Peruánsky kardinál: Cirkev chce byť mostom k národom Amazónie

Peruánsky kardinál: Cirkev chce byť mostom k národom Amazónie

Vatikán 26. júla 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SpC-Vatican)

 

Tri mesiace pred špeciálnou biskupskou synodou o Amazónii, ktorá sa bude konať od 6. do 27. októbra 2019 vo Vatikáne, priniesol časopis „La Civiltà Cattolica“ rozsiahly článok s názvom „Synoda pre Amazóniu a ľudské práva“. Jeho autorom je peruánsky kardinál Pedro Ricardo Barreto SJ, arcibiskup diecézy Huancayo a viceprezident Celoamazonskej cirkevnej siete REPAM (Red Eclesial PanAmazonica)

Ilustračné foto

„Vychádzajúc zo základných podmienok dialógu a hľadania spoločného dobra, budúca špeciálna synoda o Amazónii chce prispieť k budovaniu nových ciest pre Cirkev a pre integrálnu ekológiu. Cieľom je vytvoriť podmienky, ktoré umožnia ľuďom žijúcim na rozsiahlom a dôležitom amazonskom území žiť s dôstojnosťou a pozerať do budúcnosti s dôverou“, píše peruánsky kardinál, ktorý sa podieľal aj na príprave Pracovného dokumentu synody.

Reklama

Územie Amazónie tvorí deväť krajín, žije tu približne 33 miliónov obyvateľov, z čoho 2 800 000 je domorodých, patriacich k 390 rôznym národom, z ktorých 137 je izolovaných, teda bez vonkajších kontaktov. Hovorí sa tu 240 jazykmi.

Kardinál Barreto pripomína, že Amazónia je biosystém, ktorý pôsobí ako „regionálny a globálny stabilizátor klímy“. Oblasť Amazónie pokrýva celkovú plochu približne 7,5 milióna km2. V tejto oblasti sa koncentruje 20% neľadovcovej sladkej vody na Zemi. Je tu 34% primárnych lesov planéty a nachádza sa tu 30 až 40% fauny a flóry sveta.

Reklama

„Svätý Otec František pozná amazonské národy,“ konštatuje kardinál Barreto a cituje slová pápeža z encykliky Laudato si´ (146), že domorodé spoločenstvá „nie sú len jednoduchou menšinou medzi ostatnými, ale mali by sa stať skôr hlavnými hovorcami, najmä keď sa chystajú veľké projekty, ktoré sa týkajú ich priestorov. Pre nich totiž zem nie je ekonomickou hodnotou, ale darom Boha a predkov, ktorí v nej odpočívajú, posvätným priestorom, s ktorým potrebujú byť v interakcii, aby živili svoju identitu a hodnoty. Keď zostávajú na svojich územiach, vedia sa o ne najlepšie starať. Na rozličných miestach sveta sú však nútení opúšťať svoju zem a uvoľňovať ju pre ťažobné, poľnohospodárske, pestovateľské alebo chovateľské projekty, ktoré nevenujú pozornosť ničeniu prírody a kultúry.”

Kardinál Barreto poukázal aj na príležitosť naučiť sa niečo od obyvateľov Amazónie:

„Na druhej strane, príležitosť pozrieť sa na identitu týchto národov a ich schopnosť chrániť tieto ekosystémy podľa ich špecifického kultúrneho spôsobu a ich vízie sveta môže našim neamazonským spoločnostiam umožniť vytvoriť primerané podmienky na ich ocenenie, rešpektovanie a učenie sa od nich.“

Na záver článku kardinál Barreto vyjadril želanie:

„Pokiaľ ide o nás, členov Katolíckej cirkvi v Amazónii, chceme byť živými svedkami nádeje a spolupráce a naďalej poskytovať evanjelizačné služby zakorenené v úrodnej pôde, kde žijú naši amazonskí ľudia a ich kultúry. V tomto zmysle môže byť synoda ako cirkevná udalosť dôležitým znakom účinnej odpovede na podporu spravodlivosti a na ochranu dôstojnosti najviac zasiahnutých ľudí.“

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:10

Intenzívne boje v mjanmarskom Jakchainskom štáte predstavujú vážnu hrozbu pre civilistov, varovala v piatok Organizácia Spojených národov. Zároveň žiadala vytvorenie medzinárodného tlaku s cieľom zabrániť ďalšiemu “strašnému prenasledovaniu” etnických Rohingov.

12:59

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v reakcii na nočné útoky v Iráne opätovne varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali