P. BRŇO: Ekonomická spolupráca SR a ČR môže byť ešte lepšia

Praha/Bratislava 24. novembra (TASR) – Vzájomné vzťahy Českej a Slovenskej republiky 20 rokov po rozpade spoločného štátu vzbudzujú vo svete obdiv a úctu. Napriek spojeneckej blízkosti ostávajú stále rezervy, napríklad v ekonomickej oblasti, ktorá má však zároveň významný potenciál do budúcnosti. Povedal v rozhovore pre TASR slovenský veľvyslanec v Prahe Peter Brňo.

-Nie je to paradox, že sme si po dvadsiatich rokoch rozdelenia ČSFR bližší než kedykoľvek predtým? Čím si to vysvetľujete?-

Myslím, že sa zmenila kvalita vzťahov, na ktoré pôsobilo v uplynulých rokoch mnoho faktorov. Možno je hlbšia analýza v rozsahu pre interview tohto charakteru ťažko dosiahnuteľná a prílišná stručnosť nemôže vystihnúť hĺbku a širšie spektrum faktov. Navyše, som presvedčený o rozdielnosti individuálneho hodnotenia vzájomných vzťahov v závislosti od subjektívnych pocitov či skúseností. Konštatovania obsiahnuté v otázke ma tešia, ale nemusia reprezentovať všeobecný názor občanov oboch krajín. Verím ale, že je prevažujúci a to je nepochybne dobrý trend. Obe krajiny prešli fundamentálnymi zmenami politického, ekonomického systému a konzekventne kultúrneho i hodnotového. Som presvedčený, že v spoločnom štáte by boli procesy premeny zložitejšie a trecích plôch rozdielnosti názorov na reformy by bolo oveľa viac ako v prípade riešení dvoch samostatných štátov. Takže radikálne ubudlo konfliktných alebo potenciálne konfliktných situácií. Za dvadsať rokov mali obe krajiny podobný, ale nie rovnaký vývoj a samotné skúsenosti nás postavili na partnerskú úroveň a umožnili vzájomnú nekonfrontačnú komunikáciu. Navyše, spoločne naplnené ambície členstva vo veľkom celku si prirodzene vyžiadali hľadanie spojencov a tento element zblíženie nepochybne podporil a bude podporovať. Napätie po rozdelení, našťastie, rýchlo ustúpilo napriek citeľnej frustrácii mnohých občanov v oboch krajinách. Snaha politických špičiek udržať úzku spoluprácu dodnes vo svete vzbudzuje obdiv a úctu. Slováci si naplnili svoje storočia nenaplnené emancipačné ambície svojbytnosti a sebaurčenia a oba národy spontánne pocítili vzájomnú blízkosť.

-Ako hodnotíte uplynulú dobu, ľudsky a z pozície diplomata? Z čoho ste mali najväčšiu radosť a čo vás naopak zarmútilo?-

Myslím si, že pre naše krajiny to bola doba bezprecedentných premien a výziev, ktoré zostanú neopakovateľné. Tak zásadné zmeny v spoločnosti, ktoré sa udiali za posledných dvadsať rokov, sa už, myslím aspoň v blízkej budúcnosti, nebudú opakovať. Každý občan bol osobne i spoločensky konfrontovaný s novou situáciou prakticky vo všetkých oblastiach. Boli sme svedkami znovu vytvárania demokratických pilierov spoločnosti, reštauroval sa kapitalistický ekonomický systém, vzniklo množstvo nových inštitúcií a spoločností, vybudoval sa tretí sektor a podobne. Doba priniesla znovu spoločenské i osobné slobody a s nimi súvisiace pozitíva, ale aj negatíva. Osobne som mal najväčšiu radosť z nadobudnutých slobôd, obzvlášť sloboda cestovať mi umožnila napĺňať moje ambície poznávať svet – krajiny, ľudí, kultúru, prírodu. Najviac ma zarmucuje nastúpivšia kriminalita, drogy, nezamestnanosť. Smutný som tiež z odchodu mnohých schopných mladých ľudí do zahraničia.

-Čo chýba našim krajinám k ešte väčšiemu zblíženiu v ekonomike?-

Napriek relatívne silným ekonomickým väzbám nedosahuje súčasná spolupráca hraničné limity a nepochybne existujú rezervy a určitý potenciál. Táto situácia má svoje pozadie. Dôležitým faktom je skutočnosť, že podstatná časť našej priemyselnej produkcie je v rukách nadnárodných spoločností, ktoré majú svoju nezávislú výrobnú, investičnú a proexportnú politiku. Tým sú limitované aj možnosti ovplyvniť toky tovarov a služieb medzi našimi krajinami. Investičná politika týchto nadnárodných spoločností ďaleko presahuje naše absorpčné schopnosti, a preto sú rozhodnutia závislé viac od globálnych trhov. Podobne sú na tom aj služby – bankové a poisťovacie. Obe krajiny sú vysoko závislé od nemeckej ekonomiky, ČR tridsať percent a SR o desať menej. Priestor, ktorý zostáva na prehlbovanie hospodárskej spolupráce, samozrejme, existuje. Perspektívu vidím v energetike, stavebníctve, doprave a službách. Taktiež v cestovnom ruchu. Avšak je potrebné poznamenať, že potenciál je využiteľný zlepšovaním podnikateľského prostredia, daňovou politikou a ďalšími perspektívami, ktoré budú atraktívnejšie ako v iných krajinách.  

-Pred sedemnástimi rokmi vznikol v Košiciach festival Dni českej kultúry na Slovensku. Koná sa niečo podobné aj v Česku?-

Prezentácia slovenskej kultúry v Českej republike je pre nás dôležitou súčasťou aktivít a špeciálne pre Slovenský inštitút v Prahe každodennou prácou. Samozrejme, dni slovenskej kultúry alebo česko-slovenské dni sú súčasťou každoročného programu. Podobné festivaly sa tradične organizujú v Plzni, Českých Budějoviciach, Moravskej Třebovej, aktívni sú krajania v Hradci Králové, ktorí organizujú podujatie vo svojej réžii.

-Košice budú v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK) a pre ďalšie obdobie to bude mesto Plzeň. Zapájate sa do týchto projektov?-

Túto príležitosť vnímame pochopiteľne ako jedinečnú a všeobecne sa tejto problematike venujú Zastupiteľský úrad, Slovenská agentúra pre cestovný trh (SACR) a Slovenský inštitút. Využívame všetky vhodné príležitosti na adekvátnu prezentáciu Košíc. V spolupráci s naším Zastupiteľským úradom realizovalo zahraničné zastúpenie SACR v ČR na prezentáciu projektu Košice 2013 celý rad aktivít, hlavne v tomto roku, keď sa uskutočnilo viacero podujatí. Pre ilustráciu vymenujem najdôležitejšie z nich: účasť Košice EHMK 2013 na veľtrhu Go Regiontour Brno, Holiday World Praha, množstvo tlačových konferencií, plánujeme niekoľko ďalších presstripov pre českých novinárov do Košíc. Nemali by sme zabúdať ani na podporu projektu v iných médiách, v rádiu Čas, Blaník, Českom rozhlase a v televízii. V budúcom roku sa plánuje v spolupráci s OZ AVOID celosezónna prezentácia Košíc na Náplavke pod Rašínovým nábrežím.

-Samostatnou kapitolou je rómske etnikum. Ste i na tomto poli v kontakte s príslušnými českými úradmi?-

Spolupráca medzi oboma štátmi nie je formalizovaná. ČR je však náš prirodzene najbližší partner, s ktorým nás spája kus spoločnej histórie v rámci jedného štátneho zriadenia. Napriek tomu, že situácia Rómov v našich krajinách nie je úplne identická, riešenia na jednej alebo druhej strane sú vždy inšpiratívne. Rómska populácia žijúca na Slovensku, ale aj v Česku sa podľa výskumov pravidelne objavuje medzi skupinami najviac ohrozenými chudobou, sociálnym vylúčením a diskrimináciou. Pri tomto etniku sa kombinujú viaceré znevýhodnenia. Vyskytuje sa u nich chudoba previazaná s demografickými podmienkami, chudoba vytváraná nezamestnanosťou, chudoba zapríčinená vykonávaním nízko kvalifikovanej a nízko platenej práce či nedostatkom vzdelania a diskrimináciou. Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Prahe pozorne sleduje legislatívne a iné opatrenia prijímané českou vládou v danej oblasti. Sprostredkováva výmenu skúseností medzi oboma našimi krajinami. V konkrétnych prípadoch komunikuje s príslušnými odbormi rezortu zahraničných vecí i Úradu vlády, so splnomocnenkyňou vlády ČR pre ľudské práva.

-Tento problém sa dlhodobo týka aj ďalších krajín. Nemyslíte si, že situácia v tejto oblasti stagnuje?-

Okrem toho, že rómskou problematikou sa zaoberajú mnohé medzinárodné organizácie, v záujme zlepšovať postavenie Rómov a vymieňať si skúsenosti boli vytvorené aj spoločné iniciatívy vlád krajín so značným počtom rómskej populácie ako napríklad Dekáda začleňovania rómskej populácie 2005-2015. ČR a SR boli jednými zo zakladajúcich štátov Dekády, ktorá má ďalších 14 členov. Z iniciatívy Medzinárodného vyšehradského fondu bolo zriadené Fórum starostov pre inklúziu Rómov. Do Fóra je zapojených 13 starostov nielen z Česka a Slovenska, ale aj Maďarska, Poľska, z miest a obcí, ktoré čelia problémom sociálne vylúčených lokalít obývaných prevažne Rómami. Fórum poskytuje priestor na výmenu skúseností starostom a príkladov dobrej praxe z krajín V4, ktorí vo svojich mestách a obciach zvolili alebo iniciovali progresívny prístup v problematike integrácie rómskych sociálne vylúčených, chudobných či znevýhodnených obyvateľov. Existujúce iniciatívy a realizované programy poskytujú určitý priestor na diskusiu, výmenu skúseností a príkladov dobrej praxe v otázkach integrácie Rómov s cieľom hľadať účinné riešenia smerujúce k zlepšeniu ich postavenia. Snažíme sa efektívne využívať existujúce programy a platformy na výmenu skúseností a príkladov úspešných riešení predovšetkým v kontexte rámca EÚ.

-Pripravujete v súvislosti s 20. výročím vzniku samostatnej SR nejakú významnú diplomatickú akciu?-

V januári 2013 sa pripravuje v spolupráci národných múzeí spoločná výstava českých a slovenských miest v priestoroch bývalého Federálneho zhromaždenia a v súčasnosti Českého národného múzea, ktorá by mala byť otvorená za prítomnosti predsedov Senátu ČR a predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. Taktiež bude v Senáte ČR diskusné fórum politikov oboch krajín, ktorí boli v čase rozdelenia v aktívnej politike.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

„Vstupenky v predaji, príďte! Tešíme sa na vás!“ Znie aktuálny odkaz zo Štátneho divadla Košice

0 icon

Košice 11. mája 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Tak sme sa dočkali! Premiéra novej činohernej inscenácie Netrpezlivosť srdca bude v piatok 14. mája o 19:00 na Malej scéne ŠDKE prvým predstavením, ktoré po piatich mesiacoch opäť otvorí brány Štátneho divadla Košice pre divákov. Ešte pred ňou zmesou krásnych melódií na znovuotvorenie divadla…

Hekeri za útokom na firmu Colonial Pipeline „nechceli spôsobiť problémy“

0 icon

Washington 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Seth Wenig)   Hekerská skupina DarkSide zodpovedná za kybernetický útok na IT systémy americkej spoločnosti Colonial Pipeline v pondelok uviedla, že je "apolitická" a pozorovatelia ju "nemusia spájať" so žiadnou konkrétnou vládou "Naším cieľom je zarobiť peniaze a nie spôsobovať verejnosti problémy," uviedli hekeri vo vyhlásení…

USA a EÚ odsúdili raketové útoky Hamasu a vyzvali na deeskaláciu napätia

0 icon

Washington/Brusel/Jeruzalem 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Saul Loeb)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell vyzvali v pondelok Izrael aj Palestínčanov, aby upustili od stupňovania násilia Ako píše agentúra AFP, Borrell a Blinken obaja dôrazne odsúdili raketové útoky palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na izraelské územie.…

Krajiny Bukureštskej deviatky (B9) odsúdili „agresívne činy“ Ruska

0 icon

Bukurešť 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Krajiny Bukureštskej deviatky (B9) v pondelok odsúdili Rusko za zhromažďovanie vojakov pri ukrajinských hraniciach a za "sabotáž" vykonanú na území členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO). Informovala o tom agentúra AFP "Agresívne činy Ruska a posilňovanie jeho vojenských kapacít v bezprostrednom susedstve NATO, vrátane nedávnej…

Kolíkovú v noci tesne neodvolali. Vníma silnú podporu od strany aj premiéra

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) cítila silnú podporu od strany Za ľudí aj premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Ako silné vníma aj vyjadrenie podpredsedu parlamentu Gábora Grendela (OĽaNO). Chápe to tak, že s hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) majú zhodu v…

„Tešte sa, ktorí sa tešiť chcete.“ Matovič hovorí o výborných výsledkoch z laboratória v Maďarsku, Sputnikom sa možno začne očkovať už v najbližších dňoch. Čo na to ruská strana?

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Na Slovensku by sa mohlo začať očkovať ruskou vakcínou Sputnik V už v najbližších dňoch. Ako na sociálnej sieti uviedol minister financií Igor Matovič, k očkovaniu sa schyľuje „po výborných výsledkoch testov v certifikovanom OMCL laboratóriu v Maďarsku a po 3-mesačných všemožných obštrukciách…

Dolinský prehovoril k jazde pod vplyvom alkoholu. Malo ísť o „chvíľkové zlyhanie“

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:Screenshot TA3)   Televízia TA3 zverejnila na svojej webstránke vyjadrenie Nora Dolinského k udalostiam uplynulého týždňa. Známeho moderátora v utorok zadržala polícia za jazdu pod vplyvom alkoholu. V dychu mu namerali 1,7 promile  Jeho stanovisko je krátke. Oľutoval v ňom to, čo sa stalo. Podľa jeho…

Škandál: Keď si dcéra CSU expolitika zarobí na rúškach 34 miliónov eur, a to bez práce

0 icon

Berlín 11. mája 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)   Bol to skvelý obchod, aký sa môže podariť len tomu, kto má tie najlepšie kontakty k špičkovým politikom. Andrea Tandlerová ich má, a tak môže fakticky bez práce „zarábať“ milióny Andrea Tandlerová, dcéra významného expolitika CSU Gerolda Tandlera sprostredkovala výhodný obchod s rúškami…

Tržby za koronavakcínu: Farmaceutická firma BioNTech v prvom štvrťroku dosiahla čistý zisk 1,13 miliardy eur

0 icon

Berlín 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Probst)   Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech za prvý kvartál tohto roka vykázala čistý zisk v objeme 1,13 miliardy eur. Pomohli tomu silné tržby za predaj vakcíny proti koronavírusu. Spoločnosť uviedla, že jej tržby za január až marec tohto roka stúpli na viac ako 2 miliardy…

Boj proti korupcii a likvidácia politických oponentov. Poučenie z Brazílie

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Eraldo Peres)   V marci 2021 padlo v Brazílii veľmi vážne rozhodnutie Najvyššieho súdu Brazílie vo veci Sergia Mora, bývalého vyšetrovacieho sudcu korupčnej kauzy s názvom Java Lato. Potvrdilo sa, že sudca Moro bol zaujatý a manipuloval trestný proces s bývalým prezidentom Luisom Ignaciom Lulom da Silva Ten bol odsúdený za pasívnu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Začala sa vo Francúzku celoeurópska občianska vojna proti plánom globalistov na Európsky kalifát ?

0icon

V apríli 2021 napísali generáli vo výslužbe list Macronovi : „Hodina je pokročilá, Francúzsko je v nebezpečenstve, čelí hneď niekoľkým smrteľným hrozbám“ – takéto sú úvodné slová listu, ktorý prezident Macron aj s podpismi obdržal 14. apríla tohto roku. Signatári varujú pred vypuknutím rasových nepokojov a hovoria, že v krajine…

Tony Belohorec

Rusi sa zmietajú v bolestiach. Poďme si do nich kopnúť aj my

0icon

Strávil som analýzou ľudskej povahy takmer celý život a nemyslím si, že existuje ľudské konanie, ktoré by ma prekvapilo, v zmysle - ohúrilo, preto, lebo som sa s ním alebo podobným typom dodnes nestretol. Na druhej strane, je pravda, že mentálne vzruchy dnes ľuďom ubližujú natoľko, že potrebujú terapiu. Ak…

Ivan Lehotský st.

O vlastenectve trochu ináč

0icon

Dennodenne nás naša vláda, „najlepšia“ v histórii, kŕmi hoaxmi (používam jej súčasnú terminológiu) o agresívnom Rusku, o strašnej pandémii, o úžasných perspektívach obnovy štátu, atď. Nepočul som však, že by sa táto skvelá vláda niekedy venovala inej veľkej a potrebnej téme – vlastenectvu. Od roku 2011 je v Organizácii spojených…

Gustáv Murín

Sociálna poisťovňa – fabrika na problémy

0icon

Na úvod treba povedať, že táto dôležitá štátna inštitúcia je masívne prezamestnaná. Len im známym organizačným zauzlením sa podarilo, že v niektorých prípadoch riešia jedného klienta v konkrétnom prípade tri až štyri pracovníčky (vrátane vedúcich), ktoré spolu ale nekomunikujú! Takže pravá ruka netuší, čo robí ľavá a obeťou je občan Slovenska. Ďalšou ich…

Marek Brna

Čo prinesie Slovensku plán obnovy?

0icon

Slovensko sa v roku 2021 ocitlo s dlhom 61% k hdp. Náš štát sa za prvý rok tejto vlády takto masívne zadĺžil a vláda plánuje pokračovať ďalšie tri roky. Ako súčasť NATO kupujeme americké a izraelské zbrane a systémy, dávame 750 miliónov eur na výsledkami pochybné antigénové testovania (testovalo sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

0 icon

Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

Bomba na svetovej výstave - Kto ju nastražil? 1. časť

0 icon

Prinášame vám ďalšiu minisériu článkov s názvom Bomba na svetovej výstave. Dňa 4. júla 1940 vybuchla v britskom pavilone na svetovej výstave v New Yorku časovaná bomba. V tej dobe Spojené štáty napriek miernemu zlepšeniu ekonomickej situácie vďaka hospodárskej politike F. D. Roosevelta prezývanej Nový údel viazli v kríze, takže prezident pokladal svetovú výstavu za…

TOP10+: Veci, ktoré mala za ZSSR každá domácnosť, no dnes už ich spozná málokto

0 icon

Od kolapsu ZSSR uplynulo takmer 30 rokov. Zdá sa, že za takú dlhú dobu by sa mali veci v našich domovoch vymeniť niekoľkokrát, ale nie. Koľkokrát nájdeš aj ty doma objekty pripomínajúce minulosť zapatrošené v skrinkách alebo u babky v dome? Pre dospelých aj obyčajný pohľad na tieto veci môže…

TOP10: Ako vyzerajú produkty skôr, ako si ich kúpiš? 2. časť

0 icon

Coca-Cola predáva každý deň viac ako 1,9 miliardy porcií v 200 rôznych krajinách, a napriek tomu pred výrobou nevyzerá ako nápoj, ktorý kupujeme v obchode. Existuje veľa ikonických výrobkov vyrobených z ingrediencií, o ktorých by sme možno nikdy nepomysleli, že sa používajú na tieto produkty. Napríklad lak na nechty je len kúsok látky z bavlny pred spracovaním 6.…

Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

0 icon

V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

Vo svete IT

Skylab je jedinou vesmírnou stanicou, ktorá dostala pokutu: Ako sa jej to podarilo?

0 icon

Vesmírna stanica Skylab bola prvým projektom orbitálnej stanice americkej NASA, ktorá odštartovala zo zeme 14. mája 1973, hovorí YouTube kanál SciShow Space. Celá stanica bola v skutočnosti raketový booster rakety Saturn IV-B, ktorý bol prerobený tak, aby mohli vo vnútri žiť astronauti. V tej dobe ale stanica poskytovala oveľa viac miesta…

Vedci zaznamenali obrovský záblesk od susednej hviezdy: Čo to znamená pre život na planéte Proxima b?

0 icon

Hviezda Proxima Centauri je najbližšou hviezdou pri Slnku, vo vzdialenosti približne 4 svetelné roky, píše portál Scitech Daily. Hviezda je pod pozorovaním vedcov, pretože okolo nej obieha planéta, ktorá je len o trošku väčšia, ako naša Zem. Nazýva sa Proxima b a nachádza sa v obývateľnej zóne okolo hviezdy. Keď…

WhatsApp: „Ak nepotvrdíte nové podmienky používania služby, tak vám účet neodstránime“. Kde je však háčik?

0 icon

15. máj sa nezastaviteľne blíži a spolu s príchodom tohto dátumu, používatelia služby WhatsApp musia potvrdiť nové podmienky používanie. Tie v mnohých prípadoch vzbudzujú vášne. Dôvodom je, že služba chce zbierať údaje, ktoré budú môcť byť následne spracovávané a využité napríklad na lepšie cielenie reklamy. Treba však dodať, že ide…

Lei Jun zo Xiaomi: „V Európe sme už číslo 2.“ Čínsky gigant predbehuje Apple a brúsi si zuby na Samsung!

0 icon

Nedávno spoločnosť Strategy Analtics zverejnila globálne štatistiky predaja smartfónov za prvý kvartál tohto roka. Dobrou správou je, že o smartfóny vzrástol záujem a trh sa viac menej dostal do starých koľají. Dáta rovnako odhalili, že s výnimkou spoločnosti Huawei, trh dobýjajú čínski výrobcovia smartfónov. Xiaomi sa stalo 3. najväčším globálnym…

Hodnota digitálneho zlata dosiahla historický míľnik. Presiahla hodnotu amerických dolárov v obehu

0 icon

Digitálne zlato, alebo digitálne meny sú v posledných mesiacoch horúcou témou. Dôvodom nie je len Bitcoin, ktorý je vo viacerých médiách „varený pečený“, ale aj rast ďalších mien na čele so známou menou Doge Coin, ktorá mimochodom vznikla z recesie. Najnovšie portál futurism.com upozorňuje na to, že sumárna hodnota digitálnych…

Armádny Magazín

Luboš Blaha: Naši osloboditelia si zaslúžia večnú vďaku a úctu! Video

0 icon

Slovensko, 10.máj 2021 (AM) – Slovenský poslanec Ľuboš Blaha vo svojom videu hovorí o úlohe Červenej armády pri oslobodení Slovenska:  

Izraelský analytik Kedmi povedal, aký osud čaká Bielorusko po nadchádzajúcej rezignácii Lukašenka

0 icon

Bielorusko, 10.máj 2021 (AM) – Bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi nezostáva veľa času na vedenie krajiny, uviedol bývalý šéf izraelskej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.   Oficiálny Minsk čelil v auguste minulého roka novým problémom zahraničnej politiky. USA a európske krajiny, medzi ktorými boli zvlášť pobaltské pobaltské r

Silný prejav Vladimíra Putina počas oslavy Víťazstva. Video

0 icon

Rusko, 10.máj 2021 (AM) –  V nedeľu 9. mája sa v Moskve konala tradičná vojenská prehliadka na počesť 76. výročia Veľkého víťazstva. Spomienka na hrdinov, ktorí oslobodili svet od útlaku fašizmu počas Veľkej vlasteneckej vojny je dostupná vo video prenose. Pripájame prejav ruského prezidenta z tejto prehliadky:  

Ruská armáda prijala 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja

0 icon

Rusko, 10.máj 2021 (AM) – Do výzbroje ruských ozbrojených síl postúpilo 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja (REB) vrátane leteckých. Oznámil to v nedeľu 9. mája podpredseda vlády Ruskej federácie Jurij Borisov. „Spoločným úsilím ruského ministerstva obrany, vedeckými a obranno-priemyselnými komplexmi sa od roku 2015 vytvorili moderné rušiace

Okamura: Vyhladenie či oslobodenie? TOPka chybne porovnáva 68.rok s II. svetovou vojnou

0 icon

Česko, 9.máj 2021 (AM) – Na Klárove 8. 5. 2021 kládli vence pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny v Európe. Akcie sa zúčastnil aj predseda českej SPD Tomio Okamura. Pýtali sme sa ho, čo sa to teraz zase deje okolo miesta, kde stál

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali