Zamestnávatelia tento týždeň prišli s kritikou vlády, že niektoré jej opatrenia nie sú práve najspravodlivejšie, keď niektoré skupiny dostanú v rámci OČR 55-percentnú náhradu mzdy, zatiaľ čo firmy zatvorené kvôli opatreniam vlády by mali dostať až 80-percentnú náhradu mzdových nákladov.
Zamestnávatelia negatívne komentovali aj to, že vláda sa zatiaľ výrazne nezaoberala najkľúčovejšími veľkými podnikmi.
Na stranu zamestnávateľov sa postavil expremiér Pellegrini, ktorý vo svojom blogu v stredu uviedol, že keď odchádzal z postu predsedu vlády, vyslovil želanie, aby nová vláda úlohy pred ňou stojace zvládla. “Ide o osud krajiny a ľudí, a preto nie je čas na škriepky. I keď ojedinelý hlas z Úradu vlády niekedy zbytočne vyvolával napätie a konfrontáciu. Z hľadiska vývoja choroby a jej dosahov sa ukazuje, že našich 20 opatrení prijatých na začiatku pandémie bolo kľúčových.”
Peter Pellegrini pripomenul, že jeho kabinet vytvoril dostatočný časový vankúš pre zdravotníctvo, ale aj pre politikov a štátnu správu, aby s rozvahou mohli reagovať na realitu.
“Tému rozšírenia testovania ľudí vnímam interpretačne ako účelovú, pretože sme sa rozhodovali len vzhľadom na naše možnosti a kapacity. Chceli sme, aby nedošlo zbytočnému plytvaniu techniky, a boli ochránení ľudia v prvej línii, pokiaľ sa nedoplnia zásoby. Dnes pristávajú lietadlá z Číny a ak neurobíme ďalšie diplomatické prešľapy na úrovni predsedu vlády, prídu aj ďalšie.”
Doplnil, že nemá nič proti testovaniu súkromnými laboratóriami, ale bol by nerád, aby sa to stalo predmetom bezbrehého biznisu. “Už dnes totiž vzrástla cena za testovanie. Rovnako nepovažujem za dobré, že vláda si nezobrala 150-tisíc testerov z Číny a nechala ich českej strane. Dáva tak podnet na rôzne podozrenia, prečo sa tak stalo. A to nie je dobré.”
“Ekonomické opatrenia novej vlády pod názvom ‘Prvá pomoc’ považujem za správne rozhodnutie. Ľudia sa cítili sociálne ohrození a bolo nutné vyslať signál, že štát je pripravený konať. Balík opatrení a bankových záruk vnímam ako signál pre zamestnávateľov neprijímať unáhlené rozhodnutia a vystavovať tak ľudí existenčnej neistote.”
Expremiér je ale presvedčený, že ak nezačne vláda rokovať o pomoci s najväčšími zamestnávateľmi, “tak sa celá tzv. Prvá pomoc zrúti ako domček z karát”, pretože na najväčšie firmy sú naviazaní strední a malí podnikatelia.
“Kritickú situáciu pochopila aj EK, ktorá významným spôsobom rozšírila rámec a možnosti poskytovania štátnej pomoci, ktorá zahŕňa aj veľké firmy. Pred novou koalíciou stojí celý rad úloh. Našou úlohou je ponúkať verejnosti rozumné riešenia a ich rozhodnutia kontrolovať,” dodal v blogu bývalý premiér.
Jaroslav Zajac