Policajný dôstojník, ktorý vedie vyšetrovanie, uviedol, že len štyria zo zatknutých sa priamo zúčastnili na vraždení, ku ktorému došlo na úpätí Nanga Parbatu. “Zatkli sme štyroch páchateľov, ktorí zastrelili turistov v základnom tábore pod Nanga Parbatom. Ďalší siedmi sú zatiaľ na slobode.”
Ďalšie podrobnosti o útoku vyšli najavo počas výsluchov. Podozriví prezradili, že horolezcov chceli pôvodne uniesť. “Povedali, že ich plán nevyšiel, lebo jeden z Číňanov kládol odpor, keď sa k nim priblížili,” uviedol vyšetrovateľ. “Keď sa Číňan začal brániť, jeden z teroristov na neho vystrelil zo svojej zbrane a zabil ho. Teroristi sa potom medzi sebou pobili. Potom začali strieľať na všetkých turistov,” dodal vyšetrovateľ.
Na otázku, či by teroristom mohol vyjsť ich plán s únosom, vyšetrovateľ odpovedal, že niečo také by vzhľadom na náročnosť terénu bolo takmer nemožné.
Skupinu 35 militantov vrátane 18 zadržaných vycvičili na severe Vaziristanu. Policajný vyšetrovateľ zároveň potvrdil, že niektorí z podozrivých, ktorí boli zatknutí v súvislosti s útokom pod Nanga Parbatom, majú väzby na pakistanskú vetvu hnutia Taliban.
Až do smutnej udalosti bola oblasť Gilgit-Baltistan pokladaná za bezpečnú. K útoku došlo v noci z 22. na 23. júna, keď militanti prezlečení za policajtov prepadli základný tábor na úpätí deviatej najvyššej hory sveta Nanga Parbat. Ďalší zabití pochádzali z Číny, Litvy, Nepálu, Ukrajiny a jeden člen expedície mal americko-čínske občianstvo.
zf