Otvorený list Jaroslava Husára denníku SME

Bartislava 31. januára 2017 (HSP/Foto:PrintScreen:Youtube)

 

Vážená pani Balogová,

dovoľujem si Vás osloviť  v spojitosti s úvahami  vo Vašom denníku SME, hlavne s textom Gašparov text klame. Škoda, že naše denníky tak ľahko narábajú so slovom klame. Prosím Vás, majte trpezlivosť a čítajte. Verím, že Vaši redaktori sú svojou kvalifikáciou pripravení na apercepciu, vnímanie a osvojenie si informácie zakódovanej v mnohých myšlienkach, ako ste napísali, konšpiračného textu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Text poznám a tak Vám musím napísať moje odborné stanovisko aspoň k niektorým myšlienkam. Ide skutočne o to, ako funguje ekonomický systém SR a teda aj EÚ.Giganti národohospodárskej vedy v posledných 200 rokoch boli ľuďmi, ktorí sa zaujímali o aktuálne politické otázky svojej doby. Študovali chod hospodárskeho života, aby mohli zabezpečiť lepšiu hospodársku politiku. I napriek záujmu o politiku, neboli nikdy politikmi, boli mysliteľmi, ktorí nám zanechali neocenteľné vedomosti. I napriek tomu, keď si pozriete ekonomickú databázu o krajinách EÚ musí Vás zaraziť veľká nedôslednosť vo vykazovaní fungovania ekonomík a to priamo v bázickom ukazovateľovi HDP. V prílohje Vám posielam tabuľku makroekonomických ukazovateľov, ktorú moji doktorandi pravideľne zostavili z oficiálnych údajov zo systému národných účtov a aj z input-output tabuliek, ktoré zostavuje Eurostat. Ak poznáte základné zákonitosti, napr.  matematickú formuláciu rovnováhy ekonomiky, narazíte v realite databázy EÚ na nepochopiteľné nezrovnalisti. Pritom podotýkam, že som nepostrehol, aby parlament EÚ aspoň raz ročne využil tabuľky I/O na hodnotenie ekonomickej situácie krajín EÚ. Na čo sa potom zostavujú? Iba, aby sa vynaložili obrovské prostriedky na ich konštrukciu?

Ale vzhľadom na úvahy novinárov v SME v posledných 3 dňoch musím ozaj začať hlbším výkladom. Lebo ekonomické enigmy robili problém už veľmi dávno. D. Ricardo (1772) sa stal členom britskej Dolnej snemovne, kde jeho hlas sa zasadzoval za poltické slobody a obchod. V parlamente hovorieval veľmi odborne a tak ho mnohí nechápali. Pokúsil sa vysvetliť a objasniť možno ten najrozporuplnejší princíp politickej ekonómie. Údajne vraj nedobytný prírodovedec kedysi požiadal Ricarda, aby mnu pomenoval jedno ekonomické pravidlo, ktoré nie je ihneď zrejmé, ale pritom je veľmi dôležité. Vraj to bol Ricardov „zákon pomernej výhody“, alebo doktrína komparatívnych nákladov. Dilema v zahraničnom obchode! Veľká.  Slobodný obchod  spôsobí, že všetky krajiny, ktoré sa ho zúčastnia, budú mať benefit. Ale politici sa nechcú riadiť týmto jeho rozborom, žiaľ ani dnes. A dovolím si povedať, že mu nerozumejú.

Súčasné diela iba zriedka spomínajú zásadné a rozhodujúce slovo Keynesa pri ekonomickom usporiadaní ekonomického sveta po prvej aj po druhej svetovej vojne. Najzásadnejšie o tom píše R. Lekachmen v diele The Age of Keynes. Má 270 strán. Problémy po prvej svetovej vojen opisuje v časti Versailles and After. Už hneď na začiatku jeho služieb pre Paríž Keynes s depresiou hodnotil povojnové výhliadky. Bol presvedčený, že eminentní negociátori Lloyd George, Woodrow Wilson a Georges Clemenceau, boli už veľmi ďaleko na ceste k nespravodlivej a nefunkčnej zmluve. Počas dvoch mesiacov v lete 1919 naformuloval obžalobu Versailleského riešenia v diele Economic Consequences of the Peace. Obvinili ho z pro-Nemeckej sympatie. Keynes napísal, že Wilson nebol iba „slepý a hluchý Don Quixote“, ale, žiaľ, súčasne bol nonkomformný minister, možno prezbitarián. Reparačná komisia zaťažila Nemecko takými platbami, že by to nebolo schopné splatiť. Keynes dôkladne vyčíslil reparácie a podľa neho Belgicko malo dostať 750 miliónov dolárov, okolo 4 bilióny (to sú milardy v našich jednotkách) dolárov Francúzsko, 2,85 bilióna Veľká Británia a 1,25 bilióna ostatní spojenci. Bolo to menej ako 1/4 hodnoty Reparačnej komisie!! Robia to dnes v EÚ? Neviem.

Situáciu po druhej svetovej vojne opisuje Lekachman v časti Keynes in the Post-war World. Vtedy už mal Keynes napísané najslávnejšie ekonomické dielo The General Theory. Keynes zohral centrálnu úlohu v Bretton – Woodskych rokovaniach (dnes takú úlohu politici nezveria ekonómom). Už sa však opieral aj o svoje vzácne dielo Tract on Monetary Reform z roku 1920, kde sa sústredil na ekonomické opatrenia v spojitosti s problémami zlata, ako základu mien krajín. Keynes nesúhlasil s koncepciou International Monetary Fund-u ( a aké problémy nám vyrába dodnes). Jeho riešením bola International Clearing Union. Bol to prístup k riešeniu medzinárodnej meny a  medzinárodnej banky. ICU určil 6 úloh. Spomeniem dve:

 

  • Potrebujeme inštrument medzinárodnej meny, ktorá bude všeobecne akceptovaná národmi, lebo medzinárodné clearingy sú nevyhnutné…
  • Potrebujeme usporiadanú a odsúhlasenú metódu určenia relatívnych výmenných hodnôt národných mien tak, aby unilaterálne aktivity a  konkurenčné depreciácie boli zamedzené (zabránené).

 

V jeho 6 pregnantných požiadavkách a tvrdeniach sa ukázala Keynesova dlhoročná zahĺbenosť do ekonomického sveta, v ktorom by medzinárodný obchod so slobodnou domácou politikou boli v súlade a nie v protiklade, v konfliktoch. Totiž Keynes bol aj členom Royal Commission on Indian Currency and Finance (1913-14). Treba mu závidieť. Už tento krátky opis úlohy Keynesa v praktickom ekonomickom živote ukazuje, že opierajúc sa o svoje teoretické poznatky, ktoré vytvoril, dokázal presadiť na medzinárodnej úrovni. Dnes sa, žiaľ, spoliehame na politikov. Odborníkov akosi nepotrebujeme. A tak sa stáva, že nám padajú nielen mosty v Kurimanoch, ale aj ekonomická diaľnica má svoje nástojčivé úlohy pre ekonomické prepočty. Ekonomika nie je turistická atrakcia. A Keynes sa vlastne pýtal, či sme skutočne pánmi svojich ekonomických životov, alebo iba obeťami systému.

Ekonomické zákony sa týkajú spoločnosti, sú hlbokým preniknutím mysle do správania sa ľudí, tí môžu morálne zlyhať. Možno aj Vaši novinári.

Nemôžem nepovedať Vašim novinárom, že ekonomická veda poskytla neoceniteľný ekonomický mikroskop a politici ho nevyužívajú. Zaslúžil sa o to prof. V.V. Leontieva.  Jeho model znamenal prevrat v chápaní ekonomického sveta – ekonomiky. Jeho poňatie zobrazenia ekonomiky v I/O tabuľke a matematickým modelom je komplexným a najvhodnejším nástrojom tvorby hospodárskej politiky.

Klasické riešenie modelu Leontieva je x = (I – A)-1y, teda zistíme produkciu odvetví, ktorú vyžaduje vektor y. Nositeľ Nobelovej ceny, prof. G. Myrdal presadil, aby sa využíval na komparáciu krajín regiónu EHK. Zúčastnil som sa ako riešiteľ tejto úlohy v EHK v Ženeve. V analýze niekoľkých ekonomík som sa však stretol s problémami zahraničného obchodu, hlavne náročnými problémami dovozu. Stále vyvolával nejasnosti ako za čias Ricarda, čo som už spomenul vyššie. A tak som začal uvažovať o jeho hlbšom ekonomickom rozbore, a to vďaka maticovej algebre. Prišiel som na myšlienku a publikoval aj v Ženeve, že ak pripustíme, že matica A = Ad + Ai  (d= domáca výroba, i = import),  a následne aj to, že aj vektor  y je súčtom dvoch vektorov, potom riešenie pre vektor x má takúto nepopierateľnú matematickú podobu x = (I – Ad)-1(y – yi). Ale ako ho získať, za akých predpokladov. Podarilo sa mi to vyriešiť, teda matematicky dokázať. Je to tá úroveň domácej výroby jednotlivých odvetví, ktorá je konzistentná s projektovanou finálnou spotrebou. Potrebujeme ešte určiť implikovaný dovoz reprodukčného materiálu (výrobnej spotreby) štrukturovaný podľa druhov dovozu, ktorý spolu s prognózovaným dovozom pre finálnu spotrebu určí celkový potrebný dovoz. Asi náročnejšie vyjadrenie, ale nech to Vaši novinári akceptujú. Novinárov, ktorí sa hlbšie zaujímajú o túto vážnu ekonomickú problematiku odporúčam na Ekonomický časopis z roku 1970. Môj model dovoľuje do hĺbky skúmať substitúciu dovozu (mimoriadne dôležitá vec pre ekonomiku) a to systematickým spôsobom. Uvažovali o týchto problémoch Vaši novinári? O týchto problémoch neuvažovali „revolucionári“ (svojou kvalifikáciou neboli na to pripravení) p. Havel, Gál, Budaj, či Kňažko. Ich to ani nemohlo napadnúť. Ba dovolím si povedať, že ani p. V. Klaus. Bol som na nejakých seminároch, ktoré v čase socializmu organizovali na VSS/OSN (hoc načierno, mal som „prajníkov“) za účasti p. Klausa. Tam sa riešili problémy, ktoré ja volám bolo by, by bolo. Syndróm, teda súbor príznakov charakterizujúci chorobný stav, v tomto prípade chorobný stav ekonomickej vedy. Rozhodovanie o ekonomike však žiada hlboký vhľad do jej  útrob. Do ekonomického motora. Aj ho nakresliť.

Vážená pani šúfredaktorka,

zaujíma našich politikov spomenutá substitúcia v zahraničnom obchode v hĺbke, ktorú som naznačil, hlavne v spojistosti s automobilovým priemyslom? A zaujíma EÚ problematika zahraničného obchodu a riešenie ťaživých ekonomických problémov, ktoré vyplývajú zo spomenutých I/O tabuliek, keď sú zahltení riešením migrácie? A pričinili sa Vaši novinári o riešenie problémov ekonomiky Slovenska tak ako podpísaní autori vyhlásenia NEF? Prečo nazvali hlboké myšlienky vyhlásenia za konšpiračné bez dôkladného pochopenia obsahu jednotlivých myšlienok. Opäť povrchnosť. A, žiaľ, chce zvíťaziť.

S pozdravom Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, CSc.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Špecializovaný trestný súd zamietol predĺženie väzby pre Tibora Gašpara a obvinených v kauze Očistec, prokurátor sa odvolal

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ(TASR/HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško, niekdajší riaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer aj ďalší bývalí policajní funkcionári Marián Zetocha a Milan Mihálik, obvinení v rámci policajnej akcie Očistec, majú zostať vo väzbe do 5. novembra.…

Gerd Müller sa in memoriam stane Legendou športu, cenu za neho prevezme Bonhof

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-picture alliance,Karl Schnörrer)   Niekdajší skvelý nemecký futbalový reprezentant Gerd Müller sa stane laureátom ocenenia "Legenda športu“. Keďže tento velikán nemeckého futbalu skonal 15. augusta 2021 po dlhom boji s Alzheimerovou chorobou, cenu za neho prevezme jeho niekdajší reprezentačný kolega Rainer Bonhof Stane sa tak na…

Igor Kašper: Nedovolíme zrušiť Krajský súd v Banskej Bystrici

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Poslanec NR SR Igor Kašper (Sme rodina) rázne odmieta zrušenie Krajského súdu v Banskej Bystrici, čo by ohrozilo nielen pracovné miesta v regióne, ale aj zhoršilo výkon spravodlivosti Poslanec NR SR Igor Kašper zastáva názor, že zrušenie Krajského súdu v Banskej…

Slávnostné odovzdávanie Nobelovej ceny mieru sa uskutoční za účasti laureátov

0 icon

Oslo 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko and Aaron Favila)   Slávnostné odovzdávanie Nobelovej ceny mieru, ktoré sa minulý rok pre pandémiu konalo online, sa uskutoční v decembri v Osle za účasti oboch laureátov. Uviedol to v utorok Nórsky Nobelov výbor. Správu priniesla agentúra AFP "Obaja tohtoroční laureáti, filipínska žurnalistka Maria…

Ruský torpédoborec zmaril útok pirátov

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ruské námorníctvo zmarilo pri pobreží západnej Afriky pokus pirátov o únos nákladnej lode. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany Kontajnerová loď MSC registrovaná v Paname bola na ceste z Toga do Kamerunu, keď v pondelok vyslala núdzový…

V Taliansku majiteľom domov preplatia 110 % nákladov, ak prerobia svoje nehnuteľnosti na ekologické bývanie

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Talianska vláda ponúka všetkým majiteľom domov refundáciu 110 % stavebných nákladov na rekonštrukciu ich existujúcej nehnuteľnosti na ekologické bývanie. Ako uvádza web euronews.com, cieľom schémy s názvom „Superbonus“ je pomôcť Talianom i zahraničným vlastníkom domov zlepšiť energetickú hospodárnosť a znížiť riziko škôd pri seizmickej…

Obnoviteľné zdroje sa vlani v únii stali hlavným zdrojom výroby elektriny

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Berg)   Hlavným zdrojom výroby elektriny sa v Európskej únii v roku 2020 prvýkrát stali obnoviteľné zdroje, čiže predbehli fosílne palivá. Z obnoviteľných zdrojov sa vlani v EÚ vyrobilo 38 percent elektriny, pričom z fosílnych palív sa vyprodukovalo 37 percent elektriny Konštatuje to Správa o…

Kolíková chce odchod známej advokátky Mišíkovej zo Súdnej rady. Tá upozorňuje, že na rozdiel od ministerky má 47-ročnú prax z pojednávacích miestností

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú sa valí kritika nie len kvôli reforme súdnej mapy a realitnému biznisu, ktorý sa údajne za ňou skrýva, ale taktiež kvôli jej najnovším vyjadreniam na adresu členky Súdnej rady, bývalej dlhoročnej prokurátorky a skúsenej advokátky Evy Mišíkovej.…

Čínsky prezident Si Ťin-pching nepríde osobne na summit G20 v Ríme

0 icon

Rím/Peking 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Čínsky prezident Si Ťin-pching sa osobne nezúčastní na rímskom summite skupiny dvadsiatich najsilnejších ekonomík sveta (G20). Agentúre Reuters to v utorok potvrdil nemenovaný zdroj oboznámený s touto záležitosťou Čínu bude na stretnutí v sobotu a v nedeľu zastupovať minister zahraničných vecí Wang I,…

Európska únia pohrozila Sudánu pozastavením finančnej podpory

0 icon

Brusel 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Brittainy Newman)   Európska únia pohrozila v utorok pozastavením finančnej podpory Sudánu, ak armáda, ktorá tam uskutočnila vojenský prevrat, okamžite nevráti k moci civilnú vládu. Informovala o tom agentúra AFP "Tento pokus podkopať prechod Sudánu k demokracii je neprijateľný. Ak sa situácia okamžite nezvráti, bude to…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Substitúcia

0icon

Orchester V základnej škole sme používali pojem – substitúcia. Kto si nepamätá, pripomeniem. Je to spôsob zastupovania. Komplikovaný výraz nahradíme jednoduchším a keď príde vhodný čas, vyriešime aj ten komplikovaný. Podobné to je aj v štáte. Na riešenie množstva každodenných, ale aj dlhodobých problémov sme zvolili substitúciu v podobe národnej rady a vlády. Očakávame, že…

Erik Majercak

Hlad a chlad nás možno prinúti zmeniť myslenie a život. Možno prestaneme žiť virtuálny život v ilúziách, vo viere v hlupákov a pristaneme na zem. Pripravte sa

0icon

Jaguár, Volkswagen, Duslo Šaľa zastavili výrobu pre nerentabilitu alebo chýbajúce komponenty, klub 500 tu hovorí o medzimesačnej strate majiteľov podnikov v miliónoch. Po celom svete idú správy aké základné problémy sú v ekonomike. Ešte stále to našim liberálnym pseudo ekonómom, oligarchom a miestnej elite nedopína čo sa deje, pretože liberálna propaganda beží na plné…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VIII.

0icon

Základným zmyslom občianskej neposlušnosti má byť myšlienka ochrany demokratického a právneho štátu a jeho posilňovania v prospech občanov.   Konanie sudcu Miľana má byť pre nás, občanov SR, dostatočným impulzom  k využitiu získanej skúsenosti. Základná

Boris Mesár

1.Putin sa uchádza o post svetového ideologického lídra 2.USA sa opäť dohadujú s Ruskom o Ukrajine 3. Zelená energia na Ukrajine zhltne ľudí

0icon

1. Prejav ruského prezidenta na Valdajskom fóre alebo Mníchov 2 Prejav Vladimíra Putina na Valdajskom fóre opäť zdôraznil konzistentnosť postoja ruského lídra k viacerým otázkam medzinárodnej aj domácej agendy. Z toho vyplýva, že tento postoj je výsledkom premyslenej voľby a dlhého uvažovania, ktoré v priebehu zhoršovania mnohých svetových problémov získava nové…

Ivan Holek

Plnosť času nastáva! Predpovede konca sveta sa napĺňajú!

0icon

Iste si pamätáte, že rok 2012 bol spájaný s koncom sveta. Koniec sveta však neprišiel a tí, čo ho očakávali, boli obrátení na posmech. Podľa známeho mayského kalendára však rok 2012 nemal byť presným označením dňa a hodiny súdu, ale iba určením obdobia, v ktorom súd nadíde. To znamená, že…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Poznávací výlet po nebesiach: 3. časť

0 icon

O jednej zo zaujímavých častí slovanskej verzie Enocha sme si už povedali v rámci prvých dvoch častí. Existuje aj zaujímavejšia časť, ktorá je o dosť konkrétnejšia ako predchádzajúce rozprávanie Enocha. Pokračujeme záverečnou treťou časťou článku. Enoch tvrdí, že leteli ďaleko na sever, kde bolo veľa snehu a šadu a predovšetkým…

10 fascinujúcich psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe

0 icon

Naučiť sa niečo nové o sebe je vždy zaujímavé a v neposlednom rade aj zábavné. Porozumenie psychológie ľudského správania sa k ostatným môže byť náučnejšie a zábavnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko najzaujímavejších psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe, ale aj ostatným ľuďom…

10 fascinujúcich faktov o zvieratách, ktorým dokážeš len ťažko uveriť

0 icon

Zdieľame planétu s týmito divnými a zároveň nádhernými bytosťami, ale ako dobre ich vlastne poznáme? Dnes sa ti budeme snažiť trocha priblížiť niektoré z najzaujímavejších a nezvyčajných faktov o zvieratách. Väčšina z nich je naozaj neuveriteľná a fascinujúca. Niektoré z nich ťa priam až zaskočia natoľko, že budeš pochybovať o…

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

Armádny Magazín

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Bieloruskí zbrojári predstavili hlbokú modernizáciu ostreľovacej pušky Dragunov

0 icon

Bielorusko, 26. október 2021 (AM) – Novú ostreľovaciu pušku môže prijať bieloruská armáda, aby nahradila už zastaranú ostreľovaciu pušku Dragunov (SVD). Podľa Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky špecialisti Štátneho výboru pre leteckú dopravu vyvinuli ostreľovaciu pušku SCR-1200.  

Ďalšia slovenská technologická spoločnosť sa zúčastní výroby nemeckých bojových vozidiel

0 icon

Slovensko, 26. októbra 2021 (AM) – Dňa 22. októbra 2021 podpísali spoločnosti Neways Electronics International (Neways) a Rheinmetall zmluvu o nákupe zariadení Controller Area Network (CAN Bus) pre vojenské vozidlá. CAN Bus je kľúčovým komponentom každého moderného vojenského vozidla – umožňuje totiž vzájomnú komunikáciu medzi aplikáciami mikrokontrolérov a z

Česko chce zlepšiť pripravenosť jadrového odstrašujúceho arzenálu NATO proti prípadnej agresii z Ruska

0 icon

Česko, 26. október 2021 (AM, MOČR) – Po viac ako 20 mesiacoch sa minulý týždeň v Bruseli osobne stretli ministri obrany členských krajín NATO. Sedemnásť štátov vrátane Českej republiky na zasadnutí schválilo vznik Inovačného fondu. Až miliardu eur bude mať Aliancia k dispozícii na vývoj duálnych technoló

Prečo kubáňski kozáci nie sú Ukrajinci

0 icon

Ukrajina, 26. október 2021 (AM) – Ukrajinskí nacionalisti si veľmi často robia nároky na Kubáň. Hovorí sa, že tam žijú kubáňski kozáci, tí istí Ukrajinci, čo znamená, že Kubáň je Ukrajina!   Ale tu je problém. Aj keď pochádzajú od Záporožských kozákov, aj keď dokonca majú veľmi podobné ukrajinské priezviská, Kubáňci…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali