Peking sa chystá na vojnu s USA. Radikálne sa zvýšilo riziko ozbrojeného stretu

Peking sa chystá na vojnu s USA. Radikálne sa zvýšilo riziko ozbrojeného stretu

Tokio 10. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)

 

Japonská spravodajská agentúra Kyodo News zverejnila interný dokument Centrálnej armádnej komisie ČĽR, ktorý jasne popisuje stratégiu boja proti USA, ktorá podľa autorov „prekoná“ oslabujúceho svetového hegemóna, a v prípade potreby „ukončí konflikt a vyhrá vojnu“ s týmto hegemónom.

Ilustračné foto

Pokiaľ obsah stratégie, ktorá unikla do svetových médií, skutočne odráža víziu čínskeho vedenia, potom nás v blízkej budúcnosti čaká radikálny nárast rizika vojenského stretu medzi USA a ČĽR.

Reklama

Všetko spočíva v tom, že pekingskí stratégovia nemajú v pláne iba brániť Čínu, ale tiež predložiť výzvu americkej nadvláde na mori, ktorá im v prípade potreby dovolí „pritlačiť oponentov k múru” kontrolou námorných obchodných ciest.

Je obtiažne, až takmer nemožné si predstaviť, že americké vedenie (bez ohľadu na stranícku príslušnosť a ideologickú orientáciu) umožní Číne realizovať taký plán bez ostrého odporu zo strany americkej štátnej administratívy a armády.

Reklama

Kyodo News a Japan Times uvádzajú kľúčové body dokumentu, ktoré poukazujú na to, že Čína sa chystá rozšíriť svoju vojenskú prítomnosť a vplyv ďaleko od svojich hraníc.

„V jednej z kapitol dokumentu je uvedené, že Ľudová oslobodzovacia armáda Číny už skôr sústredila svoj vojenský výcvik na obranu pobrežia a v novej ére musí armáda naviac posilniť svoje schopnosti na súši, na mori a vo vzduchu, aby rozšírila pôsobnosť mimo tradičnú zónu pôsobnosti.

„Kvôli tomu, ako odkrývame a rozširujeme naše národné záujmy mimo hraníc, zúfalo potrebujeme komplexnú ochranu našej bezpečnosti po celom svete.”

Dokument zdôrazňuje bezpodmienečnú potrebu toho, aby bola armáda plne podriadená príkazom lídra Xi Jingpinga a vďaka tomu západní komentátori pevne veria v to, že čínsky vodca prispel rozhodujúcimi krokmi k novému cieľu čínskych ozbrojených síl.

Je veľmi pravdepodobné, že vo Washingtone budú tieto zmeny v pôsobení Číňanov vnímané ako odraz americkej výnimočnosti, pretože do nedávnej doby iba Spojené štáty vyhlasovali, že „zemeguľa” sa nachádza pod vplyvom ich národných záujmov, ktoré je Washington pripravený brániť a rozširovať použitím vojenskej sily. Nemusí to však znamenať,  že pekingskí stratégovia mali na mysli, že by mala Čína kopírovať americký prístup, ale vzhľadom k pomerne silnej anti-čínskej politike Trumpa je nepravdepodobné, že budú veriť verzii, že Čína chce v skutočnosti konfrontáciu s USA v kľúčových lokalitách po celom svete.

Reklama

Strach z čínskej expanzie je dôležitým prvkom amerického vojensko-politického myslenia, i keď to nie je tak nápadné na pozadí protiruskej hystérie. Keď americkí generáli čítajú v (údajnom) dokumente Centrálnej armádnej komisie Číny, že reforma armády napomôže „efektívnejšie zvládnuť krízu, zabrániť konfliktu, vyhrať vojnu a chrániť expanziu národných strategických záujmov”, je pravdepodobné, že si spomenú na pomerne nedávne vypočúvanie v Kongrese USA, na ktorom sa diskutovalo o „čínskej hrozbe”. Časopis Newsweek potom zverejnil článok s názvom Čínska vojenská expanzia a globálna [vojenská] výstavba mi nedovolí v noci spať, hovorí minister vojenského námorníctva.

V škandálnom Čínskom dokumente, ktorý je v súčasnej dobe preberaný v japonských a západných médiách, je jeden dôležitý detail, ktorý na jednej strane dobre odráža čínsku mentalitu, a na druhej strane naznačuje, že pekingskí experti sa veľmi dobre snažili pochopiť západnú logiku. V dokumente je uvedené, že práve rozvoj armády, ktorá je schopná naozaj globálnych vojenských operácií, umožní Číne, aby sa vyhla tzv. „Thúkydidovej pasci”. Tento termín bol predstavený profesorom z Harvardskej univerzity, politológom a expertom teórie prijímania rozhodnutí a bývalým ministrom obrany, Grahamom Tilletom Andersonom mladším. Stručne povedané, podstatou tejto teórie je: ako náhle potenciálny hegemón silnie, aktuálny hegemón z neho má strach a tento strach vyústi do nevyhnuteľnej vojny medzi existujúcim a potenciálnym hegemónom. Prvým príkladom tejto teórie je vojna Sparty a Atén, o ktorej nevyhnuteľnosti napísal Thúkydides.

Autori čínskej stratégie trvajú na tom, že radikálne rozšírenie celosvetových schopností čínskej armády pomôže „vyhnúť sa vojne medzi rastúcou mocnosťou a existujúcim hegemónom”. Existuje riziko, že tento odhad je príliš optimistický. Pokúšať sa dramaticky rozšíriť globálne schopnosti čínskej armády môže vyprovokovať Washington k viac agresívnym a veľmi radikálnym opatreniam, ktoré sa nemusia týkať iba ekonomického alebo diplomatického tlaku. Naviac vzniká pocit, že bez ohľadu na čisto pragmatickú rétoriku Trumpa, ktorá naznačuje ekonomickú motiváciu obchodnej vojny s Čínou, nie je v skutočnosti pre Washington cieľom vyrovnanie obchodnej bilancie. Pokiaľ si pripomenieme slová ministra vojenského námorníctva Richarda Spencera o „využití kapitálu ako zbrane”, je logické predpokladať, že obchodná (a prípadne sankčná) vojna bude pokračovať nie do tej doby, až sa vyrovná obchodná bilancia, ale až dôjde k eliminácii „hrozivých čínskych zbraní”.

Pokiaľ je to správne posúdenie, potom nastávajú dve dôležité otázky.

Po prvé. Ako veľa času potrebuje Washington na to, aby pochopil, že obchodná vojna a sankcie mu nepomôžu k dosiahnutiu toho, čo chce?

Reklama

Po druhé: Čo bude vláda Trumpa robiť po vyčerpaní ekonomických metód?

Skutočnosť, že americké vojnové lode sa teraz nachádzajú v Taiwanskej úžine, a na Taiwan čoskoro dorazia prvé skupiny amerických námorných vojakov, pravdepodobne naznačuje, kde a ako Spojené štáty budú hájiť svoj nárok na globálnu hegemóniu.

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali