Európska únia (EÚ) by mala mať viac kompetencií, aby sa dokázala vysporiadať s krízami, akou je súčasná pandémia ochorenia Covid-17. Vyplýva to z prieskumu z konca apríla, ktorý si objednal Európsky parlament.
Približne dve tretiny respondentov (69 percent) súhlasí s tvrdením, že „EÚ by mala mať rozsiahlejšie kompetencie na riešenie kríz, ako je napríklad pandémia spôsobená koronavírusom“.
Opačný názor má menej ako štvrtina opýtaných (22 percent). Hlas za posilnenie kompetencií zaznieval najintenzívnejšie medzi respondentmi v Portugalsku a Írsku, najslabšie v Česku a vo Švédsku. Na Slovensku sa s daným tvrdením stotožnilo 61 percent respondentov.
Na uvedený prieskum pre Európsky parlament reagoval na sociálnej sieti bývalý minister vnútra Vladimír Palko.
“Keď prepukla koronakríza, s rozpakmi som pozoroval, najmä v tzv. národniarskych kruhoch, veľkú kritiku voči orgánom EÚ, že EÚ nám nepomáha v kríze. A v prvej fáze naozaj nepomáhala. Pred dvomi mesiacmi som i ja v jednom komentári napísal, že Európska únia ako keby neexistovala, a že konajú národné štáty. Ale zároveň som uviedol, že to Európskej únii nevyčítam. Považujem to totiž za prirodzené, že konali národné štáty. A preto si nemyslím, že sa majú zvyšovať kompetencie EÚ v krízach tohto typu,” upozornil v úvode Palko.
Čo by mala mať ešte EÚ na starosti počas takej krízy, ako bola (či ešte je) tá koronová? Mala rúška nakupovať a distribuovať všade Európska únia? Alebo ventilátory, ktoré sme nakoniec chvalabohu ani nepotrebovali? Mal riadiť náš ústredný krízový štáb nejaký manažer menovaný v Bruseli? Pýta sa.
“A je záruka, že ak by sa niektoré veci riadili z Bruselu, tak by fungovali lepšie? Tak si spomeňme, čo radila národným vládam Európska komisia v čase, kedy národné vlády ako jeden muž uzatvárali hranice svojich štátov? Radila presný opak, neuzatvárať hranice vôbec. Pritom uzatvorenie hraníc bolo v prvej fáze tým najlepším riešením,” pripomína bývalý minister vnútra a dodáva:
“V ostatnej fáze EÚ zohráva pomocnú úlohu v tej oblasti, v ktorej má kompetencie, a síce poskytuje finančnú pomoc pri oživovaní ekonomiky pre jej opätovnom otváraní. A tak je to primerané.”
Ako sa robia prieskumy
Následne Palko pripomenul britský satirický seriál Áno, pán premiér, ktorý humorným spôsobom vysvetlili, ako sa majú robiť prieskumy tak, aby tí čo ich platia, dostali také výsledky, ktoré si želajú.
“Keď sa ľudí spýtajú, či tá alebo oná inštitúcia má viac pomáhať (a teda, či k tomu má dostať právomoci), ľudia radi odpovedajú, že áno, lebo veď pomoci nikdy nie je dosť. Ale nie je to vždy pravdivá odpoveď. Napríklad keď chceme lieky, nejdeme k mäsiarovi, a podobne.”
Palko zároveň vysvetlil, že vo vzťahu k EÚ sa považuje za národne cítiaceho človeka. Pripomenul, že veľakrát odmietol zasahovanie Bruselu do vecí, ktoré si najlepšie vyriešia národné štáty.
“Preto si myslím, že tí čo kritizovali EÚ pre nečinnosť na začiatku koronakrízy, považujú sa za národne cítiacich, sa mýlia a akurát dosiahli, že ľudia pôsobiaci vo vrcholných orgánoch EÚ, teraz môžu argumentovať, že tieto orgány potrebujú väčšie právomoci. Nezabúdajme, že snaha rozširovať svoj vplyv je vlastná takmer každej inštitúcii. Aj Európsky parlament sa zadaním prieskumu teraz správal podľa vtipného hesla: Žiadna kríza by nemala byť premárnená!” upozornil na záver Palko v súvislosti s prenesením ďalších kompetencií národných štátov na EÚ.
Gabriela Smreková