Dovtedy bude podľa jeho slov treba vyriešiť preukazovanie starších občanov, ktorí majú občianske preukazy s neobmedzenou platnosťou. Ďalšou kategóriou sú deti do 15 rokov, ktoré nemajú občianske preukazy vôbec. “Máme dohodu s ministerstvom vnútra, že im budú vydávať občianske preukazy,” avizoval Blaškovitš. Priblížil, že by sa mali vydávať v dvoch verziách. Prvá bude bez fotografie a bude platiť do 15. roku života dieťaťa. Druhá verzia bude s fotografiou, ktorú bude možné využiť pre deti aj na cestovanie v rámci Európskej únie.
Pre využívanie služieb elektronického zdravotníctva sa pacienti nemusia nikde registrovať. „Nevzniká im zapojením žiadna povinnosť,“ povedal Blaškovitš s tým, že od januára sa z pohľadu pacientov nič nezmenilo. Kým si však pacient nevybaví elektronický občiansky preukaz, nebude môcť lekár-špecialista vstúpiť do jeho detailnej zdravotnej dokumentácie. Zapisovať do nej však môže. „Všeobecný lekár bude mať plný prístup k jeho zdravotnej dokumentácii aj bez eID,“ ozrejmil Blaškovitš.
Pacienti budú mať po novom zdravotnú dokumentáciu vedenú elektronicky. Lekárske či prepúšťacie správy tak už v zapojených nemocniciach a ambulanciách povinne vydávať nemusia. Ak si však pacient želá mať papierovú podobu, lekár ju bude musieť vystaviť. Rovnako to je aj v prípade predpisov na lieky a zdravotnícke pomôcky.