Bratislava 30. apríla (TASR) – Spolok spisovateľov Slovenska (SSS) a Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS) prenajali malý pozemok súvisiaci s budovou Spolku slovenských spisovateľov na Laurinskej ulici v Bratislave výtvarníkovi Petrovi Zelenákovi do konca roku 2013 s právom prednostného predĺženia prenájmu. Firma Artur DS, ktorej tie isté organizácie údajne prenajali celú budovu, ho však tlačí do podpisu novej zmluvy a dokonca mu zastavili prívod vody do prevádzky. Pre TASR to na dnešnej tlačovej konferencii povedal Zelenák, ktorý na pozemku patriacemu k domu prevádzkuje bagetériu.
Dodal, že na firmu pripravuje občiansku žalobu. "Žalujem zásah do rozvodov, ktoré sú mojim vlastníctvom. Vypli mi vodu, čo je v rozpore so zákonom. Jednak je to moja prípojka, jednak mám zmluvu s majiteľom objektu, čo je SSS a AOSS. Ja s organizáciou, ktorá si prenajala celý objekt stále nemám žiadny vzťah," dodal. Samotný objekt bagetérie považuje Zelenák za svoje vlastníctvo. "Mám stavebné a užívacie povolenie a doklady ekonomického charakteru o výstavbe. Nechcú chápať, že ja mám od SSS a AOSS prenajatý len pozemok," vyhlásil Zelenák.
Priľahlý pozemok si podľa vlastných slov prenajal od SSS a AOSS približne pred dvadsiatimi rokmi a postavil na ňom malú predajňu, v ktorej prevádzkoval zmenáreň, neskôr známe kvetinárstvo Orchidea a aktuálne bagetériu. "AOSS a SSS, čo sú vlastníci budovy, mám s nimi zmluvu platnú do konca roka 2013, s právom prednostného predĺženia," zdôraznil s tým, že svoje účty na základe tejto zmluvy si riadne platí.
Firma, ktorá si od oboch spisovateľských organizácií údajne prenajala na desať rokov celú budovu, však tiež Zelenákovi ponúkla priestor, v ktorom sídli jeho bagetéria, na prenájom. Zelenák tvrdí, že keď odmietol podpísať nový, výrazne drahší prenájom, vypli mu v bagetérii vodu. Zmluvu, na základe ktorej má firma Artur DS prenajatú budovu od spisovateľských organizácií však Zelenákovi, podľa jeho vlastných slov, odmietli sprístupniť.
Prenájom lukratívnej budovy Spolku slovenských spisovateľov (SSS) na desať rokov s opciou na ďalších 24, ktorým chceli tieto organizácie riešiť svoje finančné problémy, spustil medzi spisovateľmi vlnu polemík. Člen SSS a zástupca signatárov otvoreného listu spisovateľov Jaroslav Rezník starší 17. apríla vyhlásil, že spisovatelia sa majú z budovy na Laurinskej 2 v Bratislave na desať rokov vysťahovať, potom sa môžu vrátiť do štyroch miestností. Spolu s ďalšími členmi Spolku chce dosiahnuť neplatnosť zmluvy. Podľa neho ju podpísal tajomník SSS Pavol Janík, na čo vraj nemal právo a bývalý šéf AOSS Igor Hochel. "Oni na to nemali podpisové právo, lebo na rozhodnutie o manipulácii s budovou treba rozhodnutie členského zhromaždenia," tvrdí Rezník. Vinu dáva najmä správcovi budovy, ktorým je podľa neho AOSS, pretože vznikli vysoké dlhy.
O nevýhodnom prenájme budovy hovoril 17. marca aj súčasný šéf AOSS Ľubomír Belák, ktorý Asociácii predsedá od marca tohto roku. "Ako predstaviteľ Slovenského centra PEN, ktoré v Rade AOSS zastupujem, som už v minulom roku ostro protestoval proti takémuto riešeniu kritického stavu majetku. Nie je to len problém budovy, ale aj riadenia Asociácie, netransparentnosti v používaní finančných prostriedkov a chybných manažérskych rozhodnutí, ktoré v čase troch rokov vedeli spisovateľskú obec priviesť k hospodárskemu krachu," napísal Belák vo svojom stanovisku ku kauze budovy na Laurinskej. Zároveň uviedol, že podobná situácia je aj v SSS.
UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.
UPOZORNENIE: TASR sa pokúsi získať stanoviská SSS, AOSS a Artur DS.