P. BRŇO: Ekonomická spolupráca SR a ČR môže byť ešte lepšia

Praha/Bratislava 24. novembra (TASR) – Vzájomné vzťahy Českej a Slovenskej republiky 20 rokov po rozpade spoločného štátu vzbudzujú vo svete obdiv a úctu. Napriek spojeneckej blízkosti ostávajú stále rezervy, napríklad v ekonomickej oblasti, ktorá má však zároveň významný potenciál do budúcnosti. Povedal v rozhovore pre TASR slovenský veľvyslanec v Prahe Peter Brňo.

-Nie je to paradox, že sme si po dvadsiatich rokoch rozdelenia ČSFR bližší než kedykoľvek predtým? Čím si to vysvetľujete?-

Myslím, že sa zmenila kvalita vzťahov, na ktoré pôsobilo v uplynulých rokoch mnoho faktorov. Možno je hlbšia analýza v rozsahu pre interview tohto charakteru ťažko dosiahnuteľná a prílišná stručnosť nemôže vystihnúť hĺbku a širšie spektrum faktov. Navyše, som presvedčený o rozdielnosti individuálneho hodnotenia vzájomných vzťahov v závislosti od subjektívnych pocitov či skúseností. Konštatovania obsiahnuté v otázke ma tešia, ale nemusia reprezentovať všeobecný názor občanov oboch krajín. Verím ale, že je prevažujúci a to je nepochybne dobrý trend. Obe krajiny prešli fundamentálnymi zmenami politického, ekonomického systému a konzekventne kultúrneho i hodnotového. Som presvedčený, že v spoločnom štáte by boli procesy premeny zložitejšie a trecích plôch rozdielnosti názorov na reformy by bolo oveľa viac ako v prípade riešení dvoch samostatných štátov. Takže radikálne ubudlo konfliktných alebo potenciálne konfliktných situácií. Za dvadsať rokov mali obe krajiny podobný, ale nie rovnaký vývoj a samotné skúsenosti nás postavili na partnerskú úroveň a umožnili vzájomnú nekonfrontačnú komunikáciu. Navyše, spoločne naplnené ambície členstva vo veľkom celku si prirodzene vyžiadali hľadanie spojencov a tento element zblíženie nepochybne podporil a bude podporovať. Napätie po rozdelení, našťastie, rýchlo ustúpilo napriek citeľnej frustrácii mnohých občanov v oboch krajinách. Snaha politických špičiek udržať úzku spoluprácu dodnes vo svete vzbudzuje obdiv a úctu. Slováci si naplnili svoje storočia nenaplnené emancipačné ambície svojbytnosti a sebaurčenia a oba národy spontánne pocítili vzájomnú blízkosť.

-Ako hodnotíte uplynulú dobu, ľudsky a z pozície diplomata? Z čoho ste mali najväčšiu radosť a čo vás naopak zarmútilo?-

Myslím si, že pre naše krajiny to bola doba bezprecedentných premien a výziev, ktoré zostanú neopakovateľné. Tak zásadné zmeny v spoločnosti, ktoré sa udiali za posledných dvadsať rokov, sa už, myslím aspoň v blízkej budúcnosti, nebudú opakovať. Každý občan bol osobne i spoločensky konfrontovaný s novou situáciou prakticky vo všetkých oblastiach. Boli sme svedkami znovu vytvárania demokratických pilierov spoločnosti, reštauroval sa kapitalistický ekonomický systém, vzniklo množstvo nových inštitúcií a spoločností, vybudoval sa tretí sektor a podobne. Doba priniesla znovu spoločenské i osobné slobody a s nimi súvisiace pozitíva, ale aj negatíva. Osobne som mal najväčšiu radosť z nadobudnutých slobôd, obzvlášť sloboda cestovať mi umožnila napĺňať moje ambície poznávať svet – krajiny, ľudí, kultúru, prírodu. Najviac ma zarmucuje nastúpivšia kriminalita, drogy, nezamestnanosť. Smutný som tiež z odchodu mnohých schopných mladých ľudí do zahraničia.

-Čo chýba našim krajinám k ešte väčšiemu zblíženiu v ekonomike?-

Napriek relatívne silným ekonomickým väzbám nedosahuje súčasná spolupráca hraničné limity a nepochybne existujú rezervy a určitý potenciál. Táto situácia má svoje pozadie. Dôležitým faktom je skutočnosť, že podstatná časť našej priemyselnej produkcie je v rukách nadnárodných spoločností, ktoré majú svoju nezávislú výrobnú, investičnú a proexportnú politiku. Tým sú limitované aj možnosti ovplyvniť toky tovarov a služieb medzi našimi krajinami. Investičná politika týchto nadnárodných spoločností ďaleko presahuje naše absorpčné schopnosti, a preto sú rozhodnutia závislé viac od globálnych trhov. Podobne sú na tom aj služby – bankové a poisťovacie. Obe krajiny sú vysoko závislé od nemeckej ekonomiky, ČR tridsať percent a SR o desať menej. Priestor, ktorý zostáva na prehlbovanie hospodárskej spolupráce, samozrejme, existuje. Perspektívu vidím v energetike, stavebníctve, doprave a službách. Taktiež v cestovnom ruchu. Avšak je potrebné poznamenať, že potenciál je využiteľný zlepšovaním podnikateľského prostredia, daňovou politikou a ďalšími perspektívami, ktoré budú atraktívnejšie ako v iných krajinách.  

-Pred sedemnástimi rokmi vznikol v Košiciach festival Dni českej kultúry na Slovensku. Koná sa niečo podobné aj v Česku?-

Prezentácia slovenskej kultúry v Českej republike je pre nás dôležitou súčasťou aktivít a špeciálne pre Slovenský inštitút v Prahe každodennou prácou. Samozrejme, dni slovenskej kultúry alebo česko-slovenské dni sú súčasťou každoročného programu. Podobné festivaly sa tradične organizujú v Plzni, Českých Budějoviciach, Moravskej Třebovej, aktívni sú krajania v Hradci Králové, ktorí organizujú podujatie vo svojej réžii.

-Košice budú v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK) a pre ďalšie obdobie to bude mesto Plzeň. Zapájate sa do týchto projektov?-

Túto príležitosť vnímame pochopiteľne ako jedinečnú a všeobecne sa tejto problematike venujú Zastupiteľský úrad, Slovenská agentúra pre cestovný trh (SACR) a Slovenský inštitút. Využívame všetky vhodné príležitosti na adekvátnu prezentáciu Košíc. V spolupráci s naším Zastupiteľským úradom realizovalo zahraničné zastúpenie SACR v ČR na prezentáciu projektu Košice 2013 celý rad aktivít, hlavne v tomto roku, keď sa uskutočnilo viacero podujatí. Pre ilustráciu vymenujem najdôležitejšie z nich: účasť Košice EHMK 2013 na veľtrhu Go Regiontour Brno, Holiday World Praha, množstvo tlačových konferencií, plánujeme niekoľko ďalších presstripov pre českých novinárov do Košíc. Nemali by sme zabúdať ani na podporu projektu v iných médiách, v rádiu Čas, Blaník, Českom rozhlase a v televízii. V budúcom roku sa plánuje v spolupráci s OZ AVOID celosezónna prezentácia Košíc na Náplavke pod Rašínovým nábrežím.

-Samostatnou kapitolou je rómske etnikum. Ste i na tomto poli v kontakte s príslušnými českými úradmi?-

Spolupráca medzi oboma štátmi nie je formalizovaná. ČR je však náš prirodzene najbližší partner, s ktorým nás spája kus spoločnej histórie v rámci jedného štátneho zriadenia. Napriek tomu, že situácia Rómov v našich krajinách nie je úplne identická, riešenia na jednej alebo druhej strane sú vždy inšpiratívne. Rómska populácia žijúca na Slovensku, ale aj v Česku sa podľa výskumov pravidelne objavuje medzi skupinami najviac ohrozenými chudobou, sociálnym vylúčením a diskrimináciou. Pri tomto etniku sa kombinujú viaceré znevýhodnenia. Vyskytuje sa u nich chudoba previazaná s demografickými podmienkami, chudoba vytváraná nezamestnanosťou, chudoba zapríčinená vykonávaním nízko kvalifikovanej a nízko platenej práce či nedostatkom vzdelania a diskrimináciou. Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Prahe pozorne sleduje legislatívne a iné opatrenia prijímané českou vládou v danej oblasti. Sprostredkováva výmenu skúseností medzi oboma našimi krajinami. V konkrétnych prípadoch komunikuje s príslušnými odbormi rezortu zahraničných vecí i Úradu vlády, so splnomocnenkyňou vlády ČR pre ľudské práva.

-Tento problém sa dlhodobo týka aj ďalších krajín. Nemyslíte si, že situácia v tejto oblasti stagnuje?-

Okrem toho, že rómskou problematikou sa zaoberajú mnohé medzinárodné organizácie, v záujme zlepšovať postavenie Rómov a vymieňať si skúsenosti boli vytvorené aj spoločné iniciatívy vlád krajín so značným počtom rómskej populácie ako napríklad Dekáda začleňovania rómskej populácie 2005-2015. ČR a SR boli jednými zo zakladajúcich štátov Dekády, ktorá má ďalších 14 členov. Z iniciatívy Medzinárodného vyšehradského fondu bolo zriadené Fórum starostov pre inklúziu Rómov. Do Fóra je zapojených 13 starostov nielen z Česka a Slovenska, ale aj Maďarska, Poľska, z miest a obcí, ktoré čelia problémom sociálne vylúčených lokalít obývaných prevažne Rómami. Fórum poskytuje priestor na výmenu skúseností starostom a príkladov dobrej praxe z krajín V4, ktorí vo svojich mestách a obciach zvolili alebo iniciovali progresívny prístup v problematike integrácie rómskych sociálne vylúčených, chudobných či znevýhodnených obyvateľov. Existujúce iniciatívy a realizované programy poskytujú určitý priestor na diskusiu, výmenu skúseností a príkladov dobrej praxe v otázkach integrácie Rómov s cieľom hľadať účinné riešenia smerujúce k zlepšeniu ich postavenia. Snažíme sa efektívne využívať existujúce programy a platformy na výmenu skúseností a príkladov úspešných riešení predovšetkým v kontexte rámca EÚ.

-Pripravujete v súvislosti s 20. výročím vzniku samostatnej SR nejakú významnú diplomatickú akciu?-

V januári 2013 sa pripravuje v spolupráci národných múzeí spoločná výstava českých a slovenských miest v priestoroch bývalého Federálneho zhromaždenia a v súčasnosti Českého národného múzea, ktorá by mala byť otvorená za prítomnosti predsedov Senátu ČR a predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. Taktiež bude v Senáte ČR diskusné fórum politikov oboch krajín, ktorí boli v čase rozdelenia v aktívnej politike.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Klus aj Kéry označili správanie poslanca Gyimesiho za nevhodné

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) aj poslanec Národnej rady SR a predseda parlamentného zahraničného výboru Marián Kéry (Smer-SD) označili správanie poslanca OĽANO Györgyho Gyimesiho počas zahraničnej pracovnej cesty v Maďarsku, na ktorej bol s…

Princ Charles sa poďakoval verejnosti za podporu

0 icon

Londýn 11. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Abir Sultan)   Britský princ Charles sa poďakoval verejnosti za podporu kráľovskej rodiny po smrti jeho otca princa Filipa, ktorý zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Následník trónu zverejnil video, v ktorom uviedol, že ho dojalo, koľko ľudí zdieľa smútok s jeho rodinou "Môj drahý…

Prieskum agentúry Focus: Smer predbehol OĽaNO. Voľby by v apríli vyhral Hlas-SD, nasleduje SaS

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách o skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia Voľby do Národnej rady (NR) SR by na prelome marca a apríla vyhrala strana Hlas - sociálna demokracia so ziskom…

Zákaz nedeľného predaja by podľa analýzy NBS zvýšil nerovnomernosť pracovných podmienok medzi odvetviami

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prípadný zákaz predaja v nedeľu by mohol mať dôležité, no málo predvídateľné vplyvy na rôzne odvetvia ekonomiky. Konštatujú to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) V rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu na Slovensku boli v marci 2020 zatvorené maloobchodné prevádzky v nedeľu. Zámerom opatrenia…

Európske Kocúrkovo: Budeme už naozaj na smiech celému zvyšku sveta?

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (HSP/Foto:,TASR/AP-Turkish Presidency Pool via AP,Stephanie Lecocq/Pool Photo via AP,Pavel Golovkin,Screenshot)   Šokujúca urážka predstaviteľov EÚ sultánom Erdoğanom, trápne výhovorky slovenských orgánov v kontraste so sebavedomým prístupom Bavorska, srandovné škriekanie ukrajinskej junty – čo majú spoločné tieto tri ukážky vazalstva? Je ľahké deklarovať nezávislosť – skutočná nezávislosť…

Ľudia protestovali proti pandemickým opatreniam vo Fínsku, Dánsku aj Nórsku

0 icon

Helsinki/Kodaň/Oslo 11. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Polícia vo fínskej metropole Helsinki zadržala v sobotu 20 osôb počas protestov proti epidemiologickým opatreniam, informovala agentúra AFP. Podobné protesty sa odohrali aj v Dánsku, Nórsku a Rakúsku V centre Helsínk sa zhromaždil dav približne 300 ľudí, ktorých polícia vyzvala na rozchod,…

Kotleba obvinil Šeligu z okrádania ľudí, ten sa bráni. „Je to dezinformačná antikampaň“

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Predseda ĽSNS Marian Kotleba obvinil podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí) z okrádania ľudí. Šeliga sa bráni a tvrdí, že ide o antikampaň, na akú si už zo strany predsedu ĽSNS zvykol „Zvykol som si, že vždy keď upozorním na prešľapy Mariána Kotlebu alebo…

Rekonštrukcia slovenských dejín. Eduard Chmelár o svojej vedeckej knihe, ktorá žne úspech medzi laikmi, i o tom, prečo pri jej vydaní nechcel „hádzať perly sviniam“

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook, TASR - Marko Erd)   Rekonštrukcia slovenských dejín je knihou, ktorá žne značný úspech v predajnosti. Za posledných päť týždňov sa už dvakrát vypredala a aktuálne sa pripravuje jej tretia dotlač, keďže je o ňu neustály záujem. Autor, Eduard Chmelár, pre náš portál prezradil, že…

„České spravodajské služby blúznia.“ Zeman hovoril o dostavbe Dukovan, Sputniku V a presadnutí na vozík

0 icon

Praha 11. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)   Prezident Českej republiky v rozhovore uviedol, že mal výhrady voči práci bývalého ministra zdravotníctva Jána Blatného kvôli očkovaniu. Venoval sa tiež Dukovanom, predsedovi ČSSD a hyenizmu novinárov. Zúčtoval sa tiež s predsedom Ústavného súdu Miloš Zeman poskytol rozhovor Blesku, kde sa venoval rade…

Pribudlo 589 pozitívne testovaných, počet hospitalizovaných opäť klesol

0 icon

Bratislava 11. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V sobotu potvrdili PCR testy 589 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 7 470 vzoriek. Pribudlo 78 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť znížil, v nemocniciach je o 108 ľudí menej Počet…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Kováčik

Presvedčivosť katolíckeho myslenia

0icon

Uvedomil som si jednu vec. Obvykle ma to naozaj obohatí, keď počúvam alebo čítam prednášku, článok či kázeň nejakého naozaj vzdelaného katolíckeho kňaza či teológa. Neplatí to úplne o všetkých, aj tzv. dedinských farároch, ale do istej miery aj o tých. Dovolím si povedať, že v rámci

Rene Molnaru

Domobranci všetkých krajín spojme sa!

0icon

Patrím do tej mladšej skupiny občanov, ktorí nezažili socializmu a slávny výrok „Proletári všetkých krajín spojme sa!„ Svet sa modernizuje a mali by sme oprášiť aj staršie výroky. Nie všetko za socializmu bolo zlé. Máme dnes byty zadarmo ako za socializmu, povinnosť pracovať, alebo bezplatné zdravotníctvo, mohla by som menovať desiatky dobrých…

Boris Mesár

USA a NATO sa označili za novú „svätú inkvizíciu“ !

0icon

Historické zhody medzi pseudorealitou vytvorenou v USA a NATO a hrôzami stredoveku sú čoraz zreteľnejšie. Niet pochýb o tom, že všetko, čo je ,,vyhlásené" na brehoch Potomacu a Temže je ,,nespochybniteľná pravda" . Každý, kto si dovolí o tom čo i len zapochybovať , podlieha represiám a sankciám. Paralely sú…

René Pavlík

Jubileum

0icon

Také naše.  Pred deväťdesiat piatimi (95!) rokmi sa v maličkej obci Červený Hrádok narodil SLOVÁK František Vnuk. Nemusím namáhavo pátrať, aby som mohol prehlásiť, že napriek jeho zásluhám a úctivému veku je pre väčšinu národa neznámy. Asi preto, lebo je po celých  život skromný, pracovitý, poctivý a slušný. Nepreslávili ho…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 15

0icon

Vážený pán bývalý a nový zakonšpirovaný  premiér, píšeme ti trochu neskôr, lebo ste mali vo vláde oný taký bordel, že sa v tom ani divá sviňa a ani tá filmová Sviňa nevyzná. A ľudia už vôbec nie. Bolo nám ale záhadné, že všetci v osade sa usmievali lebo oni už asi vedeli ako sa ten…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Henrich II. a jeho osudný turnaj

0 icon

Prinášame ďalší článok z minisérie „muži robia dejiny“. Tentokrát sa pozrieme na francúzskeho kráľa - Henricha II., druhorodeného syna Františka I., o ktorom sme vám v nedávnej minulosti už článok priniesli. Samozrejme, o francúzskych kráľoch by sa dali napísať stovky, ak nie tisícky strán textu, v rámci článku sa však pozrieme na pár zaujímavostí,…

Kyštymská katastrofa: Jadrová havária, o ktorej sa nikto nemal dozvedieť

0 icon

Výbuch zakopaného jadrového odpadu zo závodu na spracovanie plutónia v blízkosti Kyštymu v Čeľabilskej oblasti v Rusku mal zostať utajený. Do roku 1989 sovietska vláda odmietla uznať, že sa takáto katastrofa vôbec stala. Znečistených bolo 23 000 štvorcových kilometrov, evakuovaných vyše 10 000 ľudí a na následky rádioaktivity zomreli pravdepodobne stovky obyvateľov. Po zistení detailov klasifikovala…

Fotky, ktoré vyvedú z miery nielen perfekcionistov

0 icon

Nasledujúce fotky ti ukážu, že nie všetko vždy vyjde podľa tvojich predstáv. Veľmi dôležité však je nenechať sa vyviesť z miery. Ako sa vraví: nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Tieto fotky sú dôkazom toho, že ľudská kreativita je občas veľmi nevyspytateľná. A práve vďaka nej potom vznikajú nápady,…

Bezkľúčové štartovanie dokáže nepriamo spôsobiť smrť! Ako?

0 icon

Bezkľúčové štartovanie motora a prístup je veľmi pohodlnou súčasťou výbavy, za ktorú si automobilky aj v dnešnej dobe nechávajú priplatiť. Veľa pohodlnosti môže uškodiť, a to aj v tomto prípade... Bezkľúčové štartovanie nielen uľahčuje zlodejom prácu, nepriamym spôsobom spôsobuje aj smrť! Ako to? Podľa New York Times umrelo minimálne 28 ľudí z dôvodu…

TOP10: Veci, ktoré sú v ostatných krajinách úplne inak

0 icon

Pri príchode do novej krajiny sa zriedka zaujímaš o špecifické miestne tradície, ktoré by si mal zrejme dodržiavať. V iných krajinách by zasa ale nás považovali za čudá, ktoré to majú naruby. Je jasné, že zvyklosti sú v rôznych krajinách iné. Ak sa ale na konci roka (pretože COVID-19 nás…

Vo svete IT

Je Mi MIX 4 na ceste? Potvrdený dizajn naznačuje, že áno!

0 icon

Vrece so Xiaomi smartfónmi sa tento rok riadne roztrhlo a po posledných leakoch od známeho leakera sa zdá, že ďalší príde už čoskoro. Konkrétne ide o model Mi MIX 4, o ktorom sa už dlhšie špekuluje. Xiaomi nám tento rok prisľúbilo dostupný a klasický smartfón zo série Mi MIX tak,…

Dron Ingenuity v atmosfére Marsu nakoniec 12. apríla nevzlietne. NASA hlási problémy. Toto je náhradný termín!

0 icon

V posledných dňoch sa oči vedeckej komunity sústreďujú na Dron Ingenuity. Ide o dron, ktorý sa aktuálne nachádza na Marse. Na červenú planétu sa dostal v rámci misie Perseverance, ktorej primárnym cieľom je objaviť známky po živote. Dron Ingenuity je prvým lietajúcim objektom, s ktorým sa ako ľudia, pokúsime o…

Xiaomi potvrdilo MIUI 12.5 pre ďalšie 3 staršie a hlavne veľmi populárne smartfóny z roku 2018

0 icon

O aktualizácii MIUI 12.5 sa hovorí v posledných dňoch vo zvýšenej miere. Dôvodom je, že Xiaomi začalo uvoľňovať stabilnú verziu nadstavby pre prvé zariadenia. Druhým dychom však treba dodať, že zatiaľ hovoríme len o čínskych ROM. Ako takou útechou pre globálnych a európskych používateľov môže byť, že Xiaomi, MIUI 12.5 nadstavbu začne distribuovať…

Edge rastie ako z vody. Na Chrome stále však veľa stráca, hoci ten by mal už spozornieť

0 icon

V súčasnosti najrozšírenejším internetovým prehliadačom na platforme Windows je Chrome, za ktorým stojí technologický gigant Google. Vo svojej podstate, trhu dominuje už niekoľko rokov a zatiaľ nie je hráča, ktorý by reálne ohrozoval jeho postavenie. Minimálne na platforme Windows. Hoci dnes môžeme hovoriť o jasnom lídrovi, tak trendy a najnovšie štatistiky…

Obľúbený Xiaomi TV Soundbar je aktuálne dostupný v nemeckom sklade so skvelou cenovkou

0 icon

Spoločnosť Xiaomi má na trhu hneď niekoľko dostupných kúskov rozličnej elektroniky, ktoré rozhodne stoja za pozornosť a v posledných rokoch si našli tisíce fanúšikov po celom svete. Skvelým príkladom je aj obľúbený reproduktor Xiaomi TV Sounbar, ktorý dokonale ozvučí celú obývačku. S momentálnou cenovkou v nemeckom sklade iba 76,49 eur…

Armádny Magazín

Smrť 5ročného chlapca nestačila. Na Donbas dorazili špecialisti ukrajinského závodu Majak, chcú testovať novú muníciu pre drony

0 icon

Ukrajina, 11.apríl 2021 (AM) – Spravodajské služby Doneckej ľudovej republiky (DNR) dostali informácie o príchode skupiny technikov ukrajinského závodu Majak do oblasti zodpovednosti ukrajinského práporu Vostok. Informovala o tom Ľudová polícia DNR. Priemyselníci so sebou priniesli dva bezpilotné prostriedky typu hexocopter, ako aj dvadsaťštyri experim

Ak tanky uviaznu v tuneli? Vážne problémy NATO v možnom konflikte s Ruskom

0 icon

Nemecko, 11. apríl 2021 (AM) – Ak sa rozpúta konflikt s Ruskom, NATO musí urýchlene presunúť sily na východ a práve vtedy bude aliancii hroziť krach. K takému poznaniu dospeli experti, keď preverovali päť trás presunu a zásobovania vojsk. Ciest a pevných mostov na nich niet, na hraniciach panuje byrokracia a v niektorých štátoch je v

Hlavná hrozba je Čína: Washington žiada na obranu v budúcom roku 715 miliárd dolárov

0 icon

USA, 11. apríl 2021 (AM) - Americká vláda zamýšľa požiadať Kongres USA o vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2022 vo výške 715 miliárd dolárov, podľa návrhov rozpočtu Bieleho domu, ktoré boli dnes zaslané vedeniu Kongresu. Ako je uvedené v týchto dokumentoch, pož

Ďaľšia rana americkým stíhačkám F-35

0 icon

USA, 11. apríl 2021 (AM) – Americký dozorný úrad (GAO) oznámil Kongresu problémy so stíhačkami F-35 Lightning piatej generácie. Tentoraz sa ukázalo, že modernizácia lietadla na verziu Block IV by si vyžadovala

Izraelský analytik Kedmi: Aký majú Američania plán na Donbase

0 icon

Izrael, 11. apríl 2021 (AM) - Biely dom uviedol, že vstup Ukrajiny do NATO závisí od aliancie. Kedmi odhalil scenár amerických akcií na Ukrajine a v Donbase. "Nikto nemôže a ani nepošle vojakov na Ukrajinu," ubezpečil. Americký prezident Joe Biden prisľúbil Ukrajine podporu vo vojne s Ruskom v Donbase a naznačil Kyjevu…

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

Kardinál Mauro Piacenza: Pokánie v čase núdzového stavu

0 icon

Prinášame v plnom znení duchovný podnet k prežívaniu Veľkého pôstu od hlavného pápežského penitenciára kardinála Maura Piacenzu. Úvaha z pera kardinála Maura Piacenzu bola publikovaná na internetovej stránke Apoštolskej penitenciárie pod titulom „La penitenza al tempo dell’emergenza. Riflessioni per la Quaresima 2021“ a vyšla 18. februára aj v denníku L´Osservatore…

Predseda KBS : Ignorovanie požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné

0 icon

Výkonná moc v krajine obmedzila náboženskú slobodu neprimeraným spôsobom. Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský to dnes napísal ministrovi financií a poverenému ministrovi zdravotníctva Eduardovi Hegerovi. „Ignorovanie zásadných požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné. Je zbytočné rozoberať, pod akým tlakom sme celé mesiace – od ľudí, ktorí si žiadajú aspoň najzákladnejšiu duchovnú…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali