Keď Veľká Británia opustí EÚ, požaduje slobodu. No Veľká Británia je tak tesne zviazaná s EÚ, že prerušenie vzájomných vzťahov môže viesť k ekonomickému a politickému chaosu na britských ostrovoch, odstúpeniu Theresy Mayovej, kríze v Konzervatívnej strane a k obnoveniu konfliktu v Severnom Írsku.
Donald Trump varuje Veľkú Britániu pred mäkkým scenárom brexitu, pretože by to mohlo zničiť blížiacu sa dohodu USA a Veľkej Británie o voľnom obchode. Británia hľadá priestor s výrazným komoditným trhom a zjednodušenou colnou dohodou, ktorý by sa spravoval podľa jednotných pravidiel. Američania však podľa Trumpa nechcú, aby cez Britániu mohla EÚ ovplyvňovať obchod s USA. Britská premiérka Theresa Mayová však podľa Trumpa na americké pripomienky dosiaľ konštruktívne nereagovala.
V tomto kontexte prezident USA priamo informoval, že Boris Johnson, bývalý minister zahraničných vecí Veľkej Británie, by sa mohol stať vynikajúcim britským premiérom, pretože je to veľmi talentovaný chlap. Trump potvrdil, že bol veľmi rozrušený z toho, že Johnson opustil britskú vládu a dúfa, že sa čoskoro do vysokej politiky vráti. Je teda zrejmé, kto bude britskou figúrkou, zastupujúcou americké záujmy.
Mäkký plán brexitu bol zverejnený dňa 12. júla 2018 pod názvom “Biela kniha” a spôsobil už rad rezignácii viacerých britských vládnych predstaviteľov. Britský The Financial Times informoval, že hlavné testovanie tohto plánu sa uskutoční v Bruseli a britský The Telegraph je presvečený, že ďalšie zotrvanie Theresy Mayovej vo funkcii premiérky Británie môže byť otázne a bude závisieť od toho, ako sa bude Brexit vyvíjať.
Podľa odborníkov existuje päť možných podôb Brexitu.
Variant 1. Chaos a žiadna dohoda
Brusel a Londýn sa nedohodnú a na konci roka sa stane skutočnosťou scenár, podľa ktorého Veľká Británia opustí Európsku úniu 29. marca 2019. Pri tomto variante utrpí aj Veľká Británia aj EÚ, pretože obidve strany si navzájom poskytovali určité výhody a úľavy. EÚ môže utiahnuť skrutku v podobe sadzieb za leteckú dopravu. Partnerské vzťahy medzi EÚ a Londýnom sa stanú minulosťou, veľkú radosť z tohto vývoja budú mať USA, ktoré posilnia svoje pozície v britskom ekonomickom priestore.
Variant 2. Tvrdý Brexit
Ak obe strany nedospejú k uzavretiu dohody o voľnom obchode, 27 členov EÚ odmietne zostať s Veľkou Britániou v zóne jednotného európskeho trhu. Veľká Británia nebude môcť zostať v colnej únii EÚ, obnovia sa kontroly na hraniciach Írskej republiky a pravdepodobne Škótska i Walesu. Negatívne sa k odchodu z Európskej únie stavajú aj Severní Íri, môže prísť k scenáru, že aj Severní Íri odmietnu podporovať Londýn so slovami, že nová colná realita je pre nich neprijateľná. De facto takýto vývoj môže spôsobiť koniec Veľkej Británie. Američania vnímajú pozitívne aj tvrdý brexit, možnost radikalizácie pomerov vo Veľkej Británii nepovažujú za pravdepodobnú. Británia sa dostane do závislosti od USA.
Variant 3. Veľká Británia ostáva v colnej Únii s EÚ
V tomto prípade sa Londýn bude môcť vyhnúť prísnym colným hraniciam s Írskom, prípadne Škótskom, Walesom a Severným Írskom. Odborníci však predpokladajú, že postupne situácia vyskočí aj tak do stavu, kedy budú musieť Angličania zaviesť svoje vlastné tarify a postupne opustiť trh EÚ. Ako odpoveď môže EÚ zaviesť oveľa prísnejšie kontroly v prístavoch členských krajín EÚ. Príde k obmedzeniam pre všetok obchod a služby vrátane finančného sektora. Konzervatívci však môžu byť aj naďalej zúriví, pretože Británia ostane v colnej únii s EÚ.
V tomto prípade sa Londýn bude môcť vyhnúť prísnym colným hraniciam s Írskou republikou. Nakoniec však bude musieť zaviesť svoje vlastné tarify a opustiť jednotný európsky trh. Ako odpoveď môže EÚ zaviesť oveľa prísnejšie kontroly v prístavoch členských krajín bloku. Potom budú existovať obmedzenia pre všetok obchod so službami vrátane finančného sektora. A konzervatívci budú naďalej zúriví, pretože Británia zostane v colnej únii EÚ, čo sa nepáči aj Američanom.
Variant 4. Británia ostáva súčasťou jednotného európskeho trhu
Jednotný európsky trh predstavuje hlbšiu formu hospodárskej integrácie ako colná únia EÚ. Takýto vývoj nepoškodzuje jednotný trh, ostáva “mobilita občanov medzi EÚ a Veľkou Britániou, vyrieši sa problém s Írskom. Pozícia Theresy Mayovej však bude aj tak veľmi problematická, budú ju obviňovať z ústupčivosti voči EÚ. Záujmy britského finančného sektora budú značne ignorované, pre USA nepríjemná možnosť vývoja.
Variant 5. Mayovej variant.
Britská premiérka chce udržať dopyt po spoločnom obchodnom priestore iba v otázke tovarov. Súčasťou nebudú služby. 27 členských štátov EÚ s tým aj tak nebude súhlasiť, pretože to oslabí základné zásady, podľa ktorých EÚ funguje: sloboda pohybu tovaru, služieb, pracovnej sily a kapitálových trhov. Podobný výsledok však vidia podporovatelia tvrdého brexitu ako prejav porážky Británie a Theresu Mayovú budú obviňovať z kapitulácie pred intransingenciou EÚ. Ukazuje sa, že aj “mäkké” varianty môžu byť pre Britániu značne nebezpečné.
Sergej Utkin, expert Inštitútu svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov a člen Ruskej akadémie vied uviedol, že mäkké verzie bude veľmi ťažké implementovať do praxe. Briti chcú jasne a tvrdo deklarovať, že vystúpili z EÚ a vzdali sa určitých noriem a systému. To samozrejme vyvolá otázky u britských partnerov v EÚ. Briti chcú získať samostatnosť v obchodných záležitostiach. Samozrejme problém Severného Írska, ktorý môže vypuknúť, Londýn znervózňuje. Ak sa obnoví hranica medzi Severným Írskom a Írskou republikou, možno sa objavia sily, ktoré budú požadovať odchod Severného Írska zo zväzku s Anglickom.
Andrej Kulikov, generálny riaditeľ spoločnosti Europe Insight, tvrdí, že v prípade tvrdého Brexitu budú Briti obchodovať podľa pravidiel WTO. Niektorí sú presvedčení, že Británia bude tým pádom uzatvárať slobodné obchody s inými krajinami. Kritici však tvrdia, že Británia bude musieť meniť obchodné a výrobné zvyklosti, budú sa musieť prispôsobiť novým colným pravidlám a podobne. Môže vzniknúť totálny chaos, ktorý výrazne oslabí britský obchod a ekonomiku. Tým stratia aj konzervatívci svoju podporu, čo môže viesť k podore labouristov a opätovne otázna bude budúcnosť Theresy Mayovej.