Rozhovor s predsedom parlamentu. Zodpovednosť za vládnutie má Smer, opozícia nech nenarieka

Bratislava 28. decembra (TASR/HSP – Foto:TASR)

 

Pavol Paška

Po druhý raz je na čele Národnej rady (NR) SR, prvýkrát ako šéf parlamentu, v ktorom má väčšinu jedna strana. Uplynulé mesiace hodnotí Pavol Paška (Smer-SD) ako „celkom korektné, čiastočne neobvyklé a niečo nové“. V NR SR volá po väčšej spolupráci, opozíciu však upozorňuje, že to neznamená, že bude vládnuť ona. „My máme zodpovednosť, veľmi silný mandát, tak nemôže niekto z opozície plakať, že čo si to tá väčšina dovoľuje, že nás nerešpektuje,“ konštatuje v rozhovore pre TASR Paška. Hovorí aj o personálnych voľbách a o nevymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Keby bol na prezidentovom mieste, vraj by konal ako on.

– Ako by ste tromi slovami zhodnotili uplynulý rok v parlamente?

Celkom korektné, čiastočne neobvyklé a niečo nové.

– Pán Bugár pred časom povedal, že má pocit, akoby už nepatril do parlamentu, ten sa totiž podľa neho veľmi zmenil, a to k horšiemu. Narážal pritom na Matoviča, Hlinu a iných. Vy máte aký pocit zo súčasnej Národnej rady SR?

Ja som na úvod obdobia ponúkol čosi, čomu sa hovorí vyššia miera spolupráce, pretože vznikla neobvyklá situácia. Väčšinový je len jeden ideovo čitateľný subjekt, ktorým je Smer-SD. A je tu ideologicky identifikovaná opozícia bez ohľadu na to, že ju tvorí viacero subjektov, ktorá sa definuje od stredu doprava. Vznikla z tohto titulu ideálna šanca utlmiť ostré rozhranie, ktoré panovalo po roku 1989. Hybnou silou bol vtedy revanšizmus. Dnes je situácia iná, aj zo všeobecných politických globálnych dôvodov. Krajiny musia riešiť existenčné otázky a pri hľadaní riešení je vhodnejšia vyššia miera politickej zhody, ako je klasické využitie väčšiny. Preto som ponúkol spoluprácu. Mám pocit, že to relatívne funguje. Snažím sa komunikovať s opozíciou, dokonca prijímame niektoré návrhy, ktoré prichádzajú z opozície.

– Čo hovoríte na nových mladých poslancov, vrátane tých zo Smeru?

Po Ficovi a Kaliňákovi dostal Pavol Paška tretí najväčší počet preferenčných hlasov

Čo sa týka generačnej obmeny, asi je dobré, že prišli nové tváre. Aj v našom klube je množstvo nových ľudí. Nesie to so sebou určitú mieru rizík, ak sa bavíme o udržaní mechanizmov, ktoré sú vlastné parlamentu. Na druhej strane je to názorová rozmanitosť, niekedy zábavná. Ja som spokojný s tým, ako to funguje. Pravdepodobne sa ma spýtate na mimoriadnu schôdzu k justícii a odvolaniu ministra Boreca. Patrí to k parlamentu. Mám pocit, že od začiatku decembrovej schôdze to tu beží opäť normálne.

– Mimoriadna schôdza k stavu justície sa nekonala preto, že Smer-SD odmietol program. Povedali ste, že rozhodla väčšina. Opozícia pred väčšinou jednej strany varuje…

Narábanie s väčšinou, akokoľvek to niekto démonizuje, je oprávnené, deje sa tak vo všetkých demokratických parlamentoch sveta a je to priam základný fundament fungovania demokracie.

– Je ale rozdiel medzi väčšinou, ktorú tvoria viaceré strany a väčšinou, ktorú tvorí len jedna strana…

Aký?

– Ten, že jednu tvorí koalícia a tú vašu len jedna strana, ktorá rozhoduje o všetkom sama.

Prosperita západného sveta, ktorého sme súčasťou, myslím EÚ, bola založená na ideovej a politickej bipolarite po 2. svetovej vojne, ktorá sa začala odvíjať v demokratických politických systémoch už pred 2. svetovou vojnou a dodnes funguje v zásadných ekonomikách ako je Nemecko, Anglicko, Francúzsko a Taliansko. Dokonca Spojené štáty majú štandardný ideovo bipolárny politický systém, kde vždy rozhoduje jedna strana. Buď sú to ľaví – socialisti, alebo praví – konzervatívci. U nás je pozícia jedného politického subjektu stále napĺňaná, niekedy aj zámerne a manipulatívne, odkazom na roky pred 1989, keď sa ľudia v roku ’89 vyrovnávali so silou jednej komunistickej strany, ktorá autoritatívnym spôsobom spravovala krajinu. Takéto názory ja odmietam. My sa aj s predsedom Smeru-SD netajíme tým, že nám prekáža, že na druhej strane spektra tiež nie je silný politický subjekt a že je tam rozdrobenosť.

– Prečo vám to tak prekáža?

Pretože pre vyvážené demokratické politické systémy je dobré, ak medzi sebou vedú zápas o myšlienky a riešenia silné stabilné politické strany s jasne definovaným a čitateľným politickým programom. Rozdrobenosť politickej scény nikdy nikomu a žiadnej krajine neprospievala. A pokiaľ niekto narieka nad tým, že sme silná strana, tak moja otázka je, či to nie je slabosťou stredopravých subjektov, že nie sú schopní vytvoriť stabilnú ideu k udržaniu svojich politických cieľov.

– Oni majú iný názor, podľa nich je ich pluralita názorov dobrá. Opozícia sa skôr sťažuje na to, že ju ignorujete a že zavádzate totalitu. V podstate aj vy ste mali v minulom volebnom období podobné vyjadrenia na adresu vtedajšej koalície…

Veď to patrí k tomu. Ale myslím si, že tá situácia v parlamente je úplne iná, je nová, funguje to a ten názor patrí k oponencii. Mohol by som tu začať vymenovávať množstvo aktov vtedajšej väčšiny, ktoré by som mohol označiť za zneužívanie moci, autoritárstvo… Jednoducho rešpektovanie rozhodnutia väčšiny musí byť. Ale nepoužívajme silné slová o mocenskom zneužívaní a o deštrukcii demokratického politického systému. To nikomu nič neprinesie. Fungujeme úplne normálne. Niekedy sa musím dokonca pousmiať, keď si zoberiem do rúk štatistiku prijatých pozmeňujúcich návrhov a zákonov, ktoré sa prijímajú spolu s opozíciou a za tých krátkych sedem mesiacov je toho viac ako za predchádzajúce funkčné obdobia dokopy. Čo samo o sebe o niečom svedčí. Možno sa dnes časovo viac diskutuje o opozičných návrhoch ako o vládnych. A sú aj prijímané ich návrhy. Ale nech si nikto nemyslí, že prejav vyššej miery spolupráce znamená, že opozícia bude vládnuť. My máme zodpovednosť, veľmi silný mandát, tak nemôže niekto z opozície plakať, že čo si to tá väčšina dovoľuje, že nás nerešpektuje.

– Opozícia neraz kritizuje aj to, že im väčšina návrhov neprechádza, hoci sú dobré. Podľa Smeru-SD sú všetky také zlé, že nemôžu prejsť?

Nie sú, niektoré aj prijímame, ale je to naša zodpovednosť a je to náš program, naše myšlienky, naše videnie sveta. Parlament je dnes ideovo, programovo veľmi zrozumiteľne rozdelený. Na jednej strane je silná sociálna demokracia a oproti stojí stredopravá opozícia, ktorá má diametrálne odlišné názory, čo je štandardné. Tak prečo by sme my mali prijímať ich návrhy na riešenia? Veď my sa nikdy s pravičiarmi nezhodneme na tom, aké má mať postavenie štát, či aká má byť miera solidarity… Z druhej strany budete stále počúvať žiadne dane, odvody, nech sa stará každý o seba, podnikaj, buď milionár, všetci budú chodiť na jachtách, lietať na tých veľkých Boeingoch. Ja nemôžem brať vážne návrhy zrušiť sociálne dávky, zobrať podporu nezamestnaným, znížiť dane, odvody. Nie, nebudeme prijímať takéto návrhy, a to preto, lebo sme dostali od ľudí mandát na sociálnodemokratický typ vlády, ktorý aj realizujeme.

– Ešte sa vrátim k mimoriadnym schôdzam o stave justície a odvolaní ministra Boreca. Opozícia hovorila o zneužívaní moci v súvislosti s tým, že ste im nedovolili hovoriť o stave justície a tiež to, že ste neotvorili schôdzu k Borecovi preto, že opozícia nebola na schôdzi kompletná. Nebolo to ale predsa 67 poslancov, ktorí žiadali odvolanie ministra. Žiadali to len tri poslanecké kluby, ktoré boli okrem ospravedlnených poslancov prítomné. Prečo ste žiadali aj prítomnosť poslancov, ktorí s návrhom na odvolanie nemali nič spoločné?

Lebo žiadali odvolať pána ministra a matematika je veľmi jasná. Na odvolanie je vždy potrebných 76 hlasov. Ak je 67 hlasov v opozícii, je možno aj oprávnená otázka, či to vyjde matematicky bez ohľadu na dôvody. Nevyjde, keďže väčšina vždy disponuje väčším hlasom. Ale v minulosti aj pri komplikovaných opozíciách vždy opozícia pristupovala spoločne a razantne s cieľom preukázať pochybenie a argumentovať, prečo ten človek má odísť. To, o čom sa bavíme, bolo obrazom politickej slabosti, rozdrobenosti opozície. Navyše, urobili to spôsobom, ktorý tiež nie je obvyklý. Položiť v piatok poobede návrh na zvolanie schôdze bez toho, aby sa niekto snažil aspoň trošku komunikovať s vedením parlamentu, aký je program a kedy to môžeme zaradiť, považujem za krajne nekorektné.

– Opozícia tu ale nie je na to, aby sa s vládnou väčšinou dohadovala na predkladaní jej návrhov a na programe schôdzí, ktoré navrhne zvolať…

Na jednej strane sa bavíme o tom, aká je situácia a ako kooperuje koalícia s opozíciou. Ja hovorím, že kooperujeme. A potom sa ma spýtate, prečo by mala opozícia s nami kooperovať. No a prečo by som ja mal kooperovať s opozíciou? Mojou veľkou snahou je, aby sme tieto štyri roky prežili v normálnom politickom súžití. Konflikt v parlamente považujem za normálny, patrí sem. Toto nie je partia priateľov, ktorí sa zišli na čaj o piatej. Toto je politická aréna, kde má prebiehať konflikt – názorový, hodnotový, ideový. A radšej tu ako na ulici. Je inou otázkou, či nájdeme iné rámce, napríklad slušnosť, spôsob argumentácie, vyjadrovania, alebo budeme po sebe bliakať, hádzať veci, používať nielen pejoratívne slová, ale aj fyzické skutky, ako sa to deje v niektorých demokratických parlamentoch. Urobím všetko pre to, aby situácia, vzťahy a atmosféra v parlamente bola dobrá. Budem rešpektovať akýkoľvek atak od opozície, ale chcem, aby aj opozícia rešpektovala, že budeme s väčšinou narábať v záujme naplnenia našich cieľov, splnenia vládneho programu. Určite sa ale neznížime k niečomu, čo by sa dalo naplniť tým expresívnym nábojom o mocenskej totalite, o rozvrate politického systému, o nerešpektovaní občianskych, ľudských práv a slobôd.

– Opozícii ste sľúbili NKÚ, jeho nový šéf ale doteraz nie je zvolený. Opozícii neprešiel ani Krnáč, ani Klimeš. Dostane opozícia post šéfa NKÚ, ako to Smer-SD avizoval, alebo ho chce Smer-SD pre seba?

Určite to bude kandidát opozície. Smer nemá ambíciu na post šéfa NKÚ, čaká na skutočného kandidáta, na ktorom sa zhodnú všetky opozičné strany.

– A ako je to s predsedom Správnej rady ÚPN? Obsadí tento post nominant Smeru?

Myslím si, že áno. Z hľadiska prerozdelenia vplyvu. Nebude to priamo stranícky kandidát. Mal by to byť človek, ktorý predsa len vzhľadom na špecifické postavenie tejto inštitúcie musí niečo vedieť nielen o histórii. Sú tam aj veľmi citlivé akty s dôvernými tajnými materiálmi, archívmi. Ten človek by mal mať primárnu skúsenosť.

– František Mikloško, ktorého podporovala väčšina opozície, to nespĺňal?

Voľby ukázali, že nie.

– Nedávno ste povedali, že kompetencie prezidenta nezodpovedajú mandátu priamo voleného ústavného činiteľa. Ako by mali vyzerať právomoci prezidenta?

To, čo som povedal, nevychádzalo ako primárny názor potreby riešiť postavenie pána prezidenta a jeho funkcie. Hovoril som to v kontexte politického systému ako takého, kde aj teraz vedieme rozhovory o tom, čo so súdnictvom. Hovoríme aj o postavení Súdnej rady a tiež o mandáte prezidenta. Všetko vychádza zo základných ústavných princípov, kde funkcie ako zákonodarná, kontrolná a reprezentatívna sú piliere, ktoré fungujú všade vo svete. A jediné, čo ich ako mechanizmus definuje, je spôsob voľby. A môj výrok v tomto kontexte znel, či je kompetencia prezidenta, ktorý má nespochybniteľne veľmi silný mandát tým, že ho volia ľudia na Slovensku, dostatočná alebo nie. Nič som tým nesledoval, ani stranícky zámer. Je to ústavný problém a Smer nemá ústavnú väčšinu.

– Ale chýba len sedem poslancov. S OĽaNO sa vraj dá dohodnúť, hovorí sa v kuloároch…

Myslíte?

– Počula som…

Myslím si, že sú iné ústavné veci, pre ktoré by som rád získal podporu v opozícii, ako je mandát a rozsah kompetencií pána prezidenta.

– Napríklad?

Ústavný súd. Som presvedčený, že na 13 sudcov je rozhodovanie v merite tisícov prípadov veľmi veľa. Súdy v Nemecku či inde vynesú maximálne niekoľko desiatok nálezov ročne, kvalita je potom nespochybniteľná. Ďalej fungovanie volebného systému. O tom hovoríme už dlho, či by sa našiel model, ktorým by sa výrazne posilnilo postavenie regiónov a silných osobností. Sú tu debaty o kandidovaní nezávislých osobností. To sú veci, ktoré sa bez ústavného zákona nedajú robiť. Ale mandát pána prezidenta je taký, aký je. Sme parlamentná demokracia.

– Veď práve, sme parlamentná demokracia a keby došlo k posilneniu prezidentských kompetencií, čím by sme potom boli?

No ale o tom sa mohlo hovoriť vtedy, keď došlo k rozhodnutiu o presune voľby prezidenta z priestoru parlamentu do verejného. Ale nie teraz. Je úplne oprávnené baviť sa o tom, aká je miera kompetencií toho či onoho. To sú také scholastické debaty, keď opozícia hovorí, že parlament je len bábkou v rukách vlády, pričom ju má kontrolovať, je jej nadriadený. No áno, ústavne áno. Ale princípom je väčšina. Na to, aby mohla vláda vládnuť, potrebuje v parlamente väčšinu. Nie je možné hrať sa na to, kto má ústavne iné postavenie a kto nemá.

– Ak rozhoduje väčšina, tak je potom v poriadku, keď jednotlivec rozhodnutie väčšiny nerešpektuje? Narážam na postup pána prezidenta, ktorý doteraz nevymenoval parlamentnou väčšinou zvoleného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry.

Ale to sú ústavou stanovené mechanizmy. Mne sa tisíckrát nepáči niečo, čo sa tu deje. Tiež mám ústavou definované kompetencie a možno by som prijal väčšiu mieru kompetencií v prípade riadenia, zasahovania. Možno by sa mi páčilo byť predsedom parlamentu, ktorý nebude len prvý medzi rovnými, ale bude aj niečo viac. A kompetencie pána prezidenta sú v tomto prípade také, napokon ÚS potvrdil, že môže vymenovať, aj nemusí.

– To áno, ale ak nevymenuje, musí vysvetliť, prečo a zatiaľ nevysvetlil…

Nuž, tak nevysvetlil, vysvetlí.

– Vy by ste ako konali na jeho mieste?

Tak isto. Keby som sa dostal do situácie, kedy by bola pochybnosť. Voľba GP bývalou vládnou väčšinou bola politicky manipulovaná. Existujú o tom dôkazy, je množstvo výpovedí na prokuratúre, ako bol porušený zákon, ako sa fotili volebné lístky, ako sa označovali, skartovali, ako sa narýchlo menil spôsob voľby, zákon…

– Ale napokon bol zvolený tajne, ako sa to robilo dovtedy.

Ja len narážam na to, že ak pán prezident má z Ústavy právo vyjadriť pochybnosť, tak minimálne z pohľadu tejto veľmi neobvyklej a politicky manipulovanej voľby GP takáto pochybnosť vzniká. Ale to je kompetencia pána prezidenta.

– Nechce Smer-SD vyriešiť túto situáciu novou voľbou?

Ja osobne nie som zástanca takýchto riešení. Riešenie musí byť ústavné. Vypísať novú voľbu môžem len vtedy, ak ma o to požiada pán prezident a on musí zase v zmysle nálezu ÚS svoje stanovisko zaujať. Bývalá väčšina, ktorá teraz hovorí o narúšaní demokratických princípov, nemala problém politicky zmanipulovať voľbu GP. Napriek tomu, že vedela, že na druhý deň bude publikovaný nález ÚS, ktorý nechcel, aby sa voľba uskutočnila. Taká je pravda, dokonca s oficiálnym priznaním, že vedeli, že existuje taký nález, ale ešte nebol publikovaný, teda podľa nich to nebolo nezákonné. Dnes všetci plačú a obviňujú pána prezidenta, ktorý nechce nič iné, len rozhodnúť na základe svojho presvedčenia a kritérií, ktoré mu dáva Ústava, či má vymenovať človeka, ktorý bol zvolený takýmto divným spôsobom. Chcel by som vidieť ten frmol, keby som zajtra vypísal voľbu a keby sme tu niekoho navrhli a nedajbože zvolili. Nebudeme postupovať tak, ako väčšina v predchádzajúcom volebnom období, ktorá nerešpektovala síce ešte vtedy nepublikovaný, ale všeobecne známy nález Ústavného súdu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA poskytnú Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 150 miliónov dolárov

0 icon

USA 12. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Nová dávka vojenskej pomoci zo strany USA Ukrajine bude vo výške 150 miliónov dolárov, vyhlásil tlačový hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby "Dnes ministerstvo obrany vydeľuje nový balík pomoci v hodnote 150 miliónov dolárov v rámci iniciatívy pre pomoc bezpečnosti Ukrajiny, aby bolo…

Poliaci sú favorit, ale Slováci sa zvyknú zobudiť v zápasoch so silnejšími, prognózuje Ľubomír Guldan

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Niekdajší slovenský futbalový reprezentant Ľubomír Guldan vníma poľskú reprezentáciu ako favorita pondelňajšieho duelu E-skupiny majstrovstiev Európy proti Slovensku. Pred duelom na štadióne Krestovskij v Petrohrade sa však domnieva, že mužstvo trénera Štefana Tarkoviča môže byť úspešné, ak podá zodpovedný a organizovaný výkon "Poliaci…

Putin podporil budúcnosť VC Ruska, organizátori budú oslobodení od platenia daní minimálne do roku 2025

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Yevgeny Odinokov, Sputnik, Kremlin Pool)   Ruský prezident Vladimir Putin učinil dôležité rozhodnutie týkajúce sa budúcnosti pretekov motoristickej formuly 1 v najrozľahlejšej krajine sveta. Organizátori VC Ruska, ktorá sa už od roku 2014 koná v Soči, budú podľa nedávno podpísaného zákona oslobodení od platenia daní minimálne…

Dánsky hráč skolaboval na ihrisku, oživovali ho približne 15 minút

0 icon

Kodaň 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner, Pool)   Sobotný zápas majstrovstiev Európy medzi futbalistami Dánska a Fínska v Kodani dohrali od 20.30 h. Dánska futbalová asociácia to oznámila na twitteri po tom, ako hráči dostali ubezpečenie, že domáci hráč Christian Eriksen je po kolapse v poriadku O večerné dohratie stretnutia…

Sulík verí, že parlamentné voľby budú v riadnom termíne v roku 2024. Mikloš dnes považuje SaS za najväčšiu záruku toho, „aby sa hranatý s jamkatým nevrátili k moci“

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík verí, že najbližšie parlamentné voľby budú tie riadne, a to vo februári 2024. Uviedol to vo svojom príhovore v úvode straníckeho kongresu v Pezinku. Doplnil, že štart vlády Igora Matoviča (OĽaNO) bol rozpačitý aj…

Prešovský kraj je pripravený očkovať aj v rómskych osadách, použiť chce jednodávkové vakcíny, potvrdil Majerský

0 icon

Poprad 12. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Archív Milana Majerského)   Prešovský samosprávny kraj má v pláne očkovanie proti ochoreniu COVID-19 aj v rómskych osadách, a to prostredníctvom výjazdových očkovacích tímov. Potvrdil to župan Milan Majerský. Podľa jeho slov by však chceli v takomto prípade využiť skôr jednodávkové vakcíny „Práve s nimi by…

Putin: Biden je kariérny politik

0 icon

Moskva 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Bobylev/TASS News Agency Pool Photo)   Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre televíznu stanicu NBC News uviedol, že jeho americký náprotivok Joe Biden je “kariérny politik”, ktorý sa “radikálne” líši od exprezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom v sobotu agentúra TASS Putin v tomto…

Exšéf SIS Vladimír Pčolinský požiada, aby jeho prípad prevzala generálna prokuratúra

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Obvinený bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský v pondelok (14. 6.) požiada, aby dozor nad jeho trestnou vecou prevzala Generálna prokuratúra (GP) SR. TASR o tom informoval jeho obhajca Marián Bošanský Bývalý šéf SIS taktiež chce, aby GP SR preskúmala zákonnosť…

Prerušili očkovanie detí proti Covidu-19

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Andreea Alexandru)   Ministerstvo zdravotníctva SR prerušilo očkovanie detí vo veku od 12 do 15 rokov. Niektoré deti však už boli zaočkované, iným Národné centrum poslalo termín a potom ho náhle zrušilo Kompetentní podľa informácií televízie Markíza tvrdia, že ide o logický dôvod a…

SaS si zvolila členov republikovej rady

0 icon

Pezinok 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Strana SaS si v sobotu na kongrese v Pezinku zvolila ôsmich chýbajúcich členov republikovej rady. Najviac hlasov spomedzi 26 kandidátov získal Martin Klus. Predseda SaS Richard Sulík ho označil za "jasného víťaza" volieb Členom rady sa stal aj Michal Uherčík, ktorý bude v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Ako Mikulcovi praskli nervy: „Fico je chrapúň a gauner“. Psychiater by mu pomohol.

0icon

To, čo vo štvrtok predviedol minister vnútra Mikulec, nemá v slovenskej vládnej politike obdoby. Jediný kto sa mu môže vyrovnať, je jeho stranícky šéf Matovič ešte keď nebol vo vládnej koalícii, ale ako poslanec potreboval zaujať, i keď občas zaperlil zo začiatku aj ako premiér. Mikulec vraj s vysokým IQ…

Tony Belohorec

Názor analytika: Nadpráca médii v prípade väzneného Vladimíra Pčolinského je škandál

0icon

Etický kódex slovenskej žurnalistiky sa definitívne vytráca s prácou niektorých novinárov. Zaujaté médiá vykonávajú zjavnú nadprácu aj v spoločensky najzávažnejších kauzách. Paradoxne, aby mohli selektívne kritizovať politikov za zjavnú nadprácu.  Na verejnosť sa dostalo interview novinára Mareka Vagoviča s obhajcom ex-riaditeľa SIS Petra Pčolinského, advokátom Ondrejom Urbanom. Spôsob, akým bol…

Ivan Štubňa

Po Dzurindovej skupinke tu máme skupinku politických monštier...

0icon

V krátkosti sa vráťme do čias Dzurindistanu.  Druhý najznámejší Miki na Slovensku vo funkcii premiéra mal na jeseň 2003 vizionársky sen, ktorý vyústil do podozrení o existencii protištátnej skupinky. Na tomto základe nechal odvolať riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša a stiahol z vlády ministra obrany Ivana Šimka. Polícia preverovala trestné oznámenie predsedu vlády. Ten ho…

Viliam Oberhauser

Zastavme vakcináciu zdravých detí ohrozujeme im tým ich zdravie

0icon

Ministerstvo zdravotníctva otvorilo čakáreň na vakcínu proti covid19 pre deti od 12 rokov. Ich očkovanie vakcínou Pfizer nemá žiadnu logiku. Riziká prevyšujú benefity. Hovoria o tom aj českí špičkoví virológovia  https://www.youtube.com/watch?v=SwaF9nUA-CE&t=1s Argumentácia, ktorou sa presadzuje vakcinácia je postavená na tom, že benefity prevyšujú riziká. Odhliadnime od toho, že táto téza…

Boris Mesár

Neomarxisti v USA likvidujú bielu rasu .

0icon

V USA získavajú na popularite večere s pokáním za ,,rasizmu" pre biele ženy. Boj proti rasovej diskriminácii, ktorá sa bezhlavo dotýka Ameriky, nadobúda nové groteskné formy, niekedy sa mení na priamy biely masochizmus. Módne kľačanie pred ,,tmavou pleťou"0 už nie je pôsobivé na pozadí novo rastúcej inej ,,populárnej" americkej metóde…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Hľadá sa Hitlerov glóbus: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hľadá sa Hitlerov glóbus. Ako už názov vypovedá, zaoberáme sa problematikou záhadne strateného glóbusu. Prečítajte si o svetoznámom Hitlerovom glóbuse, ktorý bol zosmiešnený takou legendou, akou bol Charlie Chaplin. Viaceré organizácie preklamujú, že práve oni majú Hitlerov glóbus, vyrobený na mieru, avšak fotografické dôkazy ukazujú opak.…

TOP10+: Arogantní domáci miláčikovia, ktorí to robia určite naschvál

0 icon

Niektorí domáci miláčikovia nepoznajú osobné hranice, nemajú chrbtovú kosť a svojim vlastníkom spôsobujú bolesť hlavy. Vyčkávajú na vhodnú príležitosť, kedy nám spraviť zo života miš-maš? Nie je divu, že v tomto rebríčku vynikajú hlavne mačky. Tie nemajú pud sebazáchovy a skúšajú tvoju toleranciu zväčša vtedy, keď sú maškrtné a práve…

Riasy vyvinuté v laboratóriu by mohli chrániť koralové útesy

0 icon

Po tretíkrát za 5 rokov sa podvodná horúca vlna zmenila na obrovskú skazu. Koralové útesy na austrálskej Veľkej koralovej bariére umierajú. Teraz vedci urobili malý krok k tomu, aby pomohli koralom prežiť aj v teplejšom svete. Vedci po prvýkrát vypestovali riasy v laboratóriu, ktoré môžu znížiť bielenie koralov. Výsledky sú pozoruhodným pokrokom…

Vyvinula sa brada mužom, aby absorbovala nárazy do čeľuste?

0 icon

Hustá a luxusná brada je pre muža korunou krásy podobne, ako pre ženu zdravé a dlhé vlasy. Je síce pekná na pohľad, ale môže mať tiež praktickejší účel. Počas celej histórie oslavujú niektoré kultúry dlhú bradu ako symbol spoločenskej dominancie a mužnosti podobne, ako to má lev so svojou obrovskou…

Ako zredukovať počet vrások bez návštevy kozmetického salóna?

0 icon

Keďže naša pokožka vekom produkuje stále menej bielkovín, kolagénu a elastínu, počet vrások na našej tvári pribúda. Je ale spôsob, ako toto "poškodenie" zastaviť? Expozícia životného prostredia, dehydratácia a toxíny môžu spôsobiť, že tvoja tvár bude náchylnejšia na vznik výrazných vrások. Ak však premýšľaš nad tým, ako spomaliť príznaky starnutia…

Vo svete IT

Ako na zariadeniach s Windowsom 10 odstrániť novú ponuku „Novinky a záujmy“?

0 icon

Nedávna aktualizácia operačného systému Windows 10 opäť vyčarila určitej časti používateľov vrásky na tvári. Tradičná utorková aktualizácia je poväčšine iba formálnou aktualizáciou, ktorá občasne prinesie iba markantné zmeny, či bezpečnostné záplaty. Tentokrát však priniesla jednu zásadnú zmenu – aktívny panel, respektíve ponuku „Novinky a záujmy“, ktorá ukazuje aktuálnu teplotu vo…

Má vesmír vôbec nejakú teplotu? Ak áno, aká potom je?

0 icon

Vesmír je plný mesiacov, planét, hviezd a galaxií a v rámci tohto obrovského priestoru existujú aj rôzne štruktúry, píše portál Inverse. Vedci stále nedokážu pochopiť všetko, čo sa vo vesmíre deje a tak odpovede na tie najdôležitejšie otázky, ako napríklad Aký veľký je vesmír? Ako vznikol? Akú má teplotu? Ostávajú nezodpovedané. Vedci sa však…

Google si posvieti na „ohováračské stránky“. Zníži ich dosahy

0 icon

Internet je miestom, kde ak niečo niekto publikuje, tak už len ťažko sa dá dosiahnuť, aby obsah bol odstráneným. Týka sa to hlavne obsahu, ktorý vytvoril niekto druhý, ale spomínate sa v ňom. Tento typ obsahuje je problémovým hlavne v prípadoch, kedy vás vykresľuje v negatívnom svetle, prípadne v situáciách,…

Huawei sa pomaly, ale isto vytráca z trhu so smartfónmi. Štatistiky ukazujú, že z giganta sa stáva trpaslík

0 icon

Keď sa povie Huawei, tak väčšinu z nás napadnú smartfóny. Najnovšie dáta, ktoré prinášajú analytici z counterpointresearch však naznačujú, že Huawei sa postupne vytráca z trhu so smartfónmi. Dôvodom však nie je nezáujem o mobilné zariadenia, ale sankcie zo strany amerických úradov. Hoci Huawei dominoval trhu, tak dnes strmo padá…

Z Androidu 12 sa stane „chameleón“. Pozrite sa, ako bude meniť farebnosť ikon aplikácií

0 icon

Google len niekoľko dní dozadu uvoľnil ďalšiu verziu Androidu 12 v BETA programe a ako plynie čas, tak deň čo deň sa objavujú nové informácie o nových funkciách. Nie je žiadnym tajomstvom, že Android 12 bude schopným meniť farebnosť UI v závislosti od tapety, Google to prezradil už počas predstavenia…

Armádny Magazín

Rekordná zákazka. India chce kúpiť 1770 ruských tankov Armata

0 icon

India, 12.jún 2021 (AM) – India má v úmysle kúpiť 1770 tankov strednej triedy. Momentálne je vyhlásené príslušné výberové konanie a hoci ruský tank T-14 Armata nepatrí do triedy stredných tankov, bola spoločnosti Rosoboronexport zaslaná žiadosť o predaj týchto bojových vozidiel, ktorá by z Indie mohla urobiť najväčšieho nákupcu ruských ťažkých…

Znepokojenie v Pentagóne. Bude Irán sledovať americké a izraelské zariadenia vďaka novému ruskému satelitu?

0 icon

Irán, 12.jún 2021 (AM) – USA sú hlboko znepokojené príležitosťou Iránu využívať ruský satelit na sledovanie potenciálnych cieľov na Blízkom východe. Podľa denníka The Washington Post dostane Teherán z Moskvy zodpovedajúci satelitný systém.   Podľa denníka s odvolaním sa na niekoľko zdrojov Rusko predá Iránu civilný satelit Kanopus-V, ktorý je možn

Rusko pre normálny dialóg s USA potrebuje jedinú vec - rakety na Kube

0 icon

Rusko, 12.jún 2021 (AM) – Tí, ktorí si myslia, že vzťahy medzi Ruskom a „kolektívnym Západom“ (pričom neexistuje kolektívny Západ — sú to USA) sa v roku 2014 zhoršili, samozrejme, opomínajú situáciu v roku 1999, kedy „kolektívny Západ“ začal bombardovať Juhosláviu, ktorá je nám blízka, bez toho, aby na to Rusko…

Boli strelení do hlavy. Luhanská republika oznámila zabitie piatich milicionárov ukrajinskými diverzantmi

0 icon

Luhansk. 12. júna (AM)  - Z Luhanskej ľudovej republiky sa šíria alarmujúce správy o novom zintenzívnení činnosti ukrajinských sabotážnych a prieskumných skupín. Tlačová služba orgánov Luhanskej republiky uvádza, že skupina niekoľkých vybavených a dobre vyzbrojených príslušníkov ozbrojených síl Ukrajiny, zaútočila na pozorovateľňu neďaleko obce

Cvičenie NATO a ruská stopa. Predstavujeme hlavné verzie havárie bulharskej stíhačky MiG-29

0 icon

Bulharsko, 11.jún 2021 (AM) – Predvčerom bulharské médiá informovali o incidente, ktorý sa stal v noci v rámci cvičenia Sable-21. Pilot stíhačky MiG-29 si v noci precvičoval streľbu, ale potom, čo sa mu podarilo zasiahnuť cieľ, stratil kontakt s radarom. Stíhačka sa zrútila do Čierneho mora a pilot zomrel. V súčasnej…

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali