P. PITHART: Za spoločným štátom Čechov a Slovákov už neplačem

Bratislava 25. novembra (TASR) – V Európe neexistujú národy ako Česi a Slováci, ktoré sú v mnohých ohľadoch tak odlišné, a pritom si rozumejú každé slovo. Problém rozpadu spoločného štátu bol aj v tom, že Slováci vždy chceli, aby vzťahy s Čechmi boli vzťahmi rovného s rovným, a také nikdy neboli. Povedal v exkluzívnom rozhovore pre TASR bývalý predseda českej vlády v rámci federácie a dlhoročný člen Senátu Českej republiky Petr Pithart. Rozhovor je súčasťou cyklu Osobnosti: tváre, myšlienky, ktorý sa počas októbra a novembra prioritne venuje téme 20. výročia rozpadu federácie.

-Blíži sa 20. výročie rozdelenia Československa. Nie je vám po 20 rokoch ľúto, že sa spoločný štát Čechov a Slovákov rozpadol?-

Bolo mi to veľmi ľúto práve pred 20 rokmi a na noc z 31. decembra na 1. januára 1993 nerád spomínam. Ale dnes už sú veci inak. Ukázalo sa, že riziká spojené s rozdelením boli prekonané, aj keď to bolo o chlp. To samotné prekonanie a to, čo SR dokázala vo voľbách v roku 1998 (Mečiarovu vládu vystriedala Dzurindova), to je mimoriadne pozitívny dôsledok rozdelenia. To bola akási maturita slovenského národa. Mnohé totiž nasvedčovalo tomu, že sa bude pokračovať v danom kurze. A to by pre Slovensko znamenalo, že by postupne vypadlo z Európy. Už v tej dobe sa s ním nepočítalo, ale zvládlo sa to. Dnes teda do tých pocitov už zahŕňam aj toto. Pocit radosti, uspokojenia, že sa ten neblahý vývoj podarilo zvrátiť. Moje pocity už dnes nie sú silné. Ale keď spočítam plusy aj mínusy, tak mi to je aj tak ľúto. Už neplačem, ale je mi to ľúto.

-Prečo?-

Pretože si myslím, že sme mali ojedinelú príležitosť na európskom kontinente sa vzájomne inšpirovať, vidieť sa očami toho druhého. Som si celkom istý, že v Európe neexistujú národy, ktoré by boli v toľkých ohľadoch také odlišné, a pritom by si rozumeli každé slovo. To je unikátne. Ja som veľa vecí o nás Čechoch pochopil cez slovenské oči, cez slovenskú optiku. Mňa to vždy nesmierne obohacovalo. Bolo to kultúrne nesmierne plodné, obohacujúce, a to je preč.

-Keď si obe krajiny tak rozumeli, prečo sa napokon rozpadli? Veď boli možnosti udržania spoločného štátu.-

Slováci vždy chceli, aby naše vzťahy boli vzťahmi rovného s rovným, a také nikdy neboli. Vždy tu bola nejaká asymetria, ktorú Slováci vnímali tak, že išla na ich úkor, a Česi ju prehliadali. Im to bolo v podstate jedno. Česi tiež nikdy nezmýšľali inak ako unitárne a dosť dobre nechápali, prečo niekto hovorí o nejakej autonómii či dokonca o federalizácii. Ale ja nemôžem povedať, že to súžitie by nebolo možné, keby sme ten vzťah rovného s rovným niekedy nastolili. Ale vzhľadom na moju znalosť českých dejín si trúfam povedať, že to tak nikdy nebolo.

-Čo bol ten rozhodujúci moment, ktorý rozhodol, že sa ČSFR rozpadne?-

Myslím si, že to bolo stretnutie dvoch nekompatibilných osobností, ako boli Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Klaus je pragmatik, žiadny "snílek", človek, ktorý sa vyjadruje čo najpresnejšie. Vladimír Mečiar vtedy trval na spoločnom štáte s medzinárodnou právnou subjektivitou. To je "blábol". Keby som tam ja ako právnik sedel na Klausovom mieste, tak by som mu povedal: Vlado, neblbni, toto nikde nehovor, si predsa absolvent právnickej fakulty, to predsa nejde dokopy. A mám taký pocit, že Klaus už toho mal dosť a povedal si: tak dobre, budeš mať, čo chce, budeš mať medzinárodnú právnu subjektivitu, ale to znamená koniec spoločného štátu. To je skutočne logický dôsledok. Václav Klaus musel asi mať v hlave aj obavu, či tie predstavy o ekonomickej transformácii na Slovensku a v Čechách sú zlučiteľné. A to asi neboli.

-V tejto súvislosti sociológ Ivan Gabal v rozhovore pre TASR povedal, že rozdelenie štátu bolo motivované aj spoločným záujmom Klausa a Mečiara, aby dokázali ovplyvniť premenu vlastníctva v oboch krajinách a dostali sa k tomu, aby riadili privatizačný proces. A jednoduchšie by to pre obidvoch bolo, keby mal každý akoby vlastný štát. Myslíte si, že mohli byť v pozadí aj tieto ekonomické záujmy?-

V prípade Slovenska je to evidentné, tam privatizácia prebiehala do značnej miery svojvoľne. A u nás sa nepodarila tak, ako si Klaus predstavoval. Určite nepočítal s tým, že toľko ľudí odovzdá svoje kupóny investičným a privatizačným fondom. Domnieval sa, že sa ľudia budú učiť narábať s akciami, že ráno budú otvárať noviny na stránke s burzovými správami. A ľudia urobili to, čo ich socializmus naučil – čo je doma, to sa počíta. Fondy neboli dobre právne pripravené a to bol dôvod, prečo sa tam diali také veci, ktoré sa dnes nazývajú tunelovanie. Takže ani v Čechách privatizácia nebola korektná a na Slovensku to skutočne asi bolo v rukách Mečiara a jeho blízkych a tam si tie majetky tak trochu rozdávali. Či o tomto rozmýšľali už vo chvíli rozdeľovania štátu, tým by som si nebol istý. Ale určite si Klaus uvedomoval, že by svoju verziu transformácie na Slovensku ťažko presadzoval. Slovenskí politici sa s blížiacim sa rozdelením začali viac a viac obávať, ako to so Slovenskom dopadne. Ale tam už to bolo nezadržateľné. Už išlo len o to, kedy a ako. A dopadlo to dobre a nesporne to posilnilo oboch pánov v ich mocenskom postavení.

-Keď sa vrátime ku koreňom rozpadu federácie, neboli len v roku 1992, boli o niečo skôr. Česká a slovenská vláda v rokoch 1990-1992 pomerne často spolu rokovali a hľadali formy štátoprávneho usporiadania. Boli ste pritom. Nepovažujete to tak trochu za premárnený čas? Urobilo sa všetko, čo bolo vtedy v politických silách, aby usporiadanie bolo pre obe republiky čo najspravodlivejšie?-

Nemám pocit premárnenia. Bolo to mimoriadne poučné a veľa sme sa o sebe dozvedeli. Bol som vtedy predseda vlády a stretol som sa ešte v roku 1990 so svojím kolegom Milanom Čičom, s ktorým sme sa dohodli, že nechceme byť zo svojich funkcií podpredsedami federálnej vlády. Mali sme dochádzať na federálnu vládu a tam by sme sa dozvedeli, čo a ako máme robiť. To sme si povedali, že nechceme. Tak som pozval celú slovenskú vládu do Čiech a Klausova reakcia bola charakteristická: "Nehorázne, neslýchané, bez vedomia federálnej vlády." Klaus nikdy v KSČ nebol, ale zrejme to mal v krvi, lebo toto je presne reakcia krajského tajomníka, ktorý sa dozvedá, že sa mu predsedovia okresných výborov bez jeho vedomia zliezajú a niečo si dohovárajú.

-O čom boli tie rokovania?-

Boli sme presvedčení, že silná federácia môže vzniknúť iba z vôle oboch republík a musíme začať napravovať všetky deformácie pokiaľ ide o kompetencie. A tu zas česká strana vôbec netušila, že všetky rokovania vlastne boli snahou vrátiť kompetencie tam, kde boli podľa zákona z roku 1968, teda ešte pred Husákovou vládou. Česká strana nechápala, prečo to Slováci chcú, keď nám to nechýba. Česi sa priamo stotožňovali s federáciou, kompetencie pre Českú republiku im nič nehovorili.

-Hovoríte my sme to chceli vrátiť. Aj na slovenskej strane ste teda našli adekvátnu odpoveď?-

Samozrejme. Mečiar to chcel omnoho viac. Ten by chcel úplne všetko. Ale hľadalo sa niečo medzi tým, ako to bolo v roku ’68 uzákonené, a tým, aký bol stav v novembri ’89. Nakoniec sme sa dohodli. Potom bolo druhé kolo, ktoré sa už nevyriešilo. To bola štátna zmluva. Tam sme boli blízko k dohode. Dohodlo sa znenie zmluvy a išlo to na Predsedníctvo Slovenskej národnej rady. Hlasovanie bolo 10 ku 10, teda chýbal jeden hlas. Keby to tam prešlo, prešlo by to aj Českou národnou radou a zmluva sa mohla uzavrieť.

-A to by zachránilo federáciu…-

Áno, pretože kompetencie sme mali vyriešené. Chýbalo znovu poriadne legitímne uzavrieť, potvrdiť, že si to národy želajú. Ale neprešlo to, aj keď veľa nechýbalo.

-Čím si vysvetľujete, že strany, ktoré presadzovali profederálne heslá vo voľbách v roku 1992 neuspeli?-

Dôvodov prehry bolo viac. Aj my, vtedajšie Občianske hnutie, sme si to zavinili sami, nechcelo sa nám robiť kampaň, nevedeli sme na námestiach opakovať jednoduché heslá. A ľudia chceli voliť niekoho rozhodnejšieho, jednoznačnejšieho. To nebolo len kvôli federácii a nášmu zdržanlivému postoju k rozdeleniu štátu.

-A nemohlo vám uškodiť aj to, že ste boli autorom myšlienky dvojdomu, konfederačného modelu spolužitia oboch krajín?-

Povedal som to preto, že som si ako právnik zúfal, že nie sme schopní dohodnúť sa na tom, čo je federácia, konfederácia, únia. Každý mal svoju predstavu a bol to pojmový zmätok. Povedal som dvojdom a vyzval som ostatných, aby sme si povedali, či chceme spolu žiť a ak áno, tak aby sme hľadali formu. To bolo zúfalstvo právnika, nie výplod básnika. Napokon, Ján Čarnogurský sa mi nedávno prostredníctvom televízie ospravedlnil, že to vtedy nechápal, dnes už áno a že keby sa to vtedy tak urobilo, štát sa mohol udržať dlhšie.

-Ako sa vám rokovalo s premiérmi Čarnogurským, Čičom a Mečiarom?-

S Čičom veľmi dobre, s Čarnogurským tiež. Rozumel som mu každé slovo, vedel som, čo chce, je to racionálny človek, ktorý je svetonázorovo inde, ale vždy som vedel, na čom som. S Mečiarom… On bol do istej doby za federáciu a od istej doby mu išlo o to, aby sa dostal k moci a vrátil to všetkým, ktorí ho ponížili. A pri tej príležitosti sa hodilo rozdeliť štát. Bol mimoriadne pomstychtivý. Toto sú ľudia, ktorí si do smrti budú pamätať, kto ich na pieskovisku udrel lopatkou, a budú čakať, až mu to budú môcť vrátiť. Ale musím povedať, toto sú mimoriadne silní politici. Poznám takých aj na českej strane. Táto slonia pamäť a to, že čakajú na príležitosť, to charakterizuje, bohužiaľ, z môjho pohľadu úspešných a silných politikov.

-Keď sa na to teraz pozriete s odstupom času, kto z rozdelenia vyťažil viac? Slováci alebo Česi?-

Ja si myslím, že Slováci. Zvládli tú prudkú zatáčku, keď hrozilo, že vyletia z cesty z Európy, z prístupových rokovaní do NATO. Zvládli to, nabudili občiansku spoločnosť, dokázali preklenúť spory medzi rôznymi stranami a to bol skoro zázrak. A ukázalo sa, že argument Čechov, ako ich Slováci zdržiavali na ceste do Európy, nebol pravdivý. Bolo to naopak. Dnes sú Slováci európskejší ako Česi.

-To je podľa vás dobre?-

Áno.

-Ešte predsa len jedna otázka. Myslíte si, že Slováci a Česi sú si po 20 rokoch bližší alebo naopak?-

Vôbec si nie sme bližší. To je len floskula, ktorá sa stále opakuje. Že si nič nevyčítame, že sa nehádame. Samozrejme, veď sme samostatné štáty. Ale spomeňte si na prvé roky po rozdelení. Premiéri sa vtedy päť rokov vôbec nestretli. To boli úplne zmrazené styky a vyčítali sme si veci na najvyššej úrovni. Navyše, skúste dnes v Prahe zohnať slovenské noviny, knihy. Kedysi bola na Václavskom námestí obrovská predajňa slovenských kníh. Skúste ju nájsť dnes. A zasa je to asymetrické, lebo na Slovensku české noviny nájdete. Slovenský záujem o českú kultúru bol vždy väčší ako český o slovenskú. Je pravda, že nie sme v konfliktoch, že spolu nebojujeme. Ale to je preto, že sme sa veľmi vzdialili, a nie priblížili.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kotleba obvinil Šeligu z okrádania ľudí, ten sa bráni. „Je to dezinformačná antikampaň“

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Predseda ĽSNS Marian Kotleba obvinil podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí) z okrádania ľudí. Šeliga sa bráni a tvrdí, že ide o antikampaň, na akú si už zo strany predsedu ĽSNS zvykol „Zvykol som si, že vždy keď upozorním na prešľapy Mariána Kotlebu alebo…

Pribudlo 589 pozitívne testovaných, počet hospitalizovaných opäť klesol

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V sobotu potvrdili PCR testy 589 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 7 470 vzoriek. Pribudlo 78 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť znížil, v nemocniciach je o 108 ľudí menej Počet…

Mužom, ktorý zdravil pozdravom Na stráž na súde, sa bude zaoberať NS SR

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Odvolaním v prípade Antona G., ktorý v máji 2018 pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde (NS) SR zvýšeným hlasom pozdravil "Na stráž!", sa bude zaoberať budúci týždeň NS SR. Ten určil termín verejného zasadnutia na štvrtok (15.4.) Vyplýva to z rozpisu činnosti NS…

Rekonštrukcia slovenských dejín. Eduard Chmelár o svojej vedeckej knihe, ktorá žne úspech medzi laikmi, i o tom, prečo pri jej vydaní nechcel „hádzať perly sviniam“

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook, TASR - Marko Erd)   Rekonštrukcia slovenských dejín je knihou, ktorá žne značný úspech v predajnosti. Za posledných päť týždňov sa už dvakrát vypredala a aktuálne sa pripravuje jej tretia dotlač, keďže je o ňu neustály záujem. Autor, Eduard Chmelár, pre náš portál prezradil, že…

Naď: Bola by škoda, ak by Slovensko muselo vrátiť Sputnik V

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ak niekto urobil prvé kroky v súvislosti s vakcínou Sputnik V, tak nech ten proces dotiahne. V relácii televízie TA3 V politike to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) Doplnil, že je to podľa neho dobeh témy, ktorej sa venoval Igor Matovič (OĽaNO) ako…

Na jadrovom objekte v Iráne došlo k nehode

0 icon

Natanza 11. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   V iránskom jadrovom zariadení, ktoré sa nachádza v Natanze, došlo k nehode pri distribúcii energie. Informovala o tom miestna tlačová agentúra Fars s odvolaním na Iránsku organizáciu pre atómovú energiu (AEOI) Oficiálny zástupca organizácie Behrouz Kamalvandi uviedol, že nehoda v distribučnej sieti energie bola…

V Drážďanoch sa začal dvojdňový zjazd AfD

0 icon

Berlín 11. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Kay Nietfeld)   Strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) otvorila v sobotu svoj zjazd v Drážďanoch, ktorého cieľom je schváliť program pre septembrové voľby do Spolkového snemu. Informovala o tom nemecká stanica Deutsche Welle a agentúra DPA Prvého dňa zjazdu sa napriek platným protiepidemickým opatreniam zúčastnilo osobne…

Štátna reprezentácia Slovenskej republiky už nepotrebuje slovenský národ

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook, Pixabay)   Podľa predbežných zhodnotení priebehu sčítania obyvateľstva štátne orgány a inštitúcie nepodporili v tohtoročnom sčítaní obyvateľov, aby sa hlásili k slovenskej národnosti ani jediným eurom, ani jediným plagátom alebo videom. Okrem zopár vlasteneckých organizácií. Zato finančná, mediálna a informačná podpora pre prihlásenie sa k…

Bude reč aj o Ukrajine? Šéf Pentagonu navštívi Izrael, Nemecko, veliteľstvo NATO v Belgicku a Britániu

0 icon

Washington 11. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Šéf Pentagonu, americký minister obrany Lloyd Austin od soboty odcestuje do Izraela, Nemecka, na ústredie NATO v Belgicku a Británii „Minister Austin sa stretne so svojimi partnermi a ďalšími vyššími predstaviteľmi s cieľom prediskutovať dôležitosť medzinárodných obranných vzťahov a posilniť záväzok USA…

Expert: Pokusy o diskreditáciu vakcíny Sputnik V teraz ešte len zintenzívnejú

0 icon

Moskva 11. apríla 2021 (HSP/Foto:Sputnik-Kirill Braga)   Podľa predsedu správnej rady Nadácie pre podporu a rozvoj, Medzinárodného diskusného klubu Valdai, Andreja Bystritského, kampaň zameraná na diskreditáciu ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V, ktorá sa začala na Západe, síce prinesie impulz, ale nebude schopná podkopať pozíciu očkovacej látky Bystritský pre agentúru…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Kováčik

Presvedčivosť katolíckeho myslenia

0icon

Uvedomil som si jednu vec. Obvykle ma to naozaj obohatí, keď počúvam alebo čítam prednášku, článok či kázeň nejakého naozaj vzdelaného katolíckeho kňaza či teológa. Neplatí to úplne o všetkých, aj tzv. dedinských farároch, ale do istej miery aj o tých. Dovolím si povedať, že v rámci

Rene Molnaru

Domobranci všetkých krajín spojme sa!

0icon

Patrím do tej mladšej skupiny občanov, ktorí nezažili socializmu a slávny výrok „Proletári všetkých krajín spojme sa!„ Svet sa modernizuje a mali by sme oprášiť aj staršie výroky. Nie všetko za socializmu bolo zlé. Máme dnes byty zadarmo ako za socializmu, povinnosť pracovať, alebo bezplatné zdravotníctvo, mohla by som menovať desiatky dobrých…

Boris Mesár

USA a NATO sa označili za novú „svätú inkvizíciu“ !

0icon

Historické zhody medzi pseudorealitou vytvorenou v USA a NATO a hrôzami stredoveku sú čoraz zreteľnejšie. Niet pochýb o tom, že všetko, čo je ,,vyhlásené" na brehoch Potomacu a Temže je ,,nespochybniteľná pravda" . Každý, kto si dovolí o tom čo i len zapochybovať , podlieha represiám a sankciám. Paralely sú…

René Pavlík

Jubileum

0icon

Také naše.  Pred deväťdesiat piatimi (95!) rokmi sa v maličkej obci Červený Hrádok narodil SLOVÁK František Vnuk. Nemusím namáhavo pátrať, aby som mohol prehlásiť, že napriek jeho zásluhám a úctivému veku je pre väčšinu národa neznámy. Asi preto, lebo je po celých  život skromný, pracovitý, poctivý a slušný. Nepreslávili ho…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 15

0icon

Vážený pán bývalý a nový zakonšpirovaný  premiér, píšeme ti trochu neskôr, lebo ste mali vo vláde oný taký bordel, že sa v tom ani divá sviňa a ani tá filmová Sviňa nevyzná. A ľudia už vôbec nie. Bolo nám ale záhadné, že všetci v osade sa usmievali lebo oni už asi vedeli ako sa ten…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Henrich II. a jeho osudný turnaj

0 icon

Prinášame ďalší článok z minisérie „muži robia dejiny“. Tentokrát sa pozrieme na francúzskeho kráľa - Henricha II., druhorodeného syna Františka I., o ktorom sme vám v nedávnej minulosti už článok priniesli. Samozrejme, o francúzskych kráľoch by sa dali napísať stovky, ak nie tisícky strán textu, v rámci článku sa však pozrieme na pár zaujímavostí,…

Kyštymská katastrofa: Jadrová havária, o ktorej sa nikto nemal dozvedieť

0 icon

Výbuch zakopaného jadrového odpadu zo závodu na spracovanie plutónia v blízkosti Kyštymu v Čeľabilskej oblasti v Rusku mal zostať utajený. Do roku 1989 sovietska vláda odmietla uznať, že sa takáto katastrofa vôbec stala. Znečistených bolo 23 000 štvorcových kilometrov, evakuovaných vyše 10 000 ľudí a na následky rádioaktivity zomreli pravdepodobne stovky obyvateľov. Po zistení detailov klasifikovala…

Fotky, ktoré vyvedú z miery nielen perfekcionistov

0 icon

Nasledujúce fotky ti ukážu, že nie všetko vždy vyjde podľa tvojich predstáv. Veľmi dôležité však je nenechať sa vyviesť z miery. Ako sa vraví: nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Tieto fotky sú dôkazom toho, že ľudská kreativita je občas veľmi nevyspytateľná. A práve vďaka nej potom vznikajú nápady,…

Bezkľúčové štartovanie dokáže nepriamo spôsobiť smrť! Ako?

0 icon

Bezkľúčové štartovanie motora a prístup je veľmi pohodlnou súčasťou výbavy, za ktorú si automobilky aj v dnešnej dobe nechávajú priplatiť. Veľa pohodlnosti môže uškodiť, a to aj v tomto prípade... Bezkľúčové štartovanie nielen uľahčuje zlodejom prácu, nepriamym spôsobom spôsobuje aj smrť! Ako to? Podľa New York Times umrelo minimálne 28 ľudí z dôvodu…

TOP10: Veci, ktoré sú v ostatných krajinách úplne inak

0 icon

Pri príchode do novej krajiny sa zriedka zaujímaš o špecifické miestne tradície, ktoré by si mal zrejme dodržiavať. V iných krajinách by zasa ale nás považovali za čudá, ktoré to majú naruby. Je jasné, že zvyklosti sú v rôznych krajinách iné. Ak sa ale na konci roka (pretože COVID-19 nás…

Vo svete IT

Je Mi MIX 4 na ceste? Potvrdený dizajn naznačuje, že áno!

0 icon

Vrece so Xiaomi smartfónmi sa tento rok riadne roztrhlo a po posledných leakoch od známeho leakera sa zdá, že ďalší príde už čoskoro. Konkrétne ide o model Mi MIX 4, o ktorom sa už dlhšie špekuluje. Xiaomi nám tento rok prisľúbilo dostupný a klasický smartfón zo série Mi MIX tak,…

Dron Ingenuity v atmosfére Marsu nakoniec 12. apríla nevzlietne. NASA hlási problémy. Toto je náhradný termín!

0 icon

V posledných dňoch sa oči vedeckej komunity sústreďujú na Dron Ingenuity. Ide o dron, ktorý sa aktuálne nachádza na Marse. Na červenú planétu sa dostal v rámci misie Perseverance, ktorej primárnym cieľom je objaviť známky po živote. Dron Ingenuity je prvým lietajúcim objektom, s ktorým sa ako ľudia, pokúsime o…

Xiaomi potvrdilo MIUI 12.5 pre ďalšie 3 staršie a hlavne veľmi populárne smartfóny z roku 2018

0 icon

O aktualizácii MIUI 12.5 sa hovorí v posledných dňoch vo zvýšenej miere. Dôvodom je, že Xiaomi začalo uvoľňovať stabilnú verziu nadstavby pre prvé zariadenia. Druhým dychom však treba dodať, že zatiaľ hovoríme len o čínskych ROM. Ako takou útechou pre globálnych a európskych používateľov môže byť, že Xiaomi, MIUI 12.5 nadstavbu začne distribuovať…

Edge rastie ako z vody. Na Chrome stále však veľa stráca, hoci ten by mal už spozornieť

0 icon

V súčasnosti najrozšírenejším internetovým prehliadačom na platforme Windows je Chrome, za ktorým stojí technologický gigant Google. Vo svojej podstate, trhu dominuje už niekoľko rokov a zatiaľ nie je hráča, ktorý by reálne ohrozoval jeho postavenie. Minimálne na platforme Windows. Hoci dnes môžeme hovoriť o jasnom lídrovi, tak trendy a najnovšie štatistiky…

Obľúbený Xiaomi TV Soundbar je aktuálne dostupný v nemeckom sklade so skvelou cenovkou

0 icon

Spoločnosť Xiaomi má na trhu hneď niekoľko dostupných kúskov rozličnej elektroniky, ktoré rozhodne stoja za pozornosť a v posledných rokoch si našli tisíce fanúšikov po celom svete. Skvelým príkladom je aj obľúbený reproduktor Xiaomi TV Sounbar, ktorý dokonale ozvučí celú obývačku. S momentálnou cenovkou v nemeckom sklade iba 76,49 eur…

Armádny Magazín

Smrť 5ročného chlapca nestačila. Na Donbas dorazili špecialisti ukrajinského závodu Majak, chcú testovať novú muníciu pre drony

0 icon

Ukrajina, 11.apríl 2021 (AM) – Spravodajské služby Doneckej ľudovej republiky (DNR) dostali informácie o príchode skupiny technikov ukrajinského závodu Majak do oblasti zodpovednosti ukrajinského práporu Vostok. Informovala o tom Ľudová polícia DNR. Priemyselníci so sebou priniesli dva bezpilotné prostriedky typu hexocopter, ako aj dvadsaťštyri experim

Ak tanky uviaznu v tuneli? Vážne problémy NATO v možnom konflikte s Ruskom

0 icon

Nemecko, 11. apríl 2021 (AM) – Ak sa rozpúta konflikt s Ruskom, NATO musí urýchlene presunúť sily na východ a práve vtedy bude aliancii hroziť krach. K takému poznaniu dospeli experti, keď preverovali päť trás presunu a zásobovania vojsk. Ciest a pevných mostov na nich niet, na hraniciach panuje byrokracia a v niektorých štátoch je v

Hlavná hrozba je Čína: Washington žiada na obranu v budúcom roku 715 miliárd dolárov

0 icon

USA, 11. apríl 2021 (AM) - Americká vláda zamýšľa požiadať Kongres USA o vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2022 vo výške 715 miliárd dolárov, podľa návrhov rozpočtu Bieleho domu, ktoré boli dnes zaslané vedeniu Kongresu. Ako je uvedené v týchto dokumentoch, pož

Ďaľšia rana americkým stíhačkám F-35

0 icon

USA, 11. apríl 2021 (AM) – Americký dozorný úrad (GAO) oznámil Kongresu problémy so stíhačkami F-35 Lightning piatej generácie. Tentoraz sa ukázalo, že modernizácia lietadla na verziu Block IV by si vyžadovala

Izraelský analytik Kedmi: Aký majú Američania plán na Donbase

0 icon

Izrael, 11. apríl 2021 (AM) - Biely dom uviedol, že vstup Ukrajiny do NATO závisí od aliancie. Kedmi odhalil scenár amerických akcií na Ukrajine a v Donbase. "Nikto nemôže a ani nepošle vojakov na Ukrajinu," ubezpečil. Americký prezident Joe Biden prisľúbil Ukrajine podporu vo vojne s Ruskom v Donbase a naznačil Kyjevu…

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

Kardinál Mauro Piacenza: Pokánie v čase núdzového stavu

0 icon

Prinášame v plnom znení duchovný podnet k prežívaniu Veľkého pôstu od hlavného pápežského penitenciára kardinála Maura Piacenzu. Úvaha z pera kardinála Maura Piacenzu bola publikovaná na internetovej stránke Apoštolskej penitenciárie pod titulom „La penitenza al tempo dell’emergenza. Riflessioni per la Quaresima 2021“ a vyšla 18. februára aj v denníku L´Osservatore…

Predseda KBS : Ignorovanie požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné

0 icon

Výkonná moc v krajine obmedzila náboženskú slobodu neprimeraným spôsobom. Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský to dnes napísal ministrovi financií a poverenému ministrovi zdravotníctva Eduardovi Hegerovi. „Ignorovanie zásadných požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné. Je zbytočné rozoberať, pod akým tlakom sme celé mesiace – od ľudí, ktorí si žiadajú aspoň najzákladnejšiu duchovnú…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali