Pápež o svete práce: Tí, čo zostali pozadu nemôžu byť obetovaní na „oltári pokroku“

Pápež o svete práce: Tí, čo zostali pozadu nemôžu byť obetovaní na „oltári pokroku“

Vatikán 18. júna 2021 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)

 

Pápež František sa vo štvrtok 17. júna prostredníctvom videoposolstva prihovoril účastníkom 109. medzinárodnej konferencie práce v Ženeve. Ide o pravidelné stretnutie členských štátov Medzinárodnej organizácie práce (ILO), ktorá je agentúrou OSN

pápež František
Na snímke pápež František

V rozsiahlom príhovore pápež zdôraznil nevyhnutnosť zabezpečiť sociálnu ochranu aj tým najzraniteľnejším pracovníkom, medzi ktorých patria aj pracovníci tzv. neformálnej ekonomiky.

Reklama

Pápež tiež vyzval doceňovať príspevok domorodých i ľudových kultúr pri budovaní kultúry solidarity a pozval k hlbokej reforme ekonomiky. Zdôraznil tiež, že právne normy týkajúce sa práce „majú byť orientované na nárast zamestnanosti, dôstojnosť práce a na práva a povinnosti ľudskej osoby“.

Ako skonštatoval Svätý Otec, v roku 2020 sme celosvetovo pozorovali bezprecedentnú stratu pracovných miest“.

Reklama

V súvislosti s obnovou ekonomickej činnosti po pandémii je treba „vyhnúť sa ťažkým fixáciám na zisk, izolácii a nacionalizmu, slepému konzumizmu a negácii jasných dôkazov, poukazujúcich na diskrimináciu našich bratov a sestier. … Naopak, hľadajme riešenia, ktoré by nám pomohli budovať novú budúcnosť práce založenej na decentných a dôstojných pracovných podmienkach, … ktoré by šírili všeobecné dobro. Vtedy bude práca ľudskou“, povedal pápež.

 

Pomôcť prednostne ľuďom na okraji sveta práce

„Sme povolaní dať prednostne odpoveď pracujúcim, ktorí sú na okraji sveta práce, a ktorých stále zasahuje pandémia Covid-19; nízko kvalifikovaným pracovníkom, nádenníkom, pracovníkom v neformálnom sektore, imigrantským a utečeneckým pracovníkom, ktorí vykonávajú to, čo sa zvyčajne nazýva „práca troch dimenzií“: nebezpečnú, špinavú a ponižujúcu prácu, a zoznam by mohol pokračovať ešte ďalej.

Mnohí migranti a zraniteľní pracovníci, spolu so svojimi rodinami ostávajú všeobecne vylúčení od prístupu k národným programom podpory zdravia, prevencie chorôb, liečebnej starostlivosti a asistencie, ako aj z plánov finančnej ochrany a psychosociálnych služieb. Je to jeden z mnohých prípadov tejto filozofie skartovania, ktorú sme si zvykli zavádzať do našich spoločností.“

„Nedostatok opatrení sociálnej ochrany tvárou v tvár dopadu pandémie Covid-19 vyvolal zvýšenie chudoby, nezamestnanosť, podzamestnanosť, zvýšenie neformálnosti práce, oneskorenie vstupu mladých ľudí na trh práce, a čo je veľmi vážne, nárast detskej práce, a čo je ešte závažnejšie, spôsobil väčšiu zraniteľnosť ľudí ohrozených obchodovaniu s ľuďmi, potravinovú neistotu a väčšie vystavenie infekciám u obyvateľov, ako sú chorí a starí ľudia.“

Reklama

„Úlohou Cirkvi je starať sa o všeobecné dobro a garantovať participáciu všetkých na tomto záväzku“, povedal pápež a dodal:

„Najzraniteľnejšie skupiny – mladí ľudia, migranti, domorodé komunity, chudobní – nemôžu zostať bokom v dialógu, ktorý by mal spájať aj vlády, podnikateľov a pracovníkov. Je taktiež nevyhnutné, aby sa všetky náboženské vyznania a komunity angažovali spoločne. Cirkev … sa ponúka svetu ako staviteľka mostov, aby pomohla vytvárať podmienky pre takýto dialóg“.
Tí, čo vedú dialóg však musia mať „rovnakú úroveň práv a povinností“, len vtedy ide o seriózny dialóg, zdôraznil pápež.

Poukázal tiež na to, že je nevyhnutné „zabezpečiť ochranu pracovníkov a tých najzraniteľnejších osôb prostredníctvom rešpektovania ich základných práv, vrátane práva zjednocovať sa v odboroch.“

Pri vytváraní modelu medzinárodnej agendy post COVID-19, obnovy po pandémii, „by sme mali osobitnú pozornosť venovať nebezpečenstvu pre tých, ktorí zostali pozadu. Oni riskujú, že budú napadnutí ešte horším vírusom, než je COVID-19, vírusom  egoistickej ľahostajnosti. Spoločnosť nemôže napredovať prostredníctvom skartovania.“ Tí, čo zostali pozadu „nemôžu byť obetovaní na oltári pokroku“, zdôraznil pápež.

Svätý Otec pripomenul pápeža Pia XI., ktorý v roku 1931, po kríze na Wall Streete, uprostred Veľkej hospodárskej krízy odsúdil asymetriu medzi pracovníkmi a podnikateľmi. Pápež František žiada ochranu pracovníkov pred „hrou deregulácie“ a zdôrazňuje, že „právne normy majú byť orientované na nárast zamestnanosti, dôstojnosť práce a na práva a povinnosti ľudskej osoby“.

Reklama

 

Sociálna pomoc sa má dostať aj do neformálnej ekonomiky

„Práca ide ponad to, čo tradične poznáme ako „formálne zamestnanie“, a program dôstojnej práce musí zahŕňať všetky formy práce.“

Pápež poukázal na nedostatok sociálnej ochrany pracovníkov v tzv. neformálnej ekonomike. Osobitne spomenul ženy pracujúce v tejto oblasti, ako sú pouličné predavačky a pomocnice v domácnostiach. Tie osobitne ťažko znášajú dopady „pandémie Covid-19 v mnohých ohľadoch: od izolácie až po extrémne vystavenie zdravotným rizikám. Keďže deti týchto pracujúcich žien nemajú prístup do škôlok, sú vystavené väčšiemu zdravotnému riziku, pretože matky ich musia brať so sebou na pracovisko alebo nechať doma bez dozoru. Preto je potrebné zabezpečiť, aby sa sociálna pomoc dostala do neformálnej ekonomiky, a aby sa venovala osobitná pozornosť obzvlášť potrebám žien a dievčat.“

Pápež poukázal na utrpenie žien v dôsledku neslobody, nespravodlivosti a nerovnosti medzi osobami, ktoré ešte v rôznej miere stále panujú v spoločnostiach a pandémia tento problém ešte viac zvýraznila. Predovšetkým zahanbujúce je násilie na ženách, zlé zaobchádzania v rodine a rozličné formy otroctva, povedal pápež a dodal: „Myslím na nerovnosť prístupu k dôstojným pracovným miestam a k pozíciám, na ktorých sa robia rozhodnutia.“

Práca je vzťahom, a preto musí zahŕňať rozmer starostlivosti, povedal pápež a zdôraznil:

„Práca, ktorej súčasťou nie je starostlivosť, ktorá ničí stvorenstvo, a ktorá ohrozuje prežitie budúcich generácií, tá nerešpektuje dôstojnosť pracovníkov a nemožno ju považovať za dôstojnú. … Otázka, ktorú si môžeme položiť v každodennom živote, je napríklad to, ako sa podnik stará o svojich pracovníkov.“

 

Domorodá či ľudová kultúra udržujú pri živote praktizovanie solidarity

Ako ďalej povedal pápež, na to, aby sme vyšli z aktuálnej krízy lepší, je potrebný „rozvoj kultúry solidarity, aby odporovala kultúre skartovania, ktorá je pôvodcom nerovnosti a ktorá sužuje svet.

Na dosiahnutie tohto cieľa bude potrebné doceniť príspevok všetkých tých kultúr, ako sú domorodá či ľudová kultúra, ktoré sa často považujú za okrajové, no ktoré udržujú pri živote praktizovanie solidarity.

Každý národ má vlastnú kultúru a myslím, že je tu chvíľa definitívne sa oslobodiť od dedičstva osvietenstva, ktoré spájalo slovo kultúra s istým typom intelektuálnej formácie a spoločenskej príslušnosti.“

Reklama

 

Odkaz politikom, podnikateľom a odborárom

Pápež pripomenul účastníkom 109. medzinárodnej konferencie práce ich veľkú zodpovednosť ako inštitucionálnych aktérov. Na politikov a členov vlád sa obrátil s výzvou k tzv. politickej láske k blížnemu a podnikateľom prízvukoval ich „povolanie produkovať bohatstvo, ktoré by bolo v službe všetkým“.

„Schopnosti podnikateľov, ktoré sú darom od Boha, by sa mali jasne orientovať na pokrok druhých ľudí a na prekonávanie biedy, predovšetkým prostredníctvom vytvárania rozličných pracovných príležitostí. Vždy spolu s právom na súkromné vlastníctvo existuje prioritné a predchádzajúce právo podriadenosti každého súkromného vlastníctva univerzálnemu určeniu dobier zeme, a teda právo všetkých na ich používanie. Niekedy, keď hovoríme o súkromnom vlastníctve, zabúdame, že ide o sekundárne právo, ktoré závisí od tohto primárneho práva, ktorým je univerzálne určenie dobier.“

Na margo poslania odborových hnutí pápež povedal:

„Odbory sa rodia a znovuzrodzujú zakaždým, keď ako biblickí proroci dávajú hlas tým, ktorí ho nemajú, odsudzujú tých, ktorí „by predali […] bedára za pár topánok“, ako hovorí prorok (porov. Am 2,6), keď odhaľujú mocných, ktorí pošliapavajú práva najzraniteľnejších pracovníkov, keď bránia kauzy cudzincov, tých posledných a vylúčených. … Vaším povolaním je aj chrániť tých, ktorí ešte nemajú práva, tých, ktorí sú vylúčení z práce, a ktorí sú vylúčení z práv a demokracie.“

Reklama

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

 

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

18:23

Osemnásťročná žena bola v piatok zranená pri útoku nožom v meste Ramla v strednom Izraeli juhovýchodne od Tel Avivu, uviedla polícia.

18:20

Rumunský súd v piatok schválil začatie pojednávania s kontroverzným influencerom Andrewom Tateom a jeho bratom Tristanom v kauze obchodovania s ľuďmi. Dátum však zatiaľ nestanovil.

18:04

Poľskí colníci zablokovali výjazd Ukrajincov, ktorí na Ukrajinu privážajú približne 20 áut, vrátane áut pre potreby ukrajinských ozbrojených síl.

Podľa internetových správ škandál vypukol na hraničnom priechode Zosin-Ustilug.

18:03

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyjadril nádej, že ruský prezident Vladimir Putin nebude taký šialený a nezaútočí na Severoatlantickú alianciu (NATO). Povedal to v piatok počas živého streamovania na sociálnych sieťach.

17:56

Pápež František sa zúčastní na pracovnom zasadnutí o umelej inteligencii, ktoré sa uskutoční v júni na summite G7 v Taliansku. Informovala o tom v piatok talianska premiérka Giorgia Meloniová a dodala, že vôbec prvýkrát v histórií sa pápež zúčastní na takýchto stretnutiach v rámci G7.

17:49

Spojené štáty odložili plány na sankcie voči jednotkám izraelskej armády pre porušovanie ľudských práv v Predjordánsku. Vyplýva to z piatkových informácií televízie ABC News.

17:43

Európska únia poskytne Beninu takmer 50 miliónov eur na podporu bezpečnosti a boj proti terorizmu, uviedol v piatok predseda Európskej rady Charles Michel.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali