Dátum Svätého roka vyzdvihuje 50. výročie ukončenia Druhého vatikánskeho koncilu (1962-1965). Slávnosť otvorenia roka sa začne čítaniami zo štyroch konštitúcií koncilu a prebehne podľa zjednodušeného obradu. Pápež sa vzdáva troch symbolických úderov kladivom zvyčajných pri doterajších Svätých rokoch a aj strhnutia zamurovania k Svätej bráne v Bazilike sv. Petra.
František sa obmedzí na otvorenie brány a rozovretie jej oboch krídel. Cez ňu potom majú potom počas jedenásť a pol mesiacov prechádzať milióny pútnikov v modlitbe a s úmyslom obrátenia a milosrdenstva.
Na rozdiel od minulosti sa má Svätý rok 2015/16 sláviť nielen v Ríme, ale vo všetkých miestnych cirkvách. V každej diecéze, nielen v Bazilike sv. Petra, sa má otvoriť svätá brána.
Napriek tomu má aj Rím pritiahnuť znova veľké zástupy pútnikov – hovorí sa až o 33 miliónoch. Mesto Rím sa muselo na tento masový nápor pripraviť za deväť mesiacov. Tento stres ešte priostrilo odstúpenie primátora Ignazia Marina pre korupčný škandál a rozpad mestskej rady.
Už od útokov v Paríži bolo jasné, že bezpečnosť pútnikov bude mimoriadnou výzvou. Prefekt mesta Franco Gabrielli vystrašil už v lete Rimanov a potenciálnych hostí. Keď hovoril o „prvom Svätom roku v ére IŠ“ a o ohrození medzinárodným terorizmom.
V Ríme a najmä v okolí Vatikánu bezpečnostné opatrenia podstatne zostrili.Polícia a karabinieri dostali nové personálne ako aj materiálne zdroje.
Rím zostáva veľkým staveniskom
Budovanie potrebnej infraštruktúry na prijatie a riadenie prúdu pútnikov sa začalo až v októbri. K otvoreniu Svätej brány až do februára zostane Rím veľkým staveniskom s rozkopanými ulicami a veľkými obchádzkami.
Ale aj vatikánski plánovači museli zostaviť program rýchlym tempom. František zveril prípravy Pápežskej rade pre novú evanjelizáciu, na ktorej čele stojí arcibiskup Rino Fisichella. Nedávno dostal posilu v osobe odvolaného nemeckého biskupa Franza-Petera Tebartza-van Elsta.
V centre Fisichellovho programu stoja 1-3 dňové jubilejné podujatia pre jednotlivé cirkevné a spoločenské skupiny: pre kňazov, rehoľníkov, katechétov a diakonov, pre mladých, chorých a postihnutých a najmä pre pracovníkov sociálno-charitatívnych služieb. Ešte neistý je dátum, kedy má byť svätorečená Matka Terézia z Kalkaty (1910-1997). Toto slávenie potom bude v každom prípade predstavovať vyvrcholenie „Iubilaeum Misericordiae“.
Pápež navštívi väznice a utečencov
Popri veľkých stretnutiach a liturgiách sa plánujú ako druhý prvok Jubilejného roku symbolické gestá milosrdenstva, ktorý pápež vydá pre ľudí v existenciálne okrajových situáciách. K tým sa potom majú pridať aj biskupi vo svojich diecézach. Majú sa konať návštevy nemocníc, väzníc, utečeneckých táborov a charitných zariadení.
Organizátori sa však zameriavajú aj na pútnikov, ktorí pricestujú individuálne a budú sa chcieť zúčastniť generálnych audiencií alebo nedeľnej modlitby Anjel Pána s pápežom. Pre nich budú v historickom centre Ríme k dispozícii viaceré kostoly na prijatie a prípravu v modlitbe.
Aby sa prekročenie Svätej brány stalo duchovnou chvíľou, zriadia pre pútnikov zvláštny prístup. Majú byť nerušení turistickým ruchom a dotieravými sprievodcami cudzincov.