Švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí, kde sú ženevské dohody uložené, dnes uviedlo, že “Palestínsky štát” pristúpil ku konvenciám s platnosťou od 2. apríla.
Podľa Izraela by sa však ženevské dohody zakazujúce kolonizáciu okupovaného územia nemali vzťahovať na Predjordánsko a pásmo Gazy, pretože Palestína nie je celosvetovo uznávaná ako štát.
V dôsledku stagnujúcich mierových rozhovorov s Izraelom požiadali Palestínčania o členstvo v inštitúciách a dohodách OSN. Urobili tak v reakcii na to, že Izrael odmietol do konca marca prepustiť ďalšiu skupinu palestínskych väzňov, na čom sa obe strany dohodli.
Palestína oficiálne pristúpi k 13 z 15 dohovorom
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v noci nadnes potvrdil, že žiadosti Palestínčanov o pričlenenie k 13 medzinárodným dohovorom boli “v patričnej a správnej forme”. Šéf svetovej organizácie zároveň vyhlásil, že žiadosti akceptoval, informovala agentúra AP.
Podľa hovorcu Stéphana Dujarrica informoval Pan o akceptácii palestínskych žiadostí všetkých 193 členských krajín OSN.
Po tom, čo sa Izraelu nepodarilo zrealizovať plánované prepustenie 26 palestínskych väzňov po vypršaní lehoty koncom marca, Palestínčania v rámci odvetných opatrení podali žiadosť o pričlenenie sa k 15 medzinárodným dohovorom, pripomína AP. Trinásť žiadostí bolo adresovaných OSN, jedna do Ženevy a jedna Holandsku.
Palestínsky veľvyslanec pri OSN Rijád Mansúr v utorok povedal, že Palestína oficiálne pristúpi k 13 z 15 dohovorom 2. mája a je pripravená na podanie žiadostí o vstup do ďalších inštitúcií a dohovorov OSN v závislosti od krokov Izraela.
ru