Po odstúpení Washingtonu z jadrovej dohody analytici predpokladajú, že svetový trh stratí približne 1 milión barelov iránskej ropy denne. S touto analýzou však nesúhlasí expertka Irina Slavová z portálu Oil Price. Podľa nej analytici jednoducho uvádzajú objem ropy, ktorý zmizol z trhu v predošlom kole protiiránskych sankcií.
Teraz je však situácia úplne iná. USA zostali vo svojom postoji osamotené a ostatné strany iránskej dohody sa už nechali počuť, že nechcú Washington nasledovať. Nemecko napríklad varovalo, že svoje spoločnosti podnikajúce v Iráne chce brániť. To isté sa očekáva aj od Francúzska, ktorého ropný gigant Total plánuje ťažbu na najväčšom nálezisku zemného plynu na svete — Južnom Párse v Perzskom zálive.
Hlavnou exportnou destináciou pre iránsku ropu je však Čína, ktorá je zároveň najväčším svetovým importérom. Peking minulý mesiac odštartoval obchodovanie s dlho očakávanými ropnými futures za jüany a už vyhlásil, že neplánuje obmedziť nákup iránskej ropy. Tá tak zostane na trhu, ale nebude sa predávať za americké doláre, ale za čínsku menu.
Minulý mesiac došlo k ďalšej dôležitej udalosti, kedy Moskva a Teherán podpísali dohodu, podľa ktorej sa vzájomný obchod bude uskutočňovať v tovare a obídu tak americkú menu. Podľa nej Moskva nakúpi iránsku ropu a na rovnakú sumu vyvezie do Islamskej republiky svoj tovar. Rusko tak získa nové trhy a Irán nezníži svoj import. Okrem toho sa v apríli Teherán rozhodol, že bude hlásiť svoje devízové rezervy iba v eurách, a nie dolároch ako predtým.
Irán tak môže jednoducho obísť dolárový systém. Jüany, ktoré získa predajom ropy do Číny, ľahko konvertuje na inú menu, najskôr euro. Pritom samozrejme niečo stratí na konverzii, ale zachová svoju ropu na trhu.
Okrem toho je Islamská republika súšasťou čínskeho prejektu Jedno pásmo, jedna cesta a Peking tak zvýši svoje investície nielen do iránskeho ropného priemyslu, ale i do infraštruktúry.
Čím viac bude Čína kupovať ropu za jüany, tým skôr svetoví dodávatelia, obchodníci a špekulanti budú chcieť obchodovať s menou najväčšieho svetového importéra ropy. Jüany síce doláre ako hlavnú petromenu nenahradia okamžite, ale americká politika k tomu najskôr prispeje.