Profesor Peter Staněk je známy slovenský ekonóm a prognostik pôsobiaci na Ekonomickom ústave SAV. Fungoval ako poradca vlád V. Mečiara a R. Fica v jeho prvej a druhej vláde. Dnes sa s elánom venuje aj umelej inteligencii.
Ako každý originálny duch, aj jeho dnes azda možno viac zastihnúť v zahraničí, ako doma. Dnes ale mali tú možnosť študenti, profesori ale aj verejnosť na Ekonomickej univerzite.
Svojím dynamickým prednesom z hlavy zahrnul poslucháčov hodinou a pol faktov a závažných otázok ohľadne budúcnosti sveta a Slovenska. Keďže väčšina prítomných boli mladí ľudia, mali určite nad čím rozmýšľať a trápiť sa. Postarší mohli azda byť radi, že to najlepšie už majú za sebou. Staněk je známy svojimi (takmer) katastrofickými prognózami, tým, že v pohľade na spoločnosť pristupuje so systémového a realistického hľadiska.
Otepľovanie nie je spôsobené človekom – ale to nijako neznižuje jeho nebezpečné dopady. Stojíme na prahu najväčších zmien v životnom prostredí za posledných 20 000 rokov. Ľudstvo neustále produkuje, ale 40% produkcie sa nepredá, nepoužije – automobilový priemysel môže byť najviac postihnutý. Riešením môže byť individuálna výroba, vždy presne pre zákazníka. Budúcnosť môže priniesť závažné redukovanie ľudskej populácie, dnes sa vo svete šokujúco otvorene spomína aj možnosť nukleárnej vojny vo východnej Európe.
To všetko a ešte oveľa viac zaznelo na akademickej pôde. Na otázku, že koľko máme času, zaznela odpoveď, že jednu dekádu.
Mimo prednášku pán Staněk pripomenul, že na jeho osobu je stále uvrhnuté embargo masmédií. Asi stále platia jeho slová, že hovoriť pravdu je v každom režime nevhodné. Nik samozrejme nemôže tvrdiť naisto, že pozná správne odpovede. Ale určite je chybou, že naša spoločnosť sa už na tieto otázky ani nepýta.