Ako vyplynulo zo stretnutia, nad ktorým záštitu prebrala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, usmernenie, aby orgány činné v trestnom konaní a OSPOD spolu efektívnejšie komunikovali, bude zavedené do praxe začiatkom budúceho roka. Agentúru SITA o tom informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv.
Okrúhly stôl s cieľom spoločne dospieť k návrhu zjednotenia pravidiel spolupráce a vytvorenia odporúčania, ako postupovať pri trestnom konaní, ktoré sa týka detských obetí fyzického či sexuálneho násilia, uskutočnil piatykrát. Cieľom diskusie bolo definovať konkrétne medzery a prekážky v trestnom konaní. Diskutujúci sa tak sústredili na možné riešenia problémov spolu s tým, ako čo najviac zapojiť orgány sociálnoprávnej ochrany detí do procesov v súvislosti s trestným konaním. Okrem toho diskutovali o spôsobe, ako určiť budúcu spoluprácu medzi rezortnými a medzirezortnými pracovnými skupinami a určiť subjekt, ktorý bude presadzovať výstupy z diskusie vo svojom rezorte.
„Sme vďační za každý pozitívny návrh systémových opatrení či potrebných legislatívnych úprav, ktoré vzišli z týchto stretnutí. Ešte viac nás tešia praktické výstupy, ktoré sa už dnes prejavujú v našej práci, keď sa aj vďaka diskusiám za okrúhlym stolom darí postupne prelamovať bariéry a zvyšovať počet výsluchov detí zažívajúcich násilie v našich vypočúvacích miestnostiach. Veríme, že v krátkom čase sa výsluchy v špecializovaných vypočúvacích miestnostiach stanú na Slovensku štandardom,“ uviedol výkonný riaditeľ občianskeho združenia Náruč – Pomoc deťom v kríze Ivan Leitman.
Pretrvávajúcim problémom trestného konania je vypočúvanie dieťaťa, ktoré môže mať traumatizujúce následky. „Postavenie dieťaťa počas trestného konania dodnes nie je brané s dostatočnou váhou. Pre dieťa je vypočúvanie skúsenosť, ktorá môže zásadne ovplyvniť jeho život. Preto je dôležité, aby bolo čo najviac citlivé a aby sa konalo v špeciálnej výsluchovej miestnosti,“ podotkla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Špeciálne výsluchové miestnosti sú vzhľadom a vybavením prispôsobené a vytvorené tak, aby sa v nich výsluch konal spôsobom primeraným veku dieťaťa. Na Slovensku sú v súčasnosti iba štyri takéto miestnosti vybudované mimovládnymi organizáciami (Náruč – Pomoc deťom v kríze a Centrum Slniečko) a jedna školiaca, ktorá patrí štátu. Aktuálne prebiehajú diskusie s predstaviteľmi policajného zboru ohľadom povinného využívania týchto miestností. Vzhľadom na to, že zatiaľ sa tieto miestnosti dostatočne nevyužívajú, ombudsmanka v minulosti v zásadnej pripomienke Ministerstvu spravodlivosti SR navrhla, aby sa v nich výsluchy konali povinne, ak tomu nebránia objektívne dôvody.
Ombudsmanka takisto upozornila, že podľa údajov Rady Európy zažilo násilie v rôznych formách každé piate dieťa, čo je v prípade Slovenska 200-tisíc detí.