Opozícia je psychologicky na koni, Smer čaká vnútrostranícka búrka

Opozícia je psychologicky na koni, Smer čaká vnútrostranícka búrka

Bratislava 13. novembra 2017 (HSP/Ďateľ/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

To, čo sa javí ako fantastické víťazstvo opozície v župných voľbách, je potvrdením známeho faktu: široké volebné koalície dokážu poraziť Smer, no žiaden subjekt to nezvládne sám. Na druhej strane má Smer vážny problém, pretože podporiť jeho kandidátov neprišli mnohí jeho tradiční voliči. A to je ešte horšie ako fakt, že v piatich krajoch prepadol.

Predseda vlády SR Robert Fico reční počas vyhlásenia k záverom rokovania vlády a výsledkom volieb do orgánov samosprávnych krajov 2017

Tohtoročné voľby do orgánov vyšších územných celkov je potrebné rozdeliť na predsedov a poslancov. Voľby županov totiž neboli výberom predsedov samosprávnych krajov, ale hlasovaním o vyslovení (ne)dôvery Robertovi Ficovi, respektíve Smeru. Voľby poslancov sa o niečo viac podobali tomu, čím pôvodne mali byť, ale aj v nich do veľkej miery dominoval protestný hlas, ktorý nebol namierený len proti najsilnejšiemu politickému subjektu v krajine, ale proti stranám ako celku. Svedčí o tom obrovský počet nezávislých poslancov, zvolených do zastupiteľstiev krajských samospráv.

Reklama

 

Voľby županov: 5:2:1

Reklama

Referendum o Smere/Ficovi dopadlo pre túto stranu katastrofou v Bratislave, Trnave, Žiline, Prešove a Košiciach. Smer s veľkým prehľadom obhájil pozície v Nitre a Trenčíne. Banská Bystrica, ako je notoricky známe, bola prípadom svojho druhu, pretože tam sa hrala presilovka (takmer) všetkých proti jednému, takže strana premiéra Fica sa ocitla na strane víťazov, ktorý je však tvorený množstvom iných, koaličných aj opozičných subjektov.

Tam, kde prehrával Smer, presvedčivo víťazila opozícia a na prvý pohľad sa to môže javiť ako zásadná zmena politickej atmosféry v krajine. Možno súhlasiť s tým, že opozícii sa darilo lepšie mobilizovať než Smeru. Treba dodať, že opozičnej mobilizácii v nemalej miere pomohli tradične aktivistické médiá. Tiež je vysoko pravdepodobné, že najmä v Trnave, Žiline, Prešove a Košiciach potenciálni priaznivci Smeru jednoducho neprišli voliť. A rovnako je možné predpokladať, že takmer dvojročné protestné úsilie opozičných strán (Bonaparte, Bašternák, eurofondy na ministerstve školstva atď.) malo veľký vplyv na vytvorenie protestnej atmosféry pri voľbe županov.

 

Politické náklady víťazstva

Na druhej strane nie je možné obísť fakt, že pre opozíciu povzbudivé víťazstvá v piatich krajoch boli vykúpené obrovskými politickými nákladmi, ústupkami a stratou identity viacerých subjektov týchto opozičných volebných koalícií. Na to, aby bol porazený kandidát Smeru, bola niekedy potrebná koalícia veľkého počtu strán – v Bratislave siedmich, v Trnave šiestich, v Žiline piatich, v Prešove štyroch a v Košiciach piatich.

Reklama

Ďalším faktom je, že v Trnave, Žiline a Prešove porazili úspešných a kompetentných županov dvaja opoziční politici bez akejkoľvek (Jozef Viskupič, Erika Jurinová) a jeden iba s čiastočnou (Milan Majerský) odbornou spôsobilosťou viesť taký komplexný útvar, akým je vyšší územný celok. Aj to potvrdzuje správnosť predpokladu, že voľby županov nemali nič spoločné so svetom samosprávnych krajov. Už 1. decembra sa novozvolení župani zrazia s realitou a vyjde najavo, že sa budú rovnako, ak nie viac boriť s problémami, ktoré doteraz riešili ich predchodcovia, a očakávania spojené s ich predvolebnými sľubmi zákonite ostanú nenaplnené.

Vo svetle volebných výsledkov však musí Ďateľ.sk prehodnotiť svoju predvolebnú predikciu, že kandidát Milan Majerský nemá nádej poraziť dlhoročného prešovského župana Petra Chudíka. Ukázalo sa, že opozičná mobilizácia bola oveľa účinnejšia, než sa dalo predpokladať. Na druhej strane však ostáva v platnosti téza, že Alojz Hlina urobil strategickú chybu, keď v župných voľbách spojil KDH do štvor- až sedemčlenných koalícií. V Prešove síce získal predsedu Prešovského kraja, avšak celoslovenskému zviditeľneniu KDH to prospelo len minimálne. Naopak, najväčšiu mediálnu pozornosť si získali OĽaNO a SaS.

 

Ako sa vyhnúť osudu HZDS?

Opozičné víťazstvo síce stojí na hlinených nohách, ale z psychologického hľadiska sú najmä OĽaNO a SaS na koni. Naopak, Smer sa ocitá v hlbokej depresii a stranu čaká vnútorný spor medzi bratislavským vedením a ôsmimi krajskými centrálami. Centrum bude regiónom vyčítať, že nezvládli volebnú mobilizáciu. Naopak, kraje budú vedeniu kontrovať, že v teréne sa donekonečna nedajú obhajovať bratislavské kauzy. Je vysoko pravdepodobné, že regióny budú tvrdo požadovať od vedenia Smeru, aby došlo k personálnym zmenám tak na straníckej, ako aj vládnej úrovni a ich hlas nepochybne nájde oporu aj medzi viacerými poprednými členmi strany, ktorí zastávajú vysoké pozície na parlamentnej úrovni.

Reklama

Slovom v Smere sa schyľuje k búrke, a to je chvíľa, keď bude musieť Robert Fico preukázať veľké politické majstrovstvo, aby vnútorné spory stranu neoslabili a na verejnosť neprenikli kritické hlasy z krajov, ako aj vyšších poschodí straníckej štruktúry. Ak búrka prehrmí organizovane a bez mediálnych únikov, Smer môže verejnosti ponúknuť ústupky vo forme niekoľkých personálnych zmien a vykročiť do roku 2020 vnútorne posilnený. Ak sa to predsedovi Ficovi nepodarí, jeho strana začne postupne erodovať a strácať doteraz nespochybniteľnú silu.

Úplný prepad Smeru však nemožno očakávať tak skoro, ako by si mnohí želali. Je vysoko pravdepodobné, že aj v roku 2020 bude najsilnejšou politickou stranou v parlamente. Otázne však je, či bude schopný zostaviť vládu. A rovnako je otázne, či bude schopná vytvoriť vládu súčasná opozícia, pretože budúci parlament bude možno ešte viac rozdrobený ako dnes. Nič to však nemení na fakte, že opozícia teraz môže oslavovať a Smer musí hlboko, ale aj rýchlo premýšľať, ako sa vyhnúť tragickému osudu HZDS.

Peter Tóth

Článok pôvodne vyšiel na portáli Ďateľ.sk.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali