Pápež v Iraku: Znovu začať u Abraháma, aby sme sa uznali za bratov

Pápež v Iraku: Znovu začať u Abraháma, aby sme sa uznali za bratov

Vatikán 3. marca 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)

 

Pápež František odchádza na najťažšiu a najdôležitejšiu cestu svojho pontifikátu: blízkosť kresťanom, podpora rekonštrukcii krajiny zničenej vojnami a terorizmom, vystretá ruka k bratom moslimom. Uskutočňuje sa sen Jána Pavla II

pápež František
Ilustračné foto

Editoriál Andreu Tornielliho, edičného riaditeľa vatikánskych médií

Reklama

Irackí kresťania očakávali pápeža 22 rokov. Písal sa rok 1999, keď sv. Ján Pavol II. plánoval krátku, avšak významnú návštevu chaldejského Uru, prvú etapu jubilejnej cesty na miesta spásy. Chcel začať od Abraháma, spoločného otca uznávaného židmi, kresťanmi i moslimami. Mnohí odrádzali vekom pokročilého pápeža, žiadajúc ho, aby nepodnikal cestu, pri ktorej by mohlo byť riziko, že posilní Saddáma Husseina, ktorý bol ešte pri moci po Prvej vojne v Perzskom zálive. Pápež Wojtyla šiel priamo svojou cestou, aj napriek pokusom odradiť ho, osobitne zo strany USA.

Avšak nakoniec sa táto blesková cesta výsostne náboženskej povahy neuskutočnila kvôli nesúhlasu irackého prezidenta.

Reklama

V roku 1999 bola krajina už na kolenách v dôsledku krvavej vojny proti Iránu (1980-1988) a kvôli medzinárodným sankciám, ktoré nasledovali po invázii do Kuvajtu a po Prvej vojne v Perzskom zálive. Počet kresťanov v Iraku bol vtedy viac než trikrát väčší než je ten aktuálny. Neuskutočnená cesta Jána Pavla II. zostala otvorenou ranou. Pápež Wojtyla pozdvihol svoj hlas proti druhej západnej vojenskej výprave do krajiny, bleskovej vojne v roku 2003, ktorá sa uzavrela zvrhnutím Saddámovej vlády.

Pri Anjel Pána 16. marca povedal: „Chcel by som pripomenúť členským štátom OSN a osobitne tým, ktoré tvoria Bezpečnostnú radu, že použitie sily predstavuje poslednú možnosť po vyčerpaní každého iného mierového riešenia, podľa známych zásad samotnej Charty OSN“. Následne v príhovore po Anjel Pána prosil: „Patrím k tej generácii, ktorá zažila Druhú svetovú vojnu a prežila ju. Mám povinnosť povedať všetkým mladým, tým, čo sú odo mňa mladší, čo nemali túto skúsenosť: «Nikdy viac vojnu!», ako povedal Pavol VI. pri jeho prvej návšteve v OSN. Musíme urobiť všetko, čo sa len dá!“

Zostal však nevypočutý tými „mladými“, ktorí viedli vojnu a neboli schopní budovať pokoj. Irak bol zasiahnutý terorizmom, s atentátmi, bombami, devastáciami. Spoločenská štruktúra sa rozpadla. A v roku 2014 sa v krajine presadil samozvaný Islamský štát vyhlásený ISISom. Opäť nasledovali devastácie, prenasledovania, násilie, s regionálnymi a medzinárodnými mocnosťami nasadenými v boji na irackej pôde. S množením sa milícií bez kontroly. Platilo za to vysokou cenou ľudských životov bezbranné iracké obyvateľstvo, rozdelené na základe etnickej a náboženskej príslušnosti.

Hľadiac na irackú situáciu možno na dotyk ruky cítiť konkrétnosť a realizmus slov pápeža Františka v jeho ostatnej encyklike Fratelli tutti:

Nemôžeme viac myslieť na vojnu ako na riešenie, vzhľadom na to, že riziká pravdepodobne vždy presiahnu hypotetickú užitočnosť, ktorá sa im pripisuje. Tvárou v tvár tejto realite je dnes veľmi ťažké podporiť racionálne kritériá, ktoré dozrievali v iných storočiach, aby sme hovorili o možnej „spravodlivej vojne“. Nikdy viac vojnu! … Každá vojna zanecháva svet horším než ho našla. Vojna je zlyhaním politiky a ľudstva, hanebnou porážkou, kapituláciou pred silami zla.“

Reklama

Státisíce kresťanov boli počas týchto rokov nútení opustiť svoje domy, aby hľadali útočisko v zahraničí. V zemi prvej evanjelizácie, ktorej starobylá Cirkev má pôvod siahajúci do doby apoštolov, dnes kresťania očakávajú návštevu pápeža Františka ako nádych čerstvého kyslíka. Pápež už pred časom oznámil svoju vôľu vybrať sa do Iraku, aby ich utešil, riadiac sa tou jedinou „geopolitikou“, ktorá ním hýbe, čiže preukázať blízkosť tomu, kto trpí a svojou prítomnosťou podporiť procesy zmierenia, obnovy a pokoja.

Preto i napriek rizikám spojeným s pandémiou a bezpečnosťou, i napriek nedávnym atentátom, si pápež František doteraz udržal vo svojom programe tento bod, rozhodnutý nesklamať všetkých Iračanov, ktorí ho očakávajú. Srdcom prvej medzinárodnej cesty po 15 mesiacoch nútenej blokády kvôli následkom Covidu-19, bude stretnutie v Ure, v meste, odkiaľ vyrazil patriarcha Abrahám. Bude to príležitosť na spoločnú modlitbu s veriacimi iných náboženských vierovyznaní, osobitne s moslimami, na znovuobjavenie dôvodov pre spolužitie medzi bratmi, s cieľom obnoviť spoločenskú štruktúru preklenujúcu frakcie a etnické skupiny a vyslať posolstvo Blízkemu východu i celému svetu.

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali