Pápež ku Dňu zdravotne postihnutých: Po COVIDe treba budovať na skale

Pápež ku Dňu zdravotne postihnutých: Po COVIDe treba budovať na skale

Vatikán 4. decembra 2020 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS-SpC-Vatikan)

 

K Medzinárodnému dňu osôb so zdravotným postihnutím, ktorý sme si pripomenuli vo štvrtok, vydal Svätý Otec František posolstvo, v ktorom vyzýva aktívne sa postaviť proti mentalite vyraďovania podporovaním kultúry života

Pápež ku Dňu zdravotne postihnutých: Po COVIDe treba budovať na skale
Pápež ku Dňu zdravotne postihnutých: Po COVIDe treba budovať na skale

Odporúča budovať lepší postkovidový svet na dvoch pevných základoch: na „skale začlenenia“ v duchu podobenstva o milosrdnom Samaritánovi a na „skale aktívnej účasti“ zdravotne postihnutých na občianskom a cirkevnom živote.

Reklama

Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím sa z iniciatívy OSN slávi  3. decembra. Tento rok sa zameriava na vybudovanie lepšieho sveta po COVIDe-19, ktorý bude pre zdravotne postihnutých začleňujúci, prístupný a udržateľný (Building Back Better: toward a disability-inclusive, accessible and sustainable post COVID-19 World).

Svoju blízkosť ľuďom so zdravotným postihnutím vyjadri pápež František v posolstve, z ktorého prinášame niekoľko myšlienok. Po oslovení „Drahí bratia a sestry“ pápež konštatuje náročnosť doby pandémie, ktorá na niektorých dolieha ešte ťažšie:

Reklama

„Všetci sme na jednej lodi uprostred rozbúreného mora, ktoré môže vyvolať strach; ale na tejto lodi sa s tým niektorí namáhajú oveľa viac, a medzi nimi sú ľudia s vážnymi zdravotnými postihnutiami.“
V súvislosti s témou budovania lepšieho sveta po pandémii Svätý Otec podnecuje k zamysleniu nad evanjeliovým podobenstvom o dome vybudovanom na skale alebo na piesku (porov. Mt 7,24-27; Lk 6,47-49).

Prvý z troch bodov svojho posolstva nazval pápež „Hrozba kultúry vyraďovania“. Dážď, rieku a víchor z podobenstva prirovnáva ku hrozbám spomenutej kultúry, ktorá ohrozuje najmä najslabších – medzi ktorých patria i ľudia so zdravotným postihnutím. Svätý Otec však vyzdvihuje i pokroky, ktoré sa v spoločnosti vykonali:

„Za posledných päťdesiat rokov sa prijali dôležité kroky, a to na úrovni občianskych inštitúcií i v cirkevnom prostredí. Zvyšovalo sa povedomie o dôstojnosti každého človeka, čo viedlo k odvážnym rozhodnutiam na začlenenie tých, ktorí žijú s telesnými alebo psychologickými obmedzeniami.

A predsa na kultúrnej úrovni je ešte stále príliš veľa prejavov, ktoré sú v rozpore s týmto smerovaním. Znovu sú tu odmietavé postoje, ktoré aj kvôli narcistickej a utilitaristickej mentalite vedú k marginalizácii, bez ohľadu na to, že krehkosť je súčasťou života každého.

Vskutku existujú ľudia i s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí si napriek námahe našli cestu k dobrému a zmysluplnému životu, zatiaľ čo sú tu ľudia bez telesných znevýhodnení, ktorí sa cítia neuspokojení a sú dokonca zúfalí.“

Reklama

V druhom bode posolstva si Svätý Otec všíma nerovnosti, ktoré pandémia ešte viac zvýraznila. Ako prvú oporu na vybudovanie pevného domu preto odporúča „Skalu začlenenia“:

„Inklúzia by mala byť ´skalou´, na ktorej je možné budovať programy a iniciatívy občianskych inštitúcií, aby nebol nikto vylúčený, obzvlášť tí, ktorí majú najväčšie ťažkosti. Sila reťaze závisí od starostlivosti o najslabšie články.“

Pápež vyzdvihuje i pomoc nových technológií, ktoré boli v čase pandémie rozvinuté a zdôrazňuje dôležitosť angažovanosti cirkevných inštitúcií v inklúzii ľudí so zdravotným postihnutím:

„Rovnako povzbudzujem k pravidelnej formácii pre kňazov, seminaristov, rehoľníkov, katechétov a pastoračných pracovníkov vo vzťahu k zdravotnému postihnutiu a v používaní inkluzívnych pastoračných nástrojov. Farské spoločenstvá by sa mali angažovať v posilňovaní prijímajúceho postoja voči ľuďom so zdravotným postihnutím. Vytvorenie plne prístupnej farnosti si vyžaduje nielen odstránenie architektonických bariér, ale predovšetkým postoje a činy solidarity a služby zo strany farníkov voči ľuďom so zdravotným postihnutím a ich rodinám. Cieľom je, aby sme hovorili už nie ako ´o nich´, ale skôr ako ´o nás´.“

V poslednom bode, nazvanom „Skala aktívnej účasti“ Svätý Otec vysvetľuje potrebu spoločnosti začleniť najslabších do aktívnej účasti na jej dianí. Ako prvé zdôrazňuje právo týchto ľudí na prijímanie sviatostí ako všetci členovia Cirkvi:

Reklama

„Všetky liturgické slávenia farnosti by mali byť prístupné, aby každý mohol prehlbovať, sláviť a žiť svoju vieru spolu s bratmi a sestrami. Osobitná pozornosť sa má venovať ľuďom so zdravotným postihnutím, ktorí ešte neprijali sviatosti kresťanskej iniciácie: tých treba pozvať a zapojiť do katechetických programov prípravy na tieto sviatosti. Nikto nemôže byť vylúčený z prijatia milosti v týchto sviatostiach. (…)

Naším záujmom nie je iba im pomáhať, ale zaistiť aj ich aktívnu účasť v občianskom a cirkevnom spoločenstve. Je to náročná a tiež i únavná cesta, ktorá však čoraz viac prispieva k formovaniu svedomia schopného rozpoznať každého ako jedinečného a neopakovateľného človeka. Aktívna účasť na katechéze ľudí so zdravotným postihnutím predstavuje veľké bohatstvo pre život celej farnosti.“

Pápež František svoje posolstvo pri príležitosti Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím uzatvára želaním:

„Kiež spoločná vôľa ´tvoriť nanovo k lepšiemu´ podnieti súčinnosť občianskych a cirkevných organizácií a takto vybuduje pevný ´dom´, odolávajúci každej búrke a schopný prijímať ľudí so zdravotným postihnutím, pretože je postavený na skale ich začlenenia a aktívnej účasti.“

Toľko z posolstva pápeža Františka datovaného 3. decembra v Ríme u Svätého Jána v Lateráne.

Dodajme, že OSN zaviedlo Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím od roku 1992 s cieľom zvyšovať povedomie o situácii týchto osôb vo všetkých aspektoch politického, spoločenského, hospodárskeho a kultúrneho života a podporovať ich práva v súvislosti s ich začlenením.

 

Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:55

Od apríla tohto roka vzniknú v každom krajskom meste na Slovensku regionálne úrady pre územné plánovanie a výstavbu. Spustí sa tiež nový portál pre územné plánovanie. Účinnosť totiž nadobudne nový zákon o územnom plánovaní. O nadchádzajúcich zmenách informovali v utorok predstavitelia Úradu pre územné plánovanie a výstavbu (UUPV) SR.

Stretnutie predstaviteľov Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR so stakeholdermi a novinármi
Na snímke v pozadí sprava predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky (ÚUPV) Martin Hypký, podpredsedníčka UUPV Milota Sidorová a generálny riaditeľ pre výstavbu a vyvlastňovanie ÚUPV Roman Skorka počas stretnutia predstaviteľov Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚUPV) so stakeholdermi a novinármi
11:53

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predstavilo nový projekt pomoci nezamestnaným zameraný na vzdelávacie a rekvalifikačné kurzy. Program Zručnosti trhu práce za 42 miliónov eur financovaný z Európskeho sociálneho fondu by mal pomôcť približne 40 000 ľuďom, uviedol v utorok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Erik Tomáš
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš
11:52

Britsko-švédsky farmaceutický gigant AstraZeneca sa v utorok dohodol na kúpe americkej biofarmaceutickej firmy Fusion za 2,4 miliardy USD (2,2 miliardy eur). Je to súčasť jeho expanzie do oblasti novej generácie liekov na rakovinu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Dohoda je pre AstraZeneca tento mesiac už druhou po tom, ako minulý týždeň súhlasila s kúpou Amolyt Pharma za 1,05 miliardy USD, aby podporila svoje portfólio liekov na zriedkavé choroby.

11:51

Snaha bulharskej vlády o prijatie eura je na dobrej ceste, ale jeho zavedenie môže byť posunuté o niekoľko mesiacov. Uviedol to v utorok minister financií Assen Vassilev, podľa ktorého sa vláda bude snažiť splniť kritériá na prijatie spoločnej meny v budúcom roku. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

11:49

Pri zrážka kenského autobusu s kamiónom zahynulo 11 vysokoškolských študentov a 42 ľudí utrpelo vážne zranenia. Informuje agentúra AFP podľa kenskej polície.

Nehoda sa odohrala v pondelok o 17.50 hod. miestneho času (14.50 SEČ) neďaleko obce Mangu približne 360 kilometrov od Nairobi. Študenti univerzity Kenyatta cestovali do prístavného mesta Mombasa na pobreží Indického oceánu.

11:47

Čína v utorok uviedla, že Spojené štáty nemajú právo zasahovať do Juhočínskeho mora. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v rovnaký deň vyjadril podporu USA pre Filipíny voči ozbrojeným útokom v tejto oblasti. Informovala agentúra AFP.

11:45

Bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi hrozí zhabanie majetku. Jeho právnici totiž v pondelok priznali, že nemá dostatok hotovosti na to, aby sa odvolal proti pokute vo výške 464 miliónov dolárov za podvodné nadhodnocovanie svojho majetku. Informovala agentúra AFP.

Trump musí peniaze uložiť na účet spravovaný odvolacím súdom alebo zložiť peňažnú záruku v plnej výške. Jeho žiadosť o pomoc odmietlo 30 poisťovní, uviedli právnici v novom podaní.

10:25

Výrobca spotrebného tovaru Unilever v utorok oznámil plány na zrušenie približne 7500 pracovných miest vo svojich prevádzkach na celom svete. Jeho cieľom je ušetriť v priebehu nasledujúcich troch rokov približne 684 miliónov libier (799,77 milióna eur). Informovala agentúra DPA.

Koncern, ktorý vyrába približne 400 značiek spotrebného tovaru od čajov Lipton cez mrazené pochúťky Magnum a Cornetto po mydlá Dove či kvasnicovú nátierku Marmite, uviedol, že prepúšťanie sa dotkne prevažne pracovných miest v kanceláriách.

10:22

Elon Musk potvrdil že užíva predpísaný ketamín, aby rozptýlil negatívne myšlienky, čo prináša prospech investorom Tesly. Vyhlásil to počas rozhovoru zverejneného v pondelok, informovala agentúra AFP.

Potvrdil teda užívanie anestetika zvyčajne používaného na tlmenie bolesti a liečbu depresie. Ketamín sa však vo veľkom zneužíva ako droga s potenciálne nebezpečnými až smrteľnými následkami intoxikácie.

Elon Musk
Na snímke Elon Musk
10:20

Všetci obyvatelia Pásma Gazy čelia akútnemu nedostatku potravín, upozornil v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zdôraznil tým, že je potrebné zvýšiť dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali