie antigénových testov

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   V lete, po mesiaci jún, by mohlo dôjsť k prehodnoteniu využívania antigénových testov. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ)SR Zuzana Eliášová "Zmluvy na testovanie antigénovými testami v mobilných odberových miestach sú platné do 30. júna. V nadväznosti na aktuálnu epidemiologickú situáciu…

EMA odporúča očkovanie druhou dávkou vakcíny od AstraZeneca

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Liselotte Sabroe/Ritzau)   Európska lieková agentúra (EMA) v piatok odporučila, aby sa ľudia zaočkovaní prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca zaočkovali aj druhou dávkou. Zástupca výkonnej riaditeľky EMA Noël Wathion na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že by očkovanie druhou dávkou látky Vaxzevria po štyroch…

Viete prečo Hegerova vláda nevyhostí amerických agentov? Lebo by prišla takmer o všetkých svojich členov

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Vláda Eduarda Hegera vyhostí troch ruských diplomatov, ktorí sú vraj agentmi. Ešte že tak. Ak by sme totiž mali vyhostiť aj amerických agentov, vláda Eduarda Hegera by zrejme prišla o mnoho členov, ktorí by museli opustiť Slovenskú republiku   Slovensko vyhostí troch…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Danko

Ukrajinskí vojaci ako opice v ľudskom odeve

0icon

V posledných dňoch sa na Ukrajine hovorilo veľa o mobilizácii ruských vojsk na východnej hranici. Ukrajinský prezident si obliekol nepriestrelnú vestu a vybral sa na Donbass, aby osobne videl stav vojakov na fronte. Neskôr Volodymyr Zelenskij uviedol, že ukrajinská armáda je schopná klásť odpor komukoľvek, dokonca aj Rusku. Pozrime sa…

Pavel Polák

Kult Covidu

0icon

Pozeral som tlačovú konferenciu o posledných covidových opatreniach. Na čele pán Heger a jeho okolie. V jeho a Matovičových vyjadreniach sa možno štyridsať krát opakovali prívlastky slova rozumný a mnohopočetné ďakovania občanom. Uvedomil som si, že spôsob jeho prejavu viac, ako čokoľvek iné pripomína  kázanie predstaviteľa sekty,  tentokrát nie len pre svojich zbožňovateľov, ale vysielanú…

Erik Majercak

Pád Babylonu. Fico vs Soros. Rozpad EU. Corona. Jalta 2. Rozpad sveta na zóny. Konflikt na Ukrajine. Ako to celé spolu súvisí?

0icon

V 1990 vládu nad svetom získal globálny západný kapitalistický model. Tento model bol zvolený na to, aby porazil socializmus a zbavil sa hrozby znárodňovania a spravodlivejšej spoločnosti. Myšlienka nemožnosti parazitovania na svete ako doteraz ich nemohla nechať chladnými a trvalo im 3 generácie, pokiaľ sa im to podarilo. Systém globálneho západného kapitalistického modelu fungoval…

Štefan Harabin

Návod ako vyrobiť z dodávok zbraní pre Islamský štát, ruský útok na Česko.

0icon

V októbri 2014 došlo v muničnom sklade vo Vrběticiach k výbuchu 50 ton munície. O dva mesiace neskôr vybuchol druhý sklad ktorý obsahoval asi 13 ton munície. Česká polícia to vyšetrovala ako všeobecné ohrozenie. Po siedmych rokoch, čítate dobre siedmych rokoch,  sme sa cez mediálne predpripravovanú inscenáciu dozvedeli, že na základe „jasných dôkazov“ bezpečnostných…

Adam Heriban

Nehaňte ľud môj. Toto si Rusi nezaslúžia!

0icon

Situácia okolo českých Vrběticích naberá na obrátkach. Celý svet sa zas a znova koncentruje iba na Ruskú federáciu ale každému akosi uniká pointa. Pred 7 rokmi došlo v českom muničnom sklade k výbuchu, pri ktorom zahynuli 2 český občania. Do tejto akcie mali byť zapojené ruské tajné služby. Ruskí agenti podľa českej vlády…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 2. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

TOP10+: Inteligentní dizajnéri ukázali, že kreativita je silná, aj keď ide o drobnosti

0 icon

Kreativita je určite najvyššia forma inteligencie. Nasledujúce pestré riešenie držia krok s vývojom, ktorý určite stojí za tvoju pozornosť. Siahajúc za hranice vedomostí a rozširujúc svoju tvorbu, boli nútení niektorí ľudia hľadať spôsoby, ako si zlepšiť každodenný život. Či už ide o lavičku, zvonček na mikrovlnej rúre alebo šach pre nevidiacich, všetky tieto…

Jedlo, ktoré môžeš jesť bez výčitiek aj v noci

0 icon

Dobrou správou je, že vedci a lekári tvrdia, že je prospešné a dokonca nevyhnutné večer jesť. Ale aby si sa vyhol ťažkostiam so žalúdkom, zlému spánku a priberaniu na váhe, je dôležité múdro si vyberať jedlo, ktoré si dáš na večeru. A samozrejme nezabudni na rozumnú veľkosť porcií. Tieto produkty ti môžu…

Atentát na Hitlera - Kto nastražil bombu? - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o pivničnom atentáte na Hitlera, ktorému sa vyhol len o minúty. Zomrelo osem ľudí. Hitler však vyviazol. Kto stojí za týmto atentátom? Poďme na druhú časť článku z minisérie Atentát na Hitlera. Po každoročnej mníchovskej akcii spočívajúcej v jeho prejave, zvykol Hitler odletieť do Berlína, avšak tentokrát išiel vlakom. Táto…

Prečo prepichnúť uši bábätka nemusí byť dobrý nápad?

0 icon

Podľa Americkej pediatrickej akadémie by rodičia mali počkať, kým ich deti dovŕšia najmenej 6 mesiacov, než im dajú prepichnúť uši a nasadia náušnice. Aj keď o týchto radách často diskutujú rodičia, nemožno poprieť, že prepichnutie uší tvojho dieťaťa má niekoľko nevýhod. Aj keď je v našich končinách zvykom dávať dievčatkam prepichovať uši hneď…

Vo svete IT

Drevený satelit? Už čoskoro by to mohla byť realita

0 icon

Vesmírne satelity sú objekty, ktoré okolo našej Zeme svištia rýchlosťou 40-tisíc km/h. Sú preto vyrobené z ľahkých polymérov, alebo zliatin, ktoré sú odolné voči teplu, píše portál IFLScience. Fínsky projekt si ale zvolil pomerne netradičný materiál – drevo. O tom, že aj takýto satelit môže byť funkčný sa nás pokúsia presvedčiť…

Mobilný mikrovlnný systém Leonidas sľubuje, že v prípade hrozby zlikviduje celý kŕdeľ dronov

0 icon

Startupová spoločnosť Epirus, sídliaca v americkom Los Angeles, prišla s nápadom, ako sa krajiny môžu ubrániť pred útokom roja dronov, píše portál Futurism. Riešenie sa podľa nich ukrýva v lúčoch vysoko energetických mikrovĺn. Epirus svoju novú zbraň pomenovalo Leonidas a podľa ich slov sa má zmestiť na korbu pickupu. Prístroj…

Škoda zverejnila skice novej Fabie, ktorá bude predstavená už v máji. Vyzerajú božsky! Páčia sa vám?

0 icon

Produktová rada automobilov Škoda Fabia bezpochyby patrí medzi automobily, ktoré si mnohí z nás nadmieru obľúbili. Obzvlášť posledná generácia priniesla dizajnové prvky, ktoré sú skôr typické pre drahšie modely áut. Nebude tomu inak ani v prípade nadchádzajúcej generácie, ktorá podľa skíc, vyzerá úchvatne. Škoda zverejnila skice pripravovanej novej Fabia Škoda…

MIUI 12.5 sa chystá na globálny trh! Máme zoznam zariadení, ktoré ho dostanú prvé!

0 icon

Informácie o MIUI 12.5 pomaly vychádzajú von a len včera sme vám priniesli zoznam zariadení, ktoré sa už v Číne chystajú na uvoľňovanie nadstavby. Včera ešte nebolo isté, kedy a ktoré zariadenia získajú novú verziu systému ako prvé a dnes je už všetkému inak. Novinku priniesol portál Xiaomiadictos.com a môžeme…

Google sprístupňuje v aplikácii Mapy funkciu, ktorá šetrí palivo, pre ďalších používateľov

0 icon

Ešte koncom minulého mesiaca Google oznámil, že do aplikácie Mapy zavádza, resp. zavedie v krátkej dobe, viacero nových funkcionalít. Išlo napríklad o takzvaný „Indoor Live View“, teda vnútorný živý náhľad, ktorý ponúka navigáciu v rámci interiéru priestorov, ako sú letiská, stanice metra a podobne. Ďalej, išlo o funkciu kontroly počasia…

Armádny Magazín

Odvetné útoky Izraela. Sýrsky protivzdušný systém bránil svoje raketové batérie

0 icon

Sýria, 23.apríl 2021 (AM) – Prostriedky protivzdušnej obrany zareagovali na izraelský útok v provincii Damask, informuje Sýrska arabská tlačová agentúra s odkazom na sýrske ministerstvo obrany. V Izraeli sa v okolí jadrového centra rozozvučali sirény. "Naše prostriedky protivzdušnej obrany odrážajú izraelskú raketovú agresiu v oblasti Ad Dumajr v provincii

Príbeh, ktorý je nám predkladaný, má slabé miesta." Generál Šándor rozoberá, čo sa stalo v muničnom sklade vo Vrběticích

0 icon

Česko, 23.apríl 2021 (AM) – Bezpečnostný expert Andor Šándor sa v rozhovore pre Parlamentné listy snaží dopátrať, čo stojí za výbuchom muničného a zbrojného skladu vo Vrběticích. Šándor predpokladá, že verzia o sabotážnej akcii ruských agentov zatiaľ príliš neobstáva pred kritikou, lebo počas postupnej analýzy situáci

Ďalšie vojenské dopravné lietadlá NATO prileteli na Ukrajinu. Rusko poukazuje na používanie zakázaných zbraní

0 icon

Ukrajina, 23.apríl 2021 (AM) – V týchto dňoch priletelo z USA do Ľvova lietadlo spoločnosti „Omni Air International“, ktorá poskytuje charterové služby Pentagonu. Za posledné tri dni prileteli na Ukrajinu najmenej tri vojenské dopravné lietadlá vzdušných síl USA, Británie a Kanady, informuje agentúra „Interfax-Ukrajina“.   „Z americkej základ

Video: Ruská FSB zadržala na Kryme podozrivého z vlastizrady. Zbieral údaje o Čiernomorskej flotile

0 icon

Rusko, 23.apríl 2021 (AM) – Ruský občan podozrivý z poskytovania tajných informácií o Čiernomorskej flotile pre ukrajinské spravodajské služby bol zadržaný v Sevastopole podľa  správy tlačo

Stíhačky F-35 nebudú. USA informovali Turecko o vylúčení z projektu

0 icon

Turecko, 23.apríl 2021 (AM) –USA zaslali oficiálnu správu Turecku o jeho vylúčení z projektu výroby moderných stíhačiek F-35 kvôli tureckým nákupom ruských systémov protivzdušnej obrany S-400, informuje agentúra Anadolu s odkazom na zdroj z P

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali