Tel Aviv 18. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)
Ľudskoprávne organizácie, ktoré obviňujú Izrael z apartheidu, nebudú môcť pôsobiť na tamojších školách. Vyhlásil to izraelský minister vzdelávania Joav Galant.

Politiku Izraela voči Palestínčanom označila minulý týždeň organizácia B’Tselem za systematické uplatňovanie apartheidu. Slovo apartheid je pritom v Izraeli tabuizované a zvyčajne prichádza od najtvrdších kritikov krajiny. Jeho používanie dôrazne odmietajú vedúci predstavitelia aj bežní občania židovského štátu. Minister v nedeľu večer oznámil, že vedúceho svojho úradu vyzval, aby organizáciám, ktoré nazývajú Izrael „štátom apartheidu alebo znevažujú izraelských vojakov“ zakázal vstupovať do škôl.
„Ministerstvo vzdelávania pod mojím vedením zdvihlo zástavu podpory židovských, demokratických a sionistických hodnôt,“ napísal minister na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Agentúra AP upozorňuje, že nie je isté, či má na takéto rozhodnutie právomoc.
Organizácia B’Tselem sa zaoberala situáciou na okupovanom Západnom brehu, v Pásme Gazy, ktoré podlieha izraelskému embargu, v anektovanom východnom Jeruzaleme a samotnom Izraeli. Palestínčania v týchto štyroch oblastiach podliehajú rôznym formám kontroly a v porovnaní so Židmi sú ich práva porušované v celom regióne siahajúcom od Stredozemného mora po rieku Jordán. V reakcii na ministrovo oznámenie organizácia uviedla, že sa nenechá zastrašiť a v pondelok o problematike zorganizovala videokonferenciu v škole v severoizraelskom meste Haifa.
Izrael sa označuje za demokraciu. Zhruba 20 percent z jeho viac ako 9,3 milióna obyvateľov tvoria Arabi, ktorí majú garantované občianske práva. Podľa ľudskoprávnych aktivistov však čelia diskriminácii v rôznych oblastiach, akými sú ubytovanie alebo voľný pohyb osôb.
Izraelská vláda poukazuje na to, že arabskí občania majú zastúpenie v parlamente, slúžia vo vládnych úradoch a v rôznych oblastiach pracujú spolu so židovskými obyvateľmi.