Otvorený list Jaroslava Husára denníku SME

Bartislava 31. januára 2017 (HSP/Foto:PrintScreen:Youtube)

 

Vážená pani Balogová,

dovoľujem si Vás osloviť  v spojitosti s úvahami  vo Vašom denníku SME, hlavne s textom Gašparov text klame. Škoda, že naše denníky tak ľahko narábajú so slovom klame. Prosím Vás, majte trpezlivosť a čítajte. Verím, že Vaši redaktori sú svojou kvalifikáciou pripravení na apercepciu, vnímanie a osvojenie si informácie zakódovanej v mnohých myšlienkach, ako ste napísali, konšpiračného textu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Text poznám a tak Vám musím napísať moje odborné stanovisko aspoň k niektorým myšlienkam. Ide skutočne o to, ako funguje ekonomický systém SR a teda aj EÚ.Giganti národohospodárskej vedy v posledných 200 rokoch boli ľuďmi, ktorí sa zaujímali o aktuálne politické otázky svojej doby. Študovali chod hospodárskeho života, aby mohli zabezpečiť lepšiu hospodársku politiku. I napriek záujmu o politiku, neboli nikdy politikmi, boli mysliteľmi, ktorí nám zanechali neocenteľné vedomosti. I napriek tomu, keď si pozriete ekonomickú databázu o krajinách EÚ musí Vás zaraziť veľká nedôslednosť vo vykazovaní fungovania ekonomík a to priamo v bázickom ukazovateľovi HDP. V prílohje Vám posielam tabuľku makroekonomických ukazovateľov, ktorú moji doktorandi pravideľne zostavili z oficiálnych údajov zo systému národných účtov a aj z input-output tabuliek, ktoré zostavuje Eurostat. Ak poznáte základné zákonitosti, napr.  matematickú formuláciu rovnováhy ekonomiky, narazíte v realite databázy EÚ na nepochopiteľné nezrovnalisti. Pritom podotýkam, že som nepostrehol, aby parlament EÚ aspoň raz ročne využil tabuľky I/O na hodnotenie ekonomickej situácie krajín EÚ. Na čo sa potom zostavujú? Iba, aby sa vynaložili obrovské prostriedky na ich konštrukciu?

Ale vzhľadom na úvahy novinárov v SME v posledných 3 dňoch musím ozaj začať hlbším výkladom. Lebo ekonomické enigmy robili problém už veľmi dávno. D. Ricardo (1772) sa stal členom britskej Dolnej snemovne, kde jeho hlas sa zasadzoval za poltické slobody a obchod. V parlamente hovorieval veľmi odborne a tak ho mnohí nechápali. Pokúsil sa vysvetliť a objasniť možno ten najrozporuplnejší princíp politickej ekonómie. Údajne vraj nedobytný prírodovedec kedysi požiadal Ricarda, aby mnu pomenoval jedno ekonomické pravidlo, ktoré nie je ihneď zrejmé, ale pritom je veľmi dôležité. Vraj to bol Ricardov „zákon pomernej výhody“, alebo doktrína komparatívnych nákladov. Dilema v zahraničnom obchode! Veľká.  Slobodný obchod  spôsobí, že všetky krajiny, ktoré sa ho zúčastnia, budú mať benefit. Ale politici sa nechcú riadiť týmto jeho rozborom, žiaľ ani dnes. A dovolím si povedať, že mu nerozumejú.

Súčasné diela iba zriedka spomínajú zásadné a rozhodujúce slovo Keynesa pri ekonomickom usporiadaní ekonomického sveta po prvej aj po druhej svetovej vojne. Najzásadnejšie o tom píše R. Lekachmen v diele The Age of Keynes. Má 270 strán. Problémy po prvej svetovej vojen opisuje v časti Versailles and After. Už hneď na začiatku jeho služieb pre Paríž Keynes s depresiou hodnotil povojnové výhliadky. Bol presvedčený, že eminentní negociátori Lloyd George, Woodrow Wilson a Georges Clemenceau, boli už veľmi ďaleko na ceste k nespravodlivej a nefunkčnej zmluve. Počas dvoch mesiacov v lete 1919 naformuloval obžalobu Versailleského riešenia v diele Economic Consequences of the Peace. Obvinili ho z pro-Nemeckej sympatie. Keynes napísal, že Wilson nebol iba „slepý a hluchý Don Quixote“, ale, žiaľ, súčasne bol nonkomformný minister, možno prezbitarián. Reparačná komisia zaťažila Nemecko takými platbami, že by to nebolo schopné splatiť. Keynes dôkladne vyčíslil reparácie a podľa neho Belgicko malo dostať 750 miliónov dolárov, okolo 4 bilióny (to sú milardy v našich jednotkách) dolárov Francúzsko, 2,85 bilióna Veľká Británia a 1,25 bilióna ostatní spojenci. Bolo to menej ako 1/4 hodnoty Reparačnej komisie!! Robia to dnes v EÚ? Neviem.

Situáciu po druhej svetovej vojne opisuje Lekachman v časti Keynes in the Post-war World. Vtedy už mal Keynes napísané najslávnejšie ekonomické dielo The General Theory. Keynes zohral centrálnu úlohu v Bretton – Woodskych rokovaniach (dnes takú úlohu politici nezveria ekonómom). Už sa však opieral aj o svoje vzácne dielo Tract on Monetary Reform z roku 1920, kde sa sústredil na ekonomické opatrenia v spojitosti s problémami zlata, ako základu mien krajín. Keynes nesúhlasil s koncepciou International Monetary Fund-u ( a aké problémy nám vyrába dodnes). Jeho riešením bola International Clearing Union. Bol to prístup k riešeniu medzinárodnej meny a  medzinárodnej banky. ICU určil 6 úloh. Spomeniem dve:

 

  • Potrebujeme inštrument medzinárodnej meny, ktorá bude všeobecne akceptovaná národmi, lebo medzinárodné clearingy sú nevyhnutné…
  • Potrebujeme usporiadanú a odsúhlasenú metódu určenia relatívnych výmenných hodnôt národných mien tak, aby unilaterálne aktivity a  konkurenčné depreciácie boli zamedzené (zabránené).

 

V jeho 6 pregnantných požiadavkách a tvrdeniach sa ukázala Keynesova dlhoročná zahĺbenosť do ekonomického sveta, v ktorom by medzinárodný obchod so slobodnou domácou politikou boli v súlade a nie v protiklade, v konfliktoch. Totiž Keynes bol aj členom Royal Commission on Indian Currency and Finance (1913-14). Treba mu závidieť. Už tento krátky opis úlohy Keynesa v praktickom ekonomickom živote ukazuje, že opierajúc sa o svoje teoretické poznatky, ktoré vytvoril, dokázal presadiť na medzinárodnej úrovni. Dnes sa, žiaľ, spoliehame na politikov. Odborníkov akosi nepotrebujeme. A tak sa stáva, že nám padajú nielen mosty v Kurimanoch, ale aj ekonomická diaľnica má svoje nástojčivé úlohy pre ekonomické prepočty. Ekonomika nie je turistická atrakcia. A Keynes sa vlastne pýtal, či sme skutočne pánmi svojich ekonomických životov, alebo iba obeťami systému.

Ekonomické zákony sa týkajú spoločnosti, sú hlbokým preniknutím mysle do správania sa ľudí, tí môžu morálne zlyhať. Možno aj Vaši novinári.

Nemôžem nepovedať Vašim novinárom, že ekonomická veda poskytla neoceniteľný ekonomický mikroskop a politici ho nevyužívajú. Zaslúžil sa o to prof. V.V. Leontieva.  Jeho model znamenal prevrat v chápaní ekonomického sveta – ekonomiky. Jeho poňatie zobrazenia ekonomiky v I/O tabuľke a matematickým modelom je komplexným a najvhodnejším nástrojom tvorby hospodárskej politiky.

Klasické riešenie modelu Leontieva je x = (I – A)-1y, teda zistíme produkciu odvetví, ktorú vyžaduje vektor y. Nositeľ Nobelovej ceny, prof. G. Myrdal presadil, aby sa využíval na komparáciu krajín regiónu EHK. Zúčastnil som sa ako riešiteľ tejto úlohy v EHK v Ženeve. V analýze niekoľkých ekonomík som sa však stretol s problémami zahraničného obchodu, hlavne náročnými problémami dovozu. Stále vyvolával nejasnosti ako za čias Ricarda, čo som už spomenul vyššie. A tak som začal uvažovať o jeho hlbšom ekonomickom rozbore, a to vďaka maticovej algebre. Prišiel som na myšlienku a publikoval aj v Ženeve, že ak pripustíme, že matica A = Ad + Ai  (d= domáca výroba, i = import),  a následne aj to, že aj vektor  y je súčtom dvoch vektorov, potom riešenie pre vektor x má takúto nepopierateľnú matematickú podobu x = (I – Ad)-1(y – yi). Ale ako ho získať, za akých predpokladov. Podarilo sa mi to vyriešiť, teda matematicky dokázať. Je to tá úroveň domácej výroby jednotlivých odvetví, ktorá je konzistentná s projektovanou finálnou spotrebou. Potrebujeme ešte určiť implikovaný dovoz reprodukčného materiálu (výrobnej spotreby) štrukturovaný podľa druhov dovozu, ktorý spolu s prognózovaným dovozom pre finálnu spotrebu určí celkový potrebný dovoz. Asi náročnejšie vyjadrenie, ale nech to Vaši novinári akceptujú. Novinárov, ktorí sa hlbšie zaujímajú o túto vážnu ekonomickú problematiku odporúčam na Ekonomický časopis z roku 1970. Môj model dovoľuje do hĺbky skúmať substitúciu dovozu (mimoriadne dôležitá vec pre ekonomiku) a to systematickým spôsobom. Uvažovali o týchto problémoch Vaši novinári? O týchto problémoch neuvažovali „revolucionári“ (svojou kvalifikáciou neboli na to pripravení) p. Havel, Gál, Budaj, či Kňažko. Ich to ani nemohlo napadnúť. Ba dovolím si povedať, že ani p. V. Klaus. Bol som na nejakých seminároch, ktoré v čase socializmu organizovali na VSS/OSN (hoc načierno, mal som „prajníkov“) za účasti p. Klausa. Tam sa riešili problémy, ktoré ja volám bolo by, by bolo. Syndróm, teda súbor príznakov charakterizujúci chorobný stav, v tomto prípade chorobný stav ekonomickej vedy. Rozhodovanie o ekonomike však žiada hlboký vhľad do jej  útrob. Do ekonomického motora. Aj ho nakresliť.

Vážená pani šúfredaktorka,

zaujíma našich politikov spomenutá substitúcia v zahraničnom obchode v hĺbke, ktorú som naznačil, hlavne v spojistosti s automobilovým priemyslom? A zaujíma EÚ problematika zahraničného obchodu a riešenie ťaživých ekonomických problémov, ktoré vyplývajú zo spomenutých I/O tabuliek, keď sú zahltení riešením migrácie? A pričinili sa Vaši novinári o riešenie problémov ekonomiky Slovenska tak ako podpísaní autori vyhlásenia NEF? Prečo nazvali hlboké myšlienky vyhlásenia za konšpiračné bez dôkladného pochopenia obsahu jednotlivých myšlienok. Opäť povrchnosť. A, žiaľ, chce zvíťaziť.

S pozdravom Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, CSc.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

The Wall Street Journal: Čína, Rusko a kríza nedôvery Západu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   V americkom denníku The Wall Street Journal vyšiel článok, ktorý odráža vnímanie súčasného vývoja sveta  a jeho vojenských prejavov, najmä krízy na Ukrajine. Závery, ktoré robí autor stojí zato poznať  Globalistická dogma oslabila schopnosť Ameriky rozpoznať a…

Slováci zdolali Lotyšsko 3:2 až po samostatných nájazdoch

0 icon

Edmonton 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook/IIHF)   Slovenskí hokejisti do 20 rokov zvíťazili vo svojom treťom zápase na MS v kanadskom Edmontone nad Lotyšskom 3:2 po samostatných nájazdoch. Zverenci trénera Ivana Feneša však ešte nemajú istotu postupu do štvrťfinále, pred posledným kolom základnej A-skupiny majú na konte len o bod…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Česká republika a pobaltské štáty v čele boja proti vydávaniu víz Rusom

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 8:10 - Šéf britskej vojenskej rozviedky Jim Hockenhull povedal pre BBC, že Rusko a Ukrajina…

Je možný politický systém bez politických strán?

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Ako by to fungovalo a aké sú úskalia takéhoto systému? Prečo je nereálne zrušiť politické strany? Aké úskalia má väčšinový volebný systém, teda systém, v ktorom akoby ste mali svojho poslanca, no realita by bola zväčša iná... Prečo je tento systém hlboko nereprezentatívny?…

Ruské zločiny kolonializmu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   The Wall Street Journal priniesol článok o tom, akou je Rusko v skutočnosti koloniálnou mocnosťou a ako ho treba dekolonizovať. Článok používa zaujímavú logiku zdôvodnenia potreby dekolonizácie. Podľa tejto logiky, každý štát, ktorý sa kedy o nejaké územie rozšíril, by mal byť vnímaný ako…

Čas začal hrať proti Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook,Pixabay)   Kyjevské vedenie stanovilo termín, kedy sa problémy krajiny stanú neúnosnými. Hovoríme o nástupe zimy - a tento medzník je dôležitý z viacerých dôvodov. Čas je však pre Rusko aj pre Západ veľmi dôležitý. Čie postavenie v tejto situácii vyzerá stabilnejšie a prečo? Fráza "Zima…

“Ohnivý val”: Chodarenok opisuje taktiku, ktorú používajú ruské ozbrojené sily na zlomenie AFU

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Ruské ozbrojené sily počas bojov na Ukrajine používajú taktiku, ktorá sa vyznačuje vysokou spotrebou munície a účinnosťou. Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, ako funguje ruský "ohnivý val" Ruské ozbrojené sily pripravili AFU v Marinke "ohnivé peklo", napísal na svojom kanáli Telegram plukovník v…

Keď ľudia, ktorí si mysleli, že tu budú večne, strácajú moc a začínajú sa báť

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Včerajšia tlačovka Hamrana bola skôr plačlivá ako bojovná. V podstate polícia robí všetko dobre, má milión podozrivých a obvinených a všetko zlé robí Fico a ľudia okolo Pellegriniho, lebo sa boja, že budú odsúdení a najmä, čo zaznelo veľmi veľakrát a bolo trochu…

Systém Sozvezdije-2015 pomohol zničiť viac ako 500 bojovníkov AFU

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Automatizovaný systém riadenia boja Sozvezdije-2015 pomohol poraziť ukrajinské ozbrojené sily pri Charkove Ruská armáda pri špeciálnych operáciách na Ukrajine používa rôzne zbrane, vrátane nových, ktoré nedávno dostala. Do bojov sa aktívne zapájajú automatizované systémy, ktoré umožňujú komunikáciu medzi rôznymi komplexmi v online režime. Deň…

Turecko bránilo Západu izolovať ruskú ekonomiku

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Turecko bránilo Západu izolovať ruskú ekonomiku. Informuje o tom agentúra Bloomberg Bloomberg píše, že v prvej polovici roka dosiahol vývoz tureckého tovaru do Ruska maximum za posledných osem rokov. Zdar je dobrou správou pre prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

The Wall Street Journal: Čína, Rusko a kríza nedôvery Západu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   V americkom denníku The Wall Street Journal vyšiel článok, ktorý odráža vnímanie súčasného vývoja sveta  a jeho vojenských prejavov, najmä krízy na Ukrajine. Závery, ktoré robí autor stojí zato poznať  Globalistická dogma oslabila schopnosť Ameriky rozpoznať a…

Slováci zdolali Lotyšsko 3:2 až po samostatných nájazdoch

0 icon

Edmonton 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook/IIHF)   Slovenskí hokejisti do 20 rokov zvíťazili vo svojom treťom zápase na MS v kanadskom Edmontone nad Lotyšskom 3:2 po samostatných nájazdoch. Zverenci trénera Ivana Feneša však ešte nemajú istotu postupu do štvrťfinále, pred posledným kolom základnej A-skupiny majú na konte len o bod…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Česká republika a pobaltské štáty v čele boja proti vydávaniu víz Rusom

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 8:10 - Šéf britskej vojenskej rozviedky Jim Hockenhull povedal pre BBC, že Rusko a Ukrajina…

Je možný politický systém bez politických strán?

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Ako by to fungovalo a aké sú úskalia takéhoto systému? Prečo je nereálne zrušiť politické strany? Aké úskalia má väčšinový volebný systém, teda systém, v ktorom akoby ste mali svojho poslanca, no realita by bola zväčša iná... Prečo je tento systém hlboko nereprezentatívny?…

Ruské zločiny kolonializmu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   The Wall Street Journal priniesol článok o tom, akou je Rusko v skutočnosti koloniálnou mocnosťou a ako ho treba dekolonizovať. Článok používa zaujímavú logiku zdôvodnenia potreby dekolonizácie. Podľa tejto logiky, každý štát, ktorý sa kedy o nejaké územie rozšíril, by mal byť vnímaný ako…

Čas začal hrať proti Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook,Pixabay)   Kyjevské vedenie stanovilo termín, kedy sa problémy krajiny stanú neúnosnými. Hovoríme o nástupe zimy - a tento medzník je dôležitý z viacerých dôvodov. Čas je však pre Rusko aj pre Západ veľmi dôležitý. Čie postavenie v tejto situácii vyzerá stabilnejšie a prečo? Fráza "Zima…

“Ohnivý val”: Chodarenok opisuje taktiku, ktorú používajú ruské ozbrojené sily na zlomenie AFU

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Ruské ozbrojené sily počas bojov na Ukrajine používajú taktiku, ktorá sa vyznačuje vysokou spotrebou munície a účinnosťou. Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, ako funguje ruský "ohnivý val" Ruské ozbrojené sily pripravili AFU v Marinke "ohnivé peklo", napísal na svojom kanáli Telegram plukovník v…

Keď ľudia, ktorí si mysleli, že tu budú večne, strácajú moc a začínajú sa báť

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Včerajšia tlačovka Hamrana bola skôr plačlivá ako bojovná. V podstate polícia robí všetko dobre, má milión podozrivých a obvinených a všetko zlé robí Fico a ľudia okolo Pellegriniho, lebo sa boja, že budú odsúdení a najmä, čo zaznelo veľmi veľakrát a bolo trochu…

Systém Sozvezdije-2015 pomohol zničiť viac ako 500 bojovníkov AFU

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Automatizovaný systém riadenia boja Sozvezdije-2015 pomohol poraziť ukrajinské ozbrojené sily pri Charkove Ruská armáda pri špeciálnych operáciách na Ukrajine používa rôzne zbrane, vrátane nových, ktoré nedávno dostala. Do bojov sa aktívne zapájajú automatizované systémy, ktoré umožňujú komunikáciu medzi rôznymi komplexmi v online režime. Deň…

Turecko bránilo Západu izolovať ruskú ekonomiku

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Turecko bránilo Západu izolovať ruskú ekonomiku. Informuje o tom agentúra Bloomberg Bloomberg píše, že v prvej polovici roka dosiahol vývoz tureckého tovaru do Ruska maximum za posledných osem rokov. Zdar je dobrou správou pre prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Čo čaká sľubovaný vojenský závod Bayraktar na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) - Sergej Cekov, člen výboru Rady federácie pre medzinárodné záležitosti, uviedol, čo čaká závod Bayraktar na výrobu tureckých bezpilotných lietadiel, ktorý sa začal stavať na Ukrajine. Ukrajincov vyzval, aby sa z tureckej pomoci príliš neradovali.   Rusko nepovolí výstavbu závodu Bayraktar n

Ruské jednotky prelomili obranu v oblasti New York. Záporožskú jadrovú elektráreň ostreľuje 44. delostrelecká brigáda Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) – Ruské jednotky prerazili ďalšiu medzeru v obrane Ozbrojených síl Ukrajiny v Doneckej ľudovej republike. Tentoraz sa to spolu s jednotkami Republikánskej ľudovej milície stalo v oblasti osady Novgorodskoye. Pripomeňme, že nedávno kyjevský režim premenoval toto sídlisko mestského typu na New York.   Správy z frontov nazn

Izrael podozrieva Irán z dodávok zbraní Rusku. Uskutočnil viac ako 40 transportov počas konfliktu na Ukrajine

0 icon

Izrael, 13.august 2022 (AM) – Po začatí operácie na Ukrajine sa z Iránu do Ruska uskutočnili asi štyri desiatky letov nákladných lietadiel, z ktorých väčšina bola na moskovské letiská. Informuje o tom izraelský blog Gerjon. Zoznam izraelského zdroja zahŕňa iránske letecké spoločnosti Iran Air Cargo, Pouya Air a Qeshm Fars Air. Prvý…

Čím chcú Spojené štáty nahradiť bojové delfíny?

0 icon

USA, 13.august 2022 (AM) – Vraj ponorkovými dronmi, na vývoj ktorých treba mať 130 miliónov USD.   V júli tohto roku sa objavila v médiách informácia, že Pentagon znížil objem plánovaných prostriedkov na vydržiavanie a výcvik delfínov zo 6,5 milióna $ na 1 milión $ v roku 2023. Tí, ktorí toto rozhodnutie prijali, boli…

Taiwanská kríza zblížila Čínu a Rusko. Čo bude nasledovať?

0 icon

Rusko, 13.august 2022 (AM) – Kremeľ analyzoval všetky rozhodnutia Si Ťin-pchinga a Bidena s rovnakou starostlivosťou, s akou čínske vedenie a Biely dom sledovali začiatok ruskej operácie na Ukrajine. Silu vôle vedenia a súdržnosť tímu, mieru prepracovanosti jeho osudových rozhodnutí, jeho prezieravosť, schopnosť nepodľahnúť hystérii spolitizova

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali