“Večer s Havranom” je diskusná relácia o spoločenských fenoménoch, ktorú moderuje známy aktivista Michal Havran.
“V akom stave je dôvera médií, prečo viac ako 30 percent Slovákov dôveruje “alternatívnym médiám”, ktoré šíria nekvalitné povery? V čom zlyhávajú mainstreamové médiá, v čom by mali pridať a ako obnoviť dôveru čitateľov a poslucháčov?”, píše sa v popise posledného dielu tejto relácie.
Diskusia sa však viac menej zvrhla na útočenie voči alternatívnym médiám. Jediný zástupca týchto médií Boris Koróni tak musel odolávať silným atakom Martina Šimečku, Branislava Dobšinského a moderátor Michal Havran si to zjavne vychutnával, keďže nijako nezakročil.
Prvá otázka moderátora Havrana bola, prečo vlastne vznikli alternatívne médiá. Podľa Martina Šimečku z denníka N nemožno alternatívne médiá ani nazývať médiami, pretože nemajú vraj žiadnu vnútornú edičnú politiku ani úctu k faktom, čo tradičné mainstreamové médiá vraj majú. Ako ďalej Šimečka uviedol, alternatívne médiá vznikli preto, že zrušením bipolárneho sveta v roku 1989 a nastolením liberálnej demokracie, ktorá je vraj jediná správna, ľudia hľadajú nejakú alternatívu, no často je to vraj alternatíva nedemokratická.
Do diskusie sa následne zapojil Branislav Dobšinský, ktorý je moderátorom relácie “Sobotné dialógy”v Slovenskom rozhlase a položil si otázku:
“Ja nerozumiem tomu termínu alternatívny, lebo alternatívou benzínového pohonu je naftový pohon, obidva jazdia, ale alternatívou faktov sú čo? Čo je alternatívou realite faktov?” Dobšinský teda inými slovami povedal, že mainstreamové médiá prinášajú len fakty a alternatívne médiá iba lži. V skutočnosti však často prinášajú alternatívne médiá zamlčiavané fakty, ktoré mainstream kvôli svojej ideológii nezverejňuje.
Tretí diskutujúci Boris Koróni zo Slobodného vysielača naopak skritizoval mainstreamové médiá s tým, že si neplnia svoje povinnosti, preto vznikli alternatívne médiá. Podľa Koróniho mainstreamové médiá nehovoria celú pravdu. Ako príklad uviedol situáciu na Ukrajine, kde médiá hovorili o tom, že ľud zvrhol skorumpovaného prezidenta Janukoviča, no už menej hovorili o tom, že tam bojovali Banderovci, ktorí napádali policajtov a de facto pred nimi musel Janukovič ujsť, alebo ďalší príklad o nedostatočnom informovaní, prečo vlastne vznikol islamský štát v Sýrii a Iraku. Na mainstream sú tiež podľa Koróniho vyvíjané silné tlaky zo strany oligarchov, ktorí vlastnia tieto médiá, zo strany korporácií, ktorí inzerujú v médiách svoju reklamu a tretí tlak podľa Koróniho prichádza zo strany mimovládnych organizácií platených zo zahraničia.
Podľa Šimečku sú to konšpiračné bludy a o situácii na Ukrajine a v Sýrii informovali dostatočne. Dobšinský zareagoval s tvrdením, že médiá nemôžu informovať o veciach, ktoré sú klamlivé a dávno vyvrátené. Ako príklad uviedol “antivax” aktivistov, ktorí bojujú za slobodu očkovania. Tí by nemali dostávať priestor v médiách, lebo to, že očkovanie spôsobuje autizmus, je vraj vyvrátené. Mainstream sa podľa Dobšinského musí držať faktov.
Korónimu bolo tiež vyčítané, že aj keď síce Slobodný vysielač nie je spravodajské rádio, na svojich stránkach zverejňuje články z alternatívnych spravodajských médií ako napríklad z portálu Hlavné správy, ktorý vraj šíri hoaxy, dezinformácie, konšpirácie a podobne.
Boriš Koróni však poukázal na to, že aj mainstreamové médiá často šíria hoaxy a zavádzajú svojich čitateľov. Ako názorný príklad uviedol článok v denníku N s názvom “Kriminalita a migrácia v grafoch, mali by sme sa báť svojho suseda cudzinca?” Hneď v prvej vete článku sa píše, že štatistiky z Nemecka nepotvrdzujú, že by veľký počet prichádzajúcich migrantov automaticky znamenal vyššiu kriminalitu. Problém je však v tom, že štatistiky a grafy z ktorých denník N vychádzal sú z roku 2014 teda rok pred tým než sa do Nemecka dovalilo takmer milión nových imigrantov. Šimečka túto skutočnosť poprel a dokonca tvrdil, že to boli štatistiky z Rakúska.
Korónimu bolo tiež vyčítané, že v reláciách Slobodného vysielača vystupujú kontroverzné osoby ako napríklad Marián Magát. Podľa Koróniho je to však v poriadku, pretože médiá by mali dávať priestor ľuďom s odlišnými názormi, pokiaľ neboli odsúdení za nejaké závažne delikty. Zakladateľ Slobodného vysielača vytkol Braňovi Dobšinskému jeho neobjektivitu, keďže v jeho 3 reláciách o projekte konšpirátori.sk nebola nikdy pozvaná protistrana. Dobšinský nevedel argumentovať, preto len odpovedal slovami “podajte podnet”.
Na záver bola všetkým diskutujúcim položená otázka v čom by sa oni, alebo ich médiá mali zlepšiť. Martin Šimečka si myslí, že všetko je v poriadku, novinári sú slobodní, stačí v tom pokračovať a snažiť sa zlepšovať. Podľa Koróniho by Slobodnému vysielaču pomohlo, keby do jeho relácií chodili aj ľudia typu Michala Havrana, ktorí doteraz účasť v tomto alternatívnom rádiu odmietajú. Branislav Dobšinský vidí problém v tom, že sa mainstream uzatvára do nejakej bubliny a nevidí problémy bežných ľudí, preto by na tom bolo treba viac popracovať.
Záznam relácie si môžete pozrieť TU.
Samuel Gdovin