Podľa splnomocnenca Vlády SR pre národnostné menšiny Lászlóa Bukovszkého sa darí posilňovať pozíciu menšinových jazykových práv tak na úrovni miestnej samosprávy, ako aj v štátnej správe. Agentúru SITA o tom informoval Zoltán Kovács z Úradu splnomocnenca vlády SR.
Prvé preklady formulárov pre okresné úrady pripravila maďarská jazyková pracovná skupina, ktorú zriadil splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny. V máji 2019 na vybraných okresných úradoch rozbehli jazykové kompetenčné vzdelávania a ďalším krokom bude sprístupnenie dvojjazyčných formulárov. Zámerom splnomocnenca je, aby sa už preložené formuláre v dohľadnom čase objavili aj na portáli slovensko.sk a postupne sa dopĺňali o ďalšie agendy okresných úradov a ostatných orgánov verejnej správy. Bukovszky oceňuje, že Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a digitalizáciu, ako aj Ministerstvo vnútra SR – sekcia verejnej správy, našli riešenie na aplikáciu zákona o jazykoch národnostných menšín a prispôsobili svoje služby aj smerom k maďarskej minorite, uviedol Kovács.
V súčasnosti sú dostupné nasledovné dvojjazyčné formuláre: Ohlásenie živnosti fyzických a právnických osôb, Oznámenie o zmene údajov na dokladoch, Oznámenie o zmene údajov zapisovaných v živnostenskom registri, Oznámenie o pozastavení prevádzkovania živností, Oznámenie o ukončení podnikania, Oznámenie o zániku osvedčeného živnostenského oprávnenia s neskorším dňom začatia živnosti. Občania ich môžu využiť na okresných úradoch v Senci, v Dunajskej Strede, v Galante, v Šali, v Komárne, v Nových Zámkoch, ako aj na pracovisku Štúrovo, v Rimavskej Sobote a v Rožňave. Formuláre sú dostupné na webovej stránke ministerstva vnútra, v časti živnostenské podnikanie, alebo si ich občania môžu osobne vyžiadať na konkrétnych okresných úradoch.
Najpočetnejšie národnostné spoločenstvo na Slovensku tvorí maďarská národnostná menšina. Okrem nej v našej krajine žije ďalších 12 národnostných menšín: bulharská, česká, chorvátska, moravská, nemecká, poľská, rómska, rusínska, ruská, srbská, ukrajinská a židovská.