V OSN nechápu, že zvieratá prdia. Urobili z nich vinníkov otepľovania. Odnesie si to český dobytok?

V OSN nechápu, že zvieratá prdia. Urobili z nich vinníkov otepľovania. Odnesie si to český dobytok?

Praha 14. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

V OSN usúdili, že flatulencia zvierat (vypúšťanie zažívacích plynov) zvyšuje globálne otepľovanie. Nedávna správa OSN odporúča znížiť početný stav hospodárskych zvierat. Problém je, že v ČR máme dlhodobo podprodukciu. Ďalšie znižovanie by priviedlo český poľnohospodársky chov k úpadku. Sputnik sa preto opýtal odborníkov Miroslava Šafářa a Františka Havláta, čo bude ďalej?

Ilustračné foto

Dňa 8. augusta 2019 predstavili v Ženeve správu OSN, odporúčajúcu znížiť stav chovaného dobytka. Príslušné zvieratá sa vraj podieľajú na skleníkových plynoch, globálnom otepľovaní. Mohla by to byť rana pre české poľnohospodárstvo. Čo na to poviete?

Reklama

MVDr. Miroslav Šafář: Správa OSN sa mi z hľadiska likvidácie dobytka v našej krajine zdá ako šialená a smiešna. Smiešne je, ak niekto považuje dobytok za významného producenta skleníkových plynov, spôsobujúcich otepľovanie…

Musíme si uvedomiť, že súčasné stavy hospodárskych zvierat v ČR sú na úrovni, ktorá tu bola naposledy v časoch 30-ročnej vojny a tesne po nej. Veď od roku 1990 sme na 50% počte kráv. Ak uvážime mliečne dojnice, sme niekde na 22-25%. Z pôvodného stavu ošípaných máme evidovaných nejakých 32-33%. Čo sa týka našej potravinovej sebestačnosti – vždy bola krédom českých panovníkov a prezidentov, od T.G.M. po Gustava Husáka, keď to vezmem novodobo… Táto snaha už dávno neplatí a o potravinovej sebestačnosti sa nedá ani hovoriť.

Reklama

 

Nazeraním vašou lekársku optikou – ako konkrétne hospodárske zvieratá prispievajú ku globálnemu otepľovaniu? Závisí to na ich flatulencii? Alebo za to môže infraštruktúra, umožňujúca správanie dobytka? Môže za to snáď technológia spracovania mäsa? Ako to funguje podľa vás?

Všetky živé organizmy pri spracovaní potravy vykazujú metabolické procesy, ktorých súčasťou je vylučovanie plynov. Tieto plyny určite pôsobia na atmosféru tejto krajiny. Musíme si uvedomiť, že tu máme periódu kvartéru (štvrtohôr), v časoch, keď bolo málo ľudí, celú planétu zazverili veľkými zvieratami. Produkcia plynov v tých časoch bola oveľa, oveľa väčšia ako dnes. Naopak v teplejších periódach dochádzalo k rozptylu zveri do lesnej krajiny, produkcia plynov sa znižovala.

V holocénnom období (zvanom Atlantik) boli fázy dokonca teplejšie ako je súčasná klíma; tzv. holocénne optimum (7 000-5 000 pr. n. l.). Tiež tu bolo  stredoveké teplotné optimum, pripadalo na rozmedzie od 8 st. n. l. do obdobia Karola IV. a husitských vojen. Tu zase začína, tzv. “Malá doba ľadová”, ktorej koniec pripadá na začiatok 20. storočia. My dnes žijeme v dobe zvratu malej doby ľadovej do teplejšieho obdobia. Máme tu navyše naklonenie zemskej osi voči Slnku, hovorí sa o Milankovičových cykloch, tieto cykly tiež vysvetľujú súčasné teplejšie obdobie skôr ako údajná nadbytočná produkcia chovu hospodárskych zvierat, ako to uvádza OSN vo svojej správe…

 

Reklama

Nie je tu tendencia ospravedlniť klesajúci výkon poľnohospodárstva? Nie je to pokus, vyhovoriť sa na niečo? Nie je to aj dôsledok, že dochádza k živelným pohromám, ktoré ovplyvňujú poľnohospodársku výrobu, na ktorej je závislý chov, ak ide o krmivá? Došlo k zmene osevných postupov. Ľudský faktor? Príroda?

Môže to zohrávať svoju úlohu. Tu by som však videl ďaleko väčší problém v ľudskej populácii. V dobách napoleonských vojen nás bola miliarda. Na začiatku 20. storočia už nás boli miliardy dve – tri. V polovici 20. storočia civilizáciu tvorilo päť miliárd. Dnes sme na siedmich; do konca 21. storočia budeme na deviatich miliardách. K najväčšiemu nárastu populácie dochádza v Afrike: z dvoch stoviek miliónov je tam teraz populácia okolo jednej miliardy. Výživa týchto všetkých ľudí ovplyvňuje život planéty a všetkých jej systémov i subsystémov.

Domnievam sa, že v Európe máme opačný problém ako vo zvyšku sveta. Máme menej ako dve deti na jednu rodinu. Trebárs v afrických krajinách je to šesť až sedem. Ak chceme s ekológiou planéty niečo urobiť, musíme znížiť populačnú explóziu v arabských krajinách všeobecne, v Indii, juhovýchodnej Ázii, v Afrike. Pretože, ak bude pribúdať ľudí týmto tempom, dopadne to zle bez ohľadu na to, koľko je dobytka. Žiadny dobytok nám nebude stačiť.

Inak k osevným postupom, skôr sa pestovala lucerna, svojimi hlbokými koreňmi prispievala k zadržiavaniu vody. Dnes sa pestujú plodiny, ktoré majú málo hlboké korene, ako je repka alebo kukurica, vodu odvádzajú z krajiny. Problém tkvie v spôsobe nastavenia poľnohospodárskej produkcie v Európe a vo svete.

 

Reklama

Pred rokom nám na Slovensku potvrdili, že vyvážajú živé zvieratá, pričom naspäť potom dovážajú balené mäso, a to za väčšie peniaze, ako Slováci zarobia exportom živého “bravčového mäsa”. Tak, ako tak, máme podprodukciu. Má vyjadrenie OSN pre nás vôbec nejakú logiku?

Výživa sa produkovala lokálne. Dnes sa všetko vozí tam a späť v nezmyselných vzorkách dopravy, ktoré životné prostredie zaťažujú viac a viac, čo stojí aj viac peňazí. Len by som pripomenul, že pred pár rokmi sme tu mali 20 rokov zmrazené argentínske bravčové. Argentína tieto zásoby predala do ČR. Toto zmrazené mäso vytlačilo našich bravčových producentov na okraj, pretože tomuto nemohli konkurovať.

Ďalší problém je dotačná politika EÚ. Pred vstupom do EÚ naši poľnohospodári dostali najväčšiu ranu – z EÚ nám predávali ošípané (z Holandska, Belgicka…) alebo prasiatka s dotáciou 20 Čk na kilo. U nás vykŕmená ošípaná z bitúnkov bola za 23 korún za kilogram. Toto u nás podviazalo normálny chod poľnohospodárstva.

 

Ide o tendenciu niečo ospravedlniť či ide o riadené zníženie stavu hovädzieho dobytka, aby sa do budúcna zredukoval stav ľudskej populácie niekde na zemi? Chápem to dobre?

Nejde len o ošípané, dobytok a kravy. Ide o útok na klasickú rodinu. Všetky tie LGBT, homosexualismus a jeho propagácia – to všetko je útok na súčasného európskeho človeka, tento (európsky človek) produkuje väčšinu myšlienok a väčšinu vynálezov na tejto planéte. Pokiaľ ho nahradí zmiešaný človek podľa teórie pána Coudenhove-Kalergiho, dôjde k úpadku celej civilizácie. Následne dôjde k bojom a rozbrojom. K tomu vedú podľa tohto učenia celú túto migráciu do Európy. Sme svedkami útoku na európskeho človeka ako takého, na anticko-kresťanskú európsku populáciu.

 

Ako to dopadne? Budeme u nás ďalej radikálne znižovať stavy dobytka?

Keď som začínal, mal som na obvode 1000 prasníc a 2000 dojníc. Dnes nenapočítam toľko ani na celom okrese. Moji kolegovia sú na tom podobne. Sme na minimách, ktoré tu neboli od čias 30-ročnej vojny. Ak sa budeme spoliehať len na dovoz, je to náš koniec.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:15

V Izraeli a v židovských diaspórach i komunitách po celom svete sa začal sláviť sviatok nekvasených chlebov – pesach.

07:44

Dva malajzijské vojenské vrtuľníky sa pri výcviku zrazili. Zahynulo všetkých desať členov posádok, oznámili tamojší záchranári.

07:06

Kyjev a Washington začali rozhovory o bilaterálnej bezpečnostnej dohode, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Obe krajiny podľa neho tiež doriešili plány na zaslanie ďalších rakiet dlhého doletu ukrajinským ozbrojeným silám.

Summit Iniciatívy troch morí
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:05

Rusko vyhlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny zo strany USA, Británie a Francúzska posunula svet na pokraj priameho konfliktu medzi najväčšími jadrovými veľmocami sveta, ktorý by sa mohol skončiť katastrofou.

07:04

Okres Chua-lien na východe Taiwanu zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,3, oznámila miestna meteorologická služba. Bezprostredne neboli hlásené nijaké škody.

07:02

Čínske veľvyslanectvo v Berlíne “dôrazne” odmietlo obvinenia zo špionáže v Nemecku, uviedli čínske štátne médiá.

07:01

Z masového hrobu neďaleko Násirovej nemocnice v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy exhumovali ďalších 73 tiel, čím sa ich celkový počet zvýšil na 283, informoval Hamasom kontrolovaný úrad civilnej ochrany v Pásme Gazy.

07:00

Americké jednotky v Iraku a Sýrii boli za menej ako 24 hodín vystavené dvom samostatným útokom, uviedli iracké bezpečnostné zdroje a predstavitelia USA. Išlo o prvé takéto incidenty po takmer troch mesiacoch.

06:59

Severná Kórea bude vystavená koncu svojho režimu, ak sa pokúsi použiť jadrové zbrane, vyhlásilo juhokórejské ministerstvo obrany. Išlo o reakciu na raketové cvičenia KĽDR simulujúce jadrový protiútok.

06:51

Britský premiér Rishi Sunak oznámi na návšteve Poľska zvýšenie vojenskej podpory pre Ukrajinu o 500 miliónov libier (579 miliónov eur). Informoval o tom vo vyhlásení.

Rishi Sunak
Na snímke britský premiér Rishi Sunak
06:49

Britský minister zahraničných vecí David Cameron upozornil, že Rusko využíva Strednú Áziu na obchádzanie sankcií. Londýn chce podľa jeho slov spolupracovať s krajinami tohto regiónu, aby s tým skoncoval. Informovali o tom agentúry DPA a PA Media.

Cameron v Kir
Na snímke britský minister zahraničných vecí David Cameron
06:47

Ruské dronové útoky zranili v čiernomorskom prístave Odesa najmenej sedem ľudí vrátane dvoch detí, informovali ukrajinskí predstavitelia. Útoky zasiahli aj hlavné mesto Kyjev a ďalšie oblasti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali