“V poslednom období prezident Andrej Kiska opakovane využil právo vetovať návrh zákona prijatý Národnou radou, pričom dôvody, ktoré uviedol, sa javili viac ako odborne relevantné a vyvažujúce politické záujmy vládnej strany,” tvrdí Kadúc, podľa ktorého sa Kiska stal aktívnym a dôležitým činiteľom na politickom poli, čo je vzhľadom na vysoký stupeň legitimity jeho moci akceptovateľné a prirodzené.
Jedna z ciest, ktorá vedie k odôvodnenému posilneniu právomocí prezidenta SR, je podľa Kadúca práve priznanie zákonodarnej iniciatívy. “Najmä v prípadoch, keď zastupiteľský zbor zlyháva vo svojich elementárnych úlohách – teda v situáciách, keď svojou zákonodarnou činnosťou ignoruje reálne potreby spoločnosti a jej občanov,” poznamenal. Ako tvrdí, priznaním zákonodarnej iniciatívy hlave štátu by sa okrem iného vytvorila “poistka” pre prípady, keď politické subjekty odmietajú, prípadne odkladajú riešenie problémov občanov Slovenska z dôvodu, že sú pre ne politicky riskantné, neprijateľné či jednoducho nepovšimnuté.
Kadúc upozorňuje, že ak bude jeho novela ústavy schválená, nebude to znamenať garanciu prijatia prezidentových návrhov. “Zaručí sa len ich prerokovanie v NR SR, keďže tá môže návrh rovnako ako doteraz neschváliť,” dodal.
Hovoriť sa dnes bude aj o spoločnej iniciatíve Igora Matoviča (OĽaNO) a Daniela Lipšica (nezaradený), ktorí chcú sfunkčniť súčasný zákon o preukazovaní pôvodu majetku ešte z dielne Roberta Fica (Smer-SD) ako opozičného poslanca. Tvrdia totiž, že aktuálny právny stav sa dá ľahko obísť. Ich návrh novely preto zakotvuje princíp, aby sa za legálny príjem nepovažovali príjmy z tzv. neobvyklých obchodných operácií, ktoré sú v našej legislatívne presne definované v právnej úprave boja proti praniu špinavých peňazí.
ml