Merkelová dnes priletela na jednodňovú návštevu Slovenska, ešte ju čaká rokovanie vo formáte V4 + Nemecko. Kancelárka na úvod svojho vystúpenia pripomenula 30. výročie boja za slobodu a demokraciu vo východnej Európe. Médiá zaujímal aj názor Merkelovej na brexit a vyšetrovanie únosu vietnamského občana. Podľa Pellegriniho bolo rokovanie konštruktívne a priateľské.
„Je to už 30 rokov, čo my v Nemecku aj vy v krajinách Visegrádskej štvorky vyšli do ulíc a postavili sa za slobodu a demokraciu, čo zmenilo život nás všetkých. Dnes sme spoločne v Európskej únii a NATO, Slovensko je aj súčasťou eurozóny, čím sme ešte viac spätí. Spája nás úzka spolupráca v priemysle, najmä automobilovom. Na to, že má Slovensko 5,4 milióna obyvateľov, máme naozaj dobrú obchodnú bilanciu,“ uviedla Merkelová. Krajiny však podľa nej musia dbať aj na to, aby úzko spolupracovali aj v oblasti digitalizácie, ktorá bude v budúcnosti čoraz dominantnejšia. „Našli sme množstvo prienikov, napríklad v otázke priemyslu, digitálnych technológií či kybernetickej bezpečnosti. Hovorili sme o spolupráci v prípade regulácie v digitálnom svete, v ktorom niekedy neplatia tie pravidlá, ktoré platia vo fyzickom svete,“ potvrdil Pellegrini. Zároveň potvrdil, že ju požiadal o podporu pri umiestnení Európskej agentúry pre prácu na Slovensko. Merkelová zareagovala, že je otvorená tomu, aby sa takéto inštitúcie umiestňovali do nových členských štátov a je otvorená ďalšiemu dialógu.
Merkelová zároveň ocenila, že Slovensko ako predsedajúca krajina Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) trvá na dodržiavaní Minských dohôd medzi Ruskom a Ukrajinou. Záujem médií sa sústredil na brexit. Veľká Británia opustí Európsku úniu 29. marca, teda o 50 dní. „Päťdesiat dní je málo, ale môže to byť dlhých 50 dní, podľa toho, ako sa na to pozeráme,“ priznala kancelárka. Zo strany britskej premiérky Theresy Mayovej a jej vlády vidí snahu o usporiadaný brexit, ktorý by bol lepší pre všetkých, než odchod bez dohody. Práve odchod bez dohody je v súčasnosti najskloňovanejším, ale zároveň najobávanejším scenárom. „Je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sme k dohode dospeli,“ vyhlásila Merkelová. Zároveň je ale povinnosťou zachovať integritu vnútorného trhu a nastaviť pravidlá pre Írsko a Severné Írsko.
Partneri sa počas rozhovoru dotkli aj únosu vietnamského občana z Nemecka cez Slovensko, potvrdila Merkelová. „Krátko sme o tom hovorili, zaujímalo nás to. Ale nepochybujem o tom, že Slovensko robí všetko pre to, aby sa únos vyšetril,“ povedala.
Angela Merkelová bola na bilaterálnej návšteve Slovenska 20. októbra 2014. Vtedy jej ako tretej žene v histórii udelili čestný doktorát na Univerzite Komenského. Vo februári 2011 sa už raz v Bratislave zúčastnila na vrcholnej schôdzke krajín Visegrádskej skupiny. Okrem toho sa v septembri 2016 zúčastnila na Bratislavskom summite. Dnes ju ešte čaká rokovanie s premiérmi Visegrádskej štvorky – Pellegrinim, českým premiérom Andrejom Babišom, maďarským predsedom vlády Viktorom Orbánom a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim. Analytici upozorňujú na fakt, že jej dnešná návšteva nie je čisto formálna, koná sa v čase vrcholiacich príprav na brexit, pričom stále nie je jasné, za akých podmienok Londýn európske spoločenstvo opustí. Vzhľadom na odchod Spojeného kráľovstva a súčasné vnútropolitické problémy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je nemecká kancelárka považovaná za tú, ktorá vďaka svojej autorite začína vyjednávať so štátmi o budúcom európskom rozpočte.