Pakistan sa čoraz menej spolieha na USA, jeho geopolitický význam oceňuje Čína a iné krajiny

Pakistan sa čoraz menej spolieha na USA, jeho geopolitický význam oceňuje Čína a iné krajiny

Islamabád 5. februára 2019 (HSP/RT/Foto: TASR/AP- Fareed Khan)

 

Pakistan uskutočňuje dôležité kroky v rámci svojich vojenských a námorných kapacít. Čoraz menej sa spolieha na zbrane vyrobené v USA a viac sa zameriava na budovanie svojich vzťahov s Čínou, poznamenáva novozélandský politický analytik Darius Shahtahmasebi v komentári pre RT

Ilustračné foto

Podľa Shahtahmasebia k tomu dochádza odvtedy, ako sa Trumpova vláda rozhodla prerušiť bezpečnostnú pomoc pre Pakistan vo výške 3 miliárd dolárov, pretože neuskutočnil dostatočné množstvo opatrení na boj proti terorizmu. Vláda zariskovala, že Pakistan prijme “otvorenú náruč” niekoľkých iných pozoruhodných krajín.

Reklama

A práve Čína sa v poslednom čase stala kľúčovým spojencom Pakistanu, najmä pri budovaní jeho námorníctva. Dodá štyri pokročilé vojnové lode, ktoré ešte momentálne vyrábajú lodenice v Šanghaji, ale podľa diplomatov budú do roku 2021 uzavreté dvojstrannou dohodou o zbrojení v hodnote viac ako 348 miliónov dolárov. Používané budú na protiletecké a protiponorkové operácie a obranu.

Svoje miesto by mali mať v prístave Gwadar a v jeho okolí. Mnohé médiá obviňovali Čínu, že sa ho pokúša premeniť na vlastnú námornú základňu. Podľa Shahtahmasebiho možno práve “poplašný signál” médií presvedčil Čínu, aby sa pokúsila o jemnejšiu stratégiu vytvorenia námornej prítomnosti v tejto strategickej oblasti. K

Reklama

aždopádne však akákoľvek čínska prítomnosť v tejto oblasti určite prekáža USA. Navyše, v prístave plánuje Saudská Arábia, ako kľúčový partner v čínsko-pakistanskom hospodárskom koridore (CPEC), zriadiť ropnú rafináciu za 10 miliárd dolárov.

Podľa údajov Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI), pakistanské nákupy a dovozy amerického vojenského vybavenia klesli v roku 2017 na 21 miliónov dolárov z obrovskej 1 miliardy dolárov pred siedmimi rokmi. Podľa konzultačnej spoločnosti Avascent, po útokoch z 11. septembra 2001 poskytli USA viac ako 22 miliárd dolárov na bezpečnostnú pomoc Pakistanu a ďalších 10 miliárd dolárov ako ekonomickú pomoc.

Avascent v tej istej správe z júla 2018 už konštatuje, že Pakistan sa v budovaní svojich obranných zariadení čoraz viac obracia na Peking a opúšťa Washington. Pakistan už podpísal miliardové zmluvy na stíhacie lietadlá, ponorky a vojnové lode z Číny. Podľa správy sa Čína má stať “jediným najdôležitejším dodávateľom zbraní pre pakistanskú armádu, ktorá si ale ponecháva možnosti získať ich aj z Turecka a Ruska”. Turecko napríklad zmodernizuje Pakistanu dve ponorkové triedy Agosta 90B, poskytne štyri korvety MILGEM, pričom už v roku 2016 poskytlo tanker námornej flotile.

Okrem obchodných vzťahov, tento týždeň pakistanská vláda oznámila nový vízový režim medzi Pakistanom a Čínou. Čína už výrazne prispieva aj do cestovného ruchu. Údajne sa už milióny mladých Pakistancov prestávajú učiť anglicky a prechádzajú na čínsky mandarínsky jazyk v snahe získať vzdelanie a prácu.

“Ak sa bude niekoľko desaťročí rýchlo postupovať takouto líniou, vyhlasujem, že západný vplyv v Pakistane bude takmer úplne nebadateľný,” konštatuje analytik Shahtahmasebi na základe uvedených faktov.

Reklama

CPEC v kombinácii s projektom Hodvábnej cesty čoraz viac znepokojuje najvyšších amerických zákonodarcov a spravodajcov. Správa zostavená riaditeľom národnej spravodajskej služby Danielom Coatsom pod názvom “Celosvetové hodnotenie hrozieb americkej spravodajskej komunity” identifikuje Pakistan ako národ, ktorý prispieva k rizikám eskalácie dynamiky a bezpečnosti v regióne.

Čína sa v celej správe uvádza najmenej 85-krát a píše sa o nej aj toto: “Vedúci predstavitelia Číny sa pokúsia rozšíriť celosvetový hospodársky, politický a vojenský dosah využitím vojenskej kapacity Číny a zahraničnej infraštruktúry a investícií do energetiky v rámci iniciatívy Belt and Road, aby sa zmenšil vplyv USA. (…) Čína vybudovala svoje prvé zahraničné vojenské zariadenie v Džibutsku a pravdepodobne hľadá ďalšie základne, podporné zariadenia alebo prístupové dohody v Afrike, v Európe, v Oceánii, v juhovýchodnej Ázii a v južnej Ázii.”

Nie dlho po tom, ako USA prestali s bezpečnostnou pomocou Pakistanu vo výške 3 miliardy dolárov, rozvojová agentúra Spojených arabských emirátov vložila takúto sumu do pakistanskej štátnej banky na podporu hospodárskeho rastu. Aj Saudská Arábia urobila podobný prísľub poskytnutia jednoročnej odloženej platby na dovoz ropy v hodnote 3 miliárd dolárov, no očakáva sa podpísanie  memoranda o porozumení a saudské investovanie vo výške 10 miliárd dolárov. Toto všetko však vzťahy medzi Čínou a Pakistanom neoslabí.

Analytik Shahtahmasebi tak na záver dodáva, že “pakistanské trápenia v ekonomike postavili krajinu do neuveriteľne kompromisnej pozície, pretože keď sa už nemôže spoliehať na podporu Washingtonu, musí sa obrátiť na iných partnerov, aby udržal svoju ekonomiku nad vodou”. A tak Čína, ako aj Saudská Arábia a iné krajiny oceňujú geopolitický význam Pakistanu.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:04

Peking odmietol a odsúdil tvrdenia Spojených štátov, že Čína podporuje vojnu rozpútanú Ruskom na Ukrajine tým, že Moskve poskytuje veľké množstvo strojov, mikroelektroniky či technológií do dronov a riadených striel, vďaka čomu Rusko môže navyšovať svoju zbrojnú výrobu.

12:00

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad podozrieva ministra poľnohospodárstva Mykolu Solského z nezákonného nadobudnutia štátnej pôdy v rokoch 2017 až 2021. 

11:58

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič po zasadnutí predsedníctva a národného výboru svojej strany Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) vyjadril spokojnosť s výsledkami parlamentných volieb zo 17. apríla. Uviedol, že jeho strana zostaví vládnu koalíciu.

11:57

Pri pokuse dostať sa z Francúzska do Británie zahynulo v Lamanšskom prielive najmenej päť ilegálnych migrantov. Medzi obeťami je aj štvorročné dieťa.

11:13

Francúzsky súd vydal rozsudok, ktorým podmienečne odsúdil 61-ročného muža pôvodom z Iránu na desať mesiacov vo väzení za to, že minulý týždeň vstúpil na iránskeho konzulát v Paríži s napodobeninami granátov.

11:11

Peruánska psychologička, ktorá trpela nevyliečiteľnou chorobou a bola niekoľko rokov pripútaná na lôžko, podstúpila eutanáziu a stala sa tak prvým človekom v Peru, ktorý získal a uplatnil právo zomrieť s lekárskou pomocou.

11:10

Rada Európy a Organizácia spojených národov vyzvali Britániu, aby prehodnotila plány na deportácie žiadateľov o azyl do Rwandy, ktoré sa po schválení britským parlamentom pretavia do zákona. Rwanda schválenie naopak privítala.

11:05

Čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi, ktorý je známy svojimi blízkymi vzťahmi s Kremľom, údajne diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu – nekrózu pankreasu. S odvolaním sa na ruský exilový denník Novaja gazeta Európa o tom  informovala agentúra DPA.

10:07

 Hlavná opozičná strana v Indii obviňuje premiéra Naréndru Módího z nenávistného prejavu voči moslimom po tom, čo ich nazval “špiónmi” a použil tak doposiaľ najostrejší slovník v súvislosti s touto náboženskou menšinou v krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali