“Neviem sa zmieriť, a neviem čo si mám o tom myslieť, keď sú ulice plné sloganov “Za slušné Slovensko,” ale, keď potom pán minister Drucker týchto mladých ľudí pozve na diskusiu, tí ho odmietnu a nahrajú na internet nejaké video, neviem či toto je slušné,” reagoval predseda vlády Pellegrini s tým, že organizátori majú snahu o systémovú zmenu v polícii, ale nepovedia o aké zmeny konkrétne im ide a odmietnu o tom diskutovať s ministrom.
Rovnako premiér hodnotí aj iniciatívu umelcov, ktorí na internete zverejnili otvorený list, ale takisto odmietli pozvanie ministerky Laššákovej, aby im predstavila svoj pohľad na fungovanie kultúry. Namiesto toho ju len pár dní po menovaní do funkcie chcú odvolať.
“Tretí krát, pozval som si ministerku Matečnú, aby sme hovorili o protestoch farmárov v Košiciach, pretože videl som tlačovú konferenciu poslankyne Nicholsonovej, ktorá o tom veľa rozprávala. Poveril som ministerku, aby zorganizovala stretnutie za účasti platobnej agentúry a pozemkového fondu, volal som aj so zástupcami polície a prokuratúry, aby tam išli. Aj títo mladí farmári stretnutie odmietli, vraj im nevyhovuje, koho ministerka pozvala a koho nepozvala,” vysvetlil Pellegrini s tým, že títo ľudia na námestiach požadujú slušnosť, no sami sa podľa toho nesprávajú. “Nejde im o úprimnú snahu meniť veci, mám skôr pocit že ide o politickú hru,” povedal a pozval týchto aktivistov na reálne rokovania.
“Slovensko môže byť hrdé, že situáciu zvládlo v rámci ústavných zvyklostí a tak ako sa to robiť má. Je dobré, že sa neudiali nejaké veci, ktoré oporu v Ústave SR a zákonoch tejto republiky. Sme štandardným demokratickým štátom ako sa patrí pre krajinu v Európskej únii,” povedal predseda vlády s tým, že cieľom výmien na niektorých ministerských postoch bolo zvýšiť dôveru ľudí. Podotkol, že je prirodzené, že nová vláda pokračuje v programových cieľoch, ktoré si stanovil pôvodný kabinet po voľbách v roku 2016. “Sme koaličná vláda vykreovaná po legitímnych voľbách, preto sme nechceli strácať čas vytváraním nového dokumentu, ale ideme pokračovať v mandáte predchádzajúcej vlády.”
Pellegrini reagoval aj na domnienky, že vo funkcii premiéra je len akousi predĺženou ruko lídra Smeru a predošlého premiéra Roberta Fica. “Je prirodzené, že sa objavujú takéto reči. Odporcovia tejto vlády to inak ani komentovať nemôžu. Dostal som dôveru od vládnej politickej strany, ktorej som sám podpredsedom. Vláda dostala dôveru od troch koaličných strán. V žiadnom prípade sa nemôžem cítiť ako nejaká bábka. Mám svoje názory, mám svoj štýl práce. Samozrejme, musíme to vždy konzultovať s koaličnými partnermi, ak máme posúvať krajinu dopredu,” vyjadril sa Pellegrini.
Premiér sa v diskusnej relácii v Politike v televízii TA3 vyjadril aj k problematike odvolávania policajného prezidenta Tibora Gašpara a k práci nového ministra vnútra Druckera (viac v článku).
V rozsiahlom rozhovore premiér reagoval aj na zahranično-politickú situáciu, pričom sa kriticky vyjadril k sankciám Západu voči Rusku (viac v článku).