Následkom streľby ostreľovača na Kryme zahynuli dvaja ľudia – člen domobrany a ukrajinský vojak. Vzhľadom na tento incident ukrajinská vláda dovolila armáde na území Krymu používať výzbroj a Arsenij Jaceňuk hovorí o eskalácii konfliktu.
Následkom streľby z pušky v Simferopole v utorok večer zahynuli dvaja ľudia – člen domobrany a príslušník ukrajinského vojenského útvaru, okrem toho ešte dvaja, taktiež členovia domobrany a vojak sú zranení – informovala o tom tlačová agentúra Krymu.
Podľa predbežných údajov, streľbu viedli z jedného miesta v dvoch smeroch. Neznámy strieľal z rozostavanej budovy, umiestnenej v bezprostrednej blízkosti vojenského útvaru príslušníkov domobrany, ktorí kontrolovali prítomnosť ozbrojených osôb v tejto budove. Strelec strieľal aj v smere ukrajinského vojenského útvaru, ktorý je umiestnený vedľa.
Vojenský útvar sa nachádza na križovatke námestia Víťazstva a Kubanskej Ulice, oznámil Kryminform. Ako aj ostatné ukrajinské vojenské útvary, aj tento je obkľúčený príslušníkmi domobrany Kryma, ktoré musia zabrániť provokáciám zo strany ukrajinských vojakov alebo ozbrojených extrémistov.
Ostreľovanie sa začalo okolo piatej hodiny poobede. Očití svedkovia hovoria, že to bola automatická dávka, – informovala RSN. Strelec zasiahol do nohy vojaka domobrany, ten spadol. K nemu pribehol iný vojak národnej domobrany, aby mu poskytol pomoc. V túto chvíľu do neho strelili. Guľka zasiahla pečeň. Privolaná sanitka mu už nedokázala pomôcť. Muž na mieste zraneniu podľahol.
Do nemocnice k zranenému novinárov nepustili. Prednosta simferopolskej nemocnice nazval zranenie vážnym, ale neuviedol, koľko zranených je v nemocnici.
Krymské ministerstvo vnútra spočiatku tvrdilo, že strieľajucého ostreľovača v Simferopole sa podarilo zadržať, informujú Vesti FM. Mal nim byť 17-ročný obyvateľ Ľvovskej oblasti. Predpokladalo sa, že zadržaný je predstaviteľom Pravého sektora. Ale neskôr vláda Krymu tieto informácie poprela.
Od chvíle, čo sa v Simferopole rozšírila správa o streľbe, obyvatelia mesta začali prichádzať k vojenským útvarom a k vojakom jednotiek domobrany.
Vojenské žarty Jeceňuka
Ukrajinská strana využila príležitosť. Vzhľadom na vraždu príslušníka ozbrojených síl Ukrajiny, ministerstva obrany Ukrajiny okamžite povolilo ukrajinským vojakom, ktorí sú dislokovaní na teritóriu Krymu, používať zbrane.
,,V zhode z rozhodnutím službukonajúceho vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny a úradujúceho ministra obrany Ukrajiny, na základe rozkazu náčelníka generalného štábu – vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny, vojenským útvarom ozbrojených síl Ukrajiny, dislokovaným v AR Krym, povoľujem použitie výzbroje, – oznámila tlačová služba úradu.
Situáciu okomentoval aj Vrchnou Radou menovaný predseda vlády Ukrajiny Arsenij Jaceňuk. Na ministerstve obrany vyhlásil, že ruskí vojaci začali strieľať do ukrajinských vojakov a požiadal o zvolanie komisie z účasťou ministrov obrany Ukrajiny, USA, Veľkej Británie a Ruska.
Ale primátor Sevastopoľa podotkol, že vyhlásenie Arsenija Jaceňuka o prechode do vojnového štádia konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom je možné hodnotiť, ako nepodarený žart. ,,O akom vojnovom štádiu je možné hovoriť pri terajších podmienkach? To nieje seriózne”, – povedal.
“Provokácia?”
Na ministerstve vnútra nevylučujú, že táto provokácia bola naplánovaná za účelom zasiať nervozitu a skomplikovať situáciu v deň, keď bola podpísaná dohoda o znovupripojení Krymu k Rusku. Na ministerstve nevylúčili, že práve takú taktiku použili bojovníci na kyjevskom Majdane, keď ostreľovali ako policajtov, tak aj demonštrantov.
Pripomeňme, že o tejto taktike sa verejnosť dozvedela vďaka zverejnenému audiozáznamu rozhovoru hlavy ministerstva zahraničných vecí Estónska Urmasa Paetona a šéfky zahraničných vecí EU Catherine Ashtonovej, ktorý podtvrdzuje spojenie medzi odstreľovačmi a opozíciou.
V rozhovore Paet hovoril o tom, že dôkazy, ktoré mu predložili, svedčia, že aj protestujúcich aj príslušnikov polície vraždili jedni a tí istí odstreľovači.
Čo však vyvoláva najväčšiu obavu je to, že nová koalícia si neželá vyšetrovanie skutočností ohľadne streľby v Kyjeve. Stále väčšia časť ľudí chápe, že za týmito ostreľovačmi nestál Janukovič, ale niekto iný.
Paet sa obával, že keď “táto hra začne žiť vlastným životom, môže okamžite zdiskreditovať novú koalíciu”.
Pravosť audiozápisu podtvrdilo MZ Estónska. MZ Ruska vyhlásilo, že chce požiadať OBSE o vytvorenie štruktúr na zdokumentovanie svedectva o zločinoch, spachaných na Majdane a v celej Ukrajine. MZ Ruska žiada vyšetrovanie zločinov, spachaných v Kyjeve.
Okrem toho stály predstaviteľ Ruska v OSN Vitalij Čurkin upriamil pozornosť Stálej bezpečnostnej rady OSN na streľbu na Majdane a žiadal jej vyšetrenie. V podstate, požiadal o preverenie informácie o tom, že streľbu viedli z úradu takzvaného komendanta Majdanu Andreja Porubia.
Násilnosti spáchané v Kyjeve je nutné podrobne medzinárodne vyšetriť – vyhlásil a upozornil, že obrazy kyjevskej a západnej propagandy úplne vyvracia informácia o tom, že ako predstaviteľov milície, tak aj protestujúcich demonštrantov strieľali jedni a tí istí provokatéri.
Pričom, v zhode s poslednou zverejnenou informáciou, strieľali zo sídla takzvaného komandantu (veliteľstva) Majdanu, ktorý teraz riadi Radu bezpečnosti Ukrajiny – zdôraznil terajší predstaviteľ.
Vytvoriť komisiu pre vyšetrovanie streľby ostreľovačov v Kyjeve navrhli aj vo Vrchovnej Rade.
Pripomenieme, že v utorok Rusko a Krym podpísali dohodu o prijatí Republiky Krym a mesta Sevastopoľ do Ruskej federácie. V Rade Federácie sa uskutoční v piatok (dnes) mimoriadna schôdza pre ratifikáciu dokumentov, potrebných pre pripojenie Krymu k Rusku. Kyjev dohodu odmietol uznať.
Pred tým sa uskutočnilo vystúpenie prezidenta Ruska Vladimíra Putina, ktorý predniesol požiadavkou Republiky Krym a mesta Sevastopoľ o prijatie k Ruskej Federácií.
V nedeľu na Kryme prebehlo referendum o pripojení sa k Rusku. Referenda sa zúčastnilo 1 milión 274 tisíc 96 ľudí alebo 83,1 percent oprávnených voličov. Z nich sa za vstup Krymu do Ruskej Federácie vyslovilo 96,77 percenta obyvateľov.
jf