Pentagon nerieši tri dôležité problémy

Pentagon nerieši tri dôležité problémy

Washington 30. januára 2018 (HSP/Regnum/Foto:TASR/AP-www.SpaceImaging.com)

 

Alexander Belov na portáli Regnum publikoval článok, v ktorom sa venuje novej obrannej stratégii USA pre rok 2018, ktorú predstavil James Mattis, hlava Pentagonu. Predložená stratégia vychádza z princípov definovaných americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktoré americký prezident predstavil ešte v decembri 2017. Podľa týchto princípov sa nová stratégia nesie v znamení zvýšenej pozornosti Pentagonu na Rusko a Čínu, ktoré predstavujú pre USA väčšie nebezpečenstvo ako ISIS, Al Kaida a ďalšie teroristické zoskupenia.

Budova Pentagonu

James Mattis však vo svojej predstave obrannej stratégie pre USA na rok 2018 nevenuje podľa viacerých amerických expertov dostatočnú pozornosť 3 závažným problémom.

Reklama

Prvým vážnym problémom je skutočnosť, že Mattis a Trump vo svojej stratégii americkej národnej obrany zobrazujú Čínu a Rusko ako podobné hrozby. Obe tieto krajiny skutočne predstavujú pre Washington problém, sú však značne rozdielne, takže by bolo chybou vnímať tieto hrozby ako identické, “natreté rovnakou farbou”.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching

Podľa Američanov Rusko je ekonomicky slabšie ako Čína, v súčastnosti však predstavuje pre USA podstatne výraznejšiu hrozbu. Zo slov a činov ruského prezidenta Vladimíra Putina vidieť, že preverovanie amerického a západného vplyvu a schopnosť silovo reagovať je cieľom ruskej politiky v oblastí národnej bezpečnostnej politiky. Rusko sa samozrejme vyhýba otvorene bezohľadným krokom, no napriek tomu ruské ozbrojené sily tvrdo konajú v blízkosti vojenských síl NATO a ruské aktivity spochybňujú Američanmi presadzovaný medzinárodný poriadok. Keďže ruský jadrový arzenál má k dispozícii 5 tisíc jadrových hlavíc, ruské kroky vyvolávajú u Američanov vážne obavy. Ak nechcú mať Američania obavy, stačí keď sa nebudú rozťahovať v blízkosti ruských hraníc a viesť agresívnu politiku voči Rusku.

Reklama

Čína sa snaží posilniť svoj vplyv v Juhočínskom mori. Podľa Američanov čínske aktivity nie sú až tak riskantné, ako ruský postup, čínska sila však neustále rastie a Čína je rozhodnutá vybojovať si nové pozície, pričom používa vo svojom tlaku “mäkkú silu”. Čína je však takisto nebezpečná, jeho vojenský rozpočet predstavuje približne 1/3 amerického vojenského rozpočtu a čínsky vojenský rozpočet sa bude s istotou navyšovať. Budúce kroky Pekingu je podľa Američanov ťažké predpovedať. Čína sa však nesnaží otvorene zmeniť existujúci globálny poriadok, nalinkovaný Američanmi a Peking je zainteresovaný v hľadaní nových spôsobov na dosiahnutie svojích záujmov v rámci existujúceho globálneho systému. Hrozba podľa Američanov však určite pretrváva, pretože ďalší čínsky líder môže nasadiť radikálnejší kurz, ako súčasný čínsky líder Si Tin-pching. Čína je podľa Američanov menej nebezpečná ako Rusko a vo vzťahu voči Číne sa majú podľa Američanov využívať iné typy reakcií ako voči Rusku.

Podľa Američanov, problémom v obrannej stratégii Jamesa Mattisa je aj obmedzená sústredenosť na regionálnych protivníkov typu Severná Kórea, čo je podľa viacerých amerických bezpečnostných odborníkov zarážajúce. Samozrejme v základných rysoch Mattisova stratégia hovorí o posilnení zdržiavajúceho faktoru voči Severnej Kórei. Ak by v Severnej Kórei vypukol vojenský konflikt, podľa Mattisa by išlo o najhorší vojenský konflikt, ktorého by sa Američania zúčastnili v posledných desaťročiach. USA podľa kritikov Mattisových predstáv, nemajú pripravený plán možnej okupácie Severnej Kórei a ani rozpracovaný postup na stabilizovanie situácie v Severnej Kórei, podľa amerických odborníkov Mattisov plán ani nemá hlbšie rozpracované scenáre americkej reakcie v prípade čínskeho zasahovania do riešenia severokórejského problému.  Netreba zabúdať na skutočnosť, že vo vojne proti Severnej Kórei by Američania v porovnaní s Irakom, Lýbiou či Afganistanom utrpeli obrovské straty, ktoré by určite otriasli postavením Donalda Trumpa na americkej politickej scéne, takže scenár možného amerického konvenčného útoku voči Severnej Kórei je veľmi málo pravdepodobný.

Podľa Američanov tretím problémom v Mattisom predstavovanej stratégii na rok 2018 sú financie. Odhadovaný počet vo vojenskom rozpočte predstavuje sumu 700 miliárd USD, v minulosti bol vždy vojenský rozpočet prijatý včas a v predpokladanej výške, tentoraz to však už nemusí byť faktom. Ak bude prijatý rozpočet nižší, nebude môcť Pentagon pokračovať vo všetkých programoch, ak by pokračoval bude to znamenať fakticky zníženie stavu ozbrojených síl. Určite sa nesmie skrátiť financovanie vývoja nových bombardérov B-21, umelej inteligencie, ochrana pred kybernetickýmiútokmi, protijaderná bezpečnosť, vývoj medzikontinentálnych balistických rakiet či vývoj a modernizácia F-35. Američania majú takisto ambíciu zvýšiť silu svojej námornej flotily a už teraz je zrejmé, že naplnenie Mattisových predstáv prevyšuje možnosti amerického rozpočtu.

Alexander Belov

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

19:58

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje pomoc Ukrajine pri zachovaní tranzitu plynu aj implementácii európskej legislatívy. Vyplynulo to z rokovania predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka s námestníkom ministra energetiky Ukrajiny Mykolom Kolisnykom 11. apríla v Michalovciach. Prebrali na ňom viaceré kľúčové oblasti vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky a regulácie.

19:53

Úrady španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko sužovaného suchom vo štvrtok informovali, že plánujú uviesť do prevádzky dočasné plávajúce zariadenie na odsoľovanie morskej vody, ktoré zabezpečí pre metropolu Barcelona zásoby pitnej vody.

19:45

Na území Poľska bol v stredu zadržaný jeho občan podozrivý z poskytovania citlivých informácií ruskej tajnej službe. Tie by jej potenciálne mohli uľahčiť vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

19:29

Časť fasády kodanskej historickej budovy, v ktorej svojho času sídlila burza, sa vo štvrtok zrútila v dôsledku požiaru, s ktorým hasiči bojujú už tretí deň. Oznámil to miestny hasičský a záchranný zbor.

19:23

Ak sa Bulharsku nepodarí splniť inflačné ciele stanovené Európskou centrálnou bankou, jeho vstup do eurozóny plánovaný na začiatok roka 2025 sa môže oneskoriť o niekoľko mesiacov. Povedal to vo štvrtok guvernér bulharskej centrálnej banky Dimitar Radev.

19:19

Ak Izrael zaútočí na iránske jadrové zariadenia, Teherán v odvete zaútočí na tie izraelské, pohrozil vo štvrtok generál iránskych Revolučných gárd Ahmad Haghtalab.

19:10

Rusko vo štvrtok uviedlo, že Nemecko neposkytlo žiadne dôkazy proti údajným zatknutým dvom ruským špiónom.

19:10

Všetky členské štáty EÚ si uvedomujú, že v Európe je preukázateľný vplyv Ruska a je potrebné mu aktívne čeliť. Vedie sa debata o tom, či posilniť právomoci európskej prokuratúry alebo inštitúcií, ktoré by mohli účinne brániť pokusom o ovplyvňovanie európskej politiky. Po skončení mimoriadneho summitu EÚ to povedal český premiér Petr Fiala.

19:09

Vojenský vrtuľník na palube s čelnými predstaviteľmi kenskej armády vrátane jej hlavného veliteľa generála Francisa Omondiho Ogollu sa zrútil vo štvrtok na západe Kene, uviedla tamojšia polícia.

19:04

Vďaka spolupráci úradov činných v trestnom konaní v 19 európskych krajinách sa podarilo ukončiť činnosť jednej z najväčších phishingových platforiem na svete LabHost. Prostredníctvom nej bolo odcudzených viac ako milión hesiel a údajov o kreditných kartách. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie Európskeho policajného úradu (Europol).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali