Deveselu 12. mája 2016 (HSP/Foto:screenshot z YouTube)
Dnes sa do plnej prevádzky uvedie americký protiraketový systém NATO na základni Deveselu v južnom Rumunsku. Washington to vníma ako „dôležitý krok“, Moskva ako hrozbu

Nové protiraketové zariadenie SM-2 na rumunskej základni Deveselu je zamerané na balistické rakety krátkeho a stredného doletu. Podľa slov amerického zástupcu štátneho tajomníka v Bukurešti Franka Roseho ide o ochranu pred regiónom Blízkeho východu: „USA i NATO dali jasne najavo, že systém nie je určený na strategické schopnosti zastrašovania Ruska.“
Moskva v tom však jasne nachádza bezpečnostnú hrozbu a porušenie kľúčových medzinárodných zmlúv. „Rusko opakovane vyjadrilo obavy, že obrana zo strany USA a NATO je namierená proti Rusku a predstavuje hrozbu pre svoje strategické jadrové odstrašenie. Nič nemôže byť ďalej od pravdy.“
A vedúci oddelenia ruského ministerstva zahraničia pre šírenie a kontrolu zbraní Michail Uľjanov dodáva: „Vytvorenie európskeho a globálneho protiraketového štítu má nepriaznivý vplyv na strategické stability.“ Pentagon samozrejme ohrozovanie Ruska odmieta, podobne aj Uľjanovovo tvrdenie, že odpaľovacie systémy MK 41 v Deveselu môžu byť vybavené útočnými riadenými strelami. Štít je podľa Pentagonu „čisto obranný“ reagujúci na vonkajšie hrozby.
NATO si však ide svojou cestou, ktorú započalo ešte v roku 2007 počas prezidentovania Georgea W. Busha záväzkom postaviť štít vo východnej Európe. Stály predstaviteľ USA pri NATO Douglas Lute pripomína článok 5, ktorý prijalo všetkých 28 členských krajín NATO v rámci hesla „Jeden za všetkých, všetci za jedného“ ako odpoveď obrany pred určitou hrozbou. A práve Deveselu je „ukážkou naplnenia toho, čo hovorí článok 5“ a čo sa oficiálne vyhlási na júlovom summite bloku vo Varšave.
Len dva dni pred jej uvedením do prevádzky veliteľ ruských strategických raketových síl generál Sergej Karakajev uviedol pre Itar-Tass, že „USA naďalej zvyšuje svoj raketový obranný systém vrátane nových zariadení v Európe a to je dôvod, prečo je potrebné venovať mimoriadnu pozornosť vývoju nových ruských medzikontinentálnych rakiet schopných preniknúť cez protiraketový štít vo východnej Európe“.
Americké veľvyslanectvo v Moskve odsudzuje námietky Moskvy ako „neprijateľné a nezodpovedné.“ Hovorca veľvyslanectva William Stephens podľa tlačovej agentúry RIA v istom dokumente píše: „Systém protiraketovej obrany nie je namierený proti Rusku alebo k ohrozeniu jeho strategického potenciálu. Z hľadiska geografie a fyziky je nemožné zostreliť ruskú medzikontinentálnu raketu z Rumunska alebo z Poľska.“
Potom, ako sa za približne 800 miliónov eur zriadil protiraketový štít v rumunskom Deveselu, okrem existujúcich radarov a lodí v Stredomorí sa má totiž ďalší štít s nepretržitou prevádzkou dokončiť v roku 2020 v Poľsku.