Odvrátená strana športu: Futbalový legionár Cseh skončil už pred tridsiatkou

Bratislava 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:Martin Cseh Facebook)

 

Okolité futbalové súťaže predovšetkým v Česku, Poľsku či Maďarsku ukrývajú veľké množstvo slovenských legionárov. Patril k nim aj Martin Cseh, ktorý s výnimkou jediného seniorského stretnutia zamieril za hranice okamžite po mládežníckom pôsobení v bratislavskom Slovane. Obliekal dresy Bohemians 1905 Praha (2009 – 2016), Sandecje Nowy Sacz (2016) a Bytovie Bytow (2016 – 2017), na konte má štarty v reprezentácii do 21 rokov.

Na snímke Martin Cseh

Po odchode z Bytowa sa v lete rozhodol ukončiť profesionálnu kariéru. Urobil to pred tridsiatkou, na futbalistu ešte v pomerne mladom veku. “Skončil som ako takmer 29-ročný. Uplynulý rok a pol som bol v Poľsku, predtým som bol dlhé roky v Prahe. Do Poľska som sa dostal pre zranenie, mal som operované koleno a bol som osem mesiacov bez futbalu. Dostal som sa do Nowého Saczu, kde som odohral všetky zápasy až na jeden, keď som bol chorý. Tam so mnou chceli predĺžiť zmluvu, ale mne sa nepáčilo fungovanie klubu. Partia bola celkom dobrá, tréner mi vyhovoval, myslím si, že aj ja jemu. Mali sme rovnaký pohľad na futbal. Nepáčilo sa mi však vedenie, z tohto pohľadu som sa tam necítil dobre, chcel som ísť preč. Je to paradox, pretože som išiel na druhý koniec do Bytowa takmer až k Baltiku,” rozrozprával Cseh svoj príbeh pre TASR.

Vzápätí po jeho odchode postúpil Nowy Sacz do najvyššej súťaže: “To je také úsmevné. Samozrejme, nič neľutujem, v tom momente som bol rozhodnutý, že tam nechcem pokračovať. Zvolil som Bytow, kde som sa stretol s koučom, ktorý sa poznal s trénerom zo Sandecje. Neskôr som sa dozvedel, že spolu volali a odporučil ma novému trénerovi.

Dal mi skvelé odporúčania a tréner na mne postavil celú obranu. Aj tam som na jeseň odohral všetky zápas okrem jedného, keď som mal karty. Takmer sme postúpili medzi štyri najlepšie tímy v Poľskom pohári, odohrali sme skvelé zápasy. Vyradili sme niekoľko prvoligových tímov. Niektorým domácim hráčom však nepasovalo, že oni tam mali svoju partiu niekoľko rokov a ja som prišiel a tréner to na mne postavil. Celý tím rozobrali zvnútra. Celkom ma prekvapilo, že tréner to dovolil alebo to nechcel vidieť.”

Kouča prepustili a vtom sa pôsobenie bývalého reprezentanta do 21 rokov začalo uberať na odvrátenú stranu. “Trénerom sa stal asistent. Jeden z najlepších futbalových polrokov v živote vystriedal najhorší. Tréner so mnou nekomunikoval, brával ma na zápasy cez celé Poľsko a potom ma bez slova posadil na tribúnu. Futbal sa mi celkovo znechutil, utlmilo ma to, psychicky to nebolo úplne jednoduché. Po sezóne som sa dostal na Slovensko, nadýchol som sa, po polroku som videl rodinu, kamarátov. Tisíc kilometrov sa nedá ísť domov na otočku, ani lietadlom, z Gdansku nič nelietalo priamo. Do Viedne sa lietalo len z Varšavy, do Bratislavy vôbec. Dostal som jednu pracovnú ponuku a rozhodol som sa ju prijať. Manažér z Poľska ma bombardoval každý deň. Ešte keď som mal pracovnú ponuku, bol som na skúške v Bielsku-Biala, kde bol slovenský tréner Ján Kocian. Asi mi nevyšla, nebol som dobre zregenerovaný, lebo sme hrali o dva týždne dlhšie baráž o záchranu, pritom sme chceli hrať o postup. Skúška nedopadla a potom som z ponúk nebol úplne nadšený. Povedal som si, prečo nie, skúsim to a momentálne som zamestnaný,” pokračoval Cseh.

Hoci profesionálne kopačky zavesil na klinec, uvažuje, že v budúcnosti si vyskúša nižšiu súťaž v Rakúsku: “Mám zmiešané pocity. Futbal mi niekedy chýba, inokedy si hovorím, že ani nie. Asi je to stále zapríčinené tým, že posledná spomienka je na Bytow. Pre Poliakov to je úplná dedinka, pre nás mestečko s približne 15.000 obyvateľmi. Dovtedy som žil v Bratislave, Prahe, potom aspoň v Nowom Saczi s 80.000 ľuďmi, aj to je pre Poliakov malé mesto. Keď som chcel ísť do mesta, najbližšie som mal nádherný Gdansk.

Veľmi ma prekvapilo, ako sú v Poľsku pekné pláže pri Baltskom mori. Tam ma to vždy nakoplo, ale dostať sa tam bolo únavné, len tak ísť na otočku tri hodiny k moru. Čím ďalej som chodil menej a menej.”

Cseh nikdy neokúsil najvyššiu ligovú súťaž na Slovensku. Za Slovan Bratislava si jediný seniorský štart pripísal v pohári. Pred dvadsiatkou zamieril do Bohemians a Fortuna liga ho ani nelákala. “Mám kamarátov, ktorí ju hrajú. Viem zhruba, ako sa to tu pohybuje s platmi, ako to je celé nastavené. Úprimne, asi som nad Fortuna ligou ani nerozmýšľal.

Určite sa v globále nedá povedať, že v druhej poľskej lige sú lepšie podmienky než v prvej slovenskej, ale na Slovensku majú tímy obrovsky rozdielne rozpočty. Je tam Slovan, sú iné tímy a potom sú mužstvá, kde chlapci hrajú za pár korún. Kluby od nich vyžadujú profesionálne výkony a prístup, je náročné hrať za pár eur najvyššiu súťaž,” povedal Cseh.

V Poľsku zažil dve odlišné pôsobiská. “Nowy Sacz je zvláštne mesto, pochmúrne, vôbec nežije. Poliaci na severe sú oveľa živší, radostnejší. Keď som niekoho stretol v Bytowe, tak sa usmiali, pozdravili a prehodili pár slov. Nestretol som sa s nikým, kto by na mňa reagoval negatívne,” pokračoval Cseh. Ani vzťahy v kabíne nebývajú jednoliate: “Futbal je kolektívny šport. Nikdy nemôžete byť kamarát so všetkými, v tíme je dvadsať, 25 hráčov. Každý chce hrať, robíme to, aby sme hrali zápasy, nie trénovali. Vždy bude niekto nespokojný, to je normálne, rivalita posúva tím dopredu. V tom je tento šport na jednej strane krásny, na druhej ťažký. Mužstvo musí ťahať za jeden koniec a niektorí musia tolerovať pozície, aké majú. Ideálne je, pokiaľ sa chcú dostať do základu športovou cestou. Dodnes mám z Bytowa dvoch, troch kamarátov, s ktorými si voláme, píšeme. Nie je tam iba nenávisť a rivalita, to vôbec nie.”

Zahraničný angažmán by odporučil každému mladému hráčovi. “Podľa mňa to treba skúsiť, pretože šanca môže prísť iba raz. Niekomu nepríde nikdy, niekomu raz, niekomu štyrikrát. Futbal je o kvalite, vytrvalosti a odriekaní, ale obrovsky aj o šťastí. Koľko lepších futbalistov sa nikdy nedostalo zo slovenskej ligy, ani nehrávajú profesionálne. V Slovane bola obrovská konkurencia, hrával som s Marekom Hamšíkom, Jurajom Piroskom, o rok staršími chalanmi. Dorast bol nesmierne silný. Mohol by som menovať chalanov, ktorí nehrávajú profesionálny futbal, pritom talentu možno mali viac ako ja.

Možno sa rozhodli, že im to za to nestojí, vydali sa cestou vysokej školy a podobne,” povedal Cseh.

Na domácich ihriskách Nowého Saczu ani Bytowa nemal šťastie na ohurujúce návštevy, no dočkal sa ich pri výjazdoch na trávniky súperov: “V Bytowe nebolo nič na okolí, iba obrovský závod, ktorého majiteľ to platil. Chýbali basketbal, hádzaná, volejbal, ktoré majú Poliaci radi okrem futbalu, a aj tak príliš nechodili na štadión. Nemali sme vypredané, ani keď prišli prvoligové tímy v pohári, čo ma mrzelo. V Nowom Saczi bývala lepšia atmosféra. Úroveň možno nie je vyššia herne, ale v zázemí. Hrali sme na Górniku Zabrze, kde prišlo 10.000 ľudí na druhú ligu, v Bielsku-Biala šesť, sedem tisíc. To sa ešte nebavíme o top súťažiach, je super, keď sa tam niekto dostane. Keď má niekto nejaký sen a splní sa mu, čo môže byť krajšie. Napríklad zahrať si vysnívanú súťaž.” Slovenský obranca prišiel do Poľska zvyknutý na priaznivcov Bohemians: “Na prípravné zápasy chodilo neskutočné množstvo fanúšikov, dokonca aj v zime, keď bolo mínus päť, si našli cestu a skandovali. Malo to svoje čaro. S Bohemkou sme hrali na Slavii, Sparte, Dukle, Žižkove. Musím povedať, že v tomto sú Česi ďalej pred nami. Samozrejme, kluby majú oveľa lepšie zázemie.”

Nízka návštevnosť je dlhodobý problém slovenského futbalu. “Bol by som nesmierne rád, keby si ľudia opäť našli cestu na slovenské štadióny. Priznám sa, že ak by som sa chcel ísť pozrieť na Slovan a predstavím si štadión Interu, ani sa mi tam nechce. Dúfam, že sa to novým štadiónom otočí k lepšiemu, ale pozeral som derby Trnava – Slovan, a ani tam atmosféra nebola úžasná,” uviedol Cseh. V prípade prestupu do Česka alebo Poľska sa hráč nemusí obávať jazykovej bariéry: “V Prahe som sa ani necítil ako legionár.

Dokážem si tam predstaviť život. Nechcem povedať, že v Poľsku to bolo ťažké, reč je podobná, kto má fantáziu, rozumie poľsky. Reč je často až úsmevná, nikdy som sa ju neučil na papieri. Človek sa dohovorí úplne v pohode, aj keď chalani sa mi smiali za výslovnosť, občas som hodil slovenské slovíčko.”

Pri výbere každého pôsobiska si však treba dávať pozor na správnych radcov. “Záleží, na akého agenta narazíte, či chce dobro vám alebo sebe. Každý agent má referencie, futbalisti sa poznajú, zisťujú si informácie prečo áno, prečo nie. Pokiaľ nie ste Marek Hamšík, Martin Škrtel alebo Miroslav Stoch, o ktorých je obrovský záujem za obrovské peniaze, nikdy neviete, či to klub myslí vážne. Dobrý znak je, keď vám zavolá tréner. Ak klub funguje, kouč robí zostavu. V jednom klube vodí hráčov športový riaditeľ, v druhom prezident, v treťom to nechávajú na trénera,” upozornil bývalý obranca.

Jeho aktívnu činnosť poznačili zranenia: “Kariéru celkovo hodnotím, že stála za to. Som rád aj za posledný polrok v Poľsku, niečo mi dal, niečo ma naučil. Beriem to tak, že všetko, čo sa mi udeje v živote, sa mi malo stať, niečo som si mal uvedomiť aj z negatívnej stránky. Určite nič neľutujem, ani by som nič nemenil, užíval som si futbalový život. Doteraz som ho mal krásny, môj koníček ma živil. Nemám sa prečo sťažovať, tiež to tak asi malo byť, že vždy, keď som sa v Bohemians dostal do formy, zranil som sa.

Mám za sebou štyri operácie kolena, zakaždým ma to zmenilo. Kariéru som si predstavoval troška ináč, dopadlo to tak, ako to dopadlo, som rád ja za to. Taká je realita, nie vždy je všetko ružové, aj zranenia mi niečo dali. Kto nezažije pretrhané krížové väzy a polroka driny k návratu, nedokáže si predstaviť, akú psychickú silu a odriekanie si to vyžaduje. Nikdy som sa nenadrel tak, ako keď som bol zranený. Taký hráč drie trikrát toľko než zdravý,” prezradil Cseh, ktorý zostáva futbalovým priaznivcom: “Stále som futbalový fanúšik, chcel by som vidieť naživo anglickú, nemeckú ligu. Ako fanúšik som toho príliš nepochodil, na štadióny som sa dostal ako hráč. V pláne to určite mám, môj brat je obrovský fanúšik Arsenalu. Verím, že sa nám podarí ísť na Arsenal spoločne.”

 

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Lídra skupiny Britain First zatkli pred súdom v súvislosti s prejavmi v Belfaste

Londýn 14. decembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Paul Golding Twitter)   Lídra krajne pravicovej politickej skupiny Britain First (Británia na prvom mieste) Paula Goldinga zatkla vo štvrtok severoírska polícia, vyšetrujúca prejavy na zhromaždení v auguste. Zatkla ho, keď prišiel na súd podporiť svoju prvú podpredsedníčku Jaydu Fransenovú, ktorá čelí obvineniam z trestných…

NATO začne s presídľovaním do novej budovy v Bruseli v marci 2018

Brusel 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)   Severoatlantická aliancia dokončí sťahovanie do svojho nového sídla v Bruseli v prvej polovici budúceho roka. V stredu informáciu potvrdila hovorkyňa NATO Oana Lungescová. Pôvodne sa mali národné delegácie 29 členských krajín aliancie sťahovať do nového sídla v priebehu tohto roka, oddialenie termínu však…

V roku 2017 sa na svoj telefón ľudia pozreli priemerne 50-krát za deň

Bratislava 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Kiichiro Sato)   Smartfóny sú v súčasnosti čoraz rozšírenejšie. Očakáva sa, že do konca roka 2023 bude mať smartfón viac ako 90 % dospelých v rozvinutých krajinách, pričom ho bude vlastniť 85 % ľudí vo veku 55 – 75 rokov. Vyplýva to zo 17. vydania prieskumu…

Slováci uprednostňujú plechovkové pred fľaškovým pivom

Bratislava 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Sang Tan)   Slováci uprednostňujú plechovkové pivo. Plechoviek sa v tomto roku predalo dvakrát toľko ako sklenených fliaš. Radi však siahajú aj po čapovanom pive, ktoré sa v preferencii zákazníkov zaradilo hneď za plechovkové. "So silnejúcou dôležitosťou maloobchodného segmentu sa postupne menia aj preferencie spotrebiteľov z…

Nadnárodné spoločnosti ako Caterpillar či Porsche využívajú služby súkromných špiónov

Svet 14. decembra 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Wilfredo Lee)   Z uniknutých dokumentov vyplýva, že veľké spoločnosti si mali najímať súkromné ​​spravodajské firmy, aby monitorovali, prípadne ovplyvnili politické skupiny, ktoré sú považované za hrozbu pre ich podnikanie. K firmám využívajúcim služby špiónov patria British Airways, Royal Bank of Scotland, Porsche a Caterpillar. Stovky…

Politici môžu byť dobrí ústavní sudcovia. Potvrdzuje to aj slovenská realita…

Bratislava/Košice 14. decembra 2017 (HSP/ďateľ.sk/Foto:TASR-František Iván)   Jana Laššáková a Mojmír Mamojka možno budú pohromou pre ústavné súdnictvo. Ale možno aj nie. Dôvodom na mierny optimizmus sú bývalí politici a súčasní ústavní sudcovia Ľudmila Gajdošíková, Lajos Mészáros a Ladislav Orosz. Pozor na mediálny virvar Výklad Ústavného súdu SR, ktorým bol…

Steinmeier odsúdil v telefonáte s Rivlinom pálenie izraelských zástav v Berlíne

Berlín/Jeruzalem 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier opakovane odsúdil pálenie izraelských zástav pri berlínskych protestoch voči rozhodnutiu USA uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. V telefonáte s najvyšším izraelským predstaviteľom, prezidentom Reuvenom Rivlinom Steinmeier podľa informácií tlačovej agentúry DPA z Jeruzalema hovoril o "hlboko rušivých prejavoch…

Odpovede Putina na dnešnej tlačovej konferencii

Bratislava/Moskva 14. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin/AP)   Na výročnú hodnotiacu tlačovú konferenciu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorá sa uskutočnila dnes v Moskve, sa akreditovalo rekordných 1640 novinárov Prinášame hlavný body z dnešnej tlačovej konferencie Vladimira Putina Celý text v ruštine si môžete pozrieť na našej webovej stránke  alebo…

SAV má pre tradičné médiá zlú správu: Tradičným médiám nedôveruje 40 % ľudí a ešte viac ich sleduje nezávislé médiá

Bratislava 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Elise Amendola)   Mladí ľudia nemajú záujem o politiku. Až 26 percent ľudí vo veku 18 až 24 rokov domácu politiku vôbec nesleduje a nečíta o nej žiadne články. Až 41 percent ľudí v rovnakej vekovej kategórii si články o slovenskej politike v tlači alebo na…

Dvaja muži nakazení osýpkami pracujú v rovnakej spoločnosti

Bratislava 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Dvaja muži nakazení osýpkami pracujú v rovnakej spoločnosti sídliacej v Bratislave. Vzájomne sa preto mohli nakaziť v priestoroch budovy, pripúšťajú hygienici. Vedomý užší kontakt však podľa nich nemali. Tvrdí to Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave. Hygienici už vo firme vykonali štátny…

Zlé manželstvo je lepšie ako žiadne, domnievajú sa Česi

Praha 14. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Podľa prieskumu urobeného v februári 2017 Centrom pre výskum verejnej mienky je väčšina Čechov proti tomu, aby spolu partneri žili pred vstupom do manželstva. Tento názor má 71% opýtaných občanov. Navyše 72% respondentov uvádza, že zlé manželstvo je lepšie ako žiadne. Ale podľa údajov…

Zrážka vlaku so školským autobusom vo Francúzsku si vyžiadala životy 4 detí

Paríž 14. decembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:France Bleu Twitter)   Nehoda si vyžiadala najmenej štyri životy a sedem vážne zranených V južnom Francúzsku sa vo štvrtok stala vážna železničná nehoda. Na železničnom priecestí sa zrazil regionálny vlak so školským autobusom. Nehoda si vyžiadala najmenej tri obete na životoch a sedem vážne…

Vybrali sme z blogu

Vianoce! Výzva k pravým hodnotám v bahne sveta bez hodnôt

Ľudia sa točia stále iba dookola, slepo upriamení iba na hmotné. Ich zásadný hodnotový omyl sa všade okolo nich prejavuje hromadiacim sa bahnom nemorálnosti, bezcharakternosti a bezohľadnosti. Ale oni sú slepí a hluchí! Nechcú vidieť hlbokú mravnú a ľudskú devastáciu spoločnosti, ku ktorej prispievajú aj oni sami svojou vlastnou honbou…

Zopár poznámok k pápežovým výhradám k zneniu modlitby „Otče náš...“

Najznámejšia modlitba, teda modlitba Pána, má rôzne preklady. Nachádza sa v Mt 6,9-13) a tiež Lukáš, kapitola 11, verše 2 až 4 (L 11,2-4). Najrozšírenejším je ekumenický preklad: http://www.christianos.sk/uvod/otcenas/ Preklady pôvodných originálov (prototext) z jazyka do jazyka, pričom vzniká výsledok prekladu, teda, nový text v cieľovom jazyku (metatext) bývajú často problematické, dôvod:…

Vládna moc úmyselne nehovorí občanom, čo chystá EÚ. Časť VII.

EÚ má byť organizáciou ( Spoločenstvom ) národných členských štátov, ktorá pomáha lepšie zvládnuť kompetencie každého z nich na kvalitatívnej vyššej úrovni, pretože vytvára dostatočne veľký priestor pre súčinnosť, spoluprácu a spolurozhodovanie v ich jednotlivých politikách. EÚ aj so svojimi inštitúciami a organizáciami má mať za úlohu posilňovať autoritu každého členského štátu a aj iných…

Hrdinové

Ještě jsme ani nestačili zapomenout mediálně rozvířené kauzy LIDL, týkající se toho, jak tento obchodní řetězec z důvodu pochybné tolerance umazával třeba z řeckých kostelů vyobrazených na svých výrobcích kříže (přičemž se jaksi zapomnělo zmínit to, že nemají-li na jejich produktech být žádné náboženské symboly, je divné, že tam nechali ony retušované…

Kiska opäť zbytočne rozdúchava vášne a rozdeľuje slovenskú spoločnosť! Za celé svoje pôsobenie ale nerobí v podstate nič iné

Slovenský prezident Andrej Kiska prijal pri príležitosti nedeľného Medzinárodného dňa ľudských práv zástupcov iniciatívy Inakosť a okrem iného vyhlásil, že je v našom záujme, aby sme odstránili zbytočné prekážky a problémy, ktorým musia čeliť páry rovnakého pohlavia v každodennom živote a tiež vyzval na zahájenie debaty o právach párov rovnakého…

Marián Magát: ,,Vydávame knihy, lebo potrebujeme vychovať novú generáciu

Na trh prišla dlho očakávaná kniha, kontroverzného autora Štefana Polakoviča. To, čo bol Alfred Rosenberg pre Tretiu ríšu a NSDAP, to bol Štefan Polakovič pre Slovenský štát a HSĽS. Bol to ideológ myšlienky slovenskej štátnosti, filozof a spisovateľ, po vojne v neprítomnosti odsúdený na 20 rokov väzenia a prepadnutie majetku.…

TopSpeed

Volvo vyvíja autonómne auto spolu so švédskymi rodinami

1

Švédi to s autonómnymi autami myslia vážne. Akoby aj nie, keďže boli jedným z prvých pionierov tejto technológie. Volvo teraz dáva priestor švédskym rodinám. Dodal im špeciálne upravené prototypy XC90 s pokročilým systémom samostatnej jazdy. Každé autonómne auto vybavili „mozgom“, ktorý zachytáva a vyhodnocuje správanie rodín za volantom. Následné dáta…

V Nemecku možno zvýšia daň za naftu

4

Už roky sú na svete, ale aj v Európe krajiny, kde je nafta podstatne drahšia, ako benzín. Okrem iného za to môže aj napr. vyššia daň za naftu. Nie len v strednej Európe, ale globálne, sa tešia naftové autá veľkej obľube. Málo žerú, nafta stojí menej, ale produkujú viac škodlivých látok pre…

Vianočné tipy na darčeky! Na ponožky a trenky zabudnite (súťaž!)

12

Prichádzajú pre mnohých najkrajšie sviatky v roku. Počas Štedrého dňa obdarujeme svojich najbližších, pretože im chceme spraviť radosť. Pocit „dobre vykonanej práce“ pri pohľade na niekoho, koho ste fakt potešili a prekvapili výberom darčeku, je na nezaplatenie. Na ponožky, trenky a obligátne tielko zabudnite. Najmä pre motoristov existujú oveľa vhodnejšie riešenia!…

O 20 rokov budú v ČR autonómne autá majorita

11

Plne autonómne autá. Je to budúcnosť? Zdá sa, že áno, aj keď osobne sa mi to nepáči. Mnohým to možno pomôže, uľahčí život. Ale popravde, asi by som mal strach si sadnúť do takého auta. A možno by nervozita a neistota časom opadla. S vlakom, električkou a iným koľajovým vozidlom…

Ako sa zmenila bežná výbava áut za posledné dekády?

8

Ako sa zmenila bežná výbava áut? Auto bez klimatizácie alebo dokonca bez airbagu? Naraziť na takýto model je dnes už raritou. V máloktorej oblasti ide technologický  pokrok tak viditeľne dopredu, ako práve v auto-moto priemysle. Čo bolo ešte relatívne nedávno považované za najväčší luxus, je dnes už bežným štandardom a…

BMW M760Li na diaľnici dosiahne takmer 320 km/h

11

Luxusný sedan je určený na čo najkomfortnejšie prepravovanie posádky. Čo ale ak máte naponáhlo a potrebujete sa rýchlo dostať na pracovné stretnutie v čo najkratší čas? Ak máte k dispozícii BMW M760Li a nemeckú neobmedzenú diaľnicu, nič nie je stratené. „Rýchlik“ z Mníchova totiž akceleruje na svoju maximálku mimoriadne rýchlo a…

KAMzaKRÁSOU

Účinky ústnej vody - o týchto si určite nevedela. Pozri, čo dokáže!

11

Všetci dobre vieme, aké sú účinky ústnej vody. Je to doplnkový krok pri starostlivosti o ústnu dutinu, ktorý zabezpečuje pocit sviežosti v ústach. Avšak len málokto vie, že dokáže oveľa viac. Pôvodne bola ústna voda vyrobená ako dezinfekčný prostriedok využívaný hlavne pri operáciách. No čo sa zmenilo? Účinky ústnej vody - ako ju…

Predávkovanie potravinami: Aké vedľajšie účinky nám hrozia?

7

Všetkého veľa škodí. To je odveká pravda, na ktorú by sme nikdy nemali zabúdať. Ak hovoríme konkrétne o stravovaní, platí, že ako nám neublíži malá dávka niečoho nezdravého, tak telu neprospeje ani presný opak. Predávkovanie potravinami môže v organizme vyvolať nežiaducu reakciu. Jednoducho treba nájsť zlatú strednú cestu, či už ide o stravovanie,…

Vianočné tradície nevymreli! 5 vecí, ktoré sa oplatí dodržiavať

10

Šupina z kapra, peniaze pod obrusom či mnohé iné, patria k tradičným vianočným zvykom, ktoré sa zachovali až do dnešných čias. Vianočné tradície sú niečo, čo sa naozaj oplatí udržiavať a predávať z generácie na generáciu ako také malé dedičstvo. Niektoré z nich, už pravdepodobne zanikli, iné už nemajú až taký…

Liečivá sila medu: Poznáš aj tieto jeho zázračné účinky?

12

Na vyprodukovanie jedného kilogramu medu musia včely navštíviť približne 4 milióny kvetov. Včely sú jediný hmyz, ktorý produkuje potravu pre ľudí. Je ideálny liek na alkoholovú opicu. Antioxidant pinocembrín sa nachádza len v mede a propolise. Operní speváci používajú med na upokojenie hrdla pred predstavením. Med sa neodporúča konzumovať ľuďom s vysokým krvným…

Vyhrajte 1x Philips Sonicare DiamondClean (v hodnote 204,99 €)

3

Dostať na Vianoce vhodné prekvapenie, to je naozaj čarovné. Zároveň je však super dostať aj to, čo máme presne vyhliadnuté. Ak však naši blízki nepoznajú naše najtajnejšie priania, niekedy si musíme vystačiť sami, a darovať si pod stromček niečo extra. Ak sa teda naskytne šanca darček si pre seba vyhrať, netreba…

Vyhni sa im veľkým oblúkom: 4 nebezpečné toxíny pre telo

11

Všetci dobre vieme, že v potravinách, ktoré kupuje v bežných supermarketoch, sa nachádzajú látky neprospešné pre ľudský organizmus. Toxíny, nachádzajúce sa bežne v jedle, sú večným problémom dnešnej doby, a preto je dôležité o nich vedieť a ideálne sa im dokonca aj vyhýbať. Vybrali sme pre vás 4 nebezpečné toxíny pre telo, ktoré ho postupne zabíjajú!

TopDesat

6 jedinečných vínnych oblastí, ktoré na Slovensku máme

0

Vianoce sú za rohom a za každým druhým rohom sú vianočné trhy. Voňavé, nezdravé a pre každý kraj svojské a typické. V Bratislave rozvoniavajú bratislavské rožky, v Nitre podpecníky. Košický med lepí zuby a v Poprade si ľudia pochutnávajú na domácich lokšiach. Vo všetkých našich mestách je plno a ľudia stoja…

Filmové zručnosti, ktoré sa ti môžu zísť

0

Žijeme v čase, keď je všetko možné, kde sa jedného dňa ocitneme v scenári z nejakého akčného filmu. Najlepšia a zároveň aj najhoršia vec je tá, že nikdy nevieme, kedy nás takéto nečakané situácie zastihnú. V takom prípade sa ti určite zídu filmové zručnosti, ktoré ťa dnes naučíme. Obľúbená webová…

Zábavné momentky z ranného vstávania

0

Ako často sa okolo seba rozhliadneš a sleduješ, čo sa deje? Niektorí ľudia si nevšimnú žiadnu zvláštnosť, ktorá ich obklopuje. Pozrime sa teda na to, čo sa môže stať ihneď ráno po tom, čo otvoríš svoje oči. Niektoré veci autorov fotografií naozaj prekvapili, iné zasa pobavili a podobne. Skús aj…

10 šokujúcich lekárskych experimentov, ktoré boli vykonané na ľuďoch

0

Dejiny skrývajú veľa faktov týkajúcich sa hrôzostrašných a tajných experimentov na ľuďoch, ktoré sa konali "v mene" medicíny. O niektorých z nich sa verejnosť predsa len dozvedela.   1. Spôsoby, ako "vliezť" človeku do hlavy

Problémy, s ktorými sa stretávajú vysokí ľudia

0

Byť vysokým neznamená mať iba samé výhody. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že tieto "výhody" predstavujú iba polovicu dvojitého meča. Obri medzi nami čelia mnohým problémom, ktoré sú nenápadné a pri tom ich trápia každý deň. Od oblečenia až po výšku stropu. Jednoducho povedané, život je boj. Si pripravený pozrieť sa…

Google: 10 úžasných faktov o jednej z najväčších spoločnosti

0

Spoločnosť Google tu je krátko a predsa má významný vplyv na spoločnosť a kultúru. Ľudia túto spoločnosť využívajú od nakupovania až po skúmanie papiera. Veď ho používame na všetko, hlavne ak niečo vyhľadávame. Google ja pravdepodobne nenahraditeľný a nevyhnutný ako samotný internet. Čo však robí Google takou jedinečnou a úspešnou spoločnosťou?…