P.NEČAS: V referende o rozdelení ČSFR by som nehlasoval, lebo by bolo nezmyselné

P.NEČAS: V referende o rozdelení ČSFR by som nehlasoval, lebo by bolo nezmyselné

Bratislava 6. júna (TASR) – Český premiér Petr Nečas by v referende o rozdelení vtedajšieho Československa nehlasoval, pretože by to videl ako nezmyslené. Vyhlásil to na dnešnom diskusnom fóre HN Club venovanému 20 rokom rozdelenia ČSFR.

"Osobne si neviem predstaviť myšlienku referenda. Pretože, aký by malo význam hlasovať v Čechách o tom, či má byť Slovensko samostatné, alebo nie?" zamyslel sa. Podľa neho si muselo samotné Slovensko odpovedať na túto otázku. Drvivá väčšina Čechov patrila totiž na začiatku 90. rokov k presvedčeným zástancom Československa. "Považovali ten štát za svoj. Naučili sme sa rešpektovať to, že Slováci sa rozhodli ísť svojou vlastnou cestou. Len niektorým to trvalo dlhšie a iným kratšie," poznamenal.

On sám ako mladý politik bol presvedčený o tom, že k rozdeleniu federácie nakoniec príde. "Mnohí z nás sme to brali ako realitu, ktorá nastala. Mali sme jediný záujem – aby to prebehlo pokojne, priateľsky, vecne a aby sa vytvorili základy pre dobrú spoluprácu. Boli sme si vedomí, že čím pozitívnejšie budú naše vzťahy po rozdelení, tým lepšie sa bude obom štátom dariť aj v budúcnosti a raz aj v rámci európskej integrácie," vysvetlil Nečas.

Celý proces podľa neho prebehol veľmi pozitívne v českej aj v slovenskej spoločnosti. Ako dodal, bolo to uznanie politickej a spoločenskej reality.

Reklama

Myšlienku konfederácie, o ktorej sa tiež v tom čase hovorilo, zamietol. Ako upozornil, ide iba o teoretické štátne usporiadanie. "Nenájdete príklad životaschopnú konfederáciu. Niečo také je možné nájsť v teoretických učebniciach politológie alebo ústavného práva, ale nič také funkčné neexistuje," upozornil s tým, že daná situácia sa mohla vyriešiť jedine federáciou alebo dvoma samostatnými štátmi. "Nič medzitým nemohlo byť," zdôraznil. Zároveň potvrdil, že v druhej polovici roku 1992 sa drvivá väčšina verejnosti v Čechách priklonila k rozdeleniu ČSFR.

Jeho slovenský partner Robert Fico v tom čase tiež ako mladý politik pociťoval spoločenskú objednávku na vyriešenie istých tenzií, ktoré medzi oboma časťami federácie boli. "V roku 1992 táto spoločenská objednávka na Slovensku narazila na priaznivú konšteláciu na politickej scéne, pretože bola pri moci taká garnitúra, ktorá mohla tieto rozhodnutia zrealizovať," priblížil.

Reklama

Zdôraznil, že SR vznikla legitímne, pričom je dnes podstatne úspešnejšia, ako to niektorí ľudia očakávali. Poukázal tiež na to, že ako poslanec za ľavicovú stranu sa prihlásil k Deklarácii zvrchovanosti slovenského národa, bol pri Ústave SR a pri ďalších zákonoch. V tom čase mal na starosti aj prvú Zbierku zákonov z roku 1993. "Vladimír Mečiar s ňou mával v parlamente, tak som si hovoril – že sa mu s ňou dobre máva, keď som mu ju vytlačil," opísal Fico s úsmevom.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:29

Proiránske šiitské militantné hnutie Hizballáh tvrdí, že v odvete za smrť dvoch svojich príslušníkov zaútočilo v utorok na dve základne izraelskej armády na severe Izraela.

15:29

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok v Štrasburgu schválili predĺženie dočasných opatrení na liberalizáciu obchodu pre Ukrajinu a zároveň aj opatrenia na ochranu poľnohospodárov EÚ.

15:28

V Rusku sa ani tento rok, už druhýkrát po sebe, počas 9. mája z bezpečnostných dôvodov neuskutočnia žiadne pochody organizované hnutím Nesmrteľný pluk na pripomenutie si pamiatky na účastníkov druhej svetovej vojny.

15:28

Desiatky študentiek Cambridgskej univerzity sa počas druhej svetovej vojny zapojili dešifrovania tajných nacistických kódov. Uznanie ich práce prišlo až teraz.

15:25

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok definitívne schválili nové nariadenie, ktoré štátom EÚ umožňuje zakázať predaj, dovoz a vývoz tovaru vyrobeného pomocou nútenej práce.

14:57

Prevrátenie lode s migrantmi si pri pobreží Džibutska ležiaceho v oblasti tzv. Afrického rohu vyžiadalo životy najmenej 16 ľudí, pričom 28 ďalších osôb je stále nezvestných, uviedla v utorok Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

14:56

V noci zo stredy (24. 4.) na štvrtok (25. 4.) bude obmedzený predaj lístkov na vlak cez e-shop a aplikáciu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Dôvodom je plánovaná údržba predajných systémov. Lístok si bude možné kúpiť len u vlakového personálu alebo prostredníctvom SMS správy. V utorok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

14:56

Poklepaním základného kameňa sa v utorok symbolicky začala výstavba prvej etapy rýchlostnej cesty R1 medzi Banskou Bystricou a Slovenskou Ľupčou. Projekt počíta s vyše trojkilometrovou rýchlostnou cestou i preložkou cesty I/66. Práce by mali trvať 960 dní a prinesú i dopravné obmedzenia.

14:49

Návrhy zmien vo verejnom obstarávaní sú postavené na dôvere voči starostom, primátorom aj ďalším obstarávateľom. Samosprávy zjednodušenie a zrýchlenie obstarávania potrebujú a čerpanie eurofondov to neohrozí. Zdôraznil to v rámci svojho vystúpenia v Národnej rade (NR) SR minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD), ktorý návrh novely zákona o verejnom obstarávaní predkladá.

14:42

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok schválili reformu rozpočtových pravidiel EÚ, ktorej cieľom je podporiť investície a zároveň udržať vnútroštátne výdavky pod kontrolou.

14:34

Politické vedenie palestínskeho militantného hnutia Hamas zostane v katarskej metropole Dauha dovtedy, kým bude jeho prítomnosť prospešná pre rokovania s Izraelom zamerané na ukončenie vojny v Pásme Gazy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali