Pentagon: Čína vytvára vojenskú základňu v Pakistane

Pentagon: Čína vytvára vojenskú základňu v Pakistane

Washington 7. júna 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Xinhua, Zha Chunming)

 

Čína rozširuje svoje vojenské kapacity po celom svete a vytvára nové zámorské základne v krajinách, ako je Pakistan, ako najväčšia armáda sveta plní zvýšenú úlohu pri ochrane záujmov Číny v zahraničí, uviedla výročná správa Pentagonu pre Kongres USA

Čínska vojnová loď pôsobiaca v Adenskom zálive

Čína minulý rok vynaložila na svoju armádu 180 miliárd USD, ale úradníci ministerstva obrany USA pripustili, že toto číslo nemusí predstavovať všetky výdavky kvôli “slabej účtovnej transparentnosti”. Aj tak je uvedený odhad výrazne vyšší ako oficiálny rozpočet Číny na obranu okolo 140 miliárd USD.

Reklama

“Čína sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude usilovať o vytvorenie ďalších vojenských základní v krajinách, s ktorými má dlhoročný priateľský vzťah a podobné strategické záujmy, ako napríklad Pakistan,” píše sa tiež v správe. “Táto iniciatíva spolu s pravidelnými návštevami námorných plavidiel v zahraničných prístavoch odráža a rozširuje rastúci vplyv Číny a rozširuje dosah jej ozbrojených síl.”

V minulom roku Čína začala stavať svoju prvú zámorskú základňu v africkom štáte Džibutsko v tábore Lemonnier, kde sa nachádza aj veľká americká základňa zameraná na boj proti terorizmu v Perzskom zálive a vo východnej a severnej Afrike.

Reklama

“Čína chce svojimi kapacitami popierať americký primát v regióne a potom sa tam stať najsilnejšou armádou,” konštatoval Sam Roggeveen, čínsky vojenský expert na Lowy Institute for International Policy. “Momentálne čínske ambície ostávajú regionálne, ale stáva sa jasným, že Čína má širšie celosvetové ašpirácie a zatiaľ čo sa nachádzajú v počiatočných fázach, začínajú sa formovať.”

“Čínske záujmy expandujú po celom svete, preto Čína potrebuje obmedzené, ale nevyhnutné obranné zariadenia v cudzích krajinách,” argumentuje Zhu Feng, profesor medzinárodnej bezpečnosti na Nankinskej univerzite. O základni v Džibutsku blízko Somálska a Adenského zálivu sa vyjadril, že “nie je vojenskou základňou, ale je to vojenská zásobovacia základňa, takže charakterizácia je nesprávna”.

Čína sa v posledných rokoch stáva čoraz silnejšou vojenskou silou, čo badať najmä v územných sporoch vo Východočínskom a v Juhočínskom mori, kde často čelí lodiam a lietadlám USA. Vojenská expanzia v zahraničí sa môže spájať s budovaním infraštruktúry za cca 900 miliárd USD v rámci novej Hodvábnej cesty (Silk Road) vrátane niektorých plánovaných projektov v nestabilných regiónoch, ako je Afganistan či Pakistan.

A práve Pakistan so svojím regiónom Balúčistan môže byť ako pravdepodobné miesto, keďže je už najväčším kupcom čínskych zbraní. V rokoch 2011 až 2015 bola Čína štvrtým svetovým vojenským dodávateľom v sume 20 miliárd USD, z čoho 9 miliárd šlo podľa správy pre “ázijské a pacifické krajiny, hlavne Pakistan”. Vyvážala aj do Iraku, Saudskej Arábie, Egypta a do Spojených arabských emirátov.

Správa Pentagonu ďalej uvádza, že Čína už má najväčšie námorníctvo v Tichom oceáne s viac ako 300 loďami, no ešte však stále zaostáva za USA a Japonskom z hľadiska technológie a schopností.

Reklama

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali