Kažimír: Cyperčania si musia uvedomiť, že biznis-model Cypru skončil

Kažimír: Cyperčania si musia uvedomiť, že biznis-model Cypru skončil

Bratislava 21. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Kažimír si myslí, že skutočnou príčinou problémov Cypru je jeho finančný sektor

Cyprus sa nebude vedieť dostať zo svojej zložitej ekonomickej situácie inak ako dohodou s krajinami eurozóny a prípadne s Ruskou federáciou. Uviedol to po dnešnom rokovaní vlády SR minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD).

Reklama
Cyperský prezident Nicos Anastasiades (vpravo) sa rozpráva s cyperským arcibiskupom Chrysostomosom II. počas ich stretnutia v prezidentskom paláci v Nikózii 20. marca 2013. Témou ich spoločného stretnutia bola finančná kríza na Cypre

“Ministri financií eurozóny dali v sobotu ráno (16. 3.) úplne jasne najavo, že sú pripravení poskytnúť Cypru zásadnú pomoc formou programu z trvalého eurovalu. To stále platí, ale Cyperčania si musia uvedomiť, že skutočnou príčinou ich problémov je ich finančný sektor, ktorý je päťkrát, šesťkrát väčší ako ich skutočná ekonomika,” spresnil.

Cyperčania si podľa Kažimíra musia uvedomiť, že biznis-model ich krajiny, pre ktorý sa rozhodli niekedy pre 15 rokmi, už skončil. “Model bol totiž založený na nízkych daniach, spleti právnikov a audítorov, na forme rôznych schránkových firiem a lákaní vkladateľov do cyperských bánk. Tento model, bohužiaľ, skončil,” poznamenal.

Reklama

Zdôraznil, že Cyperčania “si musia uvedomiť, že si musia urobiť svoju domácu úlohu”. “Rozhodnutie krajín Euroskupiny smerovalo k tomu, že program, ktorý pôvodne bol koncipovaný na úroveň 17 miliárd eur, je pre ostatné krajiny eurozóny neudržateľný. Preto sa určilo zároveň, že Cyprus musí k vyriešeniu svojich problémov prispieť aj sám. Hranica pomoci sa stanovila na úrovni 10 miliárd eur,” podčiarkol.

“Musím zároveň povedať, že predchádzajúca vláda Cypru zámerne blokovala, respektíve spomaľovala rokovania o programe pomoci. Cyperský problém mohol byť zo stola zhodený už na jeseň minulého roku, ale s blížiacimi sa parlamentnými a prezidentskými voľbami na Cypre ich vláda kalkulovala s nepopulárnosťou možných opatrení. Problém preto nechala doslova vyhniť až do času po voľbách,” dodal Kažimír s tým, že SR spolu s Fínskom a Nemeckom na rokovaniach o Cypre podporovala návrhy Medzinárodného menového fondu.

 

Lajčák sa neobáva, že by sa Cyprus stal dvierkami pre vplyv Ruska v EÚ

“Cyprus žiada Rusko o dodatočnú pôžičku a odklad splátky existujúcej pôžičky. Pochopiteľne, že pokiaľ by takú pôžičku aj dostal, bude to spojené aj s podmienkami. Každá pôžička je spojená s podmienkami. Cyprus má problém, potrebuje finančnú pomoc, tie podmienky boli dohodnuté aj za účasti cyperských predstaviteľov,” reagoval dnes minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Reklama

Tým, že návrh v utorok (19. 3.) cyperský parlament neodhlasoval, podľa Lajčáka problém Cypru nezmizol, ani sa nezmenšil, skôr naopak. “Čiže je treba hľadať riešenie. Ponuka EÚ je naďalej na stole a čím skôr sa nájde riešenie, tým je to lepšie aj kvôli občanom Cypru, ktorí sú momentálne v panike,” dodal.

“O tom by sme sa mohli rozprávať, keby sme videli, aké sú podmienky a či vôbec je dohoda, čo zatiaľ nie je, a aké sú podmienky tej dohody. EÚ nemusí mať obavu z toho, že by ruský vplyv narástol. Druhá vec je, že prítomnosť ruského kapitálu na Cypre je všeobecne známym faktom,” odpovedal Lajčák na otázku, či ruskou finančnou pomocou nemôže narásť skrytý vplyv Ruska v rámci EÚ.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali