Paradox 100. výročia vzniku Československa: Ideológia čechoslovakizmu urobila zo Slovákov štátotvorný národ

Bratislava 29. októbra 2018 (HSP/Napalete/Foto:napalete)

 

Dejiny Československa sú príbehom hľadania rovnováhy síl v Európe. Ak má storočnica vzniku prvej republiky nejaký zmysel, nepochybne bude spočívať v úvahách o tom, ako sa malé národy môžu a musia prispôsobovať neosobným silám geopolitiky

Na snímke Tomáš Garrigue Masaryk

Na troskách Európy

Na konci prvej svetovej vojny bola stará Európa v troskách. Zanikli štyri dynastické monarchie – hohenzollernovská, habsburská, romanovská a osmanská. Rakúsko-Uhorsko, Rusko a Turecko ako ríše prestali existovať a zjednotené Nemecko sa z monarchie premenilo na republiku. Na svetovej scéne sa objavila nová, mladá mocnosť, Spojené štáty americké, v kontinentálnej Európe si posilnilo pozície Francúzsko a na rozvalinách rozpadnutej romanovskej ríše sa utvoril historický novotvar v podobe boľševického Ruska, zárodku budúceho Sovietskeho zväzu. A v strednej, východnej a južnej Európe začali vznikať nové štáty.

Medzi nimi aj Československo, uznanie ktorého bolo oveľa viac závislé od ochoty víťazných mocností načúvať hlasom úzkej elity takzvanej prvej emigrácie (Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Milan Rastislav Štefánik a ďalší) než od organickej vôle národov žijúcich medzi Krušnými horami a Šumavou, Krkonošami, Orlickými horami, Jeseníkmi, Beskydami a riekou Moravou, medzi karpatským oblúkom a Dunajom, Tatrami a Juhoslovenskou kotlinou, respektíve Juhoslovenskou nížinou.

Zásluhy TGM, Edvarda Beneša či MRŠ na vzniku Československa sú nespochybniteľné, avšak nemali by sa preceňovať a najmä by nemali zatieniť hlbšie, oveľa podstatnejšie sily, pretože práve tie celé stáročia ovplyvňovali pomer síl na Starom kontinente. Rovnaké sily pôsobia a budú pôsobiť na mocenskú rovnováhu či nerovnováhu v Európe ďalšie storočia, ak nie tisícročia. Výsledky prvej svetovej vojny na krátky čas vytvorili priestor na to, aby neosobné sily geopolitiky pôsobili v prospech národov bývalej habsburskej, romanovskej a osmanskej monarchie. Práve tieto sily ovplyvnili osudy Slovákov a Čechov oveľa viac ako Národný výbor československý, združujúci elitu politických emigrantov, ktorí v Paríži, Londýne a Washingtone počas prvej svetovej vojny lobovali v prospech vytvorenia nového stredoeurópskeho štátu.

 

Výhody historickej lži

Povrchná žurnalistika podlieha tendencii nadhodnocovať význam politických lídrov a ich vplyv na historické udalosti a zároveň podceňuje alebo úplne ignoruje neosobné sily geopolitiky. Často sa tým dostáva do kognitívnej pasce, pretože buď odmieta, alebo jednoducho nevníma, že vodcovia národov robia drvivú väčšinu rozhodnutí nie preto, že chcú, ale jednoducho preto, lebo musia. Nútia ich k tomu geografické, ekonomické, demografické či širšie geopolitické obmedzenia. Len málokedy sú politici v luxusnej pozícii, keď im neosobné sily dovolia uskutočňovať vlastné plány a sny národov. Ignorovanie týchto skutočností potom žurnalistov vedie k neproduktívnym psychologickým a moralistickým vysvetleniam činov a rozhodnutí štátnikov.

Na snímke Tomáš Garrigue Masaryk

TGM, ale aj MRŠ napríklad nemali pred rokom 1918 inú možnosť ako v diskusiách s lídrami spojeneckých mocností presadzovať ideológiu čechoslovakizmu. Je vedľajšie, že TGM, MRŠ a Edvard Beneš naozaj verili myšlienke jednotného československého národa. Podstatné je to, že v hraniciach budúceho Československa by boli Slováci ako samostatný národ v postavení menšiny. V novej republike totiž neskôr žilo približne o milión Nemcov viac ako Slovákov. Aj preto bolo nevyhnutné predložiť spojeneckým lídrom a Parížskej mierovej konferencii grandióznu lož o existencii československého národa a slovenčine ako nárečí spoločného jazyka. Geopolitické sily hrali tentoraz v náš prospech, aj keď ideológia čechoslovakizmu sa už čoskoro mala stať predmetom sváru medzi slovenskou a českou politickou elitou. Ide o paradox dejín, pretože bez tejto falošnej ideologickej myšlienky by sa Slováci v roku 1918 nestali štátotvorným národom. Neskôr, v roku 1993, po mnohých historických peripetiách a vo chvíli, keď sa rozpadnutím Sovietskeho zväzu a zjednotením Nemecka po studenej vojne otvorilo nové okno príležitostí, definitívne sme pochovali čechoslovakizmus založením vlastného štátu.

 

Problém s rovnováhou síl

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, kľúčovým problémom prvej ČSR nebolo zakódované napätie medzi Slovákmi a Čechmi. Postavenie Slovákov síce bolo jednou z ústredných tém vnútropolitického diškurzu, avšak na osudy Československa mali oveľa väčší vplyv vonkajšie udalosti.

Celé medzivojnové obdobie medzi rokmi 1918 – 1939 bolo neúspešným hľadaním novej rovnováhy síl v Európe. A opäť treba povedať, že nie Benešove chybné orientovanie sa na Francúzsko, nefunkčná Malá dohoda a neschopnosť utvoriť spoločný blok s Poľskom proti Nemecku boli hlavnými príčinami deštrukcie prvej republiky v roku 1938. Mníchovský diktát, neskôr pakt Molotov – Ribbentrop, predtým neúspešné rokovania v Janove a najmä znepokojivé Locarnské dohody z roku 1925 boli varovnými znameniami, že Nemecko opäť nadobúda stratenú silu a nie je ochotné zmieriť sa s iracionálnym ponížením, ktorého sa mu dostalo ustanoveniami konferencie vo Versailles.

Na opačnej strane eurázijského kontinentu medzičasom vyrástol Sovietsky zväz, totalitne organizovaný štát s obrovskou vojenskou silou a prakticky neobmedzenými nerastnými zdrojmi. Už aj tak krehká európska architektúra sa definitívne rozpadla, keď sa v Nemecku dostal k moci Hitlerov bezohľadný, rasistický a predovšetkým brutálne agresívny režim. Čoraz viac bolo jasné, že v Európe opäť vypukne vojna a aj keď to Hitler nedával spočiatku najavo, bolo zrejmé, že prvým bojiskom sa stane Poľsko, pretože Severoeurópska nížina je strategickou cestou do Ruska a k jeho nerastnému bohatstvu. To, že predohrou k útoku bolo zjednotenie nemeckého živlu anšlusom Rakúska a roztrhaním Československa pod zámienkou ochrany záujmov Nemcov žijúcich na jeho území, je len dôkazom toho, že na osud prvej republiky mali oveľa väčší vplyv vonkajšie ako vnútorné faktory.

Zamyslenie sa nad stým výročím vzniku Československa nevyhnutne obsahuje úvahy o rovnováhe síl v Európe. Medzivojnové obdobie bolo plné iniciatív na jej zabezpečenie, no nikdy sa nenašla. Aj preto vypukla druhá svetová vojna a až po nej vznikla nová rovnováha. Na jednej strane ju garantovali USA a NATO, na strane druhej Sovietsky zväz a Varšavská zmluva. Tomuto obdobiu sa hovorí studená vojna a pre mnohých z nás znamená nepríjemnú skúsenosť s komunizmom. Na druhej strane to bolo dlhé obdobie bez globálnej vojny na našom kontinente, ktorý je dnes opäť v pohybe a hľadá novú rovnováhu.

Peter Tóth

Článok pôvodne vyšiel na portáli datel.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:54

Maďarský parlament schválil vstup Fínska do NATO.

Teraz je potrebná už len ratifikácia valným zhromaždením tureckého parlamentu, aby bolo Fínsko formálne pozvané do aliancie; Turecko tento týždeň sa bude zaoberať aj protokolom o členstve.

18:43

Bežné antipsychotikum – liek aripiprazol – pacientom pomáha pri liečbe depresie, bipolárnej poruchy, psychózy a schizofrénie. Zároveň však zvyšuje riziko závislosti od hazardných hier a na to treba pacientov vždy upozorniť.

18:27

Najmenej 16 osôb prišlo o život a ďalších sedem je nezvestných po nedeľňajšom zosuve pôdy v obci Alausí v ekvádorských Andách.

18:15

Na Ukrajinu dorazilo 18 tankov Leopard 2, ktoré jej prisľúbilo Nemecko.

Nemecko s dodaním tankov Leopard 2 na Ukrajinu súhlasilo v januári. Sú pritom považované za jedny z najlepších v západnom arzenáli. Toto rozhodnutie Berlína umožnilo aj iným krajinám reexportovať na Ukrajinu tanky Leopard zo svojej výzbroje.

18:09

Izraelský minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir v pondelok oznámil posunutie reformy súdnictva. Ben-Gvir sa s premiérom Benjaminom Netanjahuom dohodol na jej posunutí na neskôr.

18:08

Múzeum Louvre vo francúzskom Paríži bolo v pondelok pre verejnosť zatvorené, pretože jeho zamestnanci sa zapojili do protestov proti nepopulárnej reforme francúzskeho dôchodkového systému.

Demonštranti odborového zväzu, ktorí nesúhlasia so zmenou dôchodkového veku, zablokovali vchod do Louvru, čo prinútilo vedenie oznámiť, že múzeum bude dočasne zatvorené.

17:54

Izraelský minister financií Bezalel Smotrič vyzval ľudí na protidemonštrácie, ktoré budú reakciou na masové protesty proti vládnej reforme súdnictva.

17:17

Český prezident Petr Pavel sa v pondelok spoločne so svojím tímom presťahoval z dočasného sídla v Hrzánskom paláci do kancelárií na Pražskom hrade. Potvrdila to jeho hovorkyňa Markéta Řeháková.

17:17

Španielsky premiér Petro Sánchez v pondelok vymenoval nových ministrov zdravotníctva a priemyslu. Ide o súčasť zmien vo vláde pred komunálnymi a regionálnymi voľbami, ktoré sa konajú 28. mája.

17:16

Holandsko a Nemecko pokračujú v integrácii ozbrojených síl. Nemecká armáda (Bundeswehr) v pondelok oznámila, že vo štvrtok sa jej súčasťou stane ďalšia holandská brigáda.

16:59

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú agentúru (MAAE) Rafael Grossi v pondelok oznámil, že juhoukrajinskú Záporožskú oblasť, ktorú sčasti ovládajú ruské sily, navštívil spolu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

16:54

Bielorusko v pondelok obvinilo Poľsko zo zdržovania na jeho hraniciach s Európskou úniou (EÚ). Poľská strana totiž podľa Minska spomaľuje pohyb kamiónov cez hranice a nedodržiava tak bilaterálnu dohodu.

16:42

K protestom proti súdnej reforme v Izraeli sa pripojí aj izraelské veľvyslanectvo v Prahe. Prestane poskytovať konzulárne služby a riešiť bude len urgentné prípady. Ambasáda to uviedla v pondelok na sociálnej sieti Twitter

16:41

Najdôležitejším záujmom Maďarska je čo najskoršie dosiahnutie mieru na Ukrajine, zhodli sa v pondelok v Budapešti prezidentka Katalin Nováková s predsedom vlády Viktorom Orbánom. Podľa agentúry MTI hlava štátu prijala premiéra v sídle kancelárie prezidenta v Sándorovom paláci, pričom hlavnou témou schôdzky boli výsledky zasadnutia Európskej rady z 23. marca v Bruseli

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

ÚV: Spoločné zasadnutie členov vlád SR a ČR bude 3. apríla v Trenčíne

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Spoločné zasadnutie členov vlád Slovenskej republiky a Českej republiky sa uskutoční 3. apríla v Trenčíne. Hovoriť sa bude okrem iného o vojne na Ukrajine, obrannej či cezhraničnej spolupráci. TASR o tom informovali z tlačového a informačného odboru Úrad vlády (ÚV) SR "Predsedovia vlád a…

Rusko, výmenou za Shahedy, dodáva Iránu kybernetické zbrane

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Rusko, výmenou za Shahedy, dodáva Iránu kybernetické zbrane. Informoval o tom denník Wall Street Journal Podľa rozhovorov novín medzi americkými a iránskymi predstaviteľmi sa spolupráca medzi Moskvou a Teheránom zintenzívnila po tom, ako Teherán súhlasil, že okrem bezpilotných lietadiel poskytne aj rakety krátkeho doletu…

Zásobovanie AFU v Artemovsku komplikujú ruské inteligentné míny: podrobnosti

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Od 20. marca čelia jednotky 67. mechanizovanej, 71. jagerskej a 80. samostatnej výsadkovej brigády AFU zničeniu veľkej časti priechodov, ktoré AFU zriadila po stiahnutí jednotiek z centrálnej časti Artemovska. Priechody zriadené týmito jednotkami pomocou tankových mostov boli vážne poškodené alebo zničené hneď v niekoľkých…

Káčer: Pod úspešný príbeh Slovenska sa podpísala aj naša diplomacia

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Tridsať rokov Slovenska bolo úspešných aj vďaka jasnej strategickej línii rezortu diplomacie a vysokej profesionalite zahraničnej služby. V rámci príhovoru na 21. ročníku Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR to uviedol dočasne poverený šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer "Potrebujeme preto zachovať kontinuitu…

Demokrat Heger: Cenzúra delegovaná na súkromné firmy

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované Bratislava 27. marca 2023 o 14:42 hod. Slovensko patrí na západ geograficky, mentálne aj ekonomicky. Vyhlásil to dočasne poverený premiér Eduard Heger v rámci príhovoru na 21. ročníku Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR. Vzhľadom na "novú éru" v globálnom svete…

SHMÚ: Na krajnom západe a v Žilinskom kraji miestami sneží aj v nižších polohách

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Na krajnom západe Slovenska a v Žilinskom kraji miestami sneží aj v nižších polohách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) to v pondelok popoludní uviedol na sociálnej sieti. Prúdenie studeného vzduchu sprevádza i silný vietor Na juhozápade Slovenska meteorológovia zaznamenali vietor s nárazmi do 90 kilometrov…

Pellegrini vyhlásil stávku. Chmelár ho zotrel: Kosiť mi nemusíte

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Peter Pellegrini (Hlas- SD) vyhlásil stávku. Na ňu v zapätí zareagoval Eduard Chemlár Pellegrini zverejnil video, v ktorom sa zaviazal, že ak niekto nájde výrok, v ktorom tvrdí, že sa chystá vytvoriť vládu so stranami SaS a PS, tak mu príde pokosiť záhradu.…

Posledná šanca odmietnuť “perverzný pracovný zošiť sexuálnej výchovy pre mladistvých”

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Citizengo/Foto:Screenshot)   V ostatných týždňoch sa spustila mediálna kampaň s cieľom pretláčať sexuálnu „výchovu“ do škôl. Žiaľ, či už náhodou alebo zámerne do tohto priestoru vstúpila aj Slovenská akadémia vied svojím nevhodným pracovným zošitom pre stredoškolákov s názvom Partnerská a sexuálna výchova, ktorého obal je posiaty…

Počuli ste už o budovaní medzinárodného poriadku ? Tieto pravidlá zrejme neplatia pre každého

0 icon

Washington 27. marca 2023 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Jose Luis Magana)   Podľa Washingtonu a NATO Rusko tieto pravidlá porušuje (aj Čína) a musí byť potrestané. Nemôžeme si predsa dovoliť, aby "porušovatelia pravidiel" narušovali celosvetový pokoj, píše Larry Johnson Od roku 1945 Spojené štáty presadzujú svoje globálne záujmy budovaním a udržiavaním rôznych aliancií, ekonomických…

Naživo: Matovič bez ochranky tentokrát v Námestove

0 icon

Námestovo 27. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Igor Matovič (OĽaNO) sa po fiasku dočasne poverených ministrov Káčera a Naďa v Michalovciach rozhodol ísť bez ochranky medzi ľudí. Po Michalovciach sa vybral do Námestova Správu aktualizujeme

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Zopár zásadných úvah o modlitbe

0icon

Ak sa chce niekto efektívne modliť, potrebuje mať určitú znalosť stvorenia a jeho úrovní. Keď ju totiž nemá, jeho modlitba vyznieva do prázdna a neprináša žiaden úžitok. To môže mať za následok, že človek na modlitbu rezignuje, zanevrie a natrvalo sa vzdá tohto jedinečného fenoménu. Modlitba však naozaj funguje, iba…

Zdenko Drdol

Problémy dnešnej doby

0icon

Slovensko sa rúti do budúcnosti bezhlavo, nekoncepčne. Podľa môjho skromného odhadu sa približne jedna tretina ľudí k nasledujúcim voľbám opäť nechystá. Veľmi častým argumentom tu je, že potenciálni voliči nevidia rozdiel medzi str

Gustáv Murín

Spravodlivosť podľa Matoviča

0icon

V rovnomennej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v 

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Armádny Magazín

Londýn vytvára precedens, ktorý zasiahne celý Západ. Najvyšší súd rozhodol o "Janukovyčovom dlhu"

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – Británia má odvahu nielen vyvlastniť ruský majetok, ale aj podniknúť také radikálne kroky, ako je odmietnutie dlžníckeho štátu plniť si svoje záväzky voči veriteľovi. Londýn podporil želanie Kyjeva nesplatiť dlh Ukrajiny Ruskej federácii. Tlačová agentúra Bloomberg 16. marca priniesla správu: Ukrajina vyhrala na Najvyššom súde…

Nikolaj Starikov: Možno jediný ozajstný Stalinov priateľ bol Kirov

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – 27. marca si pripomíname 137. výročie narodenia Stalinovho priateľa a spolubojovníka Sergeja Mironoviča Kirova. Stojí za zmienku, že Sergej Mironovič Kirov nebol len obľúbencom strany, ale aj Stalinovým najbližším priateľom. Možno jediným.   Kirov bol zabitý pri teroristickom čine, keď na chodbe Smolného vedľa jeh

Chceme na nich uvaliť sankcie? O sociálno-ekonomických perspektívach Strednej Ázie

0 icon

Moldavsko, 27. marec 2023 (AM) – "EÚ zvažuje uvalenie sankcií na stredoázijské krajiny za ich pomoc Rusku. Vedúci predstavitelia EÚ zaznamenali nárast vývozu do ázijských krajín. Európa sa obáva, že tieto technológie sa dostávajú do Ruska s cieľom obísť obmedzenia, ktoré naň boli uvalené. Vedúci predstavitelia EÚ plánujú upozorniť predstaviteľov strednej

"Červená" Amerika nechce žiť podľa zákonov "modrej" Ameriky. Normy Klausa Schwaba a rodové normy Ruskej banky

0 icon

USA, 27. marec 2023 (AM) – Nie je zriedkavosťou vidieť mapy USA namaľované tromi farbami: červenou, modrou a fialovou. Ide o volebné mapy. Štáty, ktorých obyvateľstvo prevažne podporuje Republikánsku stranu, sú označené červenou farbou, zatiaľ čo štáty, ktoré tradične volia demokratov, sú označené modrou farbou. Fialovou farbou sú označené "sporné" štáty.…

Myśl Polska: Anglosasi vyvolali jadrovú apokalypsu

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – "Jedinou otázkou je, ako ďaleko pôjdu provojnoví jastrabi na Západe pri presadzovaní "červenej línie". "Je všeobecne známe, že Veľká Británia sa rozhodla poskytnúť Ukrajine 14 tankov Challenger 2 a 30 samohybných húfnic AS90 v rámci januárového balíka vojenskej pomoci. Zdá sa však, že v hre…

TopDesať

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Prvé zviera, ktoré uvidíš na obrázku ti prezradí veľa o tvojej osobnosti

0 icon

Čo ti prvé napadlo pri pohľade na titulnú fotografiu článku? V dnešnom článku budeš mať za úlohu pozrieť sa na obrázok nižšie. Nachádza sa na ňom viacero zvierat. Prvé zviera, ktoré na obrázku uvidíš ti prezradí veľa o tvojej osobnosti. Obyčajné pričuchnutie k tričku je jedným zo spôsobov, ako zistiť…

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali