Konečne si to všimli aj členovia medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch, ktorá sídli v New Yorku. Zástupcovia tejto organizácie pôsobili v priebehu týždňa v Donecku a ďalších obývaných lokalitách Doneckej oblasti, kde zaznamenali široké používanie kazetovej munície ukrajinskou armádou. Podčiarkli, že zaznamenali minimálne 12 podobných útokov v októbri – v čase, keď už platilo prímerie.
Príslušníci Human Rights Watch Zistiť poznamenali, že sa im nepodarilo na 100 percent vo všetkých prípadoch zistiť, kto konkrétne používal kazetovú muníciu, dokonca nevylučujú, že tieto zbrane mohli používať aj príslušníci domobrany. V mnohých prípadoch však zozbierané dôkazy jednoznačne svedčia o vine ukrajinskej armády.
Je to predovšetkým útok na doneckú školu, ku ktorému došlo 1. októbra a v dôsledku ktorého zomreli dvaja rodičia žiakov a učiteľ. Ďalej zaznamenali ostreľovanie Donecku 2. októbra, ktoré pripravilo o život pracovníka MVČK Laurenta DuPasquiera. Keďže sa vo všetkých prípadoch kazetové náboje vybuchovali na území, ktoré je pod kontrolou povstalcov, väčšina členov misie Human Rights Watch na Ukrajine je predsa presvedčená, že bola to práve ukrajinská armáda, ktorá použila zakázané zbrane.
„Používanie kazetovej munície v obývaných lokalitách porušuje pravidlá vedenia vojenských operácií a je považované za vojnový zločin. Podobné zbrane zasahujú rôzne ciele bez rozdielu, zabíjajú mnohých civilistov“, zdôrazňuje sa vo vyhlásení Human Rights Watch. „Ukrajinské úrady sa musia okamžite zaviazať, že armáda nebude používať kazetovú muníciu a podpíšu konvenciu, ktorá ich zakazuje“, vyzývajú ľudskoprávni odborníci.
Kyjev nijako nereagoval na toto vyhlásenie Human Rights Watch. Avšak na tieto informácie predsa bude musieť reagovať, pretože sa do hry zamiešali hráči oveľa ťažšieho kalibru: samotná OSN zdvihla varovný prst. Z centrály OSN do Kyjevu prišla výzva: okamžite zastaviť používanie všetkých zakázaných zbraní a konkrétne – kazetovej munície. Mimochodom, bola to priama reakcia OSN na vyhlásenie organizácie Human Rights Watch.
V piatok, 24. októbra, o situácii na Ukrajine zasa bude rokovať Bezpečnostná rada OSN. Je možné, že sa oficiálne vyjadrí na margo používania na Ukrajine zakázaných zbraní. Očakáva sa aj vystúpenie zástupcov Ruska, ktorí mienia upozorniť na viaceré vojnové zločiny ukrajinskej armády a požiadať o dosiahnutie zastavenia všetkých vojenských operácií na Ukrajine.
eu