V pamätníku Jad vašem sa pápež modlil pred hrobkou s popolom obetí holokaustu a v Pamätnej dvorane položil veniec zo žltých a bielych kvetov, farieb Vatikánu. Následne na znak pokory a úcty pobozkal ruky šiestim ľuďom, ktorí prežili holokaust, a vypočul si ich životné príbehy, opisuje agentúra AP. Krátko predtým František ako vôbec prvý pápež položil veniec k hrobu Theodora Herzla, zakladateľa moderného sionizmu a tým symbolu návratu Židov do Izraela.
Sprevádzali ho izraelský prezident Šimon Peres a premiér Benjamin Netanjahu, na ktorého žiadosť podľa izraelských zdrojov pápež neplánovane navštívil aj pamätník izraelských obetí terorizmu.
Netanjahu mu ukázal časť venovanú obetiam bombového útoku na židovské centrum v Buenos Aires v roku 1994, pri ktorom zahynulo 85 ľudí. František, pochádzajúci z Argentíny, bol v tom čase pomocným biskupom v argentínskej metropole.
Na stretnutí s dvoma hlavnými rabínmi Izraela v miestnej synagóge František vyzval na priateľstvo medzi židmi a kresťanmi a pokrok v ich vzťahoch, ku ktorému došlo za posledné desaťročia, označil za “skutočný Boží dar”. “Spoločne môžeme významne prispieť k úsiliu o mier,” vyhlásil.
Neskôr sa František stretol s prezidentom Peresom v jeho prezidentskej rezidencii. Izraelského štátnika a laureáta Nobelovej ceny mieru označil za “dobrého a múdreho muža”. Pápež má dnes na programe aj súkromné stretnutie s Netanjahuom, tretiu schôdzku s pravoslávnym ekumenickým patriarchom Bartolomejom I. na Olivovej hore a omšu vo večeradle – miestnosti, kde sa podľa kresťanskej tradície konala Ježišova posledná večera.
mž