P.JAKUBČIN: ŠtB bežne vydierala kňazov aj za veci, ktoré by dnes trestné neboli

P.JAKUBČIN: ŠtB bežne vydierala kňazov aj za veci, ktoré by dnes trestné neboli

Bratislava 5. júna (TASR) – Veľmi bežnou presviedčacou metódou komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) pri získavaní spolupráce kňazov bolo vydieranie za ich vlastné prehrešky, alebo chyby ich blízkych. Mohlo ísť o dopravnú nehodu, alkohol, zlyhanie pri dodržiavaní celibátu, ale aj o porušenie totalitných zákonov, ktoré by sa dnes ako pochybenie vôbec nebralo. Po dnešnej prezentácii knihy Pavla Jakubčina z Ústavu pamäti národa (ÚPN) Pastieri v osídlach moci s podtitulom Katolícki kňazi a totalitný režim v rokoch 1948 – 1968, to pre TASR povedal autor monografie.

"Často to boli veci, ktoré boli vnímané ako trestné len z pohľadu pokrivenej socialistickej zákonnosti. Kňaz napríklad slúžil svätú omšu niekde, kde nemal štátny súhlas, napríklad v rodine. Keď sa o tom ŠtB dozvedela, túto skutočnosť použila na vydieranie. Pokiaľ nezačne spolupracovať, zavrú ho do väzenia a skončil," konštatuje Jakubčin. Hoci boli aj kňazi, ktorí podpísali spoluprácu kvôli kariére, získaniu lepšej fary, alebo iných výhod, väčšina tak urobila pod nátlakom. Aj po podpise spolupráce sa snažili ŠtB vyhýbať a neposkytovať jej informácie, ktoré by mohli poškodiť iných kňazov, alebo farníkov. "Na základe tých spisov, ktoré som prešiel, si dovolím tvrdiť, že väčšina kňazov, ktorá podpísala spoluprácu, sa snažila ísť touto cestou. Snažili sa z toho vycúvať tak, že sa vyhýbali kontaktom so svojim styčným dôstojníkom, alebo sa snažili podávať len také správy, ktoré boli vymyslené, alebo si mysleli, že nikomu neublížia," dodal. Ak však ŠtB takéto správanie identifikovala, nasledovala represia.

"Štátna bezpečnosť sa osobitne snažila dostať do okruhu biskupov. Preto sa jej na každom biskupskom úrade podarilo získať niektorého z blízkych spolupracovníkov biskupa," poznamenal Jakubčin. V knihe preto spomína viacerých biskupských tajomníkov, alebo riaditeľov biskupských úradov, ktorí "spadli do pasce" komunistickej tajnej polície.

Snahy využiť cirkev na politické ciele sa podľa neho v priebehu posledných storočí objavovali opakovane, totalitný systém sa však vzhľadom na využívanie svojho vplyvu prenikajúceho cez všetky vrstvy spoločnosti dostal v tomto smere asi najďalej. Nešlo pritom len o priamy brutálny nátlak prostredníctvom ŠtB.

Reklama

V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia boli všetci katolícki kňazi povinne členmi tzv. Mierového hnutia katolíckych duchovných. Hoci sa zasadnutí tejto inštitúcie zúčastňovali povinne, len okolo päť percent kňazov aktívne pôsobilo v štruktúrach hnutia.

Okrem toho na Národných výboroch sedeli štátni úradníci, tzv. cirkevní tajomníci, ktorí mali agendu kňazov na starosti. "Bolo na každom kňazovi, ako plní požiadavky tohto cirkevného tajomníka, či už okresného, alebo krajského," povedal Jakubčin s tým, že úplná ignorácia úradníka znamenala stratu pastorácie a preto s nimi do istej miery kooperovala väčšina duchovných. "Drvivá väčšina sa držala určitej hranice. Nezájsť príliš ďaleko pri vychádzaní v ústrety štátnej správe a zároveň neodmietať všetko, aby mohli ostať v pastorácii," dodal.

Reklama

Vlastnú monografiu vníma Jakubčin ako príspevok k lepšiemu chápaniu cieľov komunistickej štátnej moci, ako aj prostriedkov, ktoré používala na to, aby prinútila kňazov napĺňať jej ciele. "Táto kniha má za cieľ opísať a zhodnotiť, akým spôsobom sa komunistická moc snažila získať katolíckych kňazov, či už to bolo prostredníctvom ŠtB, alebo vytvorením skupiny loajálnych kňazov," reagoval predseda Správnej rady ÚPN Ivan Petranský. "Je to vedecká monografia, ale jej cieľom je podať túto problematiku cez príbehy jednotlivých kňazov a ukázať komunistický režim v jeho skutočnej a zločinnej podstate. ÚPN sa v rámci projektu Štát a cirkvi 1945 – 1989 doteraz venoval najmä otázke perzekúcií katolíckej cirkvi, ale táto publikácia sa na tento problém pozerá z iného pohľadu. Sleduje citlivú tému, do akej miery boli samotní katolícki kňazi ochotní podriadiť sa komunistickému režimu," uzavrel Petranský.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali