Otvára sa nové Overtonovo okno? Rozprávajú sa Slováci už aj o ekonomickej demokracii a neokolonializme?

Bratislava 11. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

 

O čom sa rozpráva v slovenskej krčme? Niektoré reči sú naozaj buričské. Vypočuli sme si jeden rozhovor, v ktorom chlapi obhajujú… to sa človek až bojí napísať. Radšej si to prečítajte sami

Ilustračné foto

Bol to obyčajný krčmový rozhovor, ktorý sa odohral v jeden letný sobotňajší podvečer. Vlastne ani nebol krčmový, lebo dnes už to väčšinou nie sú krčmy, ale picérie, kebabárne či reštaurácie. Skrátka, na terase pri pive sa rozprávali dvaja muži, asi päťdesiatnici. Jeden menší, nakrátko ostrihaný, druhý vyšší, tmavovlasý, chudý. Mená sú neznáme, a tak si ich pracovne nazvime trebárs Jano a Jožo. Rozprávali sa dosť nahlas, takže som si (spočiatku nechtiac a áno, priznám sa, potom už zámerne) vypočul časť ich rozhovoru. Bol natoľko zaujímavý, že vám prinášame jeho podstatu.

 

Jožo: „Po voľbách možno už konečne pôjdu tí zlodeji preč.“

Jano: „Kiež by si mal pravdu, ale žiaľ, to sa už z princípu nemôže stať.“

 

Jožo: „Myslíš, že nemôžu prísť lepší, než títo?“

Jano: „Trochu lepší, či trochu horší… či to bude viac fialkové alebo viac ružovkasté, na tom vlastne až tak nezáleží. Tu ide o to, že systém je nastavený tak, že veci skrátka nemôžu fungovať inak, než fungujú teraz.“

 

Jožo: „Prečo myslíš? Podľa mňa je šanca, že sa tam konečne dostanú ľudia, ktorí nebudú takí skorumpovaní.“

Jano: „Pozri, ty nadávaš na konkrétnych ľudí, ale po tých tridsiatich rokoch, čo tu budujeme kapitalizmus, nezdá sa ti to byť trochu podozrivá náhoda, že zlodej za zlodejom, ako ich ty nazývaš, sa striedajú a je to stále to isté? Ja ti hovorím, že to náhoda nie je a nič sa nezmení, ak sa nezmení podstata fungovania systému.“

 

Jožo: „To chceš aby sa zase vrátil komunizmus? To bolo ešte horšie.“

Jano: „Nepovedal som, že komunizmus. Ale mohla by prísť naozajstná demokracia.“

 

Jožo: „No veď demokraciu tu máme teraz, a tá sa ti nepáči. Tak čo vlastne chceš?“

Jano: „Práve naopak, toto nie je demokracia, ale kapitalizmus. To sú dve veci, ktoré sú v priamom rozpore.“

 

Jožo: „??“

Jano: „No presne tak ako hovorím. Je podľa teba demokracia u vás vo firme, keď prídeš do práce? Ani náhodou, tam panuje jednoznačná totalita, lebo tam stopercentne platí, čo ti povie majiteľ. A keď sa ti nepáči, môžeš ísť ind, lenže tam to bude rovnaké. Alebo môžeš ísť na ulicu, ale potom si outsider. A teraz si zober, čo sme sa učili v škole: že všetka moc pochádza z ľudu. A v demokracii ľud by túto moc mal bezo zvyšku odovzdávať svojim voleným zástupcom, aby oni rozhodovali podľa želania väčšiny. Lenže najdôležitejší druh moci je ekonomická moc, a tú má v kapitalizme kapitalista. Teda vidíš, že tu je priamy rozpor: čím je viac kapitalizmu, tým je menej demokracie, a naopak.“

 

Jožo: „Ale veď presne toto hovorili komunisti. Myslel som si, že s týmto sme už skončili.“

Jano: „Neboj sa, nie som komunista. Sú aj iné teórie. Toto, o čom hovorím, sa volá ekonomická demokracia. Ak chceš, pošlem ti nejaké linky. Ale nakoniec, mne je jedno, kto čo hovorí, mňa zaujíma iba to, či je to pravda alebo nie. A toto, čo ti hovorím, je fakt. Hoci podľa toho klasického rozdelenia máme moc výkonnú, súdnu a zákonodarnú, reálne má moc v rukách ten, kto drží v rukách ekonomiku. Môžeš politizovať, hovoriť o čom chceš, ale v praxi, keď nemáš peniaze, nemáš čo jesť, kde bývať, tak ti ani sudca, ani pekný zákon, ani premiér nepomôže, nemáš ako robiť politiku, ovplyvňovať spoločenské dianie, si nula.“

 

Jožo: „No, to je taká teoretická poučka, ale stále neviem, kam tým mieriš.“

Jano: „Teoretická? Lenže z nej však vyplýva jeden veľmi závažný praktický fakt: dnes reálnu ekonomickú moc u nás majú v rukách cudzinci, buď priamo, alebo prostredníctvom kompradorov, to sú miestni oligarchovia. Toto je veľmi dôležité si uvedomiť. Keďže ovládajú krajinu ekonomicky, tak viac či menej kontrolujú aj politiku, súdnictvo, legislatívu, médiá… veď sám vidíš ako sa stále hovorí o tom, že za všetkými politikmi sú nejakí oligarchovia a nejaké lobistické skupiny. A nikto s tým nič nevie urobiť, lebo je to principiálna chyba systému, práve tak ako korupcia, čo je vlastne len trochu iná forma toho istého fenoménu.“

 

Jožo: „Stále neviem, o čo ti ide. Stále to nedokazuje, že by do politiky nemohli prísť ľudia, ktorí by neboli korupční.“

Jano: „Teoreticky by samozrejme mohli prísť. Lenže neprídu, tak ako nikdy nikde neprišli, v žiadnej reálnej krajine počas celej histórie. Naozaj stále veríš tej propagande, že doteraz sa kradlo a odteraz sa nebude? Snažím sa ti vysvetliť, že tu nejde o náhody, ale o systémovú vec, a systémové musia byť aj riešenia, ak naozaj chceme dosiahnuť zmenu.“

 

Jožo: „A aké by teda podľa teba mali byť tie skutočné riešenia?“

Jano: „No dostali sme sa k tomu, že skutočná demokracia je plná a zvrchovaná moc ľudí nad svojou krajinou, čo znamená slobodnú diskusiu a rozhodovanie väčšiny o všetkom, aj o ekonomike svojej krajiny, a teda aj o základných princípoch jej fungovania, čo sa týka aj úplných základov systému, aj takých ekonomických kategórií ako je existencia peňazí alebo inštitút súkromného vlastníctva. To sú tiež iba nejaké dohodnuté pravidlá hry: nie žiadna vyššia moc, ale sami ľudia si zvolili systém, že chcú obchodovať, že budú používať peniaze, že budú mať nejaké zákony, nejaké pravidlá spolužitia.“

Jožo: „No snáď by si nechcel spochybňovať používanie peňazí alebo právo mať dom. To sa chceš vrátiť do praveku?“

Jano. „Vôbec nie. Chcem sa vrátiť iba k podstate fungovania demokracie, k skutočne slobodnému systému na prospech veľkej väčšiny ľudí, tak ako to bolo kedysi dávno vymyslené, ale v histórii sa to podarilo určitým skupinám pokriviť a prispôsobiť si to v svoj prospech. Dôležité je uvedomovať si, že aj peniaze, aj súkromné vlastníctvo sú iba nástroje, ktoré boli zriadené výlučne preto, aby spoločnosť mohla lepšie fungovať, v záujme ľudí. Zopakujme si, že v demokracii je prvoradý záujem väčšiny. Teda v prípade, že to bude na prospech väčšiny, dokonca aj tieto základné ekonomické kategórie je možné v demokracii rozhodnutím väčšiny zrušiť alebo zmeniť, prípadne vyhlásiť reštart systému, že sa začína opäť od nuly.“

 

Jožo: „Veď to je anarchia. Vieš si predstaviť ako by to v praxi dopadlo? Ani nechcem hovoriť.“

Jano: „Neboj sa, nechcem robiť totálnu revolúciu, ani zaviesť anarchiu. Ak ti v aute niečo nefunguje, tiež ho nemusíš nechať vybuchnúť – stačí, keď porozmýšľaš, vyberieš pokazenú súčiastku a opravíš ju. Ja som preto odbočil k týmto teoretickým základom, lebo sa chcem vrátiť k začiatku nášho rozhovoru. Začali sme tým, či v systéme bezo zmeny jeho nastavenia pomôže, ak namiesto jedných politikov prídu iní.“

 

Jožo: „No, dobre, snažím sa sledovať tvoje myšlienky.“

Jano: „Veď už sa blížim k pointe. Najskôr si pomenujme situáciu pravým menom: žijeme v krajine, ktorej fungovanie je pokrivené v tom zmysle, že ekonomická moc, a teda reálne skutočná podstata moci nepatrí ľuďom tejto krajiny, ale cudzincom. Napriek tomu, že zdrojom moci by mal byť tu žijúci ľud, nie je to tak, a tomuto stavu sa hovorí neokolonializmus. Je to stav nespravodlivý, nedemokratický, a teda je legitímne sa usilovať o jeho odstránenie. Konkrétne, vrátiť ekonomickú moc naspäť do rúk občanom tohto štátu. A to aj siahnutím na tie pojmy, ktoré nám dnes pripadajú ako úplne základné a nedotknuteľné.“

 

Jožo: „Máš na mysli znárodnenie? Neblbni, toto už naozaj preháňaš.“

Jano: „Aj znárodnenie by bol demokratický spôsob, ako veci riešiť.“

 

Jožo: „Neblázni. Znárodnenie sme tu mali. Bolo to nespravodlivé a vidíš, kam to dospelo. To nie je dobrá cesta. A hovoríš, že by to bolo demokratické? Naozaj? Čo na tom vidíš ako demokratické?“

Jano: „Vidieť stopercentnú príčinnú súvislosť medzi znárodnením a výsledkom vývoja socialistickej ČSSR je pritiahnuté za vlasy, tie historické procesy predsa boli oveľa zložitejšie. A na druhej strane, vo svete je veľa pozitívnych príkladov, kde štátne či iné spoločné vlastníctvo výrobných prostriedkov je lepšie ako súkromné. A či by ďalšie znárodnenie bolo spravodlivé? Určite by nebolo spravodlivé, bez debaty s tebou súhlasím. Lenže čo je spravodlivé? Toto tu teraz je spravodlivé? A demokratické by to bolo, ak by to bolo demokraticky prijaté väčšinou.“

 

Jožo: „Ale naozaj používaš slovo ,demokratické‘? Podľa teba bolo napríklad znárodnenie v roku 1948 demokratické?“

Jano: „Neviem ako to vtedy prebehlo, to asi nie. Demokratické by bolo, ak by si to vtedy želala väčšina obyvateľstva. Ale netreba si pliesť demokraciu so spravodlivosťou. Poviem to tak vulgárne: ak si väčšina ľudí odhlasuje hoci aj kanibalizmus, tak to bude demokratické. V takom prípade by sme boli demokratická kanibalistická republika – síce nehumánna, ale demokratická. Ale opäť sme odbočili. Ja som nemal na mysli znárodnenie, i keď svojím spôsobom som chcel hovoriť o niečom podobnom: smeroval som k tým zlodejom v politike, o ktorých sme túto debatu začali. Poviem ti, čo si o tom takzvanom kradnutí myslím. Ak jednotlivec niečo ukradne, tak je to zlodej. Ale ak celá politická scéna za tých tridsať rokov, čo tu budujeme kapitalizmus, si systematicky potajomky berie časť verejných statkov, a v cudzine je to úplne rovnaké, tak potom to je špeciálny fenomén, ktorý je jednoducho organickou súčasťou systému. A to by som pre lepšie odlíšenie radšej už ani nenazval kradnutím, ale nejako inak. Napríklad mimosystémovou daňou, lepšie slovo mi teraz nenapadá.“

 

Jožo: „No prepáč, ty chceš naozaj obhajovať kradnutie? To nemyslíš vážne!“

Jano: „Vôbec to nechcem obhajovať. Chcem len vysvetliť, že je to systémový prvok, a ako taký ho treba vidieť v určitom kontexte.“

 

Jožo: „No povedz v akom. To som zvedavý.“

Jano: „Vrátim sa ku konštatovaniu, že to čo tu dnes máme, je neokolonializmus, ekonomické otrokárstvo, diaľkové ovládanie krajiny hlavne prostredníctvom ekonomických nástrojov. Tento systém je nespravodlivý, ale my s ním nevieme nič urobiť, nech si zvolíme politikov akých chceme, lebo, ako som už hovoril, kľúčová je ekonomická moc, a tá nás nepustí k naozajstným riešeniam, nech si zvolíme akékoľvek politické figúrky.“

 

Jožo: „Nerozumiem o čom hovoríš. Sme súčasťou Európskej únie, súčasťou jednotného trhového priestoru, chceli sme to a je to jediná záruka životnej úrovne, ktorú tu dnes máme. A keď si zvolíme ľudí, ktorí budú slušní a budú robiť, to čo majú, tak to bude fungovať. Je to jednoduché.“

Jano: „Problém je v tom, že ľudia, a teda aj politici, prirodzene siahajú k riešeniam, ktoré systém ponúka. A tento systém im ponúka aj korupčné možnosti, tak ich jednoducho využívajú. A nielen že ich ponúka, ale on je dokonca nastavený tak, že kto ich nevyužíva, ten je von z hry. Kto ide do politiky, musí si najprv vyriešiť dilemu o účele, ktorý svätí prostriedky. Týka sa to politikov z každej strany politického spektra, ale zvlášť tých, ktorí nie sú predĺženou rukou zahraničia, ale viac či menej sú na strane svojich občanov. Tí sú totiž tlačení doslova do partizánskeho boja, vlastne nemajú inú šancu ako určité ciele dosiahnuť. Povedal by som to takto: neoddeliteľnou súčasťou neokolonializmu je partizánsky národnooslobodzovací boj.“

 

Jožo: „??“

Jano: „Pochopiteľne, nemyslím partizánsky odboj ako kedysi, ovešať sa granátmi a hodiť sa pod vlak. To bola samozrejme určitá symbolická nadsádzka. Ale ak naši volení zástupcovia zo svojej pozície politikov nemôžu zmeniť neokoloniálnu podstatu fungovania systému, tak niektorí robia v prospech občanov veci, ktoré sa dajú označiť ako partizánčina. Časť toho, čo médiá v minulosti označili ako ,rozkradnutie‘, v skutočnosti bola iba pokusom o partizánsky spôsob boja proti neokolonializmu.“

 

Jožo: „Existujú predsa nejaké zákony…“

Jano: „Áno. Ale sú aj vyššie zákony. Je také nepochopiteľné konanie politika, ktorý v duchu Jánošíka z nadnárodnej neokoloniálnej schémy uleje niečo pre svoju rodinu, ale tiež pre svoj región? Samozrejme, veľká časť tých, ktorých nazývaš zlodeji, sú naozaj zlodeji, pijavice, ktorých jediným plusom je, že sa narodili v tejto krajine. Samozrejme, tých potom treba tak aj hodnotiť.“

 

Jožo: „Vidím, že ty tých zlodejov predsa len obhajuješ.“

Jano: „Čo znamená obhajovať? Obhajujem susedovho psa, keď konštatujem, že je prirodzené, že inému susedovi zadrhol mačence? Psi to jednoducho robia, a keby tohto predal a kúpil si druhého, aj ten bude drhnúť mačence, keď bude príležitosť. Ani mne sa nepáči, čo sa deje, ale je to prirodzený chod vecí v takto nastavenom systéme. Navyše, tí zbohatlíci si za tie peniaze často nakúpia drahé výrobky z cudziny, pomíňajú ich v zahraničí, takže tie peniaze napokon tak aj tak ostanú vonku. Lenže ani tá druhá strana mince sa mi nepáči: že je táto krajina okrádaná, vyciciavaná neokolonializmom. Sú to dve tváre toho istého procesu a áno, ak mám priradiť jednému aj druhému nejaké znamienko na etickej škále, potom ti poviem rovno, že im dávam rovnaké mínus. Zlodej okráda zlodeja.“

 

Jožo: „No ale istý podstatný rozdiel tu je. A síce, že sú tu nejaké pravidlá. Veď bez pravidiel svet nemôže fungovať. Nie vždy sa nám musia páčiť, ale tak to musí byť, to je život.“

Jano: „Ten rozdiel nemusí byť taký veľký, ako si myslíš. Vráťme sa totiž k podstate. Čo sú pravidlá? Aj pravidlá sú iba určité nástroje na zabezpečenie toho, aby spoločnosť fungovala. A majú byť v prospech občanov. V demokracii by ľudia mali mať právo tie pravidlá zmeniť, ak nefungujú. A momentálne platné oficiálne pravidlá hry zjavne nefungujú v prospech ľudí v tejto krajine. A tak logicky tu popri nich fungujú iné, neformálne pravidlá: ak môžeš, prihraj zákazku, dotáciu, funkciu kamošovi, príbuznému, straníkovi.“

 

Jožo: „My si predsa nemôžeme sami vymyslieť úplne iné pravidlá hry. A navyše už sme nejaké pravidlá hry prijali, nie je možné ich meniť za pochodu. Žijeme v strednej Európe…“

Jano: „No veď práve že ako malá krajina si v praxi sami len tak meniť pravidlá nesmieme. Veď o tom hovorím: ak ľud a jeho volení zástupcovia nemajú moc pravidlá hry zmeniť oficiálne, tak zmenia tie pravidlá neformálne, partizánsky. V praxi vidíš, že neformálne pravidlá sú často silnejšie ako tie formálne. Je to schizofrenické, ale treba si uvedomiť, že ak takto vykonáva mandát od občanov celá politická reprezentácia, a nie iba jedna volebná generácia, ale všetci, potom už to nie je len obyčajné kradnutie, ale je to niekde uprostred medzi kradnutím a legálnym ekonomickým procesom. A opakujem, nehovorím, že sa mi to páči, len sa snažím to vnímať objektívne a z nadhľadu.“

 

Jožo: „V žiadnom prípade to neberiem. Kradnutie je kradnutie, zločin je zločin. Čo je proti pravidlám, to je protizákonné, trestné.“

Jano: „Trestné z pohľadu majiteľov pravidiel. A tými nie je ľud tejto krajiny. A trestné je to dokonca aj v prípadoch, keď to je na prospech ľudí. Žiaľ, takáto je situácia. Ale čuduješ sa tomu? Kto ustanovil tie pravidlá? Veď tie hrajú len v prospech mocných cudzincov. Od samého počiatku v roku 1989 to bolo neférové, a zrazu chceme byť féroví? Keď sa v 90. rokoch otvoril trh, na našej strane boli neskúsení slabí baránkovia, na druhej strane stáročiami vytrénovaní obrovskí vlci. Bolo vopred jasné ako to dopadne, a tak to aj dopadlo. Kde tam je spravodlivosť? Niekto povie, veď to je slobodný trh. Ja hovorím, masaker. Čo sme my skúpili v cudzine a čo skúpili cudzinci u nás? Ten pomer hovorí sám za seba. Spravodlivosť by bola, keby to bolo zhruba 50:50. Ak je ten pomer diametrálne iný, a on je diametrálne iný, potom je to podvod, zločin. Bolo to rovnako neetické ako to ,kradnutie‘, o ktorom hovoríš ty, lebo aj to bolo v skutočnosti kradnutie, len toto bolo posvätené pravidlami. A preto opakujem: aj pravidlá sú iba nástroj, a ak nástroj nefunguje, treba ho zmeniť.“

 

Jožo: „No dobre, ale čo bolo, to bolo. Dnes to už nevyriešime ani nenapravíme, situácia je, aká je.“

Jano: „Ako hovorí klasik, na nepráve nemôže byť postavené právo. Neokolonializmus je zločin a ako k takému sa k nemu treba stavať. A okrem toho, ešte nie je dobojované. Nie je ešte stále všetko ,rozkradnuté‘ a ani nie je všetko ,skonsolidované‘. Mimochodom, vieš, čo to slovo znamená v slovníku globalistov? Tak označujú stav, keď sa všetky majetky napokon zhromaždia v tých správnych rukách niekoľkých veľkých firiem, ktoré vytvoria zdanie konkurencie v danom odvetví. Teda stav, keď napokon všetko ukradnú tí veľkí. Niekto to nazýva aj korporátny fašizmus, totalita korporácií.“

 

Jožo: „Už ti celkom padla pena.“

Jano: „Na zdravie.“

 

Toľko rozhovor dvoch Slovákov pri pive. Pravda, trochu som ho vylepšil, niečo som si dovolil dopovedať vlastnými slovami, azda sa na mňa účastníci rozhovoru, ak náhodou budú tieto riadky čítať, nenahnevajú. Čo myslíte, boli to iba pivné reči? Alebo je na nich aj kus pravdy? Kto bol podľa vás bližšie k pravde, Jožo či Jano?

Ivan Lehotský

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:22

Traja klimatickí aktivisti naliali do rímskej fontány Barcaccia v blízkosti Španielskych schodov čierne rastlinné tekuté uhlie.

14:06

Replika cely s rozmermi dvakrát tri metre, v akej je väznený ruský opozičný politik a kritik Kremľa Alexej Navaľnyj, je súčasťou výstavy o politických väzňoch naprieč storočiami s názvom “Umlčaní”, ktorá prebieha v múzeu na holandskom zámku Loevestein.

13:35

Traja ľudia prišli o život pri dopravnej nehode, ku ktorej došlo v tuneli v Monaku. Do steny tunela v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo. Dym prenikol do susedných obytných budov, čo si vyžiadalo evakuáciu niekoľkých ľudí.

13:34

Ukrajina si od Varšavy objednala 100 bojových vozidiel pechoty (BVP) Rosomak, ktoré sú vyrábané v Poľsku na základe licencie fínskej spoločnosti Patria..

12:46

Nezávislá komisia, ktorá vyšetruje zmiznutie 43 mexických študentov z roku 2014, obvinila tamojšie ozbrojené zložky z úmyselného utajovania informácií o prípade.

12:36

Ruské úsilie o získanie silnejšej vojenskej kontroly nad východoukrajinským regiónom Donbas zlyhalo, uvádza britské ministerstvo obrany, ktoré sa odvoláva na informácie spravodajských služieb.

09:53

Trojdňová návšteva britského kráľa Karola III. v Nemecku, predstavuje podľa pozorovateľov v Berlíne i Londýne významný signál o pretrvávajúcej pevnosti britsko-nemeckých vzťahov.

09:39

Pravicová strana Bratia Talianska (FdI) premiérky Giorgie Meloniovej navrhla zaviesť pokuty do výšky 100.000 eur pre verejné či súkromné subjekty, ktoré v oficiálnej komunikácii namiesto talianskych výrazov používajú cudzie, najmä anglické formulácie.

08:09

Tri obete na životoch a desiatky zranených si vyžiadalo veľké tornádo, ktoré zasiahlo americký štát Arkansas. V meste Belvidere v štáte Illinois spôsobila silná búrka zrútenie strechy divadla, v ktorom prebiehal koncert a nachádzalo sa tam vyše 200 ľudí. Počas tohto incidentu prišla o život jedna osoba a 28 ďalších utrpelo zranenia. 

08:07

Právnický tím Donalda Trumpa prešiel do ofenzívy po tom, ako voči americkému exprezidentovi vzniesli obžalobu. Trump sa podľa svojich zástupcov nebude snažiť o dohodu a je pripravený bojovať v prípade každého z obvinení.

07:50

Sudca v americkom štáte Nové Mexiko prijal dohodu o vine a treste, ktorú s prokurátorom uzavrel bezpečnostný koordinátor nízkorozpočtového filmu Rust. Pri natáčaní tohto filmu zastrelil herec Alec Baldwin kameramanku. 

07:40

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová má šancu stať sa novou najvyššou predstaviteľkou NATO.

07:38

 Iránska štátna televízia vydala ospravedlnenie za to, že odvysielala zábery mladej dvojice, ktorá si dala krátky bozk. 

07:37

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval Európsku úniu, aby zvážila finančnú pomoc na predĺženie oceľového plota na hranici s Tureckom, zameraného proti migrantom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Krajniak: Smer aktuálne do podmienok Sme rodina pre spoluprácu nespadá

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Podpredseda Sme rodina a dočasne poverený minister práce Milan Krajniak podčiarkol, že hnutie má pre povolebnú spoluprácu tri podmienky a Smer-SD či Republika sa do nich v súčasnosti nezmestia. Vyplýva to z jeho vyjadrení v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Hlas-SD by nebol…

V slovenských pohoriach platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva

0 icon

Liptovský Hrádok 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Vo všetkých pohoriach Slovenska platí v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby Sneh z poslednej periódy sneženia je podľa Buliaka rozmiestnený veľmi nerovnomerne. "Náveterné strany sú vyfúkané…

Bojkot OH ukrajinskému športu nič dobré neprinesie

0 icon

Paríž 1. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Bojkot olympijských hier v Paríži v roku 2024 ukrajinskému športu nič dobré neprinesie. Medzinárodný olympijský výbor to uviedol vo vyhlásení, ktoré zverejnila agentúra Reuters "Takéto rozhodnutie by len poškodilo ukrajinskú komunitu športovcov. Medzinárodný olympijský výbor vždy zastával názor, že vlády by nemali rozhodovať o…

Progresívne Slovensko žiada vysvetliť situáciu s nemocnicou Rázsochy, premiér deklaruje jej výstavbu

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok) Aktualizované 1. apríla 2023 o 13:54 h. Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) vyzýva dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby informoval, či a kedy sa dočkáme novej špičkovej nemocnice Rázsochy v Bratislave. PS tvrdí, že kým Heger dočasne poverený riadením rezortu zdravotníctva sľubuje výstavbu nemocnice, v…

“Odvážiť sa bojovať”: Si Ťin-pching predstavuje nový čínsky svetový poriadok

0 icon

Peking 1. apríla 2023 (HSP/ft/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)   Keď sa tento mesiac pred ním zišla čínska politická elita, Si Ťin-pching zhrnul svoju ráznu zahraničnú politiku delegátom jedným živým refrénom: "odvážiť sa bojovať" Podľa Financial Times, vyhlásenie na Národnom ľudovom zhromaždení vystihlo nový étos Pekingu, ktorý podnietil záver čínskeho vodcu,…

Gyimesi sa zatiaľ s SMK z Aliancie nedohodol na spoločnom postupe

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanec Národnej rady (NR) SR György Gyimesi sa zatiaľ s platformou SMK z mimoparlamentnej strany Aliancia nedohodol na prípadnom spoločnom postupe v parlamentných voľbách či na mieste na kandidátke. Tvrdí, že nežiadal byť lídrom kandidátnej listiny. So zvyšnými platformami Aliancie nerokoval "Rokujem s…

Primátor Poltára si to s Matovičom prišiel vydiskutovať z očí do očí

0 icon

Poltár 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Igor Matovič sa v rámci svojho turné "bez ochranky", tentokrát vybral do Poltára, kde ho od časti publika čakalo privítanie v podobe vypískania, a nielen to Matovič sám primátora Poltára Petra Sitora pozval na pódium. Chcel tým ukázať, že aj ľudia s iným názorom…

Naď prezradil o akom spoločnom pláne rokujú s Ukrajinou

0 icon

Kyjev 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko môže byť Ukrajine nápomocné pri dodávkach 155-milimetrovej aj 152-milimetrovej munície. SR je jednou z iba troch krajín na svete spomedzi tých, ktoré podporujú Ukrajinu, ktorá vyrába práve 152-milimetrovú muníciu. V piatok to na Ukrajine vyhlásil dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď,…

Proces v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku bude pokračovať

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Súdny proces v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku by sa mal začať na Okresnom súde (OS) Poprad 18. apríla. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu. Obžalobe pre pokračovací zločin daňového podvodu čelí aj konateľ spoločnosti KTAG Eduard K. Obžalobu podal prokurátor prešovskej krajskej prokuratúry…

Nie Zuzana Čaputová ale Ursula von der Leyenová?

0 icon

Brusel 1. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa môže stať novou generálnou tajomníčkou NATO po odchode Jensa Stoltenberga. Informoval o tom denník The Sun Podľa zdrojov novín sa niektoré členské štáty NATO vyslovili za to, aby sa von der Leyenová stala šéfkou aliancie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 3: duša

0icon

V predchádzajúcom článku som uviedol nasledovnú

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť V.

0icon

Prezident Ukrajiny Zelenskyj predniesol pred poslancami Európskeho parlamentu ( EP ) dňa 1.marca 2022 prostredníctvom živého internetového prenosu plamennú reč. Podľa neho Ukrajina prináša obrovskú cenu v boji za svoju slobodu. Je potrebné sa pozorne pozamý&scaron

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Armádny Magazín

Úbohé Mexiko: "...Tak ďaleko od Boha a tak blízko USA"

0 icon

Mexico, 1. apríl 2023 (AM) – "Úbohé Mexiko! Tak ďaleko od Boha a tak blízko k USA!" Tieto slová mexického prezidenta Porfiria Diaza (1830 - 1915) budú pravdivé dovtedy, kým bude pretrvávať veľká politická a hospodárska nerovnováha moci medzi Mexikom a Washingtonom v prospech druhého menovaného a vernosť amerických politikov anglosaskému…

Nie je pochýb o tom, že Rumunsko pohltí Moldavsko. Čo si potom odkusne z Ukrajiny?

0 icon

Rumunsko, 1. apríl 2023 (AM) – Moldavský podpredseda vlády pre reintegráciu Oleg Serebrian vo vysielaní jednej z televíznych staníc krajiny uviedol, že Kišiňov si nekladie za cieľ vypovedať dohodu o princípoch mierového urovnania na Dnestri, ktorú podpísali vtedajšie orgány republiky. Moldavska a Ruskej federácie 21. júla 1992. Diplomat upozornil, že všetky…

Jevgenij Satanovskij: Protesty v Izraeli by mohli viesť k zániku štátnosti

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Každých dvetisíc alebo tritisíc rokov Izrael zničí svoju štátnosť to je normálna židovská história. Taký je názor Jevgenija Satanovského, prezidenta Inštitútu blízkovýchodných štúdií, v rozhovore pre Federálnu tlačovú agentúru.   Protesty v Izraeli trvajú už niekoľko mesiacov. Deň p

Moskvu uspokojí len kapitulácia Kyjeva... a Západu

0 icon

Rusko, 1. apríl 2023 (AM) – Takto možno komentovať dnešné slová námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Galuzina. Podmienky, ktoré má Kyjev splniť, sú nasledovné: - ukončenie nepriateľských akcií zo strany ukrajinských ozbrojených formácií a ukončenie dodávok zbraní zo strany západných krajín - neutrálny

Chobotnica z Davosu alebo ako Svetové ekonomické fórum ničí demokraciu

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Musíme sa znovu naučiť „kriticky myslieť“, hovorí Miryam Muhmová, inak bude agenda „Veľkého Resetu“ postupovať rýchlym tempom vpred. Novinárka sa vo svojej novej knihe zaoberá nebezpečenstvom "davoskej t

TopDesať

Matka 17 rokov fotila seba so synom a výsledok je úchvatný!

0 icon

Medzinárodná renomovaná fotografka a matka Annie Wangová z mesta Taipei v Taiwane sa rozhodla, že stereotypné zobrazenia "matka a dieťa" nebudú nič pre ňu. "Moja umelecká stratégia je založená na sebarealizácii," povedala Annie pre Bored Panda.  "Vo svete matiek je najlepší spôsob vyjadrenia prostredníctvom stratégie seba prezentácie, vyjadrovania rôznych častí seba. Ja, ako žena a matka, sa…

Najbrutálnejšia konferencia v histórii ľudstva, o ktorej si zrejme ani netušil

0 icon

Jedna z najbrutálnejších konferencií ľudstva, o ktorej ste možno ani netušili, sa odohrala 20. januára 1942 na Berlínskom predmestí Wannsee. Konferencia bola zameraná na "konečné riešenie". Jedna z tých najodpornejších konferencií ľudstva sa odohrala vo vile na brehu jazera Wannsee ktorá sa využívala na rôzne stretnutia SS počas druhej svetovej vojny. Aj…

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali