OpEd News: Obyvatelia Krymu by privítali, keby Američania pochopili, prečo sa rozhodli pripojiť k Rusku

OpEd News: Obyvatelia Krymu by privítali, keby Američania pochopili, prečo sa rozhodli pripojiť k Rusku

Simferopoľ 22. júla 2016 (HSP/Foto:Facebook)

 

Delegácia amerických verejných činiteľov po prvý raz v priebehu ostatných dvoch rokov – od momentu, keď sa Krym stal súčasťou Ruska – navštívila polostrov. Američania prišli, aby sa na vlastné oči presvedčili, aká je situácia na Kryme.

Delegáciu tvorilo 20 zástupcov amerických verejných a občianskych organizácií, medzi ktorými boli: lekár, profesor Kalifornskej univerzity, exprezident organizácie „Lekári za sociálnu spravodlivosť“ Robert Freke Gould, mierový aktivista a autor známej knihy „Svet bez vojen“ David Hartsey, plukovníčka americkej armády vo výslužbe a bývalá zamestnankyňa štátneho departmentu USA, známa mierová aktivistka Ann Wrightová,  prezidentka amerického Centra občianskych iniciatív Sharon Tennisonová a iní.

Reklama

Členovia americkej delegácie v priebehu niekoľkých dní mali možnosť oboznámiť sa so súčasnou situáciou na polostrove a stretnúť sa so zástupcami mnohých štátnych a občianskych organizácií, ako aj s viacerými obyvateľmi Krymu. Stretli sa aj s primátorom  Simferopoľa Viktorom Agejevom.

Svoje zážitky a dojmy po tejto návšteve na Kryme na portále OpEd News zverejnila jedna z členiek delegácie Ann Wrightová. V úvode svojho článku prízvukuje, že obyvatelia Krymu rešpektujú názory a postoje Američanov, ale zdôrazňujú, že mnohí obyvatelia Spojených štátov z tých alebo iných dôvodov nepochopili, prečo si Krymčania zvolili pripojenie k Rusku. Hovoria, že by privítali, keby ich Američania správne pochopili.

Reklama

„Väčšina Američanov nemá ani poňatia, čo sa stalo a čo sa deje na Kryme, mnohí ani nevedia, kde sa nachádza a preto sa veľmi slabo orientujú, o čom to celé je. Zemepisná poloha urobila z polostrova jedno z najpopulárnejších bojísk pre riešenie sporných otázok medzi ríšami a súčasnosť nie je výnimkou,“ prízvukuje Ann Wright.

„Napriek tomu, že americké úrady nám neradili, aby sme navštívili Krym, predsa naša 20-členná delegácia z 19 Američanov a jedného Singapurčana prišla na polostrov, aby sme tu všetko mohli vidieť na vlastné oči a porozprávať sa s tu žijúcimi ľuďmi. Túto návštevu zorganizoval Center for Citizen Initiatives a naša medzinárodná delegácia bola vôbec prvá oficiálna americká skupina, ktorá navštívila Krym v priebehu ostatných 2 rokov. Chceli sme sa porozprávať s ľuďmi, ktorí hlasovali za pripojenie Krymu k Rusko, ale aj proti,“ prezradila Ann Wrightová.

Ďalej v článku autorka podrobne popisuje krymské referendum, uvalenie sankcií na Rusko, zákaz investovania a turistických návštev na Kryme a iné udalosti spojené s Krymom. Uvádza svedectva mnohých Krymčanov, ktorí jej porozprávali, ako sa ľudia museli prispôsobiť životu v podmienkach sankcií a ako krymské vedenie dokázalo nahrádzať západné tovary a služby vlastnými alebo dovezenými z rôznych kútov Ruska.

„Títo ľudia nechcú byť izolovanými od sveta, ale žijú na Kryme a preto majú niektoré problémy. Napríklad, vo viacerých krajinách nechcú uznať krymské diplomy a preto pre Krymčanov, ktorí by chceli pokračovať v štúdiu alebo pracovať v zahraničí je dosť ťažké splniť si svoj sen. Mnohí obyvatelia polostrova hovorili, že vo viacerých krajinách ľudia jednoducho nevedia, čo sa deje na Kryme, ako nevedia ani to, prečo sa Krymčania v referende rozhodli pre Rusko. Napriek všetkému drvivá väčšina obyvateľov polostrova neľutuje, že sa Krym pripojil k Rusku a považuje svoje rozhodnutie za správne,“ zdôrazňuje v závere svojho článku Ann Wright.

Eugen Rusnák

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:00

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov.

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

12:22

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v utorok v Argentíne ľudí proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za “obranu bezplatných verejných univerzít”. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

protest, Argentína
Študenti protestujú proti úsporným opatreniam vlády pod vedením prezidenta Javiera Mileiho a požadujú tiež viac financií pre verejné univerzity v Buenos Aires
11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali